Прескочи до съдържание

Круиз по Нил и 4 дни в Хургада


FlyTraveler

Препоръчани мнения

О, впечатляващи снимки :)  Но честно казано, не бих обикаляла из вечерно Кайро. Имахме малко неприятност, когато тумба местни младежи ни наобиколи с желание да се снимат с нас и се почувствах доста некомфортно.  За пръв път в пътешественическата ми "кариера" ме хвана шубе от агресивността им. 

Редактирано от vesi
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, може ли да помоля, който е ходил и е ползвал агенция да ми пише на лично, коя агенция сте ползвали, кои хотел, на каква цена и дали сте доволни, зашото мисля и аз да се пускам за есента и събирам впечатления. Мерси предварително!

Връзка към коментар
Преди 1 час, zhivko7 каза:

Обикновено при туровете до пирамидите в Гиза, влиза ли се в някоя пирамида или само отвън ги виждаш?

Може да се влезе в Хеопсовата пирамида срещу 300 египетски паунда допълнително или в малката пирамида за 1 долар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Май е най-добре да напиша нещо повече за тази екскурзия. Виждам, че досега никой не е описал как точно протича.

 

Ние бяхме с програмата за 3 нощувки в Хургада и 4 на круизния кораб. Три агенции си делят чартъра, няма да ги споменавам поименно, но програмите им са абсолютно едни и същи - един хотел, един маршрут, един кораб. Трите автобуса се движат заедно през цялото време. Всеки автобус си има техен водач от съответната агенция и зачислен им египетски такъв. Двама говореха на руски и българският водач превеждаше, един говореше на английски.

 

Като кацнете на летището се ориентирайте да се наредите на гишето за визи, че става лудница. Не, че ще отидете някъде преди и последния човек от чартъра да е излязъл, но навън е някак по-приятно, отколкото вътре. Раздават и картончета за попълване, които давате чак на паспортния контрол. Може да ги попълните докато чакате на опашката. Едновременно кацат няколко самолета от различни държави и всички хора се изсипват накуп.

 

Вече навън ви разпределят по автобусите спрямо агенцията, на която сте платили. Оттам е 15 мин до хотела. В момента използват Hawaii le Jardin , не знам дали ще е така и есента.  Хотелът е приличен, храната също, нищо че е една и съща всеки път. Имат много хубава градина, плажът е сносен - пясъкът е насипан, средна хубост. Имат водни пързалки, фрешове по долър и безплатен сладолед.

 

На следващата сутрин се тръгва рано за Луксор. Пътят с автобус е около 6 часа и половина с една почивка. Не разчитайте много на сухите пакети за закуска - две хлебчета, едно малко сладко, едно мини триъгълниче крема сирене, две кифлички, едно сварено яйце, една цяла необелена мини краставичка и едно сокче. Туй то.  Пристигането в Луксор е по обяд. Обядвате на кораба (MS Grand Sun - прозорците не се отварят) и в 14:30 отивате в Карнак. Температурата при нас беше около 42 градуса. На сянка. Възможно най-неподходящото време за посещение на този храм или който и да е друг в Египет. Ако някога сте сънували кошмари, че сте в заключена сауна и не можете да излезете, тук ще ви се сбъднат. Единствената разлика е, че сауната е отворена, но това няма никакво значение, защото температурата навсякъде е една и съща :lol: Оттам ви водят в лицензиран магазин за папируси. Следва посещение на Храма на Луксор, където каквато и да е температурата, вече няма никакво значение. Връщане и нощувка на кораба. Запасете се добре с вода, на пристанището има търговци, които продават две еднолитрови бутилки за 1 долар. Това е нормалната цена. На самия кораб водата е по-скъпа. Всички напитки по време на храненията се заплащат отделно. Изключение прави следобедното пиена на чай и кафе, придружено от сладки между 16 и 16:30ч.

 

След закуска на следващата сутрин се тръгва за Долината на Царете и Храма на Хетшепсут. Входния билет за Долината не включва снимане с фотоапарат и ако имате такъв, и няма да плащате - оставете го в автобуса, защото иначе трябва да го оставите при охраната. Мобилни телефони с камери минават без проблем. Разрешено ви е да посетите три гробници по избор, без в това число да се включва тази на Тутанкамон - за нея се заплаща допълнително и не влиза в бройката. За по-заинтересованите - може да посетите този сайт и сами да изберета какво ще ви е най-интересно да разгледате - http://www.thebanmappingproject.com/sites/browse_tomb_822.html. Иначе водачите ще ви насочат към стандартните и най-посещавани от туристи гробници. Колкото по-дълго е управлявал един фараон, толкова по-дълъг е тунелът към погребалната му камера. Гробницата на Рамзес II е затворена за реставрация в момента.

