Прескочи до съдържание

Регистрация в МВнР/българско посолство при пътуване - има ли смисъл?


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Българското министерство на външните работи, подобно на дипломатите на много други страни, препоръчва при пътуване българските граждани да се регистрират на сайта чрез http://www.mfa.bg/120/patuvamza


Така съответното българско посолство ще знае кога и къде се намира българският гражданин при пътуване и евентуално ще може да му окаже адекватна помощ, поне теоретично. Практически видяхме как примерно българските медицински сестри в Либия им оказаха през 1998 година повече помощ от италианското консулство в Бенгази, отколкото от българското посолство в Триполи. 


Затова моят въпрос е, вие регистрирате ли се на сайта на МВнР или в съответното посолство, когато пътувате някъде, или само когато сте в опасни страни? Или никога не го правите? Виждате ли смисъл в подобна регистрация? Ще се радвам ако някои сподели личен опит за оказана или неоказана помощ от нашите дипломатически представителства.

 

Аз лично съм се регистрирал само веднъж и то в канадското посолство в Москва, защото реших, че Русия е опасна страна от Третия свят, в която се налага регистрация, но реално нямах никакви проблеми с престъпност. Това е защото преди това четох много американски статии колко било опасно в Русия. В българско посолство не съм се регистрирал, но сега се замислям да ги пробвам при пътуването ми до Бразилия и Аржентина догодина. А, декември когато съм в Намибия и Южна Африка ще се регистрирам за всеки случай с канадското посолство в ЮАР.
Според мен, регистрация, когато ходиш в по-безопасни страни като Япония, Австралия или ЕС зоната не е наложителна, но когато отиваш в по-неразвити и опасни страни може би си струва. Какво ще кажете вие?

  • Харесвам 3
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Виж детайли - например по какъв начин може да ти помогне посолството - имаше ги разписани някъде на сайта на МВнР. Също така, като гражданин на ЕС, можеш да потърсиш помощ в посолството на коя да е страна от ЕС при нужда. Според мен в Бразилия и Аржентина не е толкова опасно, стига да не правиш глупости...

Връзка към коментар

Аз досега никога не съм се регистрирал. Не за друго, а поради липса на информация. Не съм знаел, че има такъв линк или изобщо на някой в посолствата "му пука" за мен :) (българско мислене, какво да се прави) :)

Сега обаче след като знам, че има такава възможност бих се възползвал като пътувам. Нищо не ми пречи, а и сигурно ще ми отнеме само няколко минути да попълня нужната информация.

Даже още сега ще пробвам да видя как действа, че в края на седмицата ще летя до Лондон :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тая регисрация няма как да те предпази от нещо, единствено ако се случи някакво природно явление или атентат с повече жертви, ще те имат предвид да те търсят сред хората приети в болници. Иначе за Бразилия човек винаги трябва да има едно на ум като се разкарва из улиците и да не се отдава много на отпускарското настроение.

Редактирано от tch
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , tch каза:

Тая регисрация няма как да те предпази от нещо, единствено ако се случи някакво природно явление или атентат с повече жертви, ще те имат предвид да те търсят сред хората приети в болници. Иначе за Бразилия човек винаги трябва да има едно на ум като се разкарва из улиците и да не се отдава много на отпускарското настроение.

Ами то е ясно, че никой няма да те хване за ръчичка и да те развежда напред-назад. Но си е друго някой да те има предвид и да знае, че може да си сред пострадалите при такива "явления". 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

При всяко наше пътуване /или може би почти всяко, защото аз не се занимавам с това/ съпругът ми ни регистрира в сайта на МВнР с посочване на адреса на апартамента, в който ще отседнем. Също така записва старателно телефоните и адреса на съответното българско посолство или консулство.

Дали има смисъл? Не знам, никога не ни се е налагало да ползваме помощ, съвет или съдействие от български дипломати. И Слава Богу! Но пък и нищо не губиш. Няколко минути за регистрация и това е.

А представете си, че изпаднете в неприятна ситуация и все пак имате нужда от помощ. Човек никога не знае. Понякога малко информация или съвет са по-ценни от всичко.

По същата логика при всяко пътуване имаме медицинска застраховка и си подновяваме периодично европейската здравно-осигурителна карта.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Никога не съм го правил. На мен ми се струва, че това е с цел да се търсят гражданите при война или природни бедствия, примерно при ураган да се знае горе-долу колко хора да търсят и евентуално да евакуират. И дето при всяко съобщение се добавя "няма пострадали българи". Иначе ако си обявил, че си някъде и просто изчезнеш, никой от посолството няма да те търси, освен ако близките ти не почнат да ги юркат (в който случай предполагам е все едно дали си се регистрирал). Поне така си мисля.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Никога не съм го правил и надали ще го правя. Простете ми, че по принцип не вярвам на илюзорна помощ от небето. Като гледам нивото на институциите в страната ми е трудно да си представя, че локалното българско посолство в държава Х би било реално полезно в непредвидена ситуация.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Никога не съм го правил и не виждам голям смисъл! Най-добре е близки и приятели да те знаят къде си и постоянно да им даваш знак къде си по време на път. Ако има проблем е много по добре те да ръчкат, институции, медии и т.н. Същото се отнася, когато пътуваш и в държавата в която живееш. Колко хора се губят, замръзват и т.н. в Рила, Пирин или Стара Планина? Тези хора къде да се регистрират?

