Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Аз бях преди 2 години и половина мисля, ама нещо не ми хареса особено. То е /или беше тогава/ една огромна строителна площадка...За да стигнем до хотела, който си имаше собствен плаж се минаваше през стоежи, строежи и пак строежи.

Правихме и цялостна обиколка на острова, но беше далеч от това, което очаквах. 

Но пък знам ли, сега може да са се пооправили нещата 

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Знае ли някой от къде мога да разбера какви неща за забранени за внасяне/изнасяне от Малайзия и Тайланд със самолет? Интересуват ме главно подправки, семена, храна от Европа и раковини.

Връзка към коментар

Внимавай с ръковините, те може да са проблем. Храна и подправки няма да имаш проблеми да изнесеш.

 

И за двете страни никой не ме е питал какво имам в багажа си. 

Редактирано от mililia
Връзка към коментар
преди 38 минути , mary_shery каза:

Знае ли някой от къде мога да разбера какви неща за забранени за внасяне/изнасяне от Малайзия и Тайланд със самолет? Интересуват ме главно подправки, семена, храна от Европа и раковини.

Мисля, че ако не намериш предварителна информация, ще се ориентираш по табелките на летището. 

Мидите и коралите са забранени за изнасяне навсякъде, където съм била. Друг е въпросът колко следят за това. Някой преди време беше споделил, че си купува кошничка, подрежда си мидичките красиво и запечатва с фолио. Така изглежда все едно си ги е купил и няма проблем. Не сме пробвали, но е гениално 🙂 

Важно е и какво е позволено да внасяш в ЕС. Макар че аз носих последно плодове от Бали, а не знам дали имам право да внасям такива неща. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 48 минути , mary_shery каза:

Знае ли някой от къде мога да разбера какви неща за забранени за внасяне/изнасяне от Малайзия и Тайланд със самолет? Интересуват ме главно подправки, семена, храна от Европа и раковини.

Малайзия


Тайланд

пак Тайланд

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много благодаря за информацията!

 

Отказах се от раковините. Обаче като фармацевт не мога да се откажа от двете пликчета с лекарства за неща, които могат да ни се случат там. Нямам идея кои от тях са разрешени от тайландското министерство на здравето, но се надявам като не са в големи количества, да не ми направят проблем. Изобщо не мога да разчитам, че ще има аптеки навсякъде, където ще ходим и нямам доверие на качеството на лекарствата там и че ще имат същите съставки, които на мен биха помогнали. Предполагам, че и други магеланци са носили лекарства там, трябва ли да имат кутийки или може и като блистери да минат?

Връзка към коментар

Все пак, имай предвид, че след забележителности и забавления, втората най-голяма група от хора ходят в Тайланд  да се лекуват заради евтините и качествени услуги. В този ред на мисли, местни познати доктори през годините са ни изнамирали евтини и качествени лекарства всякакви. Дори елементарните като аспирин и парацетамол са по-евтини от тук и определено са качествени. Не съм доктор, но мога да оценя ефекта. 🙂 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 8 часа, mary_shery каза:

Много благодаря за информацията!

 

Отказах се от раковините. Обаче като фармацевт не мога да се откажа от двете пликчета с лекарства за неща, които могат да ни се случат там. Нямам идея кои от тях са разрешени от тайландското министерство на здравето, но се надявам като не са в големи количества, да не ми направят проблем. Изобщо не мога да разчитам, че ще има аптеки навсякъде, където ще ходим и нямам доверие на качеството на лекарствата там и че ще имат същите съставки, които на мен биха помогнали. Предполагам, че и други магеланци са носили лекарства там, трябва ли да имат кутийки или може и като блистери да минат?

Като човек,  работещ в тази сфера,  трябва да си наясно,  че сме бая примитивни. Тоест едва ли ще срещнеш по-некачествена услуга,  най-много да е същата.   

Но иначе си вземи лекарствата, които пиеш редовно,  за да не си губиш времето и удобството да търсиш аптека в работно време. 

При проблем по-добре отиди на лекар,  ще се изненадаш колко са готини  особено като ти свалят кожата като частен пациент. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Lindt каза:

Като човек,  работещ в тази сфера,  трябва да си наясно,  че сме бая примитивни. Тоест едва ли ще срещнеш по-некачествена услуга,  най-много да е същата.   

Но иначе си вземи лекарствата, които пиеш редовно,  за да не си губиш времето и удобството да търсиш аптека в работно време. 

При проблем по-добре отиди на лекар,  ще се изненадаш колко са готини  особено като ти свалят кожата като частен пациент. 

