Прескочи до съдържание

Автономни превозни средства


Препоръчани мнения

В Сингапур пускат по улиците безпилотни автобуси

http://nauka.offnews.bg/news/Tehnologii_7/V-Singapur-puskat-po-ulitcite-bezpilotni-avtobusi_98198.html

 

1511428066_6_559x*.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Доколкото виждам от картинката, това е автомобилчето на френската компания Navya 
В Лион вече от година е в експлоатация, макар и в ограничена зона, в която май не се движат други МПС - цък

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Такова автобусче за 10-ина човека от известно време се движи в Олимпийския парк в Лондон, но пак без други МПС.

В Сингапур обаче ще е по улиците.

Желая им успех!

Редактирано от vorbis
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Бъдещото ви такси ще бъде дрон

Китайски стартъп разработва амбициозен проект за летящи коли, които да превозват до двама души

https://www.investor.bg/idei/347/a/bydeshtoto-vi-taksi-shte-byde-dron-250915/

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Във Виена върви тест в реални условия на автономен автобус, като всеки желаещ може да изпробва автобуса безплатно. Линията на автобуса е в новия квартал Seestadt

 

image_292367_w800.jpg

 

image_242546_w800.jpg

 

https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/channelView.do/pageTypeId/66533/channelId/-4400687?fbclid=IwAR3piCwwIl9MREPgTY_TH9gI-0fy0up_I_zGi9Sl-gjjeBzQBpYY6wwTrf8

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Истински случай от близкото бъдеще, някъде по софийските улици:

Блондинка се вози в експериментално такси, управлявано от робот, и разсъждава на глас: 

- Това е толкова странно, машина да управлява такси!?!
Роботът отговаря с метална интонация:
- Госпожо, аз бях бизнес робот от най-висок клас. Работил съм за НАСА и ЦЕРН. 
- И сега караш такси???
- Да, госпожо. Съсипаха я тая държава!

  • Смея се 6
Връзка към мнение
1 hour ago, akair said:

 

Доста съм раздвоен за ефекта от автомните коли. От една страна ще решат много транспортни проблеми, но от друга страна ниската цена на услугата може да накара много хора ползващи градски транспорт, да почнат да ползват автономни коли, като с това им намали още повече физическата им активност. Дано не съм лош пророк, но автономните коли според мен ще увеличат драстично проблема с наднорменото тегло сред населението...

Връзка към мнение

точно физическата активност не е голям проблем, който се интересува ще намери начин...

то след стотина години ще сме само мозъци в хранителен разтвор, вързани към матрицата, тогава проблем с физическата активност няма да има

  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
1 minute ago, neuromancer said:

точно физическата активност не е голям проблем, който се интересува ще намери начин...

то след стотина години ще сме само мозъци в хранителен разтвор, вързани към матрицата, тогава проблем с физическата активност няма да има

Въпросът не е до интерес, а до слаба воля. Хората много лесно се приспособяват към по удобния живот и много трудно са склонни да си променят навиците. Това, че САЩ е една от най-затлъстялите нации в света е пряко свързано с високата степен на моторизация и лошия градски транспорт. В Европа например хората много повече ходят пеша и ползват градски транспорт, като това се отразява и на физическото им състояние...

 

Автономните автомобили могат да влошат положението при повечето хора. Тези които са се придвижвали само с автомобил ще си намалят още повече физическата активност, защото няма да има нужда да се разхождат до паркинга и т.н., а ще се качват в автономната кола точно на входа на офиса, дома си, ресторанта и т.н., а тези които не се се придвижвали с кола поради високата цена и проблемите с паркирането, вече ще го направят много по лесно и евтино.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Topfly каза:

Въпросът не е до интерес, а до слаба воля. Хората много лесно се приспособяват към по удобния живот и много трудно са склонни да си променят навиците. Това, че САЩ е една от най-затлъстялите нации в света е пряко свързано с високата степен на моторизация и лошия градски транспорт. В Европа например хората много повече ходят пеша и ползват градски транспорт, като това се отразява и на физическото им състояние...