Следва посещение на Храма на Хетшепсут и на Колосите на Мемнон. Тук някъде имаше и посещение на магазин за фигури от алабастър. Връщане на кораба за обяд и отплаване за Едфу. Корабът плава целия следобед и акостира чак в малките часове на нощта.

Относно това от коя страна на Нил се движи - и от двете. Когато има населено място или нещо интересно за гледане от дадена страна, той се движи по-близо до нея. Отделно всички кораби са напълно идентични квадратни с врати на едно и също място. Когато са на пристанище се нареждат един до друг в посока центъра на реката и може да се наложи, когато излизате,  да минете през 4, 5 други кораба, докато стигнете до брега и обратно до вашия кораб. По този начин подредени, единствено първия кораб има гледка от левите си прозорци към пристанището и последният кораб от десните си прозорци към Нил. Всички останали гледат в прозорците на съседния кораб на около 1м един от друг.

 

За Храма в Едфу се тръгва преди закуска с файтони. Ще ви предупредят да не давате допълнително на кочияшите, защото им е платено, но това не пречи да ви искат и да изглеждат изключително разочаровани, ако не им дадете нищо. Връщане на кораба и закуска, след което отплавате за Ком Омбо. Храмът там е точно до реката, стига се пеша. Лично на мен много ми хареса обстановката там, защото имате повече време да се разходите колкото искате, има пазар точно до пристана, а и гледката на древен египетски храм от каютата ви е някак завладяваща. Във входния билет влиза и посещение на музей на мумуфицирани крокодили. Отплаване малко след залез слънце и пристигане в Асуан към 23ч. Може да се разходите по сука, ако искате - намира се на една пресечка навътре от пристана и върви успоредно на реката, така че все ще го засечете. До кея има МакДоналдс, а на 500м по крайбрежната улица вдясно има и КФС.

 

На следащата сутрин има две опции - екскурзия до Абу Симбел (тръгване в 4:30 сутринта с познатите сухи пакети, 3 часа с автобус в посока) или посещение на Нубийско селище. Всеки си избира според интересите. Връщане за обяд на кораба и на двете групи. В 14:30 (отново, в най-южния град в Египет) следва посещение на Храма на Изида, който се намира на остров зад пърата язовирна стена. Връщане на кораба и свободно време. Тук ще ви предложат да си купите обедни пакети от кораба (по 5 долара един), защото следвящия ден няма включен обяд. Обедния пакет е същия като сутрешния, но без яйцето, а с малко саламче и кашкавалче между хлебчетата. Също и един банан! Аз лично бих ви препоръчала да си вземете нещо за ядене от споменатите вече ресторанти за бързо хранене. Естествено, може да сте и от хората, които обраха целия хляб на закуска, за да си направите сами колкото искате сандвичи за из път. Ако е така, няма лошо, ама оставете поне едно, две хлебчета и за другите :) Качеството на салама и кашкавала е някъде в минусовата скала, само да вметна.

 

Рано сутринта на последния ден в Асуан се посещава втората язовирна стена (т.нар High Dam), както и гранитната кариера, където е недовършения обелиск (май на Хатшепсут беше, помня ли вече). След това започва великото околоегипетско пътуване с автобус от Асуан до Хургада - общо 10 часа път, спира се за 2 почивки. Пристигане в хотела около 19:30ч.

 

За тези, които искат да посетят Кайро, тръгване в 2:30ч през нощта. 6 часа и половина в посока, с една почивка. Кайро определено си заслужава, но времето просто не е достатъчно. Пирамидите са наистина впечатляваща гледка, няма какво друго да се каже за тях. Допълнително се заплаща за вход в Хеопсовата пирамида или в по-малката такава. Тунелът към камерата е изключително тесен, да е малко по-голям от метър на метър. Хората слизаха в седнало положение и само се придърпваха с краката надолу. Може да платите 5 долара да се повозите за около 10 мин на камила. Камиларят ще ви направи и хубави снимки. Тук са и най-нахалните търговци. Водачите ще ви предупредят, но да си знаете и от сега - билетът за Пирамидите служи и за влизане при Сфинкса. Ще се опитат да ви го вземат с измама. Например - правите една крачка встрани, застава пред вас един господин със свирка и ви казва - ticket, please. В никакъв случай не си давайте билета на който и да е. Билет се иска само и единствено на входа и ако ще влизате в Хеопсовата пирамида, точно пред дупката в нея, не към подстъпите и.

