Прескочи до съдържание

Въпрос за прекачване на Хийтроу с отделни билети и за багаж.


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Накой може ли да ми каже дали мога да си чекирам багажа директно София - Лисабон при условие, че летя през Хийтроу и имам 2 отделни билета - на Бритиш и на ТАП.

 

Според пътували с прекачване, ако трябва да получа багажа си на Хийтроу терминал 5 и да взема самолета за Лисабон на Хийтроу терминал 1, ще ми стигнат ли 2 ч 30 м? В идеалния случай, разбира се. :) Ще имам ли отново шенгенска проверка на терминал 1?

 

Благодаря предварително.

Връзка към мнение

Би трябвало да можеш. Преди две години летях с австрийците до Виана и после с португалците до Лисабон, като чекирах багажа още от София. Доколкото знам е важно билетът да е един, няма значение колко отсечки включва. Така, например, през 2002 г. летях с чехите до Прага, после пак с тях до Ню Йорк, а оттам с американската "Делта" до Лос Анджелис и чекирах всичко още в София...

 

EDIT: Упс, сори, сега виждам, че става дума за два отделни билета и в този случай мисля, че няма как да чекираш още в София... :(

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

Здравей Мари и добре дошла :)

 

Основно зависи от служителя на гишето. Има техническата възможност да го направи, но не е задължен. Т.е. очаквай да не стане, а ако откликнат на любезната ти молба ще е бонус. Не съм запознат с Хийтроу, надявам се някой с практически опит да сподели. Ще отделя въпроса в отделна тема. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С два съвсем отделни билета може и да не стане чекирането директно. Иначе 2 часа и 30 мин е ОК. Има си разкарване из терминалите, трябва да вземеш влак доколкото помня. Проверка има, не е Шенгенска, а съвсем нормална: все пак Великобритания не е в Шенген :) Имай предвид, че понякога опашките на UK Border са големи, дано имаш от новите паспорти: може да минеш на автоматичния контрол.

 

Между другото, ако позакъсняваш за полет винаги можеш да се примолиш на пътниците да те пуснат напред; даже и някои служители за отзивчиви и ще те пуснат по-бързо. Ама не е гаранция, де...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Уф, 2 ч 30 м от различни терминали са си много трудна работа. Проверките им са много бавни точно на Хийтроу. Много им се помоли да ти чекнат багажа докрая, но си мисля, че може и да не го направят... 

Ако ти чекнат багажа до Лисабон, слизаш на Т5, търсиш конекшънс до другия терминал, има един автобус, после секюрити чек и си готова за другия полет (предполагам, че имаш бордна карта от онлайн чек ин, ако нямаш търсиш гише трансфери на ТАП като пристигнеш на Т1 и се надяваш да има).

Ако не ти чекнат багажа до края, кацаш, излизаш през паспортна проверка, взимаш багажа, с Хийтроу Експрес до другия терминал (безплатно е), после чекин, паспортна проверка (Англия не е в Шенген, а Португалия е) и секюрити. Честно казано ще е късмет да го направиш навреме (лично мнение).

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо ето ти един удобен инструмент

http://www.heathrowairport.com/heathrow-airport-guide/travel-between-terminals

кликваш върху опциите, които съответстват на твоята схема за пътуване (дали се прекачваш за полети, или просто искаш да се разходиш между терминалите; заедно ли са купени билетите, или отделно и т.н)

От 1 до 5 точно на Хийтроу не съм се придвижвал, но от 4 до 1 съм. Само от терминал до терминал с метрото е около 15-20 минути.

Отделно като пристигнеш имаш паспортна проверка, преди да излетиш за Лисабон също ще имаш. UK не случайно по собствено желание са извън Шенген. Те имат техни специфични системи и правила за проверка на документите, и държат да си останат само техни, поради многото и различни режими и статути на английските поданици - Overseas (отвъдморски), Commomwealth, Crown dependencies и т.н. Така че две проверки - ако имаш паспорт с биометрични данни, на влизане може да минеш и малко по-бързо през автоматизираните пунктове (с камерите), но и на тях обикновено се завъртат големи опашки. В нормални случаи  чакането отнема минимум 10 мин., но зависи дали има и много много други кацнали, или са само много.

Почваме да ги смятаме грубо 

От приземяването до багажните ленти в добрия случай е 15-20 минути. Надяваме се да не те спрат за митническа  проверка, след като си вземеш багажа. Всички процедури до тук станаха 30 мин. в оптимален вариант.