Много се надявам да не ми се наложи, бих направила всичко, за да го избегна, особено от финансова гледна точка. Значи трябва да си намеря оригиналните опаковки, да не са само блистери...

Връзка към коментар
На 14.04.2018 г. в 13:58, DaBo каза:

Ами ако се сравнява с България е по-скъпо.

 

Започвам с Малайзия, където е значително по-евтино от Сингапур. По заведенията един шот твърд алкохол (30 мл) е м/у 24-38 рингитс в зависимост от заведението. В момента курсът е 1 рингитс=0.40 лв. Бирата е по-евтина - м/у 22-38 рингитс една пинта (близо 500 мл) наливна бира. При нея много често има промоции от типа 3 пинти на цената на 2 или нещо такова. Коктейлите са като бирата, пак може да се намери happy hour. Ако не седнете в супер местно (мюсюлманско заведение), алкохол има навсякъде. В магазините е по-евтино, разбира се. Алкохолът и свинското се продават в не-халал секциите на магазините. Разрешен за внос алкохол е 1 л. на човек. Цигарите също са евтини, както на летището, така и извън него. Пури - много скъпи. Ние не пушим, но приятели тук си купуват цигарите от местното летище, а не си ги носят от БГ.

Пример: Черно Джони Уокър 1 л. на който и да е терминал на летището в КЛ е 145 рингитс (60 лева), ако се купи от магазин в града е 230 рингитс (95 лв). Тоест на летището е по-евтино от града, но по-скъпо, ако си носите от БГ.

 

При Сингапур нещата са различни. Там има много големи ограничения за внос на акцизни стоки. Ако идвате от Европа и кацате директно в Сингапур, може да внесете 1 л. твърд алкохол. Но!!! Ако идвате от Малайзия, не се разрешава нито внос на алкохол, нито може да си закупите такъв от безмитните магазини на летището. С бордна карта от Малайзия, нещата стоят различно при алкохола. С цигарите няма значение откъде идвате. Може да се внесе по една кутия отворена на човек. На място цигарите са скъпи - 14,20 сингапурски долара (18 лева) кутия Марлборо.

 

И в двете държави може да се внесат неща над разрешените, но само в случай, че се разминете с митническата проверка на летището. В Малайзия са по-толерантни към европейците и много рядко ги карат да пускат багажа си на скенерите при излизане от залата с багажите. В Сингапур са доста по-строги и няма голямо значение какъв си, а глобите там са огромни. Алкохолът по заведенията много скъп. Цените са почти като в Малайзия, но в сингапурски долари.

Например: В Сингапур може да вървите и да пушите по улицата. Но ако минете под спирка със запалена цигара, глобата е 500 сингапурски долара. И доста често си глобяват минувачите с цигари, дръзнали да минат под козирката на автобусна спирка със запалена цигара.

 

Много важно!!! В Малайзия почти във всяко заведение към цената, посочена в менюто, се добавя 10% service charge и 6% GST (goods and service tax). В Сингапур е същото, само че там GST-то е 7%. Гледайте най-отдолу на менютата какво пише с дребни букви.

 

Летим от Бали за Сингапур. В ръчния багаж можем ли да внесем от Бали вино или твърд алкохол? Или е абсолютно забранено?

Връзка към коментар
37 minutes ago, Дани Магелани said:

Летим от Бали за Сингапур. В ръчния багаж можем ли да внесем от Бали вино или твърд алкохол? Или е абсолютно забранено?

Не е забранено. Може да внесете алкохол в Малайзия в рамките на позволеното (1 л. на човек). Освен това може да купите такъв и от безмитните магазини на летището. Цената му там е по-ниска от тази в града.

 

В Малайзия общо взето никой не гледа какво имаш в багажа, въпреки че има някои забрани. Носили сме си невероятни неща от БГ (подправки, сирене, мед, луканка). За лекарства за лична употреба също не правят проблем, дори в Австралия и НЗ. 

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , DaBo каза:

Не е забранено. Може да внесете алкохол в Малайзия в рамките на позволеното (1 л. на човек). Освен това може да купите такъв и от безмитните магазини на летището. Цената му там е по-ниска от тази в града.

Въпросът ми беше за внасяне в Сингапур от Бали.

Връзка към коментар
преди 43 минути , Дани Магелани каза:

Летим от Бали за Сингапур. В ръчния багаж можем ли да внесем от Бали вино или твърд алкохол? Или е абсолютно забранено?

Можеш. Не разрешават само ако влизаш от Малайзия. Записано е в митническите разпоредби на Сингапур.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Kamen каза:

Можеш. Не разрешават само ако влизаш от Малайзия. Записано е в митническите разпоредби на Сингапур.

