Прескочи до съдържание

Пълна обиколка на Исландия с бус в края на септември


Raybeez

Препоръчани мнения

Здравейте, намерих този прекрасен сайт, когато търсех информация относно Исландия, а сега вече и пътуването наближава, съответно и реших да задам няколко въпроса в тази тема.

 

Пътуваме в края на септември и ще кацнем на летището в Keflavik малко след полунощ, а спането ни е в самият град - с гугъл мапс ми го дават около 5 и нещо километра, което определено нямаме намерение да минаваме пеша, особено с багаж. 

Видях, че има таксита на летището и разбрах горе-долу цената, но нямам информация, дали ще има коли и по това време - ние сме група от 7 човека и предполагам ще ни трябват и две коли, но все пак да ме успокоите, че има денонощно таксита.

 

Имаме 8 пълни дни в Исландия и сме решили да си наемем бус, вместо две коли, за да имаме място за багаж, да сме заедно като компания, а и да не плащаме гориво за две превозни средства. Плана е да направим обиколка на острова - спането сме си го резервирали вече.

 

И втория ми въпрос - понеже сме и фотографи-любители и фенове на малко по-интересните гледки, имаме план да отидем до разбития самолет в Sólheimasandur, дали някой от вас е ходил и дали има къде да оставим бусчето и да стигнем пеша, защото ни е притеснено да караме бус до него и мислим да го минем пеша?

 

И третият ми въпрос е най-странен - аз и жена ми сме вегетарианци, а като гледам в Исландия май е доста непосилна тази задача - по супермаркетите по пътя дали все пак има варианти за сравнително бюджетно изхранване със зеленчуци, плодове и млечни продукти? Чел съм за спасението на бюджета, което представляват хот-дозите (хот-дог в мн.ч.?), дали със спазването на нашата диета ще сме много извън бюджета?

 

 

Също така доста рисърчвах и компаниите за коли под наем, като навсякъде прочетох доста плашещи неща, затова ще вземем допълнителни застраховки като GP, SAAP и т.н. - дали имате допълнително съвети за какво да внимаваме там, за да избегнем неприятни ситуации?

 

И последно - някакви съвети за облекло?

По принцип ще пътуваме с планинарска екипировка - полари, якета с висок воден стълб, уиндстопери и туристически обувки и термобельо, но все пак за края на септември и началото на октомври дали нещо ще е хубаво да вземем или пък ще overkill-нем с подобна екипировка?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И втория ми въпрос - понеже сме и фотографи-любители и фенове на малко по-интересните гледки, имаме план да отидем до разбития самолет в Sólheimasandur, дали някой от вас е ходил и дали има къде да оставим бусчето и да стигнем пеша, защото ни е притеснено да караме бус до него и мислим да го минем пеша?

За това къде да оставите бусчето, други ще ти кажат, защото ние не сме били с кола, но да имаш в предвид, че от доста месеци вече от мястото, където отпред паркират автомобилите до мястото, където е самия самолет, се върви само пеша 4 км. в посока. През май месец духаше супер силен вятър, а за септември ще да е още по-духовито. Около 45 мин. - час вървяхме в посока, но разбира се напълно си заслужава (поне за мен)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, намерих този прекрасен сайт, когато търсех информация относно Исландия, а сега вече и пътуването наближава, съответно и реших да задам няколко въпроса в тази тема.

 

От летището до града (BSÍ) може да стигнете с Flybus, доста по-евтино от такси: https://www.re.is/flybus. За облеклото сте се ориентирали правилно, аз бих добавила само шапки (или поне някакви ленти за глава заради вятъра) и ръкавици. И последно за храната - по принцип ситуацията там с плодовете и зеленчуците по магазините не е много добре, защото почти всичко е внос и скъпо, но в супермаркетите и бензиностанциите има готови вегетариански сандвичи (около 300-400 крони) и салати. За млечни продукти няма проблем, навсякъде продават от техния skyr (200-300 крони). Има и много пакетирани тестени изделия, които не са скъпи, предполагам ядете такива. Относно останките от самолета - не съм била там, но ако не се лъжа е офф роуд и май се стига само с 4х4, хубаво е да проверите пътните условия преди да тръгнете.

