Прескочи до съдържание

дневник Северна Корея / Китай - 03 Септември, 2014


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Планирам си пътуване до Северна Корея + Китай и търся спътник/спътници. С компания ще е по-весело :)

Заминаване от София на 03 Септември, тръгване обратно от Пекин на 13 Септември.

 

Пътуването включва 5 нощувки в Пекин + 4 нощувки в Пхенян.

 

До края на април има промоция на Qatar Airways и билет София-Пекин-София излиза около 580 евро. Ако някой изрови по-евтина опция на тези дати моля да сподели.
 

Това е китайската агенция + конкретния тур (гледайте Group A), които избрах за пътуването от Пекин до Северна Корея: http://www.youngpioneertours.com/tour/grand-national-day-tour/

Това е една от най-изгодните оферти на пазара, а и поводът е интересен - ще има масови танци и песни по улиците за националния ден на Северна Корея. Времето в този период е прекрасно. Цитираната цена от 895 евро включва абсолютно всичко в Пхенян (трансфери, хотел, храна, гайдове и тн), с изключение на допълнително 50 евро за Северно Корейска виза (изцяло агенцията се занимава с визата, а физически паспортите не се пращат никъде) + 170 евро за полет Пекин-Пхенян-Пекин с Air Koryo / Air China. Това е цена на база двама човека в двойна стая. Ако накуп се направят 2 или повече резервации агенцията дава по 50 евро отстъпка, тоест крайната цена на човек би се получила по 1065 евро. За гарантиране на резервацията се предплаща 50% депозит, а останалите 50% се плащат 1 месец преди датата на тура, в началото на Август.


Вадене на китайска виза няма да е нужно благодарение на 72 часовия безвизов транзитен престой, позволен за българи в Пекин, и който в случая ще се ползва 2 пъти - на отиване и на връщане.

Накратко, общо всичко струва 580 евро (двупосочен билет до Пекин) + хотел/храна/транспорт в Пекин (евтини опции има много) + 1065 евро (екскурзията от Пекин до Пхенян) + евентуалните разходи за сувенири и дрънкулки.

 

Някой заинтересован? :)

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм заинтересован  :)  (както вече го коментирахме на последната сбирка).

Какъв срок си определил, до който ще търсиш желаещи да се присъединят? На мен ми предстои пътуване през юни и юли и за това трябва да преценя дали 3-13 септември ми е ок като дати...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искам само да отбележа, че другия Георги е намерил определено най-евтината фирма за тура в СК. На времето като ги проучвах бях стигнал точно до тях :)

 

Имаше разни апокрифни слухове, че ако се иде на границата в Dandong, което граничен град в Китай преди границата със Северна Корея, от местни тур агенции цените са още по-ниски, но не намерих потвърждение на това. Всъщност ей сега погледнах, просто примерен сайт: http://www.ddcts.com/english.htm Не твърдя, че ще е най-евтиния, а може и сметката да излезне дебела като се включи влака от Пекин, но може да е нещо, върху което да размислите, програмата изглежда почти същата, а е с 200 евро и повече по-евтина (цена от 2013).

 

Иначе аз  бих направил полет с Air Koryo в едната посока и влак в другата, за разнообразие на екзотиката малко :)

Връзка към мнение

И аз да се възмутя, че ме караш да се замислям, след като съм се насочила към Южна Америка.

 

И това без да съм пила от отварата на bronco...

Редактирано от Childish
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз съм заинтересован  :)  (както вече го коментирахме на последната сбирка).

Какъв срок си определил, до който ще търсиш желаещи да се присъединят? На мен ми предстои пътуване през юни и юли и за това трябва да преценя дали 3-13 септември ми е ок като дати...

 

Крайният срок е разтегливо понятие в случая... Но по принцип колкото по-скоро, толкова по-добре. Промоцията на Qatar е до края на този месец, а след като тя изтече нямам идея дали ще можем да намерим билет до Пекин за 580 евро за тези дати. Има ли шанс в близките 10-ина дни да вземеш решение?

 

Искам само да отбележа, че другия Георги е намерил определено най-евтината фирма за тура в СК. На времето като ги проучвах бях стигнал точно до тях :)

 

Имаше разни апокрифни слухове, че ако се иде на границата в Dandong, което граничен град в Китай преди границата със Северна Корея, от местни тур агенции цените са още по-ниски, но не намерих потвърждение на това. Всъщност ей сега погледнах, просто примерен сайт: http://www.ddcts.com/english.htm Не твърдя, че ще е най-евтиния, а може и сметката да излезне дебела като се включи влака от Пекин, но може да е нещо, върху което да размислите, програмата изглежда почти същата, а е с 200 евро и повече по-евтина (цена от 2013).

 

Иначе аз  бих направил полет с Air Koryo в едната посока и влак в другата, за разнообразие на екзотиката малко :)

 

Да, при тръгване от Dandong се намират и малко по-евтини турове, но за сметка на това трябва сам да си организираш и платиш пътя до там. А офертата на Young Pioneer Tours (за която дадох линк в първия ми пост) всъщност включва и влаков превоз Пекин-Пхенян-Пекин. Доплащането за самолет по този маршрут е по желание и е един вид ъпгрейд.