Ако изчезнеш в чужбина поради природно бедствие какво точно очаквате да направи България? Спасителните екипи са на чужди държави и те имат оперативната възможност да помогнат. Българското посолство максимум може да издаде пасаван, но в такъв случай и в последствие може да се обърнеш към тях за пасаван. За евакуация като на карибите може да помогнат, но е много по добре близък да помогне, който през медиите да вдигне тревога от колкото да очаваш, че някой бюрократ от само себе си ще се размърда.

 

Трудно мога да си представя ситуация при която една такава регистрация реално може да е от полза. Това по скоро е една псевдо дейност на държавата за да имаш усещането, че уж се грижат за теб. Телефони, контакти и т.н. на посолства, консулства и т.н. обаче могат да са много полезни в случай на загуба на документи.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

ами според мен пък има смисъл да се прави регистрация

ако се случи нещо извънредно и неприятно, как властите ще е по-лесно да установят дали има евентуално и български граждани-потенциално пострадали  - чрез преглед на подобни регистрации или чрез дебнене във фейсбук/туитър вопли?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В тази регистрационна форма се дава и телефон за връзка. Ще ми се да вярвам, че ако възникнат извънредни ситуации в страната където пътуваш от МВнР ще се свържат с теб, за да те предупредят да напуснеш страната или да ти дадат ценни указания, как да се евакуираш? 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Хич не й е работа на държавата да ме следи къде съм, още повече, че няма как да знаеш в чии ръце ще попадне информацията. Всъщност май пък от МВР съветваха ако ходим някъде да си траем и да не се хвалим наляво-надясно :) Ако не дай си боже стане нещо така или иначе ще се наложи ти да търсиш посолство, те да те търсят теб няма да го бъде... Роднините да знаят къде си според мен е напълно достатъчно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , logist13 каза:

Всъщност май пък от МВР съветваха ако ходим някъде да си траем и да не се хвалим наляво-надясно :)

Ако си постваш нон-стоп снимки от почивки в някоя социална мрежа и тези снимки са видими за всички, може и някой наистина да реши да провери дали си си вкъщи и какво държиш там.

Връзка към коментар
Преди 1 час, antea каза:

ами според мен пък има смисъл да се прави регистрация

ако се случи нещо извънредно и неприятно, как властите ще е по-лесно да установят дали има евентуално и български граждани-потенциално пострадали  - чрез преглед на подобни регистрации или чрез дебнене във фейсбук/туитър вопли?

И какво точно могат да направят в посолството освен да установят изчезнал ли е или не е изчезнал дадения български гражданин? Ако даденият български гражданин е ок и могат да се свържат с него от посолството, тогава и той може да се свърже с близките си и да ги успокои. Ако не могат да се свържат с него, какво могат да направят от посолството, освен да чакат докато самият български граждани не потърси помощ или някоя спасителна група не уведоми посолството за състоянието и местонахождението на българския гражданин? Самите спасителни групи едва ли ще търсят някой конкретен човек. Те те индефицират по паспорт или твое показание и след това съобщават на посолството за пострадалите български граждани независимо дали са се регистрирали предварително или не са се регистрирали.

 

Единственият смисъл на подобни операциии е да симулират дейност и да комуникират към обществеността, че нещо вършат, а гражданите да се успокоят, че са под закрила на “майка България“ :) Журналистите могат да напишат някаква конкретика, че има 5 изчезнали български граждани, a коментаторите във фейсбук могат да коментират колко са глупави тези 5 души, че са отишли на толкова опасно място :)

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 37 минути , boogy83 каза:

В тази регистрационна форма се дава и телефон за връзка. Ще ми се да вярвам, че ако възникнат извънредни ситуации в страната където пътуваш от МВнР ще се свържат с теб, за да те предупредят да напуснеш страната или да ти дадат ценни указания, как да се евакуираш? 

В днешно време много по ценна информация може да получиш в интернет от колкото от посолството. Предварително едва ли някой ще те предупреди, защото много рядко се знае точно как ще се развият нещата независимо дали става за природно бедствие, политическа криза или т.н., а в последствие и ти може да се свържеш с посолството. Когато става дума за евакуация също интересна е реакцията на двама министри по време на евакуацията на туристите от Сен Мартен:

- Военният министър на Канада беше казал, че целта на военните самолети не е да транспортират цивилни и с това си изказване обра доста критики. В крайна сметка гражданите на Канада бяха евакуирани с цивилни самолети и закъснение от над 1 седмица.