След като разгледате и се поснимате,  отново се качвате на автобуса и отивате на панорамата, откъдето се виждат пирамидите отвисоко. Тук е много популярно за снимки тип - "държа пирамида", "подпирам се на пирамида" и тн. Може да си вземете 15 магнита за 5 долара от местните търговци. По-надолу е Сфинкса, а след него и ресторанта за обяд. Оттам се минава през магазин за парфюми. Следва (поне в нашия случай) час и половина борба с трафика в Кайро. Пристигнахме в музея в 15:30, а той затваря в 17. Имахме време да видим едва 1/4 от него (най-много). За снимки вътре отново се заплаща, както и за вход в стаята с мумиите. Вътре следва изненана - стаите са две. Една в единя край на музия и друга - в срещуположния. Докато разглеждахме втората пазачът влезе и започна да пляска с ръце - музеят затваря. Едвам смогнахме да изтичаме до залата със златната маска на Тутанкамон, за малко да ни я хлопнат под носа. Няколко бързи погледа и ни изгониха вече и оттам, окончателно. Пътят наобратно вече казах - 6 часа и половина. Пристигнахме в хотела в Хургада в 23ч.

Алтернативно на същия ден може да се направи и сафари в пустинята, шнорхелинг или гмуркане, ако се откажете от Кайро.

 

Следващия ден е свободен, трансфер в 14:30 до летището.

 

Това е в общи линии. Ако имате въпроси, питайте. Сигурно съм изпуснала нещо. Вижда се наистина много, но си направете добре сметката дали пътят ще ви понесе. Това е моят съвет. Ако ви се ходи на почивка, по-добре изберете нещо друго :)

 

 

 

 

 

 

Редактирано от feel_the_rush
  • Харесвам 30
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към коментар

Написаното от feel_the_rush е съвсем точно.

Който тръгва есента, нека си запази последните възможни дати, ако може. Заради жегата, не за друго. Ние бяхме в началото на ноември и мисля, че уцелихме чудно време. От 28 градуса в Хургада до 32 градуса в Асуан. Рано сутрин като се тръгва с автобусите по места, си беше почти за дълъг ръкав. Дори и обедният тур в храма в Карнак си беше при съвсем поноисими градуси. Температурата на морската вода - 25-26 градуса - идеално за шнорхелинг. И не на полседно място - есента ветровете са много по-слаби и няма никакъв шанс да връхлети пясъчна буря.

Не си взимайте от допълнителните екскурзии, които предлагат от нашите фирми. За шнорхелинг, джип сафари и прочие. На място в хотела ще ви предложат същите по-изгодно. Още по-изгодно може, ако се поразровите предварително в нета и се уговорите с някои фирми. 

В Хургада руският е по-вървежен език от английския. 

В хотела в лобито има безплатен wi-fi, но е много бавничък. На кораба също има при рецепцията, както и горе на палубата в близост до бара. През нощта е по-добре, когато всички си легнат. Тогава даже може да се качи и по някоя снимка във форума ;)

При варианта с три нощувки на кораба няма опция за посещение на Абу Симбел. Тръгва се рано сутринта, отива се до язовирната стена, после в храма на Изида на острова вкарват ви за шопинг в магазин за платове и дрехи и накрая - обелискът на Хатшепсут. Пристигането в Хургада беше след 22 ч., но в хотела са предупредени, така че няма да останете без вечеря.

Първата нощ ни настаниха в хотела на приземен етаж и поизтрепах няколко хлебарки... От най-тлъстите от ориенталския вид... След като се върнахме от круиза бяхме по-високо и нямаше такива преживелици.

При нас в съседния автобус екскурзоводът беше египтянин, който е учил в българия и говореше български. С малко тежък акцент. Ние си имахме екскурзовод българин, и по времето на круиза - местен екскурзовод историк, който говореше английски, а нашият човек превеждаше и се справяше много добре. И от двамата сме много доволни, особено от египтянина. Отговори на всички въпроси, с които го засипах, а те хич не бяха малко. И спря автобуса заради нас, за да отидем до аптека, като ни превеждаше и в аптеката.

Не пийте вода освен бутилирана. От чешмите водата си има цвят... тъй де. Не че това успя да ме предпази. И не бях единственият.

Тръгвайте с пълна аптечка. Медицински въглен, имодиум и разтворими прахчета за перорална рехидратация задължително. Ако не се бях запасил, вероятно нямаше да видя половината неща и щях да си седя по цял ден в тоалетната. 

И, разбира се - слънцезащитен крем с най-висок възможен фактор.

Ако смятате да ходите в Кайро в музея, няма смисъл да влизате в гробницата на Тутанкамон в Долината на царете. Малка е, съдържанието ѝ е изнесено цялото, а билетът за нея е скъп и се заплаща допълнително. Иначе всички входове за храмовете и гробниците по време на круиза са включени. А за чужденци билетите са скъпи. Не помня точна цифра, но около стотина лева беше цената на всички включени билети. 