 

Проблемът обаче е, че ако се тръгва от Dandong, или ако се ползва влак от Пекин до Пхенян, тогава задължително трябва да се извади китайска виза. Което е супер досадно, а и струва още някакви пари в плюс - които лично според мен е по-добре просто да се дадат за самолетен билет до Пхенян и да се спестят излишни усилия и загубено време.

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

http://www.explorenorthkorea.com/4-day-group-tour--independent-day.html Още един сайт от Dandong, иначе само като опция го давам, не го препоръчвам, просто мисля на глас, че пак ми запалихте фитилите с тая Северна Корея... но изглежда няма да е скоро :)

 

За промоцията не се притеснявай, билети до Пекин от около 600 евро са напълно нормални, даже бих казал леко завишени. В краен случай можете да тръгнете от Истанбул, в момента има за по 466 евро, пак с китайците.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Крайният срок е разтегливо понятие в случая... Но по принцип колкото по-скоро, толкова по-добре. Промоцията на Qatar е до края на този месец, а след като тя изтече нямам идея дали ще можем да намерим билет до Пекин за 580 евро за тези дати. Има ли шанс в близките 10-ина дни да вземеш решение?

10 дни ми е добър срок да си помисля.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ох, как ми се ходи, но оттук нататък всичко ми е свързано с Август месец, а след това почвам да се съобразявам и с ученическите ваканции и работата става 'дебела', и тарифите също. :(

Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз да се възмутя, че ме караш да се замислям, след като съм се насочила към Южна Америка.

 

И това без да съм пила от отварата на bronco...

 

Виновен! Хайде ела сега в Северна Корея, а януари да ходим към Чили и Великденските острови.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Виновен! Хайде ела сега в Северна Корея, а януари да ходим към Чили и Великденските острови.

Георги М., съвпада ми идеално с времето за отпуск, отделно не е ясно колко ще я има тази държава.

 

След или преди Сокотра  ;)

 

Депресирам се вече, че не мога да пътувам нон-стоп. Хм, а дали не мога?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги М., съвпада ми идеално с времето за отпуск, отделно не е ясно колко ще я има тази държава.

 

След или преди Сокотра  ;)

 

Депресирам се вече, че не мога да пътувам нон-стоп. Хм, а дали не мога?

 

Можеш можеш... Хайде, Северна Корея те чака  B)

 

Иначе Чили е без значение преди или след Сокотра :) Аз имам мръсната идея след това да се пусна надолу към Антарктика. Януари е точно сезона там. В момента проучвам десетки оферти в търсене на поносима цена.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Можеш можеш... Хайде, Северна Корея те чака  B)

 

Иначе Чили е без значение преди или след Сокотра :) Аз имам мръсната идея след това да се пусна надолу към Антарктика. Януари е точно сезона там. В момента проучвам десетки оферти в търсене на поносима цена.

 

Ей това и на мен ще ми е много интересно, като го разбереш да споделиш :)

Връзка към мнение

Мисли бързо!  :P

Що се отнася до мен, аз това съм го мислил достатъчно, и съм на стартова позиция от доста време. Само ми трябва малко време да видя да не се засече с нещо друго, че вече съм се издънвал така веднъж  :lol: До края на август ми е запълнено всяко свободно време, от средата до края на септември също. Тези 15 дена (когато е плана за СК) мислех да ги оставя за възстановяване и почивка, но като гледам май ще регенерирам друг път...и аз не знам кога  :rolleyes:

 

Виновен! Хайде ела сега в Северна Корея, а януари да ходим към Чили и Великденските острови.

Тук леко се разминаваме с около 1 месец. Засега твърдо съм решил да направя всичко възможно да изсмуча добра цена за Чили, Патагония и ВО от средата на декември до средата на януари. Все пак Коледа на Великденския остров звучи ако не примамливо, поне доста странно. (Пък някой път ще е Christmas island по Великден, че да е пълна лудницата хаха)

 

 

Иначе аз  бих направил полет с Air Koryo в едната посока и влак в другата, за разнообразие на екзотиката малко  :)

И за мен да отида до СК, и да не ползвам поне в едната посока Air Koryo, ще е голям пропуск! Така че ще трябва да го мисля в такъв вариант - с включен полет на АК. Иначе ми се вижда загуба на част от цялата идея...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Що се отнася до мен, аз това съм го мислил достатъчно, и съм на стартова позиция от доста време. Само ми трябва малко време да видя да не се засече с нещо друго, че вече съм се издънвал така веднъж  :lol: До края на август ми е запълнено всяко свободно време, от средата до края на септември също. Тези 15 дена (когато е плана за СК) мислех да ги оставя за възстановяване и почивка, но като гледам май ще регенерирам друг път...и аз не знам кога  :rolleyes:

 

Виждаш ли колко точно съм нацелил Северна Корея спрямо твоите свободни дати - това е знак от съдбата, да знаеш... А и ще се възстановяваш в Пхенян  ;)

 

За Чили за съжаление няма как да се синхронизираме. Аз от 27 Ноември до 14 Януари ще съм в САЩ / Бахамите / Куба. Първоначално мислех от Хавана да отида директно до Южна Америка за месец-два, но изникна нещо и се отказах. Пък искам да дам шанс и на идеята за Сокотра през Януари.

