Прескочи до съдържание

Танзания и Намибия


picsvet

Препоръчани мнения

Танзания или Намибия

Пускам темата по съвет на съфорумец...

Има писано за Танзания,но след почти всичко прочетено не открих отговор на важни въпроси..

 

като-

1.Къде се вади виза за Танзания или Намибия.

оскъдната ми информация е ,че това става от Берлин,ако е така какви документи се пращат?

2.Може ли да се получи виза при пристигане на летище?

3.Намират ли се места за спане до 10-20 долара на ден?

booking,казва ,че да ...но все пак!!

4.Приблизителен бюджет за 50 дни?

без сафарита и гидове,скъпи ресторанти и хотели...само обикаляне по интересни места и села(ако това е възможно)Само пари за СПАНЕ,ХРАНА и ТРАНСПОРТ

5.Каква средна цена са преходите със самолетите от вътрешните полети.

 

Благодаря предварително..

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На първият въпрос намерих сам отговор....Танзания

Документи за пътуване и визов режим

Българските граждани, желаещи да пътуват до Танзания, следва да имат паспорт с валидност не по-малка от 6 месеца от планираната дата на влизане в страната. Краткосрочната танзанийска виза е с валидност 90 дни от датата на издаване. При подаване на заявление за издаване на виза в посолството на Танзания в Берлин срокът за обработката на документите и издаването отнема2 седмици. Цената на услугата е 50 евро. Експресни визи се издават в рамките на 24 часа на всеки работен ден, като цената е 70 евро. Заплащането е в брой или с чек (при чекове от български банки се начисляват 16 евро върху сумата).

Заявлението за виза може да се подаде лично или с препоръчана поща, като в плика се поставя сумата, съответно чекът.

Заявления за виза могат да бъдат сваляни от интернет страницата на посолството на Танзания в Берлин: http://www.tanzania-gov.de/

Съществува възможност и за подаване на заявление и получаване на виза на международните летища на Танзания ( Дар ес Салаам, Килиманджаро и Занзибар). Поради често сменящите се правила за издаване на визи на международните летища на Танзания, за предпочитане е да се подават заявления за визи чрез посолството на Танзания в Берлин.

Изисква се имунизация срещу жълта треска.

Актуална информация относно необходимите за Танзания ваксини можете да получите от Националния център по заразни и паразитни болести на телефон: +359 2 944 69 99/221.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тука поглеждал ли си?   http://magelanci.com/topic/2518-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B1%D0%B8%D1%8F/?hl=%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B1%D0%B8%D1%8F

 

Има доста интересни места,описани в темата.въпреки краткото и съдържание. ;)

 

На този етап,за мен,Намибия си остава само мечта! :)

Връзка към мнение

На този етап има само две страни, които могат да ме откъснат от Югоизточна Азия - Иран и Намибия. :) Доколкото проучвах за Намибия, визата за българи трябва да се извади от консулството във Виена. :(

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

OK, след като ми изпълни съвета да пуснеш публична тема с въпросите си, няма как да не взема отношение, поне по нещата, за които малко или много знам.

 

1. За Танзания се вади виза при пристигане на летището. Въртят ми се в главата 50 долара, има хора, ходили съвсем скоро, ще ти пишат. За Намибия знам, че се вади от посолството им във Виена. Намери мейл и им пиши за изисквания. Лично аз не съм го правил, на мен за Намибия виза не ми трябва, но знам, че официално България е към гореспоменатия консулски отдел. Ще се намерят съфорумци, които са си вадили виза, има един дето даже е вадил на други хора в Претория ;)

2. Отговорено в точка едно - може в Танзания, но не и в Намибия.

3. Щом booking казва, че се намират, значи е така. Имаше едно момче (Karik) беше правило бюджетна Танзания с интересен трансфер с местна дау лодка до Занзибар. Предполагам, че той ще ти даде добра информация.

 

4. Нямам представа за бюджет за 50 дни какъв би бил... Не те знам и къде точно искаш да ходиш. Села, ама какви села, къде? По крайбрежието ли? В южната, в северната част на страната (говорим за Танзания), Занзибар? Има автобусни превози при всички случаи от Дар ес Салаам до Аруша на запад. Има и на югозапад един международен път към Замбия, който минава през градчета и села.

5. Нискотарифната авиолиния е FastJet, имат изгодни вътрешни (Килиманджаро, Мбея, Муанза) и международни полети. Има и всякакви други малки авиокомпании с малки самолети, но те предимно обслужват сафари дестинации и не са особено евтинни. Другата а/к със сравнително големи самолети (ATR) е Precision Air.

