Прескочи до съдържание

Помощ за Португалия


Зани

Препоръчани мнения

Да дам отчет и за престоят ни в Лисабон с благодарност за съветите.

Пристигнахме в Лисабон към 23.30 ч. с полета от Рабил. След цял ден скиторене на 32 градусова жега Лисабон ми се стори леко студен, но желанието да го видя огромно. Още докато кръжахме със самолета отгоре имах чувството, че това е най-осветения град в света. Приятелят ми се смя и каза, че се чувствам така след тъмнината в Кабо Верде вечер. Не знам може и така да е ама на мен ми се стори отгоре бляскав и луксозен град.

Веднага след слизането от самолета хукнахме към метрото, което работи да 1 през нощта. Взехме билети и се отправихме към центъра. Успяхме до 1 ч. да стигнем до централната част, следвайки групите младежи. Те слезнаха с нас на същата спирка и в последствие се изпариха нанякъде. Обикаляхме почти самотни по улиците. Беше осветено, но основно се миеше и чистеше.  Беше тихо и спокойно и тук там някой закъснял пешеходец. Минаваше 1 след полунош и затваряха почти всички заведения около площад Комерсио. Разходихме се по крайбражната улица, видяхме Двореца, а също и няколко улици, които явно представляваха нашата Витошка през деня, но сега бяха пусти. Видях в далечената на върха прословутото Торе Белен. беше красиво осветено. Помотахме се и около няколко църкви, чиито имена не запомних. Видяхме и няколко заведения за Фадо, които обаче затваряха. Още в самолета се поинтересувахме къде да идем от португалците и препоръката беше на Барио Алто. Мислехме си и за Алфама, но тъй като имахме багаж със себе си и не малка сума пари предпочитохме да не се въртим из малките улички.

Е стигнахме до въпросното барио и там митинг. Имаше нещо като мостче и отдолу се виждаха нощни заведения. Да ви кажа, че направо се стресирах от тълпата, която видях. Беше около 3 посред нощ, а долу трябваше да си пробиваш път с лакти. Млади хора, викащи, пиещи бира с пънкарски и хипарски вид. Това като чели ми дойде малко в повече.  А от всякъде се стичаха още хора. Определено не успяхме да намерим някакво заведение, в което да можем поне да седнем и да е по спокойно, но не успяхме. Атмосферата около нас беше леко  неприятна от попийналите. Накрая взехме такси и отидохме на летището да починем.

Градът вероятно би ми харесал, но не и след недоспиване и преумора. Ще се върна пак защото архитектурно градът ми хареса.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

  А от всякъде се стичаха още хора. Определено не успяхме да намерим някакво заведение, в което да можем поне да седнем и да е по спокойно, но не успяхме.

Със скромния ми тредневно/нощен опит от Лисабон си позволявам да предположа, че да намериш прилично ( с прилични фадо, храна и цени) заведение в движение, без резервация, е задача непосилна.

Ние едва успяхме да се класираме в едно от няколкото заведения, които ни препоръчаха домакините ни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със скромния ми тредневно/нощен опит от Лисабон си позволявам да предположа, че да намериш прилично ( с прилични фадо, храна и цени) заведение в движение, без резервация, е задача непосилна.

Ние едва успяхме да се класираме в едно от няколкото заведения, които ни препоръчаха домакините ни.

Мисля, че като цяло проблемът беше, че се опитваме да го намерим нещо твърде късно. Видяхме няколко заведения за фадо, но те затваряха и вече бяха тихи. Говоря за около 2.30 през нощта.  Само в Барио Алто имаше работещи заведения, нещо като нощни клубове, но те определено не бяха по нашия вкус. Трябваше да пием накрак, бутайки се с останалите клиенти на заведението, а след горещ ден и обикаляне в Боа Виста, 4 часов полет и обикаляне около 2 часа през нощта в Лисабон нямахме сили за такива изпълнения. Ама нищо въпреки, че Лисабон не показа най-приятното си лице все пак ми се ще да се върна в Португалия и да обикалям. Определено има какво да се види.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като става дума за Лисабон и заведения просто не мога да се въздържа да не препоръчам 2 уникални места. Cervejaria Trinidade, специализирана за бакаляо, линкът долу. Сградата е бивш манастир, много вкусно готвят и ако се ходе след 19.30 трябва резервация, защото е пълно. Традицията повелява след вечерята да се отиде на порто в китайския павилион, на около 15 мин. е пеша. Това е уникален бар, нямащ нищо общо с Китай. Собственикът е бил маниакален колекционер на всички възможни неща и 3 зали са нътъпкани отгоре до долу с колекциите му. Звъни се, за да те пуснат, има безалкохолни коктейли и, ако искате спокойно да разгледате, трябва да се отиде рано--отварят в 18.30   

 

http://www.cervejariatrindade.pt/

Chinese Pavilion Rua Dom Pedro v 89, 1250-093 Lisboa,

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...

Имах благородната нагласа да напиша пътепис за пътуването ни до Португалия през май т.г., но след като прекарах половин нощ над клавиатурата, а едвам завършвах Ден 1, реших, че е по-добре да кача снимки и да ги споделя с вас. Постарах се да сложа подобаващи коментари - къде с по 2 думи, къде с по 3 изречения, но все пак се надявам, че ще придобиете малко представа за преживяванията ни.

http://magelanci.com/gallery/album/294-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F-%D0%BC%D0%B0%D0%B9-2014/

 

Накратко: 2 дена в Порто, 3 дена в Лисабон и 1 ден в околностите на Лисабон: Синтра, Кабо да Рока, Кашкайш.