Редактирано от DenitsaS
Връзка към мнение

Здравейте, намерих този прекрасен сайт, когато търсех информация относно Исландия, а сега вече и пътуването наближава, съответно и реших да задам няколко въпроса в тази тема.

 

 

След като ще наемате бус защо ви е да се занимавате с таксита? Взимате си буса от летището и готово - набора от фирми за коли под наем така и така там е огромен, а ти зорлем искаш да се вкараш в логистични проблеми :)

 

Между другото, помисли добре и наема на буса, от една страна не съм сигурен че ще излезе по-евтино от две по-малки коли, дори включвайки горивото. От друга страна - трябва да сте много на един акъл с всички 7 човека, да сте пътували заедно и т.н., иначе си нямаш на представа от какви дребни ситуации може да се получи изнервяне. Имайки две коли ще ви позволи известна гъвкавост да следвате еднакъв план, но да не се изчаквате навсякъде. 8 дни през октомври за цяла обиколка освен това предполага високо темпо, а 7 човека на едно място...абе всеки се бави по 5 минути за нещо и тия пет минути никога не са синхронизирани и вместо 5 минути загубата е 40. 

 

Относно колите под наем и застраховките съм се опитал да го резюмирам в тази тема, прехвърли я, ако не си я видял: http://magelanci.com/topic/5101-%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BC-%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F/Мисля, че сте отвъд сезона на пясъчните бури, така че SAAP може да е излишна. 

 

За дрехите - гледайте да е на пластове, от зимно яке до къс ръкав...е до къс ръкав едва ли ще стигнете :) Но имай предвид, че условията се променят и ще искате лесно да сваляте и обличате постоянно. Уиндстопер - силно препоръчителен. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

 

И втория ми въпрос - понеже сме и фотографи-любители и фенове на малко по-интересните гледки, имаме план да отидем до разбития самолет в Sólheimasandur, дали някой от вас е ходил и дали има къде да оставим бусчето и да стигнем пеша, защото ни е притеснено да караме бус до него и мислим да го минем пеша?

 

 

Има място като обособен паркинг където можете да спрете и както каза Яничка се ходи около 40-45 мин в посока, но мисля,че може и с 4х4 да се отиде чак до самолета, поне така пишеше на табелата. Ние бяхме края на юни доста духаше и беше мъгливо, не съм сигурна,че поне за нас си заслужаваше. Ето как изглеждаше ние като бяхмеpost-2133-0-95217900-1471425823_thumb.jpgpost-2133-0-03868900-1471425834_thumb.jpg

 

Иначе аз бих препоръчала и задължително waterproof overtrousers поне на нас ни бяха от голяма полза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има място като обособен паркинг където можете да спрете и както каза Яничка се ходи около 40-45 мин в посока, но мисля,че може и с 4х4 да се отиде чак до самолета, поне така пишеше на табелата.

Уви, затворено е за автомобили и през май месец беше преградено. От паркинга всички вървяха пеша до самолета. Може би табелата стои от преди? Самолетът се намирал в частна собственост и собственикът затворил пътя за автомобили, защото карали офрауд, което в Исландия е illegal.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Между другото, помисли добре и наема на буса, от една страна не съм сигурен че ще излезе по-евтино от две по-малки коли, дори включвайки горивото. От друга страна - трябва да сте много на един акъл с всички 7 човека, да сте пътували заедно и т.н., иначе си нямаш на представа от какви дребни ситуации може да се получи изнервяне. Имайки две коли ще ви позволи известна гъвкавост да следвате еднакъв план, но да не се изчаквате навсякъде. 8 дни през октомври за цяла обиколка освен това предполага високо темпо, а 7 човека на едно място...абе всеки се бави по 5 минути за нещо и тия пет минути никога не са синхронизирани и вместо 5 минути загубата е 40. 