 

На мен Чили и Великденските острови всъщност ще са ми бонус към основната голяма цел - Антарктика, която обаче засега е под въпрос. Все още издирвам оферта за пътуване до Антарктика, която да не ми изправя косата с цената си  :lol: 

 

Като ровиш за Чили, ако случайно ти изпадне добра цена от София до Сантяго за края на Януари / началото на Февруари - казвай.

Връзка към мнение

Аз съм сигурен, че авторът на темата си е направил проучването, но все пак реших да изложа причините, които лично мен ме спряха да отида до Северна Корея през 2008г., когато бях замилял за малко сталинизъм (не искам да убия мерака на никого).

 

От всичките пътеписи, които съм прочел и всичките travel documentaries, които съм изгледал, всеобщото мнение е, че на туристите не се дава никаква възможност за интеракция с местните, никакво време за свободна разходка, налага се безпардонно цензуриране на фотографията, бръмбари по хотелските стаи, шпиони, които изпълняват ролята на преводачи и тур гайдове.

 

Знам, че звуча малко предубедено, но на мен са ми интересни авторитарните режими, просто не до степен, в която ме задължават да поднасям цветя на действащ президент, който е мъртъв от 20 години.

 

Слагам и малко линкове, в случай, че на някой му е интересно:

 

1)

 

(страхотен филм на Etherium Sky, reddit страницата относно филма: http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/1bs314/i_recently_produced_a_north_korea_travel/)

 

2) 

 

(VICE Guide, мисля, че няма нужда от коментар, всички знаем кои са VICE)

 

3) http://vienna-pyongyang.blogspot.com/ (пътепис на един пич, които пътува от Виена до Пхенян само с влакове).

Редактирано от n1ck
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

...

 

Обсъждана е темата във форума, да. Но просто различните хора имат различни причини да не посетят дадена държава. На един не му харесват мюсюлманските държави с отношението им към жените, на друг политиката на световните сили, трети им е унизително да вадят визи. Едва ли има държава в света, за която да не могат да се намерят аргументи против посещението и, всеки сам си преценява до къде се простира толеранса му. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

От всичките пътеписи, които съм прочел и всичките travel documentaries, които съм изгледал, всеобщото мнение е, че на туристите не се дава никаква възможност за интеракция с местните, никакво време за свободна разходка, налага се безпардонно цензуриране на фотографията, бръмбари по хотелските стаи, шпиони, които изпълняват ролята на преводачи и тур гайдове.

 

Да, абсолютно си прав по принцип, но какво от това? Всичко изброено е част от специфичния чар на СК и поне мен не ме притеснява ни най-малко. Освен това да си припомниш липсата на свобода и да усетиш самата атмосфера на мястото е далеч по-важно от това дали ще ти цензурират някоя снимка или ще можеш да се разхождаш сам. Интеракцията с местните така или иначе би била почти невъзможна поради езиковата бариера, а и честно казано не виждам какво бихме си казали. Иначе да шпионират и слухтят колкото искат, това съвсем няма да ми пречи.

 

Иначе филмчетата са добри, в момента гледам първото, мерси за линковете.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако имах финансова възможност със сигурност бих дошъл. Това посещение би ме върнало години назад. Пожелавам ти хубаво да си изкарате :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно влизането в Китай без визи трябва да помислим по следния казус. За да се възползваме от тази опция трябва да докажем, че след по-малко от 72 часа имаме изходящ полет за Пхенян. В сайта на агенцията чета следното за първия ден:

 

Meet your YPT guide at 1:00pm on the 3rd floor of the Beijing City Central Hostel to go through the itinerary, receive visas and tickets etc

 

т.е. дали тук "tickets" означава самолетни билети и дали агенцията ще може да ни изпрати предварително в електронен вариант самолетните билети за да докажем, че визитата ни в Китай ще е под 72 часа?

Редактирано от bronco
Връзка към мнение
Георги Матеев

Относно влизането в Китай без визи трябва да помислим по следния казус. За да се възползваме от тази опция трябва да докажем, че след по-малко от 72 часа имаме изходящ полет за Пхенян. В сайта на агенцията чета следното за първия ден:

 

Meet your YPT guide at 1:00pm on the 3rd floor of the Beijing City Central Hostel to go through the itinerary, receive visas and tickets etc

 

т.е. дали тук "tickets" означава самолетни билети и дали агенцията ще може да ни изпрати предварително в електронен вариант самолетните билети за да докажем, че визитата ни в Китай ще е под 72 часа?

 

Вече питах по този въпрос. Агенцията каза, че изпраща по имейл електронно копие на билетите 4-5 дни преди да тръгнем за Пекин и тях трябва да покажем на китайските граничари за да ни дадат транзитната виза.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Потвърждавам моето участие в това пътуване. Георги, ако искаш на лични съобщения може да уточним покупката на билети и заплащане на депозита.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.