Прескочи до съдържание

Новини и бързи въпроси за Испания


edbloom

Препоръчани мнения

Купувам си билети за влак в Испания, но не мога да разбера разликата между типа документи - DNI и NIE. Кое от двете отговаря на българската лична карта, кое да отбележа?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , Sinka каза:

Купувам си билети за влак в Испания, но не мога да разбера разликата между типа документи - DNI и NIE. Кое от двете отговаря на българската лична карта, кое да отбележа?

DNI попълваш нашия номер на лична карта.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 28 минути , Sinka каза:

Купувам си билети за влак в Испания, но не мога да разбера разликата между типа документи - DNI и NIE. Кое от двете отговаря на българската лична карта, кое да отбележа?

Къде ги иска тези неща? До сега не съм попълвал такива неща за влак в испания .NIE е номер, който има само хора с местоживеене в Испания.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

DNI - DOCUMENTO NACIONAL DE IDENTIDAD-съкратено от национален документ за идентичност, състой се от  цифри и букви- нещо като нашето ЕГН. Имат го испанците или чудженците след като вземат националност.

 

NIE-Número de Identidad de Extranjero - идентичен номер на чудженец, състой се от букви, цифри и букви, всеки може да разпознае дали е DNI или NIE, понеже DNI-то започва с цифри и накрая има буква, а NIE-то започва с буква, следват цифри и накрая има пак буква. Това са всички легално пребиваващи чужденци -ресиденти.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 минути , Sinka каза:

Купувам билетите от тук https://www.renfe.com/es/en. Това е правилното място, надявам се. 

Благодаря много за отговорите.

Това е мястото. Ако е за билети Мадрид-Валенсия тук също Trenes Valencia Madrid | Billetes baratos y horarios | Omio

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте!

Ако имаме късмет, ще видим пак прекрасния Мадрид. Можем да отделим един ден /с обществен транспорт/ за Аранхуес или Ескориал, но и двете са в рубриката "задължително" и не мога да избера. Моля за препоръки и мнение. А Алкала де Анарес заслужава ли си да отскочим и дотам?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, noshtna_ptica каза:

Здравейте!

Ако имаме късмет, ще видим пак прекрасния Мадрид. Можем да отделим един ден /с обществен транспорт/ за Аранхуес или Ескориал, но и двете са в рубриката "задължително" и не мога да избера. Моля за препоръки и мнение. А Алкала де Анарес заслужава ли си да отскочим и дотам?

И двата кралски дворци си заслужава да бъдат посетени, с уговорката, че и в двата не се правят снимки, за съжаление. Не че в Ел Ескориал има какво да се снима, но в Аранхуес да. А Алкала де Енарес също е кокетно красиво градче.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , noshtna_ptica каза:

Лоша работа, няма да има време за всичко...

В такъв случай, аз бих подминал и Ел Ескориал и Аранхуес, и бих отишъл в Алкала де Енарес, след което с влака до Гуадалахара, това е за тур един ден.

images.jpg

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , noshtna_ptica каза:

Лоша работа, няма да има време за всичко...

Подготвям едноседмичен Мадрид за началото на април. Неделя и сряда посещенията в Аранхуес са без такса за вход след 15.00 часа, за Ел Ескориал в сряда също беше безплатно след определен час, а за неделя, забравих как беше. Мислех и двете да направим в ден сряда - първо Ескориал отвън, после с влак за почти 2 часа път до Аранхуес. Под въздействие обаче на желанията на детето в групата и живеещата в Мадрид приятелка, ща-неща, ама по-скоро ща🙂, ще ги заменя със зоо парка😄

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Всяка първа сряда на месеца четох, че смяната на караула пред двореца е много тържествена и съм запазила срядата вкл. и за това. Не знам дали си заслужава, ще съм благодарна на жокер 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@ДиянаВ, зоопаркът в Мадрид е страхотно място. Освен зоопарк има и делфинариум и аквариум. Мисля, че и на теб ще ти хареса. В самия парк има и част с домашни животни като кокошки, кози и други такива, където може да се влиза и децата ги галят и им се радват.