 

 

Аз да посоча едно малко по-различно мнение :) Това с бавенето при 7 човека група е повече от нормално. И определено трябва да сте на един акъл, но това сигурно сте го обмислили вече. Аз, обаче, смятам че две коли повече "вредят", отколкото един бус. Скромният ми опит е най-вече от шофиране на бус с 8 човека - магеланци :lol:, плюс една кола още - с още двама магеланци. Много е трудна координацията между две превозни средства в чужбина - освен ако нямате радиостанция. Не съм запозната с трафика в Исландия, може би не е особено тежък, но изгубването е съвсем реална опция и после телефони в роуминг, ядове... Един бус е много по-компактно - и много по-забавно! :) Их как ви облазявам... 

Връзка към мнение

Благодаря ви много за отговорите.

 

Ще започна с отговорите и уточненията на обратно по стара моя традиция :)

 

1. @ Лидия - Вариант с автомобил 4х4 отпада, защото цената е много висока. Всичките в компаният сме ентусиасти планинари и 5 км в посока и при лошо време няма да са проблем. Също обмислях варианта за overtrousers, но засега не съм много ентусиазиран, защото нашите панталони са с някакво покритие, а и ще сме с термодолнища + резервен чифт панталони в багажа, т.е. след някоя подобна разходка дори и да сме много мокри - при връщане до колата ще се преобуем.

 

2. @ Георги

- Защото кацането ни ще се равнява на нещо като три часа българско време и ще сме достатъчно изморени, за да се мотаем с вземане и оглед на колата, оправяне на бумащина и т.н. Мисля, че е по-разумно сравнително бързо да отидем и да се наспим, а на сутринта да вземем превозното средство вече отпочинали и директно да тръгнем.

 

- Наем на 9 местен бус ще ни даде пространство за багаж, а и за нас самите. Повечето сме по-едрички мъже (само двете ни дами са дребнички) и съответно по-малките коли са истинско мъчение при по-дълъг път, а две Kia Ceed SW или подобен по-висок клас си влизат точно в цената на наем на бус. Като цяло аз ще съм единия от шофьорите, но поради неуспешно завършила спортна кариера имам проблем с коленете и съответно дълго шофиране в малка кола ме изморява адски много и предизвиква голям дискомфорт, а за човек, който е седнал зад мен е абсолютен ад, защото просто няма пространство, а като добавим и факта, че ще пътуваме с доста багаж и вече става страшно. Да, проблема с много хора го има, но повечето, както вече споменах, сме обръгнали на пътешествия и ще се намерим на общ език и условия - а и аз обичам да сме в компания, а и сме способни на компромиси. Цялото нещо го разглеждаме и донякъде като общ адвенчър и искаме да сме заедно, за да си говорим, да се забавляваме и т.н.

 

- Темата за колите под наем съм я чел сигурно 5 пъти, но предпочитам да се подсигурим допълнително, като сигурно ще наемаме от Blue car, но се чудех дали има и някакви други особености, които е добре да знаем не толкова за застраховките, колкото какво може да е проблем при шофирането в Исландия (четох за диви животни на пътя) и за какво да внимаваме.

 

- Дрехите ще са на пластове - термобельо + полар/флийс + софтшел и в краен случай хардшел или вариации между тези комбинации. А дали е удачно да взема "топло" термобельо за ниски температури или да заложа на спортно такова, което осигурява просто допълнителен слой, защитава от вятър и отвежда пот? Чел съм, че температурата е малко вероятно да падне под нулата по това време и затова си мисля, че е по-добре да вземем по-спортните, които пазят от вятър, но няма да ни сварят, особено че ще седим и доста в колите?