Редактирано от stevemurray
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

ееехх, португалия! лисабон! синтра! много силни мои фаворити в личната ми класация! 
имам няколко много силни спомена от тая дестинация:
- как скъсах глезенна връзка в синтра на годишнината от сватбата ни, което беше супер смешно, защото на самата ни сватба години по-рано се озовах в пирогов със същия проблем, за радост на нощната смяна;)
баче после обиколих синтра и изкарах на крак още 2 дни из лисабон преди да се приберем в в бг и да ме гипсират; 
- фадо-ресторантът ни в лисабон, който беше жесток! собствениците на ресторанта пееха и сервираха едновременно, музикантите свиреха със затворени очи и леко се поклащаха, а един пиян германец падна от пейката, на която седеше, и обърна масата си;
тази вечер с фадото си говорихме с половинката колко шантав е животът и как е възможно полет софия-мадрид-лисабон за 2ма да струва колкото една вечеря; 
- лелите с ролки по главите и пеньоари, които простират прането си, надвесени от прозорците на домовете си;
и още неща и спомени имам, ама ще стана лигава :)
любими места!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

а! забравих да кажа, че полетите ни бяха около 50тина евро на човек - 30 и малко до мадрид и още 15 ли, 18ли, не помня, до лисабон. това обяснява философските ни разсъждения за стойността на живота, събитията, вечерите и пр., надявам се :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Страхотно! :)

А иначе такива цени и в двете посоки са май вече непостижими. Докато правех рисърча за полетите, мислих какви ли не комбинации с Уиз, Райън и Изи, защото искахме да пристигнем в единия град, а да  си тръгнем от другия, докато в един момент Георги не изригна с решаваща помощ и се оказа, че Луфтханза предлагат супер удобни откъм часове полети за почти същите пари.

Снощи, докато пишех коментарите под снимките, толкова се вживях, че буквално се пренесох във времето...

Връзка към мнение

аха. ама за преди 4 години време :)
всъщност, аз 2 пъти до сега съм летяла до мадрид за 25-30Е двупосочно (и веднъж за 500, ама тогава бях натикана в ъгъла и нямаше как), така че явно е въпрос на добра слука ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

(и веднъж за 500, ама тогава бях натикана в ъгъла и нямаше как)

 

Гледам бая свят сте изръчкали през последните години и онази случка от новобранския период вече е в миналото... ;)

Връзка към мнение

ми то не зависеше от нас и тогава. бяхме в букурещ и трябваше да летим до барса, после до мадрид и от там до лима, обаче 3 часа преди старта се оказа, че полетът до барса е отменен и затова заложихме на по-важната част от приключението, отсвирихме вътрешните полети из испания, както и резервациите в барса и мадрид, купихме си директен полет до мадрид, и така стартирахме трипа с хиляда евро назад още в първите 24 часа. голям стрес беше, но после всичко продължи по план, така че не мрънкам :)  
и други случаи имам със саМолети и всичките все не са по наша вина - фалирала авиокомпания, докато сме на път, така че да няма как да се приберем, сигнал за пожар, докато летим, спукана гума при кацане, 2 изтървани презокеански полета, връщане на самолет с охрана, за да си търся изгубената обеца, която баба ми подари, когато бях на 18, караници с митничари и полицаи, преджобване все едно съм престъпник, и още, и още. напоследък си мисля, че силно се съмнявам да ми се случи каквото и да е опасно нещо, докато летя или съм на летище, защото голяма част от опциите вече съм преживявала хехе
трябва да си пуснем отделна тема за каръщини на път. ще бъде забавно да си ги мерим   :)

и за да не съм оф-топик, едно една снимка от лисабон. те моите снимки често са такива не характерни, но важното е, че аз си знам точно къде съм ги направила. и след 20 години да се върна в лисабон, пак ще знам къде точно съм стояла, когато съм снимала тия чорапи:
post-1067-0-83668300-1403692429_thumb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

maik, аз пък чакам хубави пътеписи, като тези за пътуването ви в Перу. /познах те по отменения  полет, не греша,нали/ И аз си чакам момента за пътуване в тази посока. Португалия я планувам скоро и чета темата. 

Редактирано от clete
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Един бърз въпрос, в последния момент разбира се!   :)  Утре летя за Порто, ще останем четири дни. 

Да препоръчате някое готино плажче - щото без това няма да се мине  ;)

Връзка към мнение

В Порто плажа е доста далеч от централната част, зоната е модерна, духа почти винаги, пясъка е фин и повечето хора ходят с палатки на плаж, иначе се покриваш с пясък за нула време.

IMG_4917.jpg

На всичко отгоре, водата е студена винаги, в момента е 17 градуса, тя повече и не става. Ако има вятър е още по-зле, аз преди 2 години не можах да вляза по средата на август, а хем влизам в по-хладна вода.

 

Връзка към мнение

Благодаря за бързия отговор! ...мда, за температурата на водата не съм очаквал друго, но щом на Тенерифе се къпахме февруари, няма място за притреснения! Виж, това с вятъра е дразнещо.... ще видя в неделя на място и ще докладвам!  :yes:

Връзка към мнение

Благодаря за бързия отговор! ...мда, за температурата на водата не съм очаквал друго, но щом на Тенерифе се къпахме февруари, няма място за притреснения! Виж, това с вятъра е дразнещо.... ще видя в неделя на място и ще докладвам!  :yes:

В Тенерифе и Лансароте съм влизал януари и февруари за по 5 мин, а в Порто не успях да вляза и до глезена средата на август, хем имах голям мерак! Прави си сметката как е

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.