Прескочи до съдържание

Помощ за Португалия


Зани

Препоръчани мнения

Моето пътуване съвсем наближи, а се оказа, че аз изобщо не съм се организирала. Така, че пускам тази тема, която би могла да е в помощ и за други магеланци пътуващи до Португалия  :) ! Нашата груба програма е следната: 7 нощувки в Портимао, 4 нощувки в Лисабон и 2 нощувки в Порто.

В Портимао мислим да се отдадем на плажуване (ако времето го позволява), мислим да отскочим и за един ден до Лагос. Ако някой е ходил - дайте идеи за не толкова населени плажове...

В Лисабон имаме грубо 3 дни и половина, като единия ще отскочим до Синтра. Колко време ще ни е необходимо за Синтра и можем ли за един ден да го съчетаем с Кабо де Рока и може би Кашкаиш или Ещорил? Освен това - какво да не пропускаме в Лисабон? Като честно казано не съм сигурна, че ми се ходи много по музеи и подобни... Приемам и съвети за места за хранене, както и ако може да ми препоръчате някое заведение с фадо  :)

В Порто имаме ден и половина - какво да разгледаме там за толкова време?

И не на последно място - какво непременно трябва да опитаме от храната?

Редактирано от Zany
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз разглеждах този сайт (http://www.mydestination.com/algarve/6181666/top-10-algarve) и от него си набелязвам някой неща. Ние ще сме с кола и обикалянето по плажовете ще е по-лесно. Хвърлила съм око на Martinhal и Praia da Marinha ,  но сигурно ще излезе още нещо. Хвърли едно око на сайта, мисля, че има полезно инфо... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Aко искаш хубаво да разгледаш забележителностите на  Синтра трябва един цял ден.

Ако посетите само замъка Пеня и крепоста на маврите ще успеете да съчетаете с Кабо да Рока  , Ещорил и Кашкаиш в един ден , но ще е мнооого дълъг и уморителен ден  :)

Като ги погледнеш на картата то си е почти една обиколка - Синтра , Кабо , Кашкаиш , Ещорил , Лисабон или пък в обратния ред.

Надявам се сте с кола , защото иначе се губи още време ...

В Лисабон поне половин ден отделете за манастира и Кулата Белем  + още няколко часа за крепостта Жорже над града  с вечеря из Алфама под нея  и ето ви го още един ден отлетял .

 

За Порто ден и половина са достатъчно за основните неща.

Ще обиколите  цялата централната част , Рибейра ( онова място от картичките с лодките) :)  и  през моста градчето на другия бряг ( Вила Нова де Гая) с винарните , където може и да дегустирате.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние сме без кола и съм се ориентирала към плажовете в дясно от Портимао - донякъде с градски транспорт и после пеша  :) !

Ей тук много ми харесва, Поли, на теб може да ти е от полза - намира се някъде около Caramujeira

 

http://www.youtube.com/watch?v=S2UnemusFtQ

 

1080152_623744457670293_2094539998_n.jpg

 

А за Синтра все още се чудя дали да и отделим цял ден. Ако ще посещаваме някое от градчетата по крайбрежието ще е само едното, със сигурност няма да имаме време. Според вас струва ли си да направим въпросната обиколка или в Синтра ще ни е по-интересно?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Синтра задължително !!! 

Кашкаиш и Ещорил са две педи земя дето се вика ...

Да, да, за Синтра няма спор! Въпросът е да ходим ли изобщо до Кашкаиш или Ещорил или да си прекараме в Синтра целият ден?

Връзка към мнение

Да не се окаже, че само питам, ето още един линк за плажове на Алгарве  :)

http://www.portugalvirtual.pt/algarve/lagos/beaches.php#ggmap

Така като ги гледам се чудя дали ще стигне времето там.. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

To ще е доста трудно да отидете и до Кашкаиш или Ещорил щом сте без кола.

Значи по реда - от гара Росио с влак отивате до Синтра , там с минибусче се качвате до замъка и крепостта , гледате , чакате пак минибусчето или надолу пеш ... и едни 5-6 часа отлетяха. Като отделите и час за самата Синтря в която има и други красиви неща и ето , че деня замина.

От Синтра има автобуси до Ещорил които спират и на Кабо да Рока , но хич не са толкова редовни .