Ние не ходихме в Кайро, според мене за един ден е безумие. Вместо това в деня, когато останалите тръгнаха за Кайро, отидохме на шнорхелинг и съм много доволен, защото на корабчето, с което ходехме до местата за гмуркане, бяхме не повече от една дузина души и успяхме истински да се насладим. Повечето се бяха изсипали на шнорхелинга предния ден и са били по 40-50 души на корабче. На това корабче след шнорхелинга беше най-вкусният ни обяд. На круизният кораб също храната беше вкусна, макар че там не можех да ѝ обърна особено внимание. В хотела нямаше нищо, което да ме впечатли, освен последния ни обяд в деня на тръгването, на който решихме допълнително да си поръчаме морска храна.

В обобщение, с удовослтвие бих се върнал пак в Египет за няколко дни на Червено море (но по възможност да не е пак в Хургада) в комбинация с поне два пълни дни в района на Кайро. Ако може обаче в едната посока полетът да е до Кайро, а връщането - от морето... Или обратно. Ако мога да включа и Александрия, ще е още по-добре, че там имам познати египтяни, с които не съм се виждал от 17 години.

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 20
Връзка към коментар

Благодаря на @feel_the_rushи @master_of_germs за подробното описание. Един допълнителен въпрос - възможно ли е да се слиза от кораба по всяко време, когато той е акостирал? Да речем, ако искаш да отидеш до Абу Симбел с местна агенция, която самостоятелно си резервирал, и трябва да тръгнеш рано сутринта, в 4-5 например. Предполагам не би трябвало да има проблем, дори ако трябва да се мине през 4-5 други кораба, за да слезеш?

Връзка към коментар

Не е проблем. Само трябва да се обадиш на рецепция

преди 2 минути , zhivko7 каза:

 Един допълнителен въпрос - възможно ли е да се слиза от кораба по всяко време, когато той е акостирал? Да речем, ако искаш да отидеш до Абу Симбел с местна агенция, която самостоятелно си резервирал, и трябва да тръгнеш рано сутринта, в 4-5 например. Предполагам не би трябвало да има проблем, дори ако трябва да се мине през 4-5 други кораба, за да слезеш?

Не е проблем, но трябва да се обадиш на рецепцията, за да ти дадат една карта, която да показваш, когато се връщаш на кораба, за да те пуснат да минеш през другите акостирали кораби.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да добавя мъничко и от мен... Всички български туроператори на египетска територия работят с една фирма, така че няма разлика в допълнителните екскурзии, цените им и начина, по който протичат. В хотелите обикалят от местните и рекламират алтернативи за шнорхелиг, бъги и т.н. но с тях може да се говори за цената (отстъпки в рамките на 5-10 долара, ако цената е 50 например). На нас ни предлагаха и пакет от кафе, жълт чай и каркаде - по 1 кг. всяко, който аз се подлъгах да купя. Разбира се, въпрос на вкус е, но кафето и жълтия чай не стават за пиене :). За разлика от тях каркадето (което пиехме студено на кораба) е невероятно ароматно и вкусно. Картушите, които предлагаха в малкото бижутерско магазинче на кораба бяха с повече варианти, от тези, които екскурзовода предложи в автобуса.

Преди да тръгнем някак изведнъж ме обвзе психоза на темата ваксини и опазване от цялата мърсотия в Египет. Взех се в ръце и се отказах от имунизацията за малария, защото маларийния район не е точно там, но влязох в една аптека с дълъг списък от неща за пазаруване - прахчета за разстройство, гел за ръце за дезинфекция, мокри кърпички, йод, нещо за температура и т.н . ... По принцип съм с добър имунитет и не страдам от мании, но нещо ми беше станало :) Съпругът ми е с чувствителен стомах и винаги реагира на места за хранене с не добра хигиена. Обаче... като почнах да изреждам списъка си в аптеката, момичето зад щанда ми се усмихна и ме попита къде отивам. След това ми каза, че ми препоръчва да оставя всички тези неща и да взема само 2. Преди да ги кажа, само ще поясня, че и с двете се сблъсках за първи път - т.е. не рекламирам, а също и не гарантирам, но се върнахме без никакви проблеми. Та, двете чудодейни неща бяха - био етерично масло от лимон (от което се капват по няколко капки в шишето с вода - действа дезинфециращо) и шуслерова сол 3, която може да се взема преди хранене (за превенция на стомашни разстройства), стрита за ухапвания от насекоми и т.н. На мен ми помогна и да сваля температурата, която почнах да вдигам, след прекаляването с климатика едната вечер. Няколко таблетки свестиха и едно момиченце от групата, на което му прилоша след 6 часовия път до Кайро и не можеше да спре да повръща на входа на музея.

В Хургада пуших наргиле за първи път - голямо разнообразие от плодови и тютюневи за 5 долара.

Малката Венеция е опция за няколко часа или дори за цял ден, зависи от предпочитанията.