 

3 @ DenitsaS - Благодаря много за информацията за храната, ако има тестени изделя + различни опции при сандвичите, мисля че ще е достатъчно.

За дрехите - шапки и ръкавици ще имаме, както и buff-ове за вятъра за лицето и врата, ако е толкова нетърпимо.

 

4. @ Яничка - мерси, щом има място за паркиране, значи ще оставим там превозното средство и ще продължим на крак, независимо от времето.

 

 

:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз да посоча едно малко по-различно мнение :) Това с бавенето при 7 човека група е повече от нормално. И определено трябва да сте на един акъл, но това сигурно сте го обмислили вече. Аз, обаче, смятам че две коли повече "вредят", отколкото един бус. Скромният ми опит е най-вече от шофиране на бус с 8 човека - магеланци :lol:, плюс една кола още - с още двама магеланци. Много е трудна координацията между две превозни средства в чужбина - освен ако нямате радиостанция. Не съм запозната с трафика в Исландия, може би не е особено тежък, но изгубването е съвсем реална опция и после телефони в роуминг, ядове... Един бус е много по-компактно - и много по-забавно! :) Их как ви облазявам... 

 

В Исландия няма задръствания, няма трафик и няма губене, роуминга вече е супер евтин...като излезеш от района на Рейкявик и е пустош. Всъщност недостатък на двете коли е, че тази отпред винаги ще разваля гледката на тази отзад :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

 

- Темата за колите под наем съм я чел сигурно 5 пъти, но предпочитам да се подсигурим допълнително, като сигурно ще наемаме от Blue car, но се чудех дали има и някакви други особености, които е добре да знаем не толкова за застраховките, колкото какво може да е проблем при шофирането в Исландия (четох за диви животни на пътя) и за какво да внимаваме.

 

 

Като особеност бих казала силните ветрове, да внимавате като отваряте вратите, също и с изкачането на овце по пътя, които са в изобилие, ние за малко да ударим една както си бяхме сами на пътя и се любувахме на гледките. Предполагам,че в буса,че имате брошура за правилата и особености на движението в Исландия, поне ние имахме такава, ако не лесно може да си поискате в рентъл кара...

Връзка към мнение

 

Мисля, че сте отвъд сезона на пясъчните бури, така че SAAP може да е излишна. 

 

 

 

Тези пясъчни бури и аз ги мисля. Те не са ли възможни по всяко време на годината, стига да има силен вятър? В южните части си е само пепел и стига вятъра да е достатъчно силен нищо не пречи да се вдигне. Или бъркам някъде?

Връзка към мнение

Тези пясъчни бури и аз ги мисля. Те не са ли възможни по всяко време на годината, стига да има силен вятър? В южните части си е само пепел и стига вятъра да е достатъчно силен нищо не пречи да се вдигне. Или бъркам някъде?

 

Мисля, че дори при силен вятър вдигане на пясък от земята не е лесна задача, а и остава въпроса колко точно трябва да е силен за да пострада боята на колата. В road.is има прогнози и статус, ако има пясъчна буря някъде. По пътищата също има предупреждения. Т.е. си добре информиран за пясъчните бури, ако се набиеш в тях общо взето сам си си виновен, риска да попаднеш изневиделица на такава е малък. 

 

В допълнение, тези застраховки не сваляха отговорността до поносимо ниво...вместо 10 000€ дължиш 3000€ и за това плащаш 15€ на ден. Струва ми се множко. 

 

Повече инфо: http://totaliceland.com/should-you-be-worried-about-sandstorms-in-iceland/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля, че дори при силен вятър вдигане на пясък от земята не е лесна задача, а и остава въпроса колко точно трябва да е силен за да пострада боята на колата. В road.is има прогнози и статус, ако има пясъчна буря някъде. По пътищата също има предупреждения. Т.е. си добре информиран за пясъчните бури, ако се набиеш в тях общо взето сам си си виновен, риска да попаднеш изневиделица на такава е малък. 