Ще проверя как стои въпроса   с изнасянето от Бали и може да имаш късмет да получиш нещо  за новогодишна наздравица.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Дани Магелани каза:

Ще проверя как стои въпроса   с изнасянето от Бали и може да имаш късмет да получиш нещо  за новогодишна наздравица.

Благодаря, вземи само за себе си, прекалено е ангажиращо, ще вземем да се разминем някъде из тази лудница, която предполагам ще е в Сингапур по НГ. 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
On Sun Dec 02 2018 at 10:53 PM, mary_shery said:

Много благодаря за информацията!

 

Отказах се от раковините. Обаче като фармацевт не мога да се откажа от двете пликчета с лекарства за неща, които могат да ни се случат там. Нямам идея кои от тях са разрешени от тайландското министерство на здравето, но се надявам като не са в големи количества, да не ми направят проблем. Изобщо не мога да разчитам, че ще има аптеки навсякъде, където ще ходим и нямам доверие на качеството на лекарствата там и че ще имат същите съставки, които на мен биха помогнали. Предполагам, че и други магеланци са носили лекарства там, трябва ли да имат кутийки или може и като блистери да минат?

Носи оригиналните кутийки и листовки, нищо, че са на български.

По уредба в Тайланд може да носиш лекарства за лично ползване (без психотропни, те са с други условия) за престой до 30 дни.

Някои лекарства са с едни имена в България, други във Великобритания, трети в Тайланд. Ако имаш съмнение за тези, от които ти се нуждаеш, можеш да направиш справка по търговско име и активна съставка тук:

http://permitfortraveler.fda.moph.go.th/drug/knowledge

За няколко Аспирина или Фервекса не е проблем. Имай предвид, че заради климат, влажност и други местни особености, някои лекарства за Африка, Азия, освен активната, имат и други съставки/стабилизатори или по-различна опаковка. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще останем няколко дни в Краби - Ao Nang по-конкретно. Някакви препоръки за дневни турове? Пи пи и Джеймс Бонд са ясни (не сме били в Тайланд). Така като гледам май се правят на различни турове (2 дни), понеже ми изглеждат доста далеч, за да се вземат в рамките на един ден. Друго? Фенове сме на шнорхелинг, но съм доста бос на тема Тайланд, така че малко помощ няма да е излишна. 

Има ли смисъл да се ходи до Railay Beach? Скалите на Ao Nang ми изглеждат по същия начин (гугъл), а самият Railay Beach не ми изглежда като нещо феноменално, май и за шнорхелинг не става? Та, ако е почти същото, май няма много смисъл да се наема специално лодка и да се ходи до там...

Връзка към коментар

Може би снимките в нета са били малко объркващи, на Ao Nang няма скали, един дълъг пясъчен плаж е. Всички красиви снимки с огромните скали и зеленина са правени от Railay beach. За мен, а и за други магеланци, с които съм говорила, това място и Пи Пи си заслужават най-много за посещение. Ако отидете рано или пък привечер на Райли, няма да има лудница от хора и ако спите в Ао Нанг за 200 бата ще можете да отидете с лодка до Райли. Лодки има много редовно. 

Ние също ще бъдем на Ао Нанг за повече време и според мен един от най-хубавите туриве е до Хонг островите. Има и един друг много популярен тур с шнорхелинг - 4 islands - включва островите Ko Poda, Chicken, Tup, Phra Nang, които също ми допадат.

Връзка към коментар
преди 8 минути , ACM каза:

Това е на гугъл стрийт (човечето)

Aonang.PNG

Това е всъщност края на плажа, там има една monkey trail през една малка горичка и се стига до едно малко и не много населено плажче, които тук някои хора казаха, че е много хубаво - Pai plong. 

И все пак на нен Railay beach ми се струва по-красив от всички в района.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , ACM каза:

Това е на гугъл стрийт (човечето)

Aonang.PNG

Това е края ня плажа в Ао Нанг, от тук е пътя за Рейли. Други скали няма да видиш в Ао Нанг.

преди 2 минути , mary_shery каза:

Това е всъщност края на плажа, там има една monkey trail през една малка горичка и се стига до едно малко и не много населено плажче, които тук някои хора казаха, че е много хубаво - Pai plong. 

И все пак на нен Railay beach ми се струва по-красив от всички в района.

Минава се по маймунска пътека за плажа на хотел Центара. Хубаво плажче е. Малко е опасно минаването, защото маймуните понякога са агресивни.

Редактирано от Marisha
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.