- Министърът на външните работи на Унгария каза по същия случай, че унгарската държава не е туристическа агенция за да превозва унгарски граждани изпаднали в беда в чужбина, но в крайна сметка под медийния натиск и публикуване на фейсбук постове на роднините се навиха да наемат един частен самолет, който евакуира една група унгарци до Курасао.

 

Единствено ако бях гражданин на САЩ бих се регистрирал в един такъв сайт, защотото те имат навика и възможностите бързо да евакуират американски граждани от която и да е точка на света.

Връзка към коментар

И аз не виждам смисъл да се регистрирам.Единствено само близките да знаят къде съм.  Унгария(беше,ако не се лъжа) ,като знаеше,че имаше  граждани,които страдат от урагана Ирма... да не би да им пусна самолет,за  да ги прибере  в страната си.;)

Преди 1 час, Topfly каза:

Колко хора се губят, замръзват и т.н. в Рила, Пирин или Стара Планина? Тези хора къде да се регистрират?

Точно така.:)

Връзка към коментар

По принцип ако тръгваш сам в планината през зимата или по сложен маршрут е добре да кажеш в хижата или в ПСС къде отиваш, и наистина тръгват да те търсят ако не се появиш. Спомням си няколко такива случая, дори и такъв, когато търсенето беше излишно, в смисъл човека не беше закъсал, просто искал да се махне някъде, където не могат да го намерят по телефона.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Topfly каза:

В днешно време много по ценна информация може да получиш в интернет от колкото от посолството. Предварително едва ли някой ще те предупреди, защото много рядко се знае точно как ще се развият нещата независимо дали става за природно бедствие, политическа криза или т.н., а в последствие и ти може да се свържеш с посолството.

 

Не си прав и то много не си прав. Представи си ситуация, в която си турист в Африка. Обикаляш си с кемпер, снимаш си залези, изгреви, племена и се наслаждаваш на природата и хич не ти е да влизаш и да четеш в нета какво си пишат сульо и пульо. Оказва се, че от съседна държава терористична групировка тип Боко Харам напредва точно към местата където си ти. На медиите не им пука за две африкански села, които ще бъдат изклани от тая групировка и не казват и думичка, но посолствата пък от своя страна се интересуват и следят всичко. Обаждат ти се и ти дават ценна информация от къде идва групировката и на къде е добре да тръгнеш ти, за да не се срещнеш с тях.

Звучи като филм признавам си, но целта е да ти представя един от многото възможни сценарии, които човек не може да си представи и да очаква предварително.

Не отписвайте така с лека ръка труда на хората във Външно и посолствата. Както ние тук в този форум седим и си помагаме безплатно един на друг, така има и по посолствато хора кадърни и държащи на сънародниците си. ;)

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 26 минути , boogy83 каза:

 

Не отписвайте така с лека ръка труда на хората във Външно и посолствата. Както ние тук в този форум седим и си помагаме безплатно един на друг, така има и по посолствато хора кадърни и държащи на сънародниците си. ;)

 

 

Не че нещо, ама като гледам вътрешно министерство как си върши работата тук , в България... та някак  не вярвам Външно да са по-ефективни.

И да съм по темата - не, не се регистрирам и нямам и намерение да го правя за напред.

Редактирано от funny
Връзка към коментар
преди 12 минути , boogy83 каза:

Не си прав и то много не си прав. Представи си ситуация, в която си турист в Африка. Обикаляш си с кемпер, снимаш си залези, изгреви, племена и се наслаждаваш на природата и хич не ти е да влизаш и да четеш в нета какво си пишат сульо и пульо. Оказва се, че от съседна държава терористична групировка тип Боко Харам напредва точно към местата където си ти. На медиите не им пука за две африкански села, които ще бъдат изклани от тая групировка и не казват и думичка, но посолствата пък от своя страна се интересуват и следят всичко. Обаждат ти се и ти дават ценна информация от къде идва групировката и на къде е добре да тръгнеш ти, за да не се срещнеш с тях.

Звучи като филм признавам си, но целта е да ти представя един от многото възможни сценарии, които човек не може да си представи и да очаква предварително.