 

Намибия е съвсем друга бира, мисля, че малко трудно ще ги направиш в едно пътешествие. По приннцип от Дар ес Салаам можеш да вземеш FastJet до Йоханесбург, а от там полет до Виндхук или Уолфис Бей. В Намибия вътрешния обществен транспорт не е много развит, има тук-там автобуси и разни шатъли. Преспиване за 10-20 долара на вечер според мен трудно ще намериш, може би само в къмпиннги ако си носиш палатка. В Намибия формата е наемане на кола и self-drive.

Струва ми се, че един сравнително бюджетен начин да видиш Намибия, че даже и Танзания е с къмпинг пътешествие с overland камион и със самоучастие в разпъване / събиране на палатките, миене на посуда и пр. Има разни такива трипове по 40-50 и повече дни, които минават през няколко африкански държави. Не мисля, че са особено евтини обаче, има разни доплащания за храна, активности и пр. Иначе не виждам какво точно ще правиш в Танзания 50 дни без да качваш Килиманджаро или да правиш сафари например. Ще видиш няколко градчета и села, ще правиш малко плаж, но това 12 - 15 дни макс. според мен.

 

Можеш да комбинираш по-скоро Кения и Танзания или пък Танзания и Замбия, трябва да видиш какви са връзките. FastJet летят и от Дар ес Салаам до Лусака, Замбия на изгодни цени. За Замбия се взема виза при пристигане на летище, не знам дали дават на земни гранични пунктове. Знам, че има евтини автобусни превози, по-голям шанс имаш да намериш и евтино преспиване отколкото в Намибия.

Не знам към Мозамбик какво е положението, там не съм ходил (още)...

 

Това се сещам на прима виста...


На първият въпрос намерих сам отговор....Танзания

Документи за пътуване и визов режим

Българските граждани, желаещи да пътуват до Танзания, следва да имат паспорт с валидност не по-малка от 6 месеца от планираната дата на влизане в страната. Краткосрочната танзанийска виза е с валидност 90 дни от датата на издаване. При подаване на заявление за издаване на виза в посолството на Танзания в Берлин срокът за обработката на документите и издаването отнема2 седмици. Цената на услугата е 50 евро. Експресни визи се издават в рамките на 24 часа на всеки работен ден, като цената е 70 евро. Заплащането е в брой или с чек (при чекове от български банки се начисляват 16 евро върху сумата).

Заявлението за виза може да се подаде лично или с препоръчана поща, като в плика се поставя сумата, съответно чекът.

Заявления за виза могат да бъдат сваляни от интернет страницата на посолството на Танзания в Берлин: http://www.tanzania-gov.de/

Съществува възможност и за подаване на заявление и получаване на виза на международните летища на Танзания ( Дар ес Салаам, Килиманджаро и Занзибар). Поради често сменящите се правила за издаване на визи на международните летища на Танзания, за предпочитане е да се подават заявления за визи чрез посолството на Танзания в Берлин.

Изисква се имунизация срещу жълта треска.

Актуална информация относно необходимите за Танзания ваксини можете да получите от Националния център по заразни и паразитни болести на телефон: +359 2 944 69 99/221.

 

Виза за Танзания - на летището, много хора са я вземали така, включително и аз. Аз имах имунизация за жълта треска, но мисля, че няма такова изискване за Танзания, само ако идваш от държава, която се счита за опасна за тази болест - примерно Замбия.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На този етап има само две страни, които могат да ме откъснат от Югоизточна Азия - Иран и Намибия. :) Доколкото проучвах за Намибия, визата за българи трябва да се извади от консулството във Виена. :(

 

Бях в Намибия през Май тази година. Изключително е красиво, но аз лично не бих я сложил пред РЮА (която е в пъти по-разнообразна), нито пък пред Танзания, Кения, Замбия или Ботсвана, Намибия е просто различна и е по-достъпна от последните четири държави за self-drive. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

OK, след като ми изпълни съвета да пуснеш публична тема с въпросите си, няма как да не взема отношение, поне по нещата, за които малко или много знам.

 

1. За Танзания се вади виза при пристигане на летището. Въртят ми се в главата 50 долара, има хора, ходили съвсем скоро, ще ти пишат. За Намибия знам, че се вади от посолството им във Виена. Намери мейл и им пиши за изисквания. Лично аз не съм го правил, на мен за Намибия виза не ми трябва, но знам, че официално България е към гореспоменатия консулски отдел. Ще се намерят съфорумци, които са си вадили виза, има един дето даже е вадил на други хора в Претория ;)

 

2. Отговорено в точка едно - може в Танзания, но не и в Намибия.