До спирката на влакчето и самото влакче още 30 минути.

След това ако трябва наново да регистрираш багаж, паспортна проверка, проверка за сигурност (тук се готви за дълъг процес ако е натоварено) - общо минимум 50-60 мин.

Ако не се мотаеш много, не се губиш из терминалите, не те спират за допълнителни проверки, и не нацелваш големи опашки, не е невъзможно прекачването за 2:30 ч.

Лично аз точно на Хийтроу не бих рискувал за по-малко от 3-4 часа, въпреки че не ми е непознато летище, и по принцип не съм от най-предпазливите като се отнася за прекачване.

 

Проучи много внимателно и подробно плановете на терминалите, кое къде е, как се стига, от къде се минава.

ето сайта

http://www.heathrowairport.com/heathrow-airport-guide/flight-connections/connection-guides

 

Успех! :)

 

П.П. малко съм се повторил с другите докато съм писал и ровил за линковете.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Па по мое време поне паспорт гледаха дали имаш, ама отдавна не съм го правил, признавам си

Връзка към мнение

Каква паспортна проверка на излизане от Великобритания? Само на влизане има, те още не са върнали граничния контрол на изход.

 

 

Така е, да! Моя грешка. По инерция съм писал и аз за проверка на излизане. :) Верно че на тях им е все едно кой си, щом излизаш вече не си техен проблем  :biggrin:

Връзка към мнение

Здравейте всички,

 

Много приятно съм изненадана от детайлните ви отговори и полезни съвети. Благодаря ви!

Аз сериозно се притесних за полетите си...

 

Служителка на ВА в София ми каза, че няма да ми чекират багажа директно. Това било рядка практика между компаниите.

Даде ми един съвет, за да спестя малко време: да пътувам само с ръчен багаж -

1 piece of hand baggage (56cm x 45cm x 25cm /22in x 18in x 10in) plus a briefcase, laptop or handbag (45cm x 36cm x 20cm/18in x 14in x 8in) per person.

 

Добре, но ръчният багаж на ТАП е 115 cm – 55 x 40 x 20 cm - 8 кг максимум.

Ако от терминал 5 излезна бързо с ръчния багаж и взема вътрешен транспорт, без да излизам, какво точно трябва да направя на терминал 1, според вас?

 

Дали да не си сменя полета с по-късен?! Все пак съм над 60 год и макар да имам известен опит в международните полети, не знам дали ще се справя с това търчане по терминали. :)

 

Благодаря предварително за отзивите и мненията ви.

Връзка към мнение

От ТАП са ми малко мъгляви спомените, но мисля, че няма да ти теглят и мерят ръчния багаж, освен ако не е очевидно огромен.

 

Ако от терминал 5 излезна бързо с ръчния багаж и взема вътрешен транспорт, без да излизам, какво точно трябва да направя на терминал 1, според вас?

 

Като стигнеш на терминал 1, търсиш трансферно гише на ТАП, за да ти издадат бордна карта (за препоръчване е да ползваш онлайн чекин и да си я разпечатиш предварително, би трябвало да е възможно, вече коя година сме, ако имаш бордна карта пропускаш тази точка).

После минаваш секюрити проверката и чакаш на изхода.

 

Ако имаш възможност да смениш билета, най-добре наистина вземи по-късен полет, така няма да се притесняваш за закъснения и какво ли не.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Спази по-малките размери и няма да имаш никакъв проблем с ръчния багаж. В билета на ТАП трябва да пише на колко и какъв багаж имаш право. Ако няма да имаш друг багаж не виждам защо да трябва да чекираш / освен ако не е по-голям като размери/ просто е по-практично - няма да го чакаш да излезе след това.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпроса е, че в бритиш има право на раница и лаптоп чанта, а в тап само на раница. Та, за да няма проблеми ще трябва да се побереш в раничката, ако е възможно :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Мари, аз само да добавя към написаното от другите - когато кацат полетите на Heathrow от София на British, понякога не ги паркират на гейт в основната част на терминал 5, а в новопостроения Peer (C май беше), от който трябва да се придвижиш с едно вътрешно влакче до там, от където се взима багажа и т.н. Не зная защо е така, там по принцип кацат полетите от щатите, явно заради това, че България също още не е в Шенген. Просто го имай в предвид, защото добавя още 5-10 минути към трансфера. Дано в твоя полет случая да не е такъв и да си на добър гейт.

Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.