Може да се наеме такси,  което цял ден да ви разхожда за 20 долара, ако това е опция за разходка в района.

На всички места, на които снимането е срещуу допълнително заплащане, може да се снима срещу 1-2 долара, сложени в ръката на охраната - ако е толкова важно снимането. 

Нас ни предупредиха да не взимаме никакви 'сувенири' от плажа или от шнорхелинга като мидички, охлювчета и подобни, защото имали скенери на лентите за багаж на летището, съответно солени глоби и много проблеми - не тествах дали е вярно, но такъв тест не си струва май... Но пък си откъснах няколко клончета от едни храстовидни, цъфтящи в бяло и жълто (същите ги има в Гърция - розови и цикламени), затворих ги в една малка бутилка с вода и оживяха до София, дори се прихванаха :)

В пирамидите няма изкуствена вентилация и затова пускат на групи, след което има пауза (мисля, че беше около 1/2 час). Т.е. ако имате ограничено време за престой там, може и да не успеете да влезете, както се случи с нас.

Навсякъде, където акустираше кораба и имаше време сме се разхождали вечер. Излизахме група от няколко човека и не сме имали проблеми с местните (освен с досадните търговци, но те за навсякъде). Всички туристически обекти са красиво осветени вечер и изглеждат различно, особено когато гръмнат многобройните високоговорители с последната молитва.

Моето 'мъничко' стана големичко, така че спирам до тук. Приятен престой в Египет!

  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Интресува ме трансфер от Асуан (около пристана на корабчето) до летището за около 2 часа вечерта. Писах на произволна агенция в нета и ми пратиха оферта 20 евро. Разстоянието е 26 км и го дават 43 минути. Нормална ли е тази цена или да търся нещо друго или бакшиш на място да се пазаря? 

Връзка към коментар

До летището в Асуан това е страшно скъпо. И половината пари дори са много. От 5 до 10 лева е нормална цена.

На място, с пазарене е най-добре. Всяко такси ще ви закара. Ако няма в момента коли на улицата, защото е нощ, влезте в някой хотел и помолете на рецепцията да се обадят. Едва ли ще ви откажат. Но не мисля, че ще е проблем да намерите и без тяхна помощ.

Може през деня да вземете визитка от някой шофьор на такси, ако имате сим-карта, и да му се обадите. Но дори и в този случай се разберете предварително за цената.

Пътува се около 30 минути.

Имайте предвид, че летището е много малко и дори може да не ви пуснат да влезете в сградата, както сме свикнали ние 2 часа преди полета.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На ‎23‎.‎3‎.‎2018‎ г. в 2:38, FlyTraveler каза:

Аз ползвах тази агенция в Луксор за обиколка на храмовете и гробниците (целодневен тур) и останах много доволен. Индивидуален тур с шофьор и египтолог -  70 щатски долара. Аз обаче си бях отседнал в Луксор, взеха ме от хотела и ме върнаха пак там. Luxorview - собственика се казва Мохамед и номера на мобилния му тел. е: +20 100 134 8583  Има WhatsApp  Предполагам, че може да ви направи предложение и за транспорт от/до Хургада.

 

Ами аз ходих до три села, първото е на остров Елефантин, в самия град. Просто се взема едно обществено фери (което си е голяма лодка) за 5 египетски паунда до острова, който е на около 150 метра от брега на Нил. За другите две села бях наел моторна лодка за около 5-6 чАса (по-бърза е от фелука и покрива по-големи разстояния, както и не зависи от вятъра). Нямам представа каква е стандартната екскурзия от круизите, аз стоях три вечери в Асуан с идеята да разгледам града и околностите подробно + тур до Абу Симбел. Отделно си взех и фелука по време на залеза за три часа през последния ми пълен ден в града.

@FlyTraveler  за Абу Симбел същата агенция ли ползва : Luxorview и спомняш ли си колко пари ти взеха за тура ? Може да ни се наложи да останем 1 пълен ден в Асуан и се чудя как да го уплътним. Дали да ходим до Абу Симбел или разходка в града и нубийските села ?

Редактирано от Capitan Morgan
Връзка към коментар
На 15.09.2018 г. в 15:03, Capitan Morgan каза:

@FlyTraveler  за Абу Симбел същата агенция ли ползва : Luxorview и спомняш ли си колко пари ти взеха за тура ? Може да ни се наложи да останем 1 пълен ден в Асуан и се чудя как да го уплътним. Дали да ходим до Абу Симбел или разходка в града и нубийските села ?