 

3. Щом booking казва, че се намират, значи е така. Имаше едно момче (Karik) беше правило бюджетна Танзания с интересен трансфер с местна дау лодка до Занзибар. Предполагам, че той ще ти даде добра информация.

 

4. Нямам представа за бюджет за 50 дни какъв би бил... Не те знам и къде точно искаш да ходиш. Села, ама какви села, къде? По крайбрежието ли? В южната, в северната част на страната (говорим за Танзания), Занзибар? Има автобусни превози при всички случаи от Дар ес Салаам до Аруша на запад. Има и на юг един международен път към Замбия, който минава през градчета и села.

 

5. Нискотарифната авиолиния е FastJet, имат изгодни вътрешни (Килиманджаро, Мбея, Муанза) и международни полети. Има и всякакви други малки авиокомпании с малки самолети, но те предимно обслужват сафари дестинации и не са особено евтинни. Другата а/к със сравнително големи самолети (ATR) е Precision Air.

 

Намибия е съвсем друга бира, мисля, че малко трудно ще ги направиш в едно пътешествие. По приннцип от Дар ес Салаам можеш да вземеш FastJet до Йоханесбург, а от там полет до Виндхук или Уолфис Бей. В Намибия вътрешния обществен транспорт не е много развит, има тук-там автобуси и разни шатъли. Преспиване за 10-20 долара на вечер според мен трудно ще намериш, може би само в къмпиннги ако си носиш палатка. В Намибия формата е наемане на кола и self-drive.

 

Струва ми се, че един сравнително бюджетен начин да видиш Намибия, че даже и Танзания е с къмпинг пътешествие с overland камион и със самоучастие в разпъване / събиране на палатките, миене на посуда и пр. Има разни такива трипове по 40-50 и повече дни, които минават през няколко африкански държави. Не мисля, че са особено евтини обаче, има разни доплащания за храна, активности и пр. Иначе не виждам какво точно ще правиш в Танзания 50 дни без да качваш Килиманджаро или да правиш сафари например. Ще видиш няколко градчета и села, ще правиш малко плаж, но това 12 - 15 дни макс. според мен.

 

Можеш да комбинираш по-скоро Кения и Танзания или пък Танзания и Замбия, трябва да видиш какви са връзките. FastJet летят и от Дар ес Салаам до Лусака, Замбия на изгодни цени. За Замбия се взема виза при пристигане на летище, не знам дали дават на земни гранични пунктове. Знам, че има евтини автобусни превози, по-голям шанс имаш да намериш и евтино преспиване отколкото в Намибия.

 

Не знам към Мозамбик какво е положението, там не съм ходил (още)...

 

Това се сещам на прима виста...

 

Виза за Танзания - на летището, много хора са я вземали така, включително и аз. Аз имах имунизация за жълта треска, но мисля, че няма такова изискване за Танзания, само ако идваш от държава, която се счита за опасна за тази болест - примерно Замбия.

Благодаря за отговора....

Ще помисля за другите държави.до Танзания..

Аз отивам изцяло да търся снимков материал..хора... пейзажи...!!

Досега съм обикалял Азия..сам и винаги не по-малко от 50-60 дни!!

Африка ми е загатка и затова е интересна..

Връзка към мнение

Бях в Намибия през Май тази година. Изключително е красиво, но аз лично не бих я сложил пред РЮА (която е в пъти по-разнообразна), нито пък пред Танзания, Кения, Замбия или Ботсвана, Намибия е просто различна и е по-достъпна от последните четири държави за self-drive.

Аз харесвам страшно много контрастите пустиня-зеленина. Освен това обичам да се разхождам вечер из градовете. Нещо идеята да се върна от сафари и да пия бира с пазача, подпрян на автомата си зад зид и бодлива тел, както правеха моите приятели преди няколко месеца, не е моята идея за приятно прекарване. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Виза за Танзания-на летището.Ако полета е нощен-е ужасно,чакаш,викат те малко като на пионерска среща,плащаш-заминаваш.Зависи къде отиваш.Нощувките са възможни за малко пари,пазари се за всичко и каквато цена им дадеш ти се съгласяват.Направете си план къде ще ходите за 50 дни. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз харесвам страшно много контрастите пустиня-зеленина. Освен това обичам да се разхождам вечер из градовете. Нещо идеята да се върна от сафари и да пия бира с пазача, подпрян на автомата си зад зид и бодлива тел, както правеха моите приятели преди няколко месеца, не е моята идея за приятно прекарване. :)

 

Вечер не виждам в кои градове и къде ще се разхождаш в Намибия. Виндхук е сериозно безинтересно място. Не видях нощен живот в Уолфис Бей, в Свакопмунд има някоя и друг отворена кръчма, другите градчета пък съвсем свалят кепенците в 18:00 ч :) Вечер е интересно да се разхождаш в Стоун Таун в Занзибар или в Кейп Таун, Ю. Африка.