Не отписвайте така с лека ръка труда на хората във Външно и посолствата. Както ние тук в този форум седим и си помагаме безплатно един на друг, така има и по посолствато хора кадърни и държащи на сънародниците си. ;)

 

 

Теоритично звучи добре, но на практика нещата не са така. До сега аз не съм чул за нито един случай, когато това което пишеш да е сработило на практика. Освен това имам познати на различни позиции в български посолства и много добре съм запознат как се информират и как работят българските посолства. В повечето случаи има един човек, който чете местните медии и прави информационен бюлетин, който го праща в България. Някой в България го чете и евентуално след седмици или месеци решава, че трябва да се променят препоръките за български туристи. Служител от посолството няма да тръгне на своя глава да се обажда на туристи и да всява излишна паника, а ще го направи само ако има нареждане от София. Такова нареждане обикновенно идва, чак когато катастрофата е факт и се обаждат на туриста да го питат ок ли е? :)

До българските дипломати рядко стигат важни тайни информации, защото България е корумпирана държава и информацията лесно може да изтече към хора от които се пази тайната. Чувал съм истории, че дори партньорите ни в НАТО ни “спестяват“ доста информация, защото нямат доверие в България..

 

Когато ходя в проблематични държави аз винаги чета предварително какво казват сульо и пульо или американското и британското МВнР ;) Ако те кажат, че има опасност за нещо и по време на път се опитвам в нета да търся информация за актуалната обстановка. Чакането да ти се обадят от българското посолство е като чакане на писмо от умрял ;) С регистрация в сайта на МВнР сами излишно се успокояваш, че си направил нещо за твоята сигурност и “Майка България“ те пази на другия край на света ;)

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

С извинение, че се повтарям, но не смятам, че такава регистрация би помогнала някому. Смятам, че е създадена за статистически цели. Както и смятам, че институциите ни са съвършени потребители на бюджетни пари и нищо повече - без извинение. Просто държавата ни е много лош стопанин на своите обитатели и се грижи основно за своите служители. 

 

Преди всичко бих разчитала на себе си - смятам, че спасението е задача на давещите се, после - на най-близки хора, които биха изровили света за мен. Не на последно място, ако пусна вопъл за помощ тук - дано никога :) , ще получа милион пъти по-адекватна помощ от която и да е българска институция.

Връзка към коментар

Та по повод ефективността ето какво са публикували относно вероятното изригване на вулкана в Бали. Първо отбелязвам датата - 30.09. При все, че за този вулкан стана ясно още на 20.09, а на 22-23.09 вече имаше евакуирани местни жители !

 

А колкото до указанията ( до сънародниците ни които са вече там ) ... нямам думи :

1. Да си пазят личните документи !!! - иначе ако няма вулкан, да не ви пука за документите

2. Да се уверят че имат валидна застраховка !! - те ако не са я направили преди тръгване....

- Да носят чифт диоптрични очила, в случай, че ползват контактни лещи, тъй като вулканичната пепел би могла да създаде  риск от инфекции. !?!?!?! - без коментар

 

 

Предупреждение във връзка с опасност от изригване на вулкан на индонезийския остров Бали
 
30.09.2017
print_icon.jpg
Print
email_icon.jpg
Email

Във връзка с възможността от изригване на вулкана Агунг на индонезийския остров Бали министерството на външните работи и посолството на Република България в Джакарта обръщат внимание на българските граждани, че Индонезия е повишила нивото на евентуален риск от изригване на най-високата четвърта степен.

Нашите сънародници, които се намират на остров Бали, да следят съобщенията на местните медии и да следват стриктно указанията на властите в случай на извънредна ситуация.

Препоръчваме да вземат лични мерки за безопасност, сред които:

  1. Превантивни:
  • Да се уверят, че разполагат с достатъчно питейна вода и хранителни продукти;
  • Да се снабдят с маски срещу прах;
  • Да пазят личните си документи;
  • Да се свържат с туроператора или авиокомпанията си, за да се уверят, че в случай на евакуация ще бъдат транспортирани до безопасно място.
  • Да се уверят, че имат валидна медицинска застраховка, включваща помощ при извънредни ситуации, включително в резултат на вулканична дейност.
  1. При евентуално изригване:
  • Да не излизат на открито и да не отварят прозорци;
  • Да носят чифт диоптрични очила, в случай, че ползват контактни лещи, тъй като вулканичната пепел би могла да създаде  риск от инфекции.

Министерството на външните работи и посолството ни в Джакарта призовават освен това всички българи, намиращи се понастоящем на остров Бали, да се регистрират на сайта на министерството в рубриката „Пътувам за“, като предоставят мобилен телефон, имейл и точен адрес на местопребиваване на остров Бали. Така консулските ни власти ще могат да окажат своевременна помощ.

В случай на нужда българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Джакарта на тел. +62 21 390 4048, а при извънредна ситуация и в извънработно време – на денонощния дежурен телефон +62 811 932 200.

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , funny каза:

Нашите сънародници, които се намират на остров Бали, да следят съобщенията на местните медии и да следват стриктно указанията на властите в случай на извънредна ситуация.

Този съвет е поне полезен и косвено признава, че посолството ни в Джакарта и сайта на МВнР далече не са местата разполагащи с най-актуална и полезна информация по въпроса :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.