В Асуан имах три дни (един следобед, два пълни и един предиобед), така, че нямах дилема дали да отида до Абу Симбел. Може би за един ден е добре да отидете, нубийските села на мен ми бяха много интересни предимно от фотографска гледна точка, докато двата храма в Абу Симбел са си сериозна забележителност. На мен ми харесаха повече от храмовете в Карнак, Луксор и този на Хатшепсут. Отидете до Абу Симбел до обяд  или ранен следобед някъде, после си наемете ветроходна лодка (фелука) по Нил. С нея отидете до Gharb Aswan, където има нубийско село, както и Tombs of the Nobles. Лодкаря да ви изчака, докато ги разгледате, а после въртете по Нил по време на залеза. Струва си всеки египетски паунд. Не беше скъпо, вече не си спомням точните цени. Аз бях взел моторна лодка за около 65 долара за 6-7 часа, с която обиколих нубийските села на остров Сехел, това, за което писах горе и малко птици снимах. Фелука взех на следващия ден (след Абу Симбел) за залеза за около 2 часа, мисля, че беше около 15-20 долара (аз бях сам, но цените са за лодка, не на човек). Пазърлъка трябва да е много върл и се пригответе да се занимавате с най-големите лъжци, които сте виждали някъде по света. Уговорката да е твърда за сумата, да се потвърди няколко пъти, че става въпрос за египетски паундове, а не британски, да се потвърди, че сумата е за всички, а не на човек. Плащате накрая и ако вземат да се правят на интересни, казвате, че ще извикате Tourist Police.

За Абу Симбел имах резервация за частен тур (с кола само за мен) от най-популярната агенция в Асуан (номер едно на tripadvisor). Цената беше някъде към 85 долара. Предния ден имах резервиран целодневен тур по Нил с моторна лодка пак с тях, говорихме за хващане на изгрева вътре в реката, в 05:30 трябваше да ме вземат от рецепцията на хотела. Уредих си пакетирана закуска, ранно събуждане, но никой не дойде. Тогава се ядосах и си взех от хотела евтин групов тур до Абу Симбел за другия ден (нещо от сорта на 15 долара). Единствената разлика е, че се ходи с автобус. Вътре в храмовете не пускат екскурзоводи така или иначе. Ако сте примерно трима или четирима, може и да си струва частен тур, ако е на същата цена, както за един.

Компанията ми се извинява после, собственика дойде до хотела и обещах да не споменавам никъде името на агенцията, ако последния ден ми направи безплатни частни турове с шофьор и египтолог до Philae Temple, язворината стена в Асуан и трансфер до летището, което получих (затова и не ги споменавам). Иначе в деня, в който не се появиха, си излязох на крайбрежната и си намерих моторна лодка сам на по-ниска цена (предлагането е огромно), само дето пропуснах изгрева...

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Мили хора, сериозно обмислям пътуване до Египет тази есен или идната пролет. Повечето хора се тревожат да пътуват самоорганизирано, на мен би ми било първа екскурзия с ТА и това леко ме притеснява и ограничава, но ще помисля как и какво може да сглобим сами в рамките на предлаганите полети и хотели. 

 

Моля за препоръка на хотел в Хургада, който е от предлаганите от българските ТА и който е с добър риф (т.е. живи корали и населен с рибки) и понтон. Ако хотелът комбинира прилична храна и риф, още по-добре (под прилична храна да се разбира достатъчно пресни плодове и зеленчуци и риба/месо на скара, а не основната храна да са пържени картофи и пица), но рифът ми е по-важен. Цената не е твърде определяща в случая. 

 

Четейки Трип Адвайзър, сякаш хотелите с по-запазени рифове за в Шарм, но няма оферти, съчетаващи престой в Шарм и круиз. Другият вариант, който обмислям, е престой 1 седмица в Шарм плюс частни самолетни турове Луксор и до Кайро, има местни агенции с много добри отзиви, които вярвам биха се справили със задачата. В този вариант обаче имаме по-малко време за обиколка на историческите места. 

 

Връзка към коментар

Щом парите не са от първостепенно значение каква е причината да се съобразяваш  с чартърите на агенциите ?  

 

Ето  примерно Истанбул -  Хургада с връщане Шарм -  Истанбул  на Pegasus,  със сигурност има и други варианти.  easyJet често имат и за под 100€ от Милано Малпенса.  Разбира се чекирания багаж ще е отделно. 

 

 

IMG_20180920_151927.jpg

IMG_20180920_151944.jpg

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Travelling Guinea Pig каза:

Мили хора, сериозно обмислям пътуване до Египет тази есен или идната пролет. Повечето хора се тревожат да пътуват самоорганизирано, на мен би ми било първа екскурзия с ТА и това леко ме притеснява и ограничава, но ще помисля как и какво може да сглобим сами в рамките на предлаганите полети и хотели. 

 

Моля за препоръка на хотел в Хургада, който е от предлаганите от българските ТА и който е с добър риф (т.е. живи корали и населен с рибки) и понтон. Ако хотелът комбинира прилична храна и риф, още по-добре (под прилична храна да се разбира достатъчно пресни плодове и зеленчуци и риба/месо на скара, а не основната храна да са пържени картофи и пица), но рифът ми е по-важен. Цената не е твърде определяща в случая. 

