Прескочи до съдържание

Парижки синдром


Препоръчани мнения

Парижкият синдром (на френски: Syndrome de Paris; на японски: パリ症候群, Пари шокогун) е преходно психично разстройство, проявяващо се при някои индивиди при посещение или почивка в Париж, поради екстремен шок в резултат на тяхното разкритие, че Париж не е това, което са очаквали. Характеризира се с редица психиатрични симптоми, като остри делюзьорни състояния, халюцинации, чувство на преследване, дереализация, деперсонализация, тревожност, а също и психосоматични прояви като световъртеж, тахикардия, изпотяване и други, например повръщане. Подобни синдроми включват Йерусалимския синдром и синдрома на Стендал. Състоянието обикновено се счита за тежка форма на културен шок. Среща се най-често при туристи от Япония.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Парижки_синдром

 

Някой имал ли е подобно екстремно разочарование от това което е очаквал и това което е видял?

  • Харесвам 1
  • Шок 2
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Еее, точно Париж ли? :) Тези дни непрекъснато си мисля за Париж... бяхме там само 1 ден, станали в 5 сутринта, за да хванем скоростното влакче, времето беше отвратително, краката ни  - мокри... Еми, супер яко си изкарахме!

 

Хем уж бях подготвена от @cck, но Скопие засега е моят най-голям културен шок, май. Не с толкова тежки симптоми, де.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Когато посетих Париж за първи път изпитах много силна непоносимост към града и жителите му. С времето това усещане понамаля, но реално и до ден днешен не го долюбвам. Това класира ли се за парижки синдром? :)

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 1 час, iliana_t каза:

За първи път разбирам за подобно нещо. :blink: Радвам се, че не ми се е случвало. Предполагам, защото обичам да съм информирана къде отивам и какво ще правя там.

Чел съм, че в Париж има специални клиники, които се занимават с лекуването на този синдром. Японците цял живот си мечтаят, че има едно романтично място в света, където хората малко работят, много седят по кафенетата, а любовта и музиката едва ли не тече от чешмата :) Когато отидат в Париж изведнъж разбират, че реалността изобщо не е толкова романтична колкото те са си я представяли и това им резбива всички мечти в живота...

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Аз пък мисля точно обратното -  че Париж, Франция и французите са много незаслужено и неоправдано подценявани, пренебрегвани,  а често и оплювани.  
Но съм малко пристра́стен,  пък и, както е ставало дума, хората имат много различаващи се вкусове и предпочитания и по много различен начин възприемат действителността. 

  • Харесвам 6
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Интересно. А, при мен беше обратното. Аз дори не очаквах, че Париж ще ме впечатли толкова. Преди да го видя за първи път през 2006 г. вече бях видял Ню Йорк и други големи американски градове, но Париж ме завладя от първия миг! И досега, любимите ми градове в света са си Виена, Париж и Мадрид в тази последователност. И тази година пак бях в Париж и пак съм във възторг! Обичам Париж, Франция, французите, френската кухня, език, култура, с две думи падам си франкофил, франкофон и парижофил.:dancing: Но, от друга страна, нормално е да има хора, които да са разочаровани от Париж, всеки си има вкус. Те и много хора се кефят на Лондон и Ню Йорк, но на мен не ми направиха такова впечатление както Париж.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Париж е очарователен, но не е моето място :) Иначе, нямам нищо против Франция и французите. Имам прекрасни впечатления от много други френски градове и села и определено си изкарахме страхотно.

Възможно е да съм решила, че Париж не е моето място, просто защото винаги когато ходех до там, все водех някого или някои като гид и шофьор. А какъв гид мога да съм аз, при условие, че самата не познавам добре града. И така и не ми остана достатъчно време да видя всичко, което аз исках.

 

Връзка към коментар

Аз се бях подготвила за индийския синдром (непоносимост към тълпи, депресия и културен шок заради царящата в страната бедност), но първият път ми се размина. 

Иначе за Париж, разбирам разочарованието на някои туристи. Градът отдавна не е този от "Един американец в Париж", или дори този,  в който се влюбип преди 20 години (още си го обичам, де :) ). Но все пак има каквода се види и усети, стига да се излезе от най-туристическите места, или туристическите часове. 

Lyubina, следващия пъткато идваш насам, ми се обади, ще те гидвам по хубави места :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Фичо каза:

Аз пък мисля точно обратното -  че Париж, Франция и французите са много незаслужено и неоправдано подценявани, пренебрегвани,  а често и оплювани.  
Но съм малко пристра́стен,  пък и, както е ставало дума, хората имат много различаващи се вкусове и предпочитания и по много различен начин възприемат действителността. 

