Прескочи до съдържание

Чехословакия


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте,

След 2-3 дни ми предстои едноседмично пътуване до Чехословакия със следната програма

4.10 /сряда/ - полет  с УИЗ до Братислава -  нощувка

5.10 /четвъртък/ -  разглеждане Братислава   автобус Братислава - Бърно 17.45-19,25   нощувка

6.10 /петък/ - разглеждане Бърно     автобус  Бърно - Чески Крумлов   15,00-20,45    нощувка

7.10 /събота/ - разглеждане Чески Крумлов -     автобус Чески Крумлов - Прага  15.00-17,45   нощувка

8.10 /неделя/ - разглеждане Прага         нощувка - Прага

9.10 /понеделник/ - автобус отиване и връщане до Карлови Вари     нощувка - Прага

10.10 /вторник/ - разглеждане Прага     нощувка - Прага

11.10 /сряда/ -  автобус  Прага - Братислава   9.00 - 13.45    самолет  Братислава - София

Всички автобусни превози са с  FlixBus

 

Имам някои уточняващи въпроси.  Разбрах, че в Братислава от летището до гарата се пътува с автобус 61.  От къде по-точно на летището се хваща, къде е спирката.

От къде се купуват билетите. После за градските автобуси  в Братислава - пак от къде се купуват билетите и колко струва еднократно пътуване

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Спирката е точно пред летището. Там има наредени доста спирки една до друга; мисля, че 61 спираше на последната най-вдясно. Има номера и разписания на самите спирки, няма да се объркате. Има машина за билети на самата спирка, както и на всички спирки. Билетите са за време. НАй-евтините са за 70 цента и важат 15 минути. Ако ще го ползвате само до гарата, трябва ви билетче за 30 минути - 90 цента. Може с едно едночасово билетче (малко по-скъпо, евро и нещо, не помня точно) да смените колкото транспорта искате в рамките на час. Машините май не приемаха банкноти, имайте го предвид!

 

Взели ли сте автобусните билети? Някъде във форума съвсем наскоро се писа, че рент-а-кар от летището в Братислава е излизало много евтино.

 

Може би имате време сутринта от Бърно да отидете до Оломоуц или до Кромержиж и да се върнете навреме за автобуса за Чешки Крумлов.

 

Вместо в Карлови Вари аз бих отишъл до Кутна Хора.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 6 часа, ruwenzogy каза:

От къде по-точно на летището се хваща, къде е спирката.

От къде се купуват билетите.

Като излезете от терминала, тръгвате надясно. Спирката пред самия терминал е само за пристигащи. В дясно от терминала - заминаващи. На самата спирка има жълт автомат за билети, който работи с пари в брой или с безконтактна карта. Ние взехме 24-часови пасове за Братислава -  с 3 пътувания вече си ги "избил".

 

С господаря на микробите сме писали едновременно.. :lol: Само че аз щях да пиша, че вместо в Карлови вари, бих отишла до Пилзен - централната част и катедралата са много колоритни, а и турът в пивоварната на Pilsen Urquell си заслужава ;)

Редактирано от chandni
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 22 минути , ruwenzogy каза:

Имам някои уточняващи въпроси.  Разбрах, че в Братислава от летището до гарата се пътува с автобус 61.  От къде по-точно на летището се хваща, къде е спирката.

От къде се купуват билетите. После за градските автобуси  в Братислава - пак от къде се купуват билетите и колко струва еднократно пътуване

Летището е много малко, а автобусите спират пред терминала. Няма да ти е трудно да намериш спирката. Билетите до колкото си спомням струваха по 1 евро, но нямам спомени как ги купихме. Или на спиркaта имаше автомат или от шофьора ги купихме.