 

Автономните автомобили могат да влошат положението при повечето хора. Тези които са се придвижвали само с автомобил ще си намалят още повече физическата активност, защото няма да има нужда да се разхождат до паркинга и т.н., а ще се качват в автономната кола точно на входа на офиса, дома си, ресторанта и т.н., а тези които не се се придвижвали с кола поради високата цена и проблемите с паркирането, вече ще го направят много по лесно и евтино.

Аз пък все си мисля, че е страхотно да има автономни автомобили и си мечтая за този ден.

Напиваш се, викаш си с един клик колата (или стигаш до нея), качваш се и тържествено заявяваш: "[хлъц] към вкъщи". Колата знае точно къде живееш и можеш спокойно да дремнеш на седалката. Идилия!

 

Сега по-сериозния момент - възрастните  хора и инвалидите. Ако има автономни коли, няма да мисля например как родителите ми ще ходят на вилата след някоя и друга година. 

 

Те и сега хората, които не обичат да ходят не го правят, така че това не е от значение. Ние в Европа живеем в съвсем друго общество - малки сгъчкани населени места. В САЩ просто няма как от сабърбия да стигнеш до някой супермаркет пеша (няма тротоари, разстоянията са огромни).

 

Ето и една снимка от мен от далечната 2012 в автономните колички-влакчета (bubble car) от паркинга до терминала на Хийтроу. Много ми беше забавно:

 

20120303_190357.thumb.jpg.168b0ddb8308c222e3fdc3aa14e53fd3.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Цитат

Вечерта беше отвратителна и когато той се опита да шофира по пътя към къщи, между него и колата му избухна ужасен спор.

— Мистър Гардън, Вие не сте в състояние да карате. Моля, пуснете автопилота и седнете на задната седалка.

Пит Гардън седна зад кормилото и каза колкото можеше по-членоразделно:

— Виж какво, мога да карам. Едно питие… е, всъщност няколко… само правят човек още по-внимателен. Така че престани с твоите глупости.

Той удари бутона на стартера, но това не даде никакъв резултат.

— Тръгвай, да те вземат дяволите!

— Не сте сложили ключа — отвърна колата.

— Така е — каза той. Чувстваше се унизен. Вероятно колата беше права. Покорно мушна ключа. Двигателят се запали, но пултът за управление остана безжизнен. Пит знаеше, че заради Рашмор-ефекта на колата е безсмислено да спори с нея. — Е, добре, разрешавам да караш ти — обяви той, опитвайки да запази достойнство, доколкото бе възможно. — Щом толкова настояваш. Вероятно пак ще объркаш всичко, както правиш винаги, когато аз… не се чувствам добре.

Филип К. Дик

Играчите от Титан

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Безпилотен автобус удари пешеходец във Виена

Жената е с леки наранявания, а тестовете са прекратени

https://automedia.investor.bg/a/2-novini/38897-bezpiloten-avtobus-udari-peshehodets-vav-viena

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Боинг и Порше ще работят заедно за безпилотни персонални превозни средства

image.png.04bef3a7c96c5764a33c34edaf9214d7.png

 

https://www.dnevnik.bg/tehnologii/2019/10/15/3976796_porshe_i_boing_shte_rabotiat_zaedno_po_elektricheski/?ref=home_layer2

 

 

Връзка към мнение
преди 56 минути , akair каза:

май имаше по-точно тема

Тази мисля е баш правилното място.

 

Да не съм офтопик (не помня дали показвах) - автономно бусче във Франкфурт, на крайбрежната - улицата е затворена заради него и има цели две спирки:

IMG_3707.jpg

 

IMG_3713.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Миналата седмица Ембраер са правили тестове на автономен самолет, съвместна разработка със студенти от държавния университет на Еспириту Санту.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

This is what Tesla Autopilot "sees" using neural networks that take 70,000 GPU hours to train and output 1,000 tensors (predictions) at each timestep.

видео


Source: http://tesla.com/autopilotAI


 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.