 

П.С. В никакъв случай не пробвайте да изкачвате хълма пеш. Изглежда , че разстоянието не е голямо , но е страшна денивелация и някъде по средата ще видите как омаломощени пешяци жално гледат подминаващ ги туристически бус  :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние направихме Синтра и Кашкаиш в един ден. Смея да кажа, един от най-качествените и уплътнени туристически дни в скромното ми пътешественическо досие :) Не сме препускали и прекалявали с темпото, но и не сме се мотали излишно по заведения и магазинчета (като изключим едно дюкянче за сувенири в Синтра). Маршрутът включваше: Лисабон-Синтра с влака, после Синтра-Кашкаиш с автобуса, накрая Кашкаиш-Лисабон с влака. Тръгнахме рано сутринта и се прибрахме по тъмно (да кажем 14-15 часа). Всичко това без грам предварителна подготовка - просто ни попаднаха едни брошурки в местния туристически офис и решихме да се вдигнем. За жалост, тогава не бяхме научили още за това уникално място Кабо де Рока, но по моя преценка много трудно би се включило в една такава еднодневна програма. Ако екскурзията ми беше утре, бих избрал един цял ден за Синтра и Кабо де Рока и един цял ден за крайбрежието (Белем, Ещорил, Кашкаиш и т.н.)

 

Да добавя, че ползвахме някаква Lisbon Card или нещо от сорта, която даваше свободен вход или отстъпка за повечето местd, включително и безплатен билет за влаковете по линиите Лисабон-Синтра и Лисабон-Кашкаиш. Но накрая след доста обикаляне си бяхме на цената, т.е. не излязохме "на далавера". 

 

п.п. За ужас на Стенк да уточня, че хълма си го изкачихме изцяло пеш. Имаше там малко умора и жажда по едно време, ама бързо се забравяше при тези спиращи дъха места, през които минахме. И да ме прощавате, ама туристическите бусове са си истинско извращение за всеки любител турист, който няма някакви двигателни проблеми, ама по този въпрос ще философствам в отделно мнение някой път, като ми дойде вдъхновението  ;)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Бе пиши си ти ... няма да признаеш как си се набутал ама предполагам е имало кой да ти омрънка света още на място  :lol:  

Аз също изминавам огромни разстояние пеш , но там където наистина не мога да пропусна нищо.

Мога да ти препоръчам едно изкачване във Франция от Eze Sur Mer до Eze Village по пътеката на Ницше ... там се вдъхновил за "Тъй рече Заратустра" - по-стръмно е от Синтра.

 

П.С. Само да добавя , че около Пеня има много красив и обширен природен парк.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря ви за полезната информация! Значи може би ще го караме по ред - първо Синтра, после автобус до Кабо де рока и ако стане време едно от двете градчета по крайбрежието. А за катеренето на хълма - аз по принцип съм фен, ама мъжът ми със сигурност много ще мърмори  :lol:

Връзка към мнение

Водата по Алгарве е добра, по- на север като Кабо да Рока е студена.

Синтра е много приятно място, в Кашкаиш и Ещорил аз лично нищо интересно не намирам.

За Лисабон, задължително идете до Белем, с кулата, манастира на йеронимите, и сладкишите (Pasteis de Belem). Може да се разходите из центъра със трамвай 28 или 24 беше, малко като панорамна обиколка. За фадо препоръки не мога да дам, ние влязохме напосоки и много ни хареса, ама името на ресторанта не го помня.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На Algarve водата през август си беше доста добре. През същия този август на едно плажче на север от Порто си беше чисти 17 градуса водата, а през нощта бях с яке на едно крайбрежно барче и умрях от студ, просто влагата си казва думата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето пътуване съвсем наближи, а се оказа, че аз изобщо не съм се организирала. Така, че пускам тази тема, която би могла да е в помощ и за други магеланци пътуващи до Португалия  :) ! Нашата груба програма е следната: 7 нощувки в Портимао, 4 нощувки в Лисабон и 2 нощувки в Порто.

В Портимао мислим да се отдадем на плажуване (ако времето го позволява), мислим да отскочим и за един ден до Лагос. Ако някой е ходил - дайте идеи за не толкова населени плажове...

В Лисабон имаме грубо 3 дни и половина, като единия ще отскочим до Синтра. Колко време ще ни е необходимо за Синтра и можем ли за един ден да го съчетаем с Кабо де Рока и може би Кашкаиш или Ещорил? Освен това - какво да не пропускаме в Лисабон? Като честно казано не съм сигурна, че ми се ходи много по музеи и подобни... Приемам и съвети за места за хранене, както и ако може да ми препоръчате някое заведение с фадо  :)

В Порто имаме ден и половина - какво да разгледаме там за толкова време?