 

Много често сафари лагерите нямат нито зид, нито бодлива тел и животните влизат вътре между палатките или бунгалата. Бирата около огъня с пържола я от куду, я от спрингбок или импала е най-приятна. Така се вижда най-истинската и непроменена Африка, както е била преди 1000 години примерно... Природа и красота в най-чистия им вид, каквито почти никъде по света не са останали така запазени, особено ако не е някой претъпкан с посетители парк или резерват. В някои случаи няма други хора на десетки километри и не ги виждаш с дни. Не е като да не съм правил това и в Намибия де и не е като да не е било супер... Комбинацията пустиня-зеленина е наистина много красива, имам два албума с такива снимки долу в линка...  Намибия си е страшно красиво, но не по-красиво от изброените горе държави, просто е различно. Червен и жълт пясък и зеленина може да гледаш и в Калахари в РЮА и Ботсвана.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря за отговора....

Ще помисля за другите държави.до Танзания..

Аз отивам изцяло да търся снимков материал..хора... пейзажи...!!

Досега съм обикалял Азия..сам и винаги не по-малко от 50-60 дни!!

Африка ми е загатка и затова е интересна..

 

Африка много по-трудно се обикаля бюджетно от Югоизточна Азия според мен, но сигурно е възможно. Има една Тери, която цяла Африка е обиколила на стоп за няколко месеца, има блог. Хора ще можеш да снимаш много. Най-красивите пейзажи са вътре в парковете и резерватите, но има красота и извън тях. Най-яки снимки стават на животни на фона на природна красота. Като цяло не е backpacker-ска дестинация (поне подсахарска Африка). Най-близкото до това, което търсиш може би е overland-a - ще видиш и много места по този начин. Може да комбинираш самостоятелно пътуване с overland.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Погледнах отново темата и няколко мисли ми минаха през главата. Това, естествено си е твоето пътешествие и ще си го правиш както си искаш.

 

1. Не смесвай Източна и Южна Африка при едно ходене, ако ще правиш първата, избирай между някаква комбинация от Кения / Танзания / Уганда, ако ще е втората - РЮА / Намибия / Ботсвана / Замбия / Зимбабве. Ако направиш само една държава, пак няма да сбъркаш. От логистична гледна точка ще ти е много по-лесно.

 

FastJet биха могли да разбият до някаква степен тази схема - предоставят евтини полети м-у Дар ес Салаам и Йоханесбург / Лусака, но като цяло аз съм следвал горното правило.

2. Все пак си мисля, че е по-добре да намалиш количеството на дните в полза на качеството на видяното. Опита ти до момента с дълги пътувания ти е от ЮИ Азия, но там е съвършено различно - и при ниско- и при високо-бюджетно пътешествие общо взето виждаш същите красоти и забележителности, разликата е само в местата където отсядаш, ядеш и евентуално начина на придвижване. В Африка не е така, за да видиш 80-90% от големите красоти, трябва да влизаш в националните паркове и разните резервати. Е, разбира се, може да се моташ по бреговете на езерата Виктория или Малави или по крайбрежието на Индийския океан и пак да виждаш красиви и интересни неща, но не е същото. Все едно да отидеш до Вегас и до разни малки градчета из средния Запад, но да не посетиш националните паркове из Юта и Аризона, където природата е най-красива или пък да отидеш до южно Чили без да видиш Торес дел Пайне.

 

В този ред на мисли, аз лично бих си взел бюджета за 50-60 дни и бих го използвал в една 10-12 дневна програма, ако не стига, бих отишъл и за 7-8 дни даже, но да видя топ красиви места с дива природа и животни. По този начин ще направиш много по-хубави снимки, само дето ще е за по-кратко време. При сафаритата не е само гледането на животни, това е усещането за автентична Африка (ако се ходи на правилните места, разбира се). Извън парковете и резерватите всичко е култивирано - ферми, обработваема земя и пр.

 

Правиш нещо супер красиво сега, следващия път нещо друго супер красиво пак за 10-15 дни и така, иначе ако ще и 10 пъти да правиш 50-60 дневно пътешествие на нисък бюджет, най-страхотните места просто няма да ги видиш. Пътувал съм и по градчета и по села из Африка, не само из резервати и паркове, да красиво е и е интересно, но далеч не е същото.