 

Четейки Трип Адвайзър, сякаш хотелите с по-запазени рифове за в Шарм, но няма оферти, съчетаващи престой в Шарм и круиз. Другият вариант, който обмислям, е престой 1 седмица в Шарм плюс частни самолетни турове Луксор и до Кайро, има местни агенции с много добри отзиви, които вярвам биха се справили със задачата. В този вариант обаче имаме по-малко време за обиколка на историческите места. 

 

Какво ти пречи да си летиш до Шарм самостоятелно, после от там пак самостоятелно до Луксор, Асуан и до Кайро и вече като си на място в тези градове, да вземаш турове от местни агенции (можеш да си ги договориш предварително)? Вътрешните самолетни билети си ги купуваш предварително с Egyptair, a до Шарм виж с кои авиолинии ти излиза най-изгодно.  Нямам представа откъде тръгваш, но Pegasus май имахе изгодни билети до Шарм от по-малкото Истанбулско летище.  По този начин ще си избереш точния хотел с точния хубав house reef, без изобщо да се съобразяваш с какъвто и да бил тур оператор. После пък ще си направиш Кайро, Асуан и Луксор пак както ти харесва, а ако толкова искаш круиз по Нил, можеш да си го купиш и него отделно, без да се занимаваш с български тур оператор. Естествено, това ще отнеме повече подготовка и сигурно ще ти излезе малко по-скъпо, но ще е точно както го искаш.

 

П. П. @stanimir ме е изпреварил с отговора си.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря за идеите! 

 

Имах предвид, че цените на хотелите в рамките на предлаганите организирани пакети нямат значение. Извън това, мисля, че пакетната цена е значително по-изгодна от каквато и да е DIY екскурзия, която аз бих могла да спретна - ТА изглежда имат сериозни отстъпки от хотелите в Шарм и Хургада, а моята цел е поне няколко дни почивка в хубав хотел, гмуркане и шнорхелинг. Директните полети и трансфери също са удобство. 

 

Ще изчакам да видя дали някой няма да каже хубави думи за някой хотел в Хургада. Ако ли не, вероятно ще се спра на вариант организирана екскурзия до Шарм и два частни тура до Луксор и до Кайро със самолет + евентуално още нещо с автобус наблизо. 

 

Вероятно съм предубедена, но сякаш не бих тръгнала самоорганизирано от Шарм до Кайро, предпочитам да разчитам на добра фирма, която да осигури трансфер хотел - летище - транспорт в Кайро/Луксор с египтолог-екскурзовод - връщане. Цените им са повече от приемливи. Всичко зависи от това дали мога да намеря риф и корали в Хургада. Ако да, вариантът с круиз ми звучи по-добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Идея.

Богат избор на дати.

Полети до Италия в периода са на символични цени.

All Inclusive a Sharm el-Sheikh: 7 notti in eccellente resort 5* + volo diretto a/r da 425€!

image.thumb.png.2a77f634c4dee052d58026fddebc6e5c.png

https://www.piratinviaggio.it/pacchetti-volo-hotel/vacanza-a-sharm-el-sheikh-7-notti-in-eccellente-resort-5-volo-diretto-ar_14828

Връзка към коментар
Преди 1 час, Travelling Guinea Pig каза:

Благодаря за идеите! 

 

Имах предвид, че цените на хотелите в рамките на предлаганите организирани пакети нямат значение. Извън това, мисля, че пакетната цена е значително по-изгодна от каквато и да е DIY екскурзия, която аз бих могла да спретна - ТА изглежда имат сериозни отстъпки от хотелите в Шарм и Хургада, а моята цел е поне няколко дни почивка в хубав хотел, гмуркане и шнорхелинг. Директните полети и трансфери също са удобство. 

 

Ще изчакам да видя дали някой няма да каже хубави думи за някой хотел в Хургада. Ако ли не, вероятно ще се спра на вариант организирана екскурзия до Шарм и два частни тура до Луксор и до Кайро със самолет + евентуално още нещо с автобус наблизо. 

 

Вероятно съм предубедена, но сякаш не бих тръгнала самоорганизирано от Шарм до Кайро, предпочитам да разчитам на добра фирма, която да осигури трансфер хотел - летище - транспорт в Кайро/Луксор с египтолог-екскурзовод - връщане. Цените им са повече от приемливи. Всичко зависи от това дали мога да намеря риф и корали в Хургада. Ако да, вариантът с круиз ми звучи по-добре. 