 

Ако ходиш в Чехословакия непременно опитай социалистическата кола Кофола ;)

 

394c12efbf76463f445395310eccfc10.jpg

 

4298747d1c4bbd0e8655e04488616b54--soft-d

 

DCIKmDpXcAAHnnE.jpg

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , Topfly каза:

струваха по 1 евро

Има доста видове билети - тук може да видите цените и да планирате маршрута си. Изключително удобно ни беше да планираме и променяме маршрута си в движение.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , Topfly каза:

 

Ако ходиш в Чехословакия непременно опитай социалистическата кола Кофола ;)

394c12efbf76463f445395310eccfc10.jpg

 

4298747d1c4bbd0e8655e04488616b54--soft-d

 

DCIKmDpXcAAHnnE.jpg

Опитай я, ама толкоз ;) Не си струва да пропускаш чешка бира заради кофолата :) От тази гледна точка, да, по-добре е, че не си с колА. :lol:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 9 минути , master_of_germs каза:

Опитай я, ама толкоз ;) Не си струва да пропускаш чешка бира заради кофолата :) От тази гледна точка, да, по-добре е, че не си с колА. :lol:

Чешка бира си е чешка бира! Тя е капиталистически продукт :lol: Кофола е продукт на социалистическата фармацевтика ;)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Kofola

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Чакам, понеже нещо ме притеснява, че от автоматите може само с монети, а пък аз нямам карта

И още нещо - нали и чехите и словаците са си с местна валута, а не с евро.... или нещо  бъркам

Връзка към мнение

Чехите са с крони, словаците - с евро. Няма трети вариант за купуване на билети от автоматите - само с монети или безконтакнта карта.

Връзка към мнение
преди 6 минути , chandni каза:

Чехите са с крони, словаците - с евро. Няма трети вариант за купуване на билети от автоматите - само с монети или безконтакнта карта.

Е, щом са с евро, няма проблем за монети. Бях се объркал нещо, че са си с техни крони...

 

Връзка към мнение

Ето какво представляват машините за билети... Първоначално е леко стряскащо като видиш толкова копчета, но дефакто за всеки билет има по два бутона (за възрастен и намалена тарифа) и за различна продължителност - 15, 30, 60, 90 минути и 24 часа.

 

mhdmhd.jpg

П.С. Внимавайте какви билети купувате, ако не са 24-часови. Гледайте по разписание колко минути се предвиждат до дадената спирка. Ако пише, че маршрутът е за 30-минутен билет и сте взели за 15, дори и да пристигнете на 14-тата минута поради липса на трафик, ако ви хванат, ще ви глобят с 50€. Ако пък маршрутът е 30-минутен и заради трафик се забавите и стигнете на 45-тата минута, нямате проблем.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Билети могат да се купят и от павилиона за вестници и цигари, намира се в лявата част на салона, в случай че не се справите с автомата за билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За програмата какво да кажа . За толкова кратко време  , толкова много красиви неща. Мисля дори, че два дни за Прага са малко, но каквото толкова . Билетите са купени. Точно за Карлови Вари имах колебания, но ме привлякоха снимките, където изглежда доста цветно и колоритно. Разглеждах и Пилзен, и Кутна Хора и Оломоуц - все прекрасни места, но все пак се спрях на Карлови Вари. Колко ще е цветно ще видим , след като се очаква дъждовно и ветровито време...

Цитат

 

 

Връзка към мнение
преди 13 минути , ruwenzogy каза:

А дете на 6 години дали пътува безплатно?

Reduced fare is for:

  • children up to 15 years (inclusive)
  • students up to 25 years (inclusive)
  • seniors above 62 years
  • handicapped people (ŤZP and ŤZP-S cards)

Безплатен обяд няма :)

преди 2 минути , ruwenzogy каза:

За програмата какво да кажа . За толкова кратко време  , толкова много красиви неща. Мисля дори, че два дни за Прага са малко, но каквото толкова . Билетите са купени. Точно за Карлови Вари имах колебания, но ме привлякоха снимките, където изглежда доста цветно и колоритно. Разглеждах и Пилзен, и Кутна Хора и Оломоуц - все прекрасни места, но все пак се спрях на Карлови Вари. Колко ще е цветно ще видим , след като се очаква дъждовно и ветровито време...

 

Ние бяхме с кола под наем и ги разгледахме и двата в един ден. Не е лошо и в Карлови вари - симпатично е, но не е като на снимките с червените есенни листа.  Все пак не мисля, че ще съжалявате. Задължително се качете до руската църква! Изключително красива е и си заслужава катеренето :)

Връзка към мнение
преди 4 часа, master_of_germs каза:

Вместо в Карлови Вари аз бих отишъл до Кутна Хора.