Едва ли Франция и Париж са подценени при положение, че са най-посещаваните световни дестинации цък цък

Франция се посещава от близо 83 милиона туристи, а Париж от близо 16 милиона туристи годишно. Няма друда държава в света, която да приема толкова чуждестранни туристи.

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар
преди 16 часа, Topfly каза:

Чел съм, че в Париж има специални клиники, които се занимават с лекуването на този синдром.

Това сигурно ли е? В Уики пише, че макар да е документирано състояние с достатъчно повтарящи се случаи, то като цяло всяка година диагнозите са двуцифрени. На фона на целия туристически трафик (дори и да брои само от Япония) е пренебрежимо, пък какво остава и специални клиники да се отварят. Особено, когато симптомите не са непознати, а могат да се третират и на неспециализирани само за този синдром места. 

Връзка към коментар

аз мога да споделя за синдрома "Паралия Катерини", който специално отидох да тествам вчера и накратко се състои в това, че всичко в това село тип *осемдесетарски гръцки соц-кич* е точно толкова унило, тъжно и похабено, колкото съм си го представяла по разни чужди описания, така че изненади - йок :biggrin:

 

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , zon каза:

При мен е обратното на Парижкия синдром, направо развивам франсомания, всяка година все повече. За тази година се очертават общо три седмици като време, за сега.

Направо предлагам да основем подгрупа (клуб) на магеланците-франкофили :biggrin: - мисля, че биха се включили също и @Роца , @Mary , @Roje , @krasen_denev , моля за извинение, ако бъркам за някой от изброените. :)
 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 29 минути , Фичо каза:

Направо предлагам да основем подгрупа (клуб) на магеланците-франкофили :biggrin: - мисля, че биха се включили също и @Роца , @Mary , @Roje , @krasen_denev , моля за извинение, ако бъркам за някой от изброените. :)
 

Съгласна!

И да си правим поне веднъж годишно дружни посещения там. :lol: 

А @Роца ще е почетен председател и разказвач! ;)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Включи и мен!В подгрупата парижофили,защото само там ходя.Сега като си купих билети мислех да ида в Амиен или Руан и докато се усетя резервирах нощувки пак в Париж.

Редактирано от traveler
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 40 минути , Mary каза:

Съгласна!

И да си правим поне веднъж годишно дружни посещения там. :lol: 

А @Роца ще е почетен председател и разказвач! ;)

Бледолики братя и сестри, а защо забравихте вашия червенокож брат Crazy horse?:huh: В Париж, както и в цяла Франция съм си набелязал толкова места за посещение, че определено предвиждам още много френски турове. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 23 минути , Crazy Horse каза:

 а защо забравихте вашия червенокож брат Crazy horse?:huh: В Париж, както и в цяла Франция съм си набелязал толкова места за посещение

Специално за червенокожия брат може да организираме посещения ето тук :biggrin:

 

P.S. А за онези, които се оплакват от някакъв си т.нар. "Парижки синдром" - вместо да дават пари за разни скъпи клиники, да отидат да се "полекуват" на места като горното. ;) 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 37 минути , Фичо каза:

Специално за червенокожия брат може да организираме посещения ето тук :biggrin:

 

P.S. А за онези, които се оплакват от някакъв си т.нар. "Парижки синдром" - вместо да дават пари за разни скъпи клиники, да отидат да се "полекуват" на места като горното. ;) 

Ха-ха-ха! Оh mon Dieu! Сензация! Breaking news, имаме магеланец, който откри лек за Парижкия синдром! Фичо, с такива магеланци като теб с отлично чувство за хумор, мисля, че ще е весело в Париж. :rofl:

Редактирано от Crazy Horse
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, traveler каза:

Включи и мен!В подгрупата парижофили,защото само там ходя.Сега като си купих билети мислех да ида в Амиен или Руан и докато се усетя резервирах нощувки пак в Париж.

Че то до Руан се ходи за един ден с влака от Сен-Лазар ;) и преди и след това има време за Париж.

Готова съм винаги за парижки срещи с  магеланци франкофили и други -фили :)

Но да върнем темата в първоначалното русло - май досега не е имало място, от което да остана разочарована, защото не отговаря на очакваното... аз ли съм оптимист, или очакванията ми са занижени :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.