И не на последно място - какво непременно трябва да опитаме от храната?

За Синтра +кабо да Рока и транзит Кашкаиш 1 ден ви оправя.С една лека уговорка.Пътуване с кола и ставане рано местно време.Което не е сложно.Самото пътуване Лисабон -Синтра(центро сторико) е около 1 ч.Не е далеч,но си има трафик в града.Зависи и в Синтра дали ще искате да гледате освен палацо Пеня и Монсерат и другите замъци ,пък и самото селце.От там Кабо да Рока е на половин час път.От Кабо пък имате пак около половин час с колата до Кашкаиш.Града е много симпатичен и го препоръчвам,както и съседния Ещорил.Ако сте с 'градски транспорт"(влак) мисля ,че няма да се вместите в 1 ден.А що се отнася за Лисабон....мисля си и ,че 3 дена за там са малко.Но си е въпрос на личен избор.Има книжки,има Трипадваизер...избирате си.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Синтра +кабо да Рока и транзит Кашкаиш 1 ден ви оправя.С една лека уговорка.Пътуване с кола и ставане рано местно време.Което не е сложно.Самото пътуване Лисабон -Синтра(центро сторико) е около 1 ч.Не е далеч,но си има трафик в града.Зависи и в Синтра дали ще искате да гледате освен палацо Пеня и Монсерат и другите замъци ,пък и самото селце.От там Кабо да Рока е на половин час път.От Кабо пък имате пак около половин час с колата до Кашкаиш.Града е много симпатичен и го препоръчвам,както и съседния Ещорил.Ако сте с 'градски транспорт"(влак) мисля ,че няма да се вместите в 1 ден.А що се отнася за Лисабон....мисля си и ,че 3 дена за там са малко.Но си е въпрос на личен избор.Има книжки,има Трипадваизер...избирате си.

За Порто:-)))забравих.Целият стар град Порто е под закрилата на ЮНЕСКО.Него ще обикаляте.Освен това манастира на Кармелитките,Замъка на Инфантата,Моста над река Дуро,който е проектиран и строен от ученик на Густаф Айфел,самата крайречна улица с кръчми и лодки с бъчви вино.Музея на виното,складовете с вино,ако мъжа ти си пада по футбол ,ще му препоръчам да отдели 1 ч и са Ещадио ду Драгао.Църквата Сао Бенто,църквата а катакомби Св.Михаил.,Общината и т.с.И още нещо...старо Порто е най-стръмния град в който съм ходил:-))Но за сметка на това града има 5 линии метро(нови,чисти и сигурни).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Алгарв е любимата ни дестинация за почивка и поздравления за това че ще бъдете там.. Завиждам ви, защото тази година ще пропуснем ЛЮБИМАТА ни Португалия :unsure:

 

Задължително препоръчам вземането на рент-а-ка, защото областта е доста голяма, а има толкова много за гледане... ние за 3 пъти, дори не сме били на голяма част от местата и забележителностите , които искаме да видим..

 

Препоръчвам обаче:

 

- любимото ни селце, нашата първа почивка, затова толква много си го обичаме - Алвор.. Намира се по пътя от Портимао през Прая да Рока и се стига до него. Малко, антично, рибарско селище със страхотни ресторантчета за риба... По принцип спирайте навсякъде по пътя дотам, гледката на жълтите скали е уникална, а снимките на залези, ще ви завидят за тях :-)

- Крепостта Сагреш и Кабо Сао Висенте, намира се най-западно на Алгарв, уникални скали...

- Албуфейра - малко пренаселено и туристическо, но и със страхотен нощен живот, ресторанти, стария град и крафтс магазинчетата, които са ми голяма страст..

- Виламура - много "пош" място, заедно с близкия Вале до Лобо. Яхти, луксозни хотели , ресторанти, къщи, имения и много много голф - сигурно 5-звездните игрища са около дузина, в радиус от има-няма 20 километра... Като сравня с ЖАЛКОТО Черноморие, ми идва да се смея с глас...Така се прави - БРАВО на португаците.. Ние тук да забавляваме руските келеши и тьотки и пияните тинейджъри от Западна Европа :blink:  (сори за отклонението)

- водните паркове и ако не е бурно морето - тур за наблюдение на делфини, макар че и гледките на брега от океана са си достатъчно забележителни

 

- И МНОГО МНОГО ПОСЕЩЕНИЯ НА РЕСТОРАНТИТЕ И МЕСТАТА С МЕСТНА ХРАНА, ВИНО И ПОРТО...