Съгласен съм с @muchachote, Алкала де Енарес е много добра идея за еднодневна разходка. Друго място наблизо, което препоръчвам е Авила.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Crazy Horse каза:

@ДиянаВ, зоопаркът в Мадрид е страхотно място. Освен зоопарк има и делфинариум и аквариум. Мисля, че и на теб ще ти хареса. В самия парк има и част с домашни животни като кокошки, кози и други такива, където може да се влиза и децата ги галят и им се радват.

Съгласна съм за зоопарка. Била съм два пъти, защото все някой неходил се включваше в групата и при двете предходни гостувания на приятелката. Като сметна, минаха оттогава почти 20 години... ужас🙂. Ясно помня обаче, че ни донесе весело настроение и много смях с една случка. Цял ден и навсякъде се чуваха деца да викат Мира, Мира, Мира, Мира. На шега викам на приятелката: Коя е тази Мира дето всички за нея говорят😄. Същото и за Оля в баровете се получаваше😄.

Това с домашните животни преди го нямаше и много ще им се накефи дъщерята. Преди 2-3 години бяхме в атинския зоопарк и козичките най-много й харесаха, след гората на лемурите разбира се😉

Само да стигнем до Мадрид, ще жертвам всякакви дворци в името на настроението на групата🙂. Аз съм оптимист за пътуванията тази пролет🙂

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 11.02.2022 г. в 20:30, noshtna_ptica каза:

Здравейте!

Ако имаме късмет, ще видим пак прекрасния Мадрид. Можем да отделим един ден /с обществен транспорт/ за Аранхуес или Ескориал, но и двете са в рубриката "задължително" и не мога да избера. Моля за препоръки и мнение. А Алкала де Анарес заслужава ли си да отскочим и дотам?

Алкала де Енарес си заслужава, но бихте могли да го направите в първия или последния ден от пътуването ви, според часа на кацане или отлитане, понеже от летището до Алкала има директен автобус номер 824. цената е 3,60 евро. Пътува 40-50 минути в зависимост от трафика и е на всеки 40 минути в делничен ден, през уикендите май беше веднъж на час. Ако е на отиване, след Алкала, може да се приберете към Мадрид с влаковете cercanias. Линия C2 мисля. Това ми се струва и най-икономичен начин да ползвате обществен транспорт в съответния ден.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , master_of_germs каза:

Алцала де Енарес си заслужава, но бихте могли да го направите в първия или последния ден от пътуването ви, според часа на кацане или отлитане, понеже от летището до Алкала има директен автобус номер 824. цената е 3,60 евро. Пътува 40-50 минути в зависимост от трафика и е на всеки 40 минути в делничен ден, през уикендите май беше веднъж на час. Ако е на отиване, след Алкала, може да се приберете към Мадрид с влаковете cercanias. Линия C2 мисля. Това ми се струва и най-икономичен начин да ползвате обществен транспорт в съответния ден.

Голямо благодаря!

НА отиване ми е най-удобно да направим Алкала и Гуадахара, а този автобус е идеален! Все още от шофьора ли се купуват билети? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , noshtna_ptica каза:

Голямо благодаря!

НА отиване ми е най-удобно да направим Алкала и Гуадахара, а този автобус е идеален! Все още от шофьора ли се купуват билети? 

Да, билетите се купуват от шофьора. Гледайте, ако и да нямате точни пари, поне да не плащате с едри банкноти, някъде май имаше написано, че не връщат ресто повече от 5 евро. Автобусите доста се напълват, понеже минават по дължина на Торрехон и Алкала и имат доста спирки; повечето хора си ги ползват като градски транспорт там. Най-удобно е да се слезе от автобуса на виа Комплутенсе, то си е направо в центъра на Алкала, докато ЖП гарата е малко по-отдалечена.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Мисля, че ще се получи добре, т.к. и без друго първата нощувка в Мадрид ми беше под въпрос. Кацаме рано