Ние сме били в Хургада в Melia pharaon:

0C9B3F75-D808-4458-8580-AA909853FDF3.jpeg.899a3a44c0f226d28e93c9067a7dd932.jpeg

 

И в този:

 Steigenberger aqua magic:

802225A8-7C39-4D49-86BB-7B3B90BE8E84.jpeg.786293d5dce25ecae83dd58709e14cea.jpeg

За хубав хотел в Египет, аз също смятам, че е по -добре пакетната цена.

В този втория , ходихме веднъж с пакет и веднъж сами. Второто излезе доста по -скъпо.

Удобство е и директният полет, и трансферите.

От двата хотела ни хареса повече Щайгенбергер. Тъкмо го бяха открили и всичко беше супер. 

В Шарм Ел Шейх сме били в Hyatt Regency:

090FBEED-6CFC-4F98-BFC9-C146B676C705.jpeg.b25e8eb783f875e65f9b876282e39372.jpeg

 

Имаше си собствен коралов риф. Та не е нужно да се ходи другаде за гмуркане и зяпане.:)))

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
преди 41 минути , AlexandraKo каза:

Ние сме били в Хургада в Melia pharaon:

0C9B3F75-D808-4458-8580-AA909853FDF3.jpeg.899a3a44c0f226d28e93c9067a7dd932.jpeg

 

И в този:

 Steigenberger aqua magic:

802225A8-7C39-4D49-86BB-7B3B90BE8E84.jpeg.786293d5dce25ecae83dd58709e14cea.jpeg

За хубав хотел в Египет, аз също смятам, че е по -добре пакетната цена.

В този втория , ходихме веднъж с пакет и веднъж сами. Второто излезе доста по -скъпо.

Удобство е и директният полет, и трансферите.

От двата хотела ни хареса повече Щайгенбергер. Тъкмо го бяха открили и всичко беше супер. 

В Шарм Ел Шейх сме били в Hyatt Regency:

090FBEED-6CFC-4F98-BFC9-C146B676C705.jpeg.b25e8eb783f875e65f9b876282e39372.jpeg

 

Имаше си собствен коралов риф. Та не е нужно да се ходи другаде за гмуркане и зяпане.:)))

 

Със сигурност Египет е от дестинациите,  където пакетната почивка е по-изгодна.  Заблудих се,  че се търси  по-друг тип пътуване. 

 

Има ли място,  където има Melia и да не си отсядала в Melia?  Чуя ли Melia винаги първо за теб се сещам 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, stanimir каза:

 

Със сигурност Египет е от дестинациите,  където пакетната почивка е по-изгодна.  Заблудих се,  че се търси  по-друг тип пътуване. 

 

Има ли място,  където има Melia и да не си отсядала в Melia?  Чуя ли Melia винаги първо за теб се сещам 🙂

Не, няма такова място. Където има, не сме пропускали. Имаме членски карти от двадесет години. Даже, в Куала Лумпур и в Мадрид, си имам лични фенове, че най-много пъти сме били там:)))) Като тръгнем нанякъде, първо тях гледам, имат 350 хотела по света. Ето сега, съм букнала в Мадрид и в Меделин.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Някой има ли инфо колко излиза горе долу трансфер Хургада летище - хотел Хургада с местните бакшиши? Дали си заслужава да се разправям с тях в 12 вечерта или да търся некъв трасфер в нета? 

Връзка към коментар

Зависи къде точно ви е хотелът, защото градът, с курортните части включени /Ел Гуна, Сома, Сал Хашиш и т.н/ ,е голям. Такси не съм ползвала, но с юбер е в порядъка на 10-15 лева до центъра на града. Ако ще ползвате такси, задължително се разберете за цената преди да се натоварите в колата.

И между другото, бакшиш е арабска дума и използвайки я ще привлечете повишено внимание.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 53 минути , Capitan Morgan каза:

Някой има ли инфо колко излиза горе долу трансфер Хургада летище - хотел Хургада с местните бакшиши? Дали си заслужава да се разправям с тях в 12 вечерта или да търся некъв трасфер в нета? 

Ние ползвахме тези https://www.mozio.com/ миналата година, доволни сме. И на мен не ми се пазареше за такси по нощите.

Можеш да потърсиш трансфер тук https://www.skyscanner.net/airport-transfers . 

Дори взехме групов трансфе, а ни посрешнаха с лимузина.

Редактирано от Marisha
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте Магеланци, скоро не съм се включвала тук, но сега проучвам Круиз в Египет за пролетта. Изчетох темата, знам какво искам - Круиз от А до Я, но не съм ориентирана за туроператорите. Обикновено не използвам фирми, навсякъде организирам сама, но за Египет това не ми се иска, затова ако може на лични да ми препоръчате туроператор за тази програма. Освен това четох за пясъчните бури през пролетта, което малко ме притеснява, не ми се иска да изгубим ден-два, какво ще кажат ходилите през това време? Благодаря!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.