 

Португалците там са страхотно любезни, учтиви и услужливи, говори се английски навсякъде и като цяло, времето върви на бавни обороти и почивката е гарантирана!

 

Приятно пътуване!

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ако някой е пътувал с автобус Лисабон - Порто или обратното, моля да ми каже коя автогара се ползва в Лисабон, че нещо в сайтовете на автобусните компании не го пише...

 

 

Благодаря на Краси за подробната информация за Алгарве и на всички останали за съветите   :) !

Редактирано от Zany
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

А сега отново помощ за Португалия.  Предполагам, че е по-добре да пиша тук и да не отварям нова тема. Така ще съберем повече информация на едно място. 

Най-накрая дойде и моят ред. Билетите са купени.

01.05. София -Порто. Пристигаме към 15.30, което си е ОК и ще има половин ден за разглеждане.

08.05 Лисабон- София. Излитаме към 12.30.

Да, в действителност се оказа, че полетите София-Порто, Лисабон- София са с около 100 евро по изгодни на човек от варианта първо да се лети до Лисабон и после от Порто.(това с Луфтханза. Французите много неудобни полети извадиха).

 

Та въпросът ми е как да планирам престоя в Потругалия. Ще се радвам някой да сподели възможни варианти.

 

Идеята е следната. Пристигаме на 01.05 в Порто - 2 нощувки и на 03.05 поемаме на някъде. Много ми се иска да отидем до Гимараеш. Гледах, че се намира на 40 км. от Порто и при положение, че сме толкова близко не е за изпускане.

От тук нататък чуденката ми е дали да спим някъде по средата между Порто и Лисабон - например Коимбра и на следващия ден на обяд да потеглим към Лисабон, където да останем 4 дни, или директно към Лисабон без спирка по пътя.

Естествено ми се иска да разгледаме колкото може повече. Има един проблем. Аз не шофирам, а мъжът ми не е склонен на рент-а-кар, което прави придвижването по трудно.

И ако не е Коимбра какво да е? Авейро - "португалската Венеция" - ми не знам. Ако е само канали не ми се гледа. Фатима?

Предполагам, че отговорът ще дойде като кажа, че бихме искали да разгледаме повече забележителности, музеи, замъци, градини..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вижте замъка в Томар, катедралата в Баталя, Обидуш...

Само че не знам без кола как става. Двореца Пенаа и стария дворец в Синтра. Дотам се стига с влак от Лисабон.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1.Пътят Порто-Лисабон е 320км и ако ме питаш се взима за 3-4 часа,т.е не се налага спане и почивка.М/у двата града има магистрали,2 бр!!Едната е по-свободната ,която върви покрай брега на Атлантика.Другата е доста натоварена ,особено когато се стигне на 100-120км от Лисабон.

2.Фатима съвсем спокойно може да да е пропуснеш!Превърнали са селото във фабрика за мангизи.Има и молове включително,но вие си избирате.

3.Коимбра задължително трябва да се разгледа,като затова ще са ви необходими 24ч.Университета,Стария горен град,,на другия бряг на реката има и парк с мини забележителностите на Португалия.

4.След Коимбра посока Лисабон ,но ако се движиш по другата магистрала може да разгледате селото Баталя(замъка с гробовете на първите португалски царе),селото Порто да Мож(замък),след това е селото Назаре(със супер гледка към океана ) и огромна плажн а ивица,селото Алкобаса(замък) и място на което е изкована независимостта на Португалия от Арагонското царство.

5.Ако пък при Батала ,отидете 40-50 км към вътрешността ,ще имате възможност да разгледате забележителният град Тумар.

6.Около Лисабон си знаете,задължително Синтра,Кашкаиш и Ещорил-минимум 1 ден .

7.За Лисабон съвет не мога да дам.На нас 3 дена не ни стигнаха,ама хора разни.Не са за изпускане Мостейрош дос жеронимос (гроба на Вашку да Гама),Морския музей,Торе де Белем,Кристо Рей,стария квартал Алфама, Кастело Сао Жорже ,жп гарата,авенуда до Индия,пиаца Комерсао,градините до паметника на маркиз Помбал....бе има много за гледане.

8.Ако си футболен фен ,стадионите  на Спортинг(Жозе Алварад) и на Бенфика(Естадио да Луш) се намират на достъпни места.Първият на Линия Верде ,а втория на Линия Роха на Лисабонското метро.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.