Прескочи до съдържание

Градски транспорт в Амстердам и други


edbloom

Препоръчани мнения

Наздраве от Jordaan :)avubuget.jpg

 

А така, виж как всичката паника от последните ти дни изчезва, когато стигнеш в дестинацията и отпиеш студена бира :))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дааа ,екстра е засега всичко включително и времето :) След първоначалния лек шок вече се аклиматизирам :)

 

Един съвет. Като стигнеш до пазара за цветя има две магазинчета за кашкавал от другата страна. Вътре има доста нарязан да пробваш безплатно и на мен поне ми е супер вкусен. Естествено, това е зарибявка, щото ще вземе да ти хареса и няма да си тръгнеш от магазинчето без едно парче :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Сега се сетих за нещо, което ме изненада неприятно в Холандия и може да помогне на следващи хора отивайки там. Като кацнах на летището в Айндховен, веднага отидох до машините за билети ( 50 евро цена по-ниска цена от касите). И какво да видя - не приемат банкноти ?!?, (къде ли не съм си купувал билети от машини с банкноти, бях изумен точно в Холандия да няма) ... , приемат кредитни/дебитни карти, но само ... местни, и единственото с което можех да си купя билет от машините - монети. Но 16-18 евро трудно се намират на монети като идваш от София. Едно момиче, българка явно беше наясно с това и си извади кесийката и бутна 18 евро на по 2 и вика "аз знам и си нося" :) Да не говорим за безумието банкоматите там да са разделени на 2 вида - за местни и за чужденци, и като цяло из цяла Холандия да видя банкомат си беше цяло чудо. Тук в квартала ми имаме повече отколкото видях в Амстердам и Ротердам. И последно, когато си купиш билет, независимо откъде за влака, той важи за целия ден, а не за точен час както тук в България. Един чичо се уби да тича, че влака му идва след 5 мин, и се усетих, че на билетите няма час и са валидни за целия ден. Хапнете си на спокойствие и хванете следващия след 20-30 мин.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За автоматите за билети е така. Всъщност би трябвало да приемат Maestro и V-pay, но не винаги работи. Включително и с моята холандска карта. Това е нова промяна между другото, преди време си приемаше всякакви, не знам защо я измислиха тая дивотия. 

 

За банкоматите не си прав, има си ги на всеки ъгъл и работят със всякакви карти :)

 

Друго - в супермаркетите също масово се приемат или кеш или холандски карти. 

Връзка към мнение

Не споря, ествествено е ти да си експерт там, но казвам какво ми се случи на мен :) Maestro и V-pay only dutch card на машините за билети, и на 2 банкомата също only dutch card и двама местни ми казаха, че мога само на Gwk Travelex ATM да изтегля - там приема и чужди карти. А за супермаркетите е ясно, хареса ми, че има такива - Albert Heijn например и на гарите и също на летището в Айдховен и то без завишени цени :) И друго когато летите за София не бързайте да минавате от страната на заминаващите ако имате време. Самото летище е супер малко както беше казал Георги, но все пак този супермаркет е в началото и има и други кафенца, магазинчета, а минеш ли проверката на бордните карти е пълна скръб - 2 напред 2 назад и едно единствено кафе с цени х 2-3 пъти в повече от предните. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Откровено са те объркали ония двамата като са те пренасочили към GWK Travelex. Все пак, когато все още ме издържаха мама-и-тате-кард начина, по който си зареждах сметката тук беше те да ми пуснат в българската, аз да ги дръпна от банкомата тук и да ги депозирам в същия. Не съм видял холандски банкомат да не ми приеме българската дебитна карта, наистина. Не знам какво се е случило с теб, но подозирам е изключение, а не правило :) За влаковите билети е нещо, което го забелязах наскоро, но ще гледам да тествам идните седмици-месеци като ми дойде някой на гости. 

 

Супермаркетите по гарите и по летищата са "Albert Heijn To Go" или "Albert Heijn Express", които са със завишени цени спрямо нормалните "Albert Heijn". Естествено, по-ниски са от стандартната летищна резачка, но са по-скъпи от нормалните магазини. Като цяло и стоките там са по-ориентирани за хора на път - сандвичи, сокчета, минерални води. Но примерно литър и половина минерална вода не можеш да си купиш от тия магазини. 

 

А на летището на втория етаж има и тераска, където пушачите могaт да дръпнат един фас, а другите да погледат кацащи самолети и да вдишат малко керосин :)

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Имам няколко въпроса...

Как е времето в средата на август в Амстердам? 

Добър вариант ли е полет с БГ еър?

 

Времето никога не се знае. Ще е относително топло, но по начало заради Северно Море и океана е доста влажно. А жега и влага става неприятна комбинация. А може и да вали по цял ден, което е силно вероятно. А може и да е перфектно, около 25 градуса без нито едно облаче :) Никога не препоръчвам холандски планове да се правят около времето, отивате и каквото уцелите :)

 

Добър вариант е Бг ер, до колкото в доста дни имат по 2 полета - сутрешен и вечерен, така може да си максимизирате престоя. Но и Луфтханза и Остриан предлагат бързи връзки през Мюнхен и Виена, така че предполагам основно е въпрос на цена. 

 

Уиз с полети до Айндховен през август няма да е рентабилно предполагам, ако крайната цел е Амстердам, особено ако се носи куфар. 

Връзка към мнение

Георги, благодаря ти за отговора.

Въпроса за времето и за мен е бил винаги...странен, но да се включа и аз в странните. :)

Сега ще прегледам и Луфтханза и Остриан.

Връзка към мнение

Аз съм доволна от Бг ер. Вчера пътувах със сутрешния им полет до Амстердам.

Цената на двупосочния им билет (155 евро) беше с 5 ерво над тази на Уиз + транспорта (около 40 евро) от/до Амстердам, та реших да се поглезя  :P

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

На центаралната ЖП гара в Амстердам има ли денонощни каси или за вечерните влакове купуването на билети е само от автомати с кило монети?

Връзка към мнение

На центаралната ЖП гара в Амстердам има ли денонощни каси или за вечерните влакове купуването на билети е само от автомати с кило монети?

Кaсите нa Amsterdam Centraal сa с рaботно време от 6 до 23 чaсa.

Извън тези чaсове, зa местните влaкове билети се купувaт от aвтомaтите с монети, или с бaнкови кaрти. Aко все пaк искaш дa купиш билет с пaри в брой, имa двa aвтомaтa зa обмянa нa бaнкноти от €5 и €10 нa монети. Тaкa че не е нужно дa събирaш монети от други пътувaния из Европa преди товa (прaвил съм го в нaчaлото, педи дa инстaлирaт aвтомaтите зa обмянa :D)

 

Зa нощни междунaродни влaкове трябвa дa купиш билетa в рaботно време. Билети зa тaкивa влaкове не може дa се купувaт от aвтомaтите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да добавя, че в последно време срещам малко проблеми с плащането с карта, включително с моята холандска ми се случи. На теория на машинките пише, че приемат Маестро, Виза и всичките лога, които може да се сетите, на практика картата ви може да бъде отхвърлена по всякакви причини. 

 

Още нещо: билетите се купуват за конкретен ден и нямат час. Може и да купите отворен билет, който можете да маркирате преди да се качите във влака. От всяка машина може да купите билет, за който и да е маршрут. Т.е. ако имате строен план как ще са ви пътуванията нищо не пречи да си накупите всички билети при първи досег с машината

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.