 

В допълнение, тези застраховки не сваляха отговорността до поносимо ниво...вместо 10 000€ дължиш 3000€ и за това плащаш 15€ на ден. Струва ми се множко. 

 

Повече инфо: http://totaliceland.com/should-you-be-worried-about-sandstorms-in-iceland/

 

Всъщност през Geysir.is за 11 дни, като избера само GP и SCDW излиза с 55 евро по-евтино за целия период, отколкото ако взема всички с Insurance bundle. Така че излиза по 5 евро на ден SAAP.

 

Taка илиза и по-евтино, в сравнение с Bluecar. Отделно франшизата на Geysir за нормалните автомобили е само 250 EUR в сравнение с 4-цифрените при Bluecar.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

трябва да се четат внимателно условията по застраховките, доста са различни между различните компании; примерно на времето ние избрахме кола от geysir.is точно поради ниското самоучастие; доколкото виждам и в момента самоучастието може да се сведе до 250 евро за кола / 375 евро за 4х4

Връзка към мнение

Все по добър ми изглежда бизнесът за даване на кемпери под наем в Исландия ;) Като не им се строят хотели “ала Слънчев Бряг и Банско“ да внесем 200-300 кемпера и да ги даваме под наем на туристите  ;)

 

Днес точно попаднах на статия, в която местните се възмущават на хостели, които искат от туристите абсурдно високи цени - 193,000 крони на вечер за четворна стая с обща баня и тоалетна по време на Culture Night този месец. Толкова е месечният наем на малък апартамент широк център.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля, че сте отвъд сезона на пясъчните бури, така че SAAP може да е излишна. 

 

А кога е сезонът на пясъчните бури? 

Връзка към мнение

А кога е сезонът на пясъчните бури? 

 

Сега виждам това: http://sadcars.com/en/read/2014/02/03/how-to-avoid-getting-into-sandstorms-in-iceland

Sandstorms usually happen during spring or fall, although they also happen during winter. They are less common in the summer because wind is on average less during summer then other seasons. 

Бях останал с впечатлението, че е точно обратното, защото си спомням, че аз в края на септември бях неглижирал опасността, но явно есента е сезон. 

Връзка към мнение

.....

И нещо по темата за туризма: днес имах възможността да се разходя в парламента (малко по-късно ще кача снимки в другата тема); ....

 

Коя е другата тема?

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

 

Нашето пътуване мина и все не успявам да седна и да напиша няколко реда, защото дългото отсъствие от работа води до количествени натрупвания, които впоследствие натежават на запленената от северната красота, душа. Надявам се, че скоро ще имам време да успея да ви представя моята гледна точка за тази уникална страна, която ме плени със своята неземна (дори извънземна) красота. 

Имахме доста голям късмет с времето, доколкото разбирам и реално успяхме да посетим всичките си набелязани места, да видим няколко непланирани, да си говорим с различни хора, да се сбъдне мечтата ни да видим сияние, както и да видим такова, докато си почиваме вечерта в миватнските бани :)

 

Засега ще оставя едно клипче сглобено от мои снимки от пътуването и озвучено с исландска фолклорна песен:

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Всъщност недостатък на двете коли е, че тази отпред винаги ще разваля гледката на тази отзад :)

 

Unless you are the leading dog, the scenery never changes!   :P

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 1 година по-късно ...

@Raybeez Доволен ли си от Blue Car, как беше всичко и какво включваше? Имаше ли разни драскотини накрая като го връщахте, те как реагираха? Мерси.

Връзка към мнение

Дам, доволни сме от Blue. 

Нямахме никакви проблеми с компанията, когато връщахме буса - не видяхме драскотини, макар и да минаха няколко прашни облака през колата около Hverfjall. Преди да го върнем, му теглихме едно миене на една бензиностанция - отвътре и отвън и всички беше точно.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.