Прескочи до съдържание

бързи въпроси Австралия, Нова Зеландия, Океания и Антарктида - бързи въпроси


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Австралия, Нова Зеландия, Океания и Антарктика. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия.

 

Примери:

 

- Има ли метро в Сидни?

- Може ли да шофираме в Австралия с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Мелбърн или Сидни?

- Заслужава ли си да се отдели време за о-в Тасмания?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

- Има ли ограничения за максимална сума на ден, която може да се обменя в банките във Френска Полинизия? Какво е горе-долу работното време на банките? Откривам инфо за един клон в Хуахине с работно време 7:30–11:30AM;1–3:30PM пон-пет, това стандартно ли е?

   

- Някой теглил ли е кеш от банкомат? Ако да, каква е максималната сума на теглене/ден и има ли някаква допълнителна такса (нямам предвид от самата банка, издала картата)?

@macf1an @Георги Матеев

 

 

Връзка към мнение

https://www.tahiti.com/travel/preparing-to-travel-money

 

https://tahitinuitravel.com/destination/payment-methods-in-french-polynesia/

 

 

Ограничение, ако има е 500€ на ден на банка, кредитните карти са широко разпространени, със съвсем малки изключения. Техният франк е фиксиран към еврото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, Carrie каза:

- Някой теглил ли е кеш от банкомат? Ако да, каква е максималната сума на теглене/ден и има ли някаква допълнителна такса (няма предвид от самата банка, издала картата)?

@macf1an @Георги Матеев

 

 

Теглих кеш от банкомат с карта Revolut, сума около 100 евро. Нямаше никаква такса за това. За другото не мога да отговоря.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Също препоръчвам теглене с револют пред обмяна в банка - фиксиран курс и без такси.

Пари се сменят изрично срещу оригинал на паспорта.

Има ограничение в банките, но всяка е различна - в Банк де Таити беше най-добре, 2 или 3 хиляди евро, с такса 500 франка.

Банк де полинези имат много по-нисък лимит, май към 500 евро беше, и по-висока такса.

Освен ако няма да купувате собствен остров, такива пари кеш там не ви трябват.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , MatriXa каза:

?

https://hacktheflight.net/?s=london+auckland

 

Питаш за най-ниските цени,  но не очаквай че ще може да ги получиш по всяко време и за точно определени дати. Прегледай предложенията и ще се ориентираш кои АК предлагат традиционно ниски цени от Лондон до НЗ. Най-често са китайците. 

  • Браво 1
Връзка към мнение

From 1 October 2019 New Zealand въвежда eTa за пътуване,което струва 12 NZ dollars през официалния им сайт,някой пускал ли е за ета ? смешното е че  освен тези трябва да се платят още 35 за подкрепа на туризма 😄

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Считано от 01.10.2019 се изисква и предварително електронно разрешение за пътуване (NNew Zealand Electronic Travel Auttority - NZeTA). Приложението си го свалих на телефона и това разрешение +туристическата такса се очаква да струват 50 новозелендски долара. Майка ми ще пътува на 02.11. така че тези дни ще ми се наложи да пробвам как става и за колко време се получава разрешението.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, магеланци.

 

Пътувам към Австралия и Нова Зеландия сега през Ноември. Ще наемаме кола и кемпер. 

Книжката ми обаче не е изцяло преведена на английски (отзад упътването е на български). За това реших да си извадя международна книжка. Получих я днес, но се оказа че тя пък е на френски.......

 

Някой, който е наемал кола/кемпер, може ли да сподели с каква книжка е шофирал там? Необходим ли ми е задължително легализиран превод на английски въпреки че имам вече международна книжка (на френски..)?