Има и смесен компромисен вариант - правиш примерно 15-20 дни ниско-бюджетна обиколка, като на някои места влизаш в някой парк / резерват през деня, без да преспиваш в него. Жоро Матеев беше правил евтино еднодневно сафари в парка Тарангире от Аруша, така поне ще можеш да надникнеш малко и да видиш за какво става дума. По крайбрежието на Индийския океан (Танзаня / Кения) можеш да изкарш бюджетно и пак да видиш същите неща, както и тези с висок бюджет, но не и навътре в континента.

Ако пък направиш Намибия, може да изкараш на относително нисък бюджет (но пак двойно-тройно по-висок от пътешествие в ЮИ Азия) ако се съберете двама или повече човека, наемете си кола (не е задължително да е 4Х4), носите си палатки и спите по къмпинги. По този начин даже и парка Етоша може да ви излезе по 70-100 долара на вечер на човек ако си носите и храна. Иначе из страната, даже и по градовете, аз преспиване под 80-100 долара на вечер на стая не съм виждал и мисля, че няма. Там се пести от това, че е лесно да си шофираш сам (по нормалните пътища) и да не ползваш услугите на гидове. И пак има места, където сам не можеш да отидеш (Sandwich Harbour например).

Това са моите виждания базирани на моите пътешествия из Африка, както и на това какво ми харесва. Ти си събирай мнения и си решавай какво и как :)



 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Първо ...отново големи благодарности за отговора които ме накара да преосмисля всичко..!!

С първа точка съм напълно съгласен..

Само за информация,прегледах ниско тарифната компания FastJet,цените им са добри и ме устройват.

 

Практиката ми е доказала,че не се получават добри кадри от дадено място ако не останеш там поне седмица.За 10-12 дни е абсурд..но това разбира се е мои проблем!!

Както и да е...

 

За хотелите ...booking действително показва евтини хотели даже в Занзибар на цена 25-35 лв. единична стая.

 

Добре,друг въпрос..

Колко струва сафари за Аруша например...

И там на място може ли да се пазаря за сафари...?

 

Благодаря...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо ...отново големи благодарности за отговора които ме накара да преосмисля всичко..!!

С първа точка съм напълно съгласен..

Само за информация,прегледах ниско тарифната компания FastJet,цените им са добри и ме устройват.

 

Практиката ми е доказала,че не се получават добри кадри от дадено място ако не останеш там поне седмица.За 10-12 дни е абсурд..но това разбира се е мои проблем!!

Както и да е...

 

За хотелите ...booking действително показва евтини хотели даже в Занзибар на цена 25-35 лв. единична стая.

 

Добре,друг въпрос..

Колко струва сафари за Аруша например...

И там на място може ли да се пазаря за сафари...?

 

Благодаря...

 

Предполагам, че имаш предвид сафари от града Аруша, защото има и парк Аруша близо до града Аруша.

 

От града Аруша се ходи до така наречените "Северни паркове" в Танзаия - Серенгети, Тарангире, Нгоронгоро, Лейк Маниара и парка Аруша.

 

Парка Аруша е красив, но като цяло е по-второ и третостепенен в сравнение с първите три изредени горе. Като цяло прилично сафари в този район можеш да вземеш за 200-220 долара на вечер ако делиш с някого и си на обществен къмпинг (те осигуряват палатка и екипировка). Можеш да се пазариш на място, разбира се, но не виждам как някой може да падне по-ниско от това без някакъв огромен компромис, а то даже няма и откъде да го изкара.

 

Варианта ти е да вземеш еднодневно сафари без преспиване от града Аруша до Тарангире, например, който е много красив парк с баобаби за примерно 30-40 долара по-малко, но се сещаш, че пристигаш късно в парка и си тръгваш рано. Забравяш за невероятните изгреви, залези и за най-продуктивните часове за гледане на животни (по зори и по здрач), както и за най-добрата светлина за фотография на каквото и да било. Като цяло минаваш по най-широката потреба, но пък ще видиш парка и все пак може и да станат добри снимки.

 

Ако отидеш поне с едно преспиване вътре вече става по-друго или поне да преспиш някъде много близо до портала, да станете рано и да сте първи когато отворят, както и да излезете няколко минути преди да го затворят, което е по-приемлив компромис.

 

Добре е да делиш джип и с хора, които се интересуват от фотография, иначе тези с телефоните ще започнат да ти се мръщят и мърморят при чести спирания за снимки, дебнене на подходящи моменти, маневриране за по-добра светлина и пр.. Колкото е по-евтино сафарито, толкова е по-вероятно да попаднеш точно на такива спътници, но пък може да имаш късмет... Като цяло там за съжаление най-малко може да се заобиколи правилото, че няма нещо за нищо.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.