Не съм бил в Кутна Хора и сигурно е много хубаво, но категорично не съм съгласен да се отписва Карлови Вари - един от любимите ми чешки градове, който през есента сигурно ще е още по-прекрасен :)

 

Също мога да препоръчам едно емблематично градче в околността - Локет (Loket). Мисля, че ще останете очаровани :) Само ми е трудно да си представя как ще ги впишете качествено в рамките на един ден с двупосочно пътуване до Прага, но вие си знаете най-добре.

Връзка към мнение
преди 3 часа, chandni каза:

Reduced fare is for:

  • children up to 15 years (inclusive)
  • Безплатен обяд няма :)

:)

Аз зададох риторичен въпрос, а ти ме вкара в някакъв филм. По тази логика и за бебетата ли се плаща. Трябва все пак да има някаква възрастова граница....

Връзка към мнение
преди 1 час, ruwenzogy каза:

Трябва все пак да има някаква възрастова граница....

Търсих, търсих, но никъде не се споменава нищо за безплатно пътуване дори и за бебета. Пише само това, което публикувах в предишното мнение - говори се общо за деца до 15 години включително. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой може ли да каже как се стига до замъка Карлщайн с обществен транспорт от Прага. Изглежда ми близко...

Връзка към мнение
преди 3 минути , ruwenzogy каза:

Някой може ли да каже как се стига до замъка Карлщайн с обществен транспорт от Прага. Изглежда ми близко...

С влак до градчето Карлщайн и оттам пеша. Мисля, че имаше директен влак от Прага, или пък трябваше да се прекачва в Бероун, вече не си спомням. При всички случаи не е нещо сложно и времеемко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Карлщейн има директен влак. Била съм и в Карлови вари и в Кутна хора, двете места са съвсем различни, не мога да предпочета едното пред другото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей,


Да кажа първо, че ако не си купил автобусите - гледай директно през busradar и виж особено и regio автобусите, които са абсолютен титан при превоза в Чехия и Словакия.

 

Аз мога да говоря за Бърно. Уникален град, наистина. Съвета ми е да внимаваш къде спиш, понеже има едно много интересно място в центъра, наречено улица Cejl и ако си там директно кенселирай и сменяй, че Лъвов мост ще ти се стори като Швеция, сравнено с количеството кафяво там. Градския транспорт е невероятно удобен, аз не съм срещал по-добре развит от този там, има си нощни автобуси, които се терминират на централната гара "Hlavni Nadrazi" и от там винаги можеш да направиш връзка.

 

Какво да видиш...

 

Тръгнете от Хлавни по Мазарикова и ще стигнето до площадчето с интересен часовник, известен като "К*рът", сам ще се досетиш защо. . . Продължаваш с 2 църкви и известното метално конче Разходи се по Ческа улица и хапнете в Пивни опице от бургерите, направо се късат в комбинация с Кофола. Разгледайте замака, както и катедралата, чехите са най-нерелигиозната нация, но не пречи архитектурата да е невероятно красива. Също така може да се разходите в някой от парковете, аз ви предлагам Лужанки, който е долу-горе в центъра. Бърно разполага също така и с огромно езеро, до което се стига с градски транспорт, много е красиво и е приятно за разходка.

 

Като цяло откъм пъбове ако сте заинтересовани мога да отделя друг пост, но пийте задължително наливна бира, хапвайте "smazeni hermelin", "smazeni sir" и "hranolki" и ще си изкарате много хубаво.

 

Ако ви интересува нощен живот също мога да отделя отделен пост.

 

Поздрави!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Оги, ти машина на времето ли ще ползваш, че ще ходиш в Чехословакия?

Ако има такава, кажи и ние да я пробваме, но след като ти се завърнеш благополучно.^_^

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , Childish каза:

Оги, ти машина на времето ли ще ползваш, че ще ходиш в Чехословакия?

Ако има такава, кажи и ние да я пробваме, но след като ти се завърнеш благополучно.^_^

Бих отишъл и в Австро-Унгария, че нещо сегашното време не ми допада особено...

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.