Благодаря предварително. 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Не би трябвало да имаш проблеми с българската. Ние имахме международна и дори не ни я искаха, мъжо кара с американската в НЗ и Австралия преди месец. Само внимавайте с толовете в НЗ, че се плаща след преминаването с sms.  Повече инфо: https://www.newzealand.com.au/faqs/driving-in-new-zealand/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 42 минути , Eva Nedelcheva каза:

Здравейте. Още един бърз въпрос - има ли, какви са и как се плащат пътните такси в Австралия (Куинсленд) и Нова Зеландия)? 🙂 

В Нова Зеландия няма пътни такси. За Австралия не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 10/17/2019 at 11:27 AM, Eva Nedelcheva said:

Здравейте, магеланци.

 

Пътувам към Австралия и Нова Зеландия сега през Ноември. Ще наемаме кола и кемпер. 

Книжката ми обаче не е изцяло преведена на английски (отзад упътването е на български). За това реших да си извадя международна книжка. Получих я днес, но се оказа че тя пък е на френски.......

 

Някой, който е наемал кола/кемпер, може ли да сподели с каква книжка е шофирал там? Необходим ли ми е задължително легализиран превод на английски въпреки че имам вече международна книжка (на френски..)?

Благодаря предварително. 

И на двата острова ни поискаха само международните книжки. Изобщо не ги интересуваха бг книжките ни. Корицата на международната книжка е на френски (конвенцията е френска), но едната страница вътре е на английски. Мисля, че тези книжки са еднакви навсякъде, така че носете си я с вас задължително.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 17.10.2019 г. в 11:27, Eva Nedelcheva каза:

 

Книжката ми обаче не е изцяло преведена на английски (отзад упътването е на български). За това реших да си извадя международна книжка. Получих я днес, но се оказа че тя пък е на френски.......

 

При вземането на кола в Нова Зеландия ни направиха проблем, чe книжките са само на български. Моята съответно беше от старите и имаше превод на английски та успях да взема колата под наем. Иначе алтернативата беше да ни пратят при някакъв адвокат, който работи с фирмата им и той да ни преведе книжките срещу "скромната" сума от 50 долара.....Тоя адвокат от къде знае български, че да ги преведе нямам идея, ама и не се наложи да разбираме :lol:

Връзка към мнение
3 hours ago, Eva Nedelcheva said:

Здравейте. Още един бърз въпрос - има ли, какви са и как се плащат пътните такси в Австралия (Куинсленд) и Нова Зеландия)? 🙂 

В НЗ няма. В Куинсленд последно като бях нямаше, в щатите на Сидни и Мелбърн има - пишеш "toll" в Гугъл. Мисля че рент а карите ще ви пратят тол сметката като пристигне при тях, те ще са си регистрирали колите

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От писаното по темата,да разбирам ли,че за НЗ ми трябва международна книжка.за да шофирам?

Връзка към мнение
На 17.10.2019 г. в 11:27, Eva Nedelcheva каза:

Здравейте, магеланци.

 

Пътувам към Австралия и Нова Зеландия сега през Ноември. Ще наемаме кола и кемпер. 

Книжката ми обаче не е изцяло преведена на английски (отзад упътването е на български). За това реших да си извадя международна книжка. Получих я днес, но се оказа че тя пък е на френски.......

 

Някой, който е наемал кола/кемпер, може ли да сподели с каква книжка е шофирал там? Необходим ли ми е задължително легализиран превод на английски въпреки че имам вече международна книжка (на френски..)?

Благодаря предварително. 

Аз също се интересувам от опцията с кемпера. Винаги съм свързвал НЗ с кемпер, това е доста разпространена туристическа практика там. Холандската асоциация редовно организираше такива масови екскурзии на холандци преди години.

 

Може ли малко подробности - от една и съща точка ли го взимате/връщате, ако да - оскъпява ли това и колко?

Бусове, направени на кемпер ли се предлагат или заводски кемпер?

И ако не е много нахално, за какви пари на ден става въпрос?

 

Извинявам се, ако бъркам темата за бързи въпроси. Ако трябва, преместете я.

Връзка към мнение
20 minutes ago, Sun4o said:

Може ли малко подробности

https://www.jucy.co.nz/

 

Както си решите според бюджета! Взимате и връщате от една или различни точки (оскъпява се ако са различни), но с колко - зависи. Пример - $95:

 

image.png.36882e836a7bd3c58c74fd96acea3ba4.png 

 

Видовете кемпери и цени: https://www.jucy.co.nz/our-vehicles/camper-vans/

 

Има и други фирми де, Джуси е бюджетна и много разпространена.

 

Само да се има предвид че не може да се паркира и спи където ви падне, трябва да се резервира къмпинг сайт. И аз смятах така да пътувам и като направих сметката си резервирах лека кола и хостели/хотели

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
53 minutes ago, Stanislav Dimitrov said:

От писаното по темата,да разбирам ли,че за НЗ ми трябва международна книжка.за да шофирам?

Официална информация: https://www.newzealand.com/au/feature/international-driving-licences-and-permits/

 

Или международна или превод, поне аз така го тълкувам

Връзка към мнение

Старите шофьорски книжки, които имат превод на позициите на английски на обратната страна вършат работа. Явно по-новите нямат такъв превод и не стават.

Връзка към мнение
преди 2 часа, anita82 каза:

Официална информация: https://www.newzealand.com/au/feature/international-driving-licences-and-permits/

 

Или международна или превод, поне аз така го тълкувам

 

преди 40 минути , logist13 каза:

Старите шофьорски книжки, които имат превод на позициите на английски на обратната страна вършат работа. Явно по-новите нямат такъв превод и не стават.

Така е, да. Приемат шофьорска книжка с преведена легенда на гърба и. При липса на такава, искат превод на бланка от преводаческа фирма.

Връзка към мнение

Сега погледнах шофьорската си книжка. Тя е от тези с превод на гърба и въпреки това служителката изобщо не пожела да я приеме. Беше категорична, че иска международна книжка. Това беше в Крайстчърч. В Роторуа беше по същия начин - първо дадохме бг книжките и като ги видяха, поискаха международните. В Австралия беше обратно - приеха българските без никакъв коментар.

Явно зависи на какъв служител ще се попадне!

Връзка към мнение
3 hours ago, anita82 said:

https://www.jucy.co.nz/

 

Както си решите според бюджета! Взимате и връщате от една или различни точки (оскъпява се ако са различни), но с колко - зависи. Пример - $95:

 

image.png.36882e836a7bd3c58c74fd96acea3ba4.png 

 

Видовете кемпери и цени: https://www.jucy.co.nz/our-vehicles/camper-vans/

 

Има и други фирми де, Джуси е бюджетна и много разпространена.

 

Само да се има предвид че не може да се паркира и спи където ви падне, трябва да се резервира къмпинг сайт. И аз смятах така да пътувам и като направих сметката си резервирах лека кола и хостели/хотели

Да, ние запазихме точно от Jucy.

 

Aко вземете certified self-contained campervan, може да спирате и спите на безплатни местенца до 3 нощувки. Ние се спряхме на такъв. Избрахме Jucy Chaser (понеже сме 3ма човека), взимане от Quenstown и връщане в Auckland - 5100 лв за 14 дена с пълна застраховка, gps и такса за втори шофьор (120лв на човек на ден). Цената шеше да е по-ниска, ако го бяхме взели по-рано (ние го платихме 2 месеца преди пътуването, преди това мисля цената излизаше около 4000лв). Предвидили сме спиране на платени къмпинги - 4 пъти по 15 НЗД на човек. Ако се обикалят двата остова, трябва да се плати и  за ферибот - цената за кемпер е около 210 лв + билет за 1 човек около още 70лв. 

 

Реално сигурно излиза по-скъпо от варианта за кола + хостели, но ние държим да сме с кемпер заради цялостното преживяване, което дава кемперът, свободата да спим на повече места и да си избираме гледките, да си готвим и да сме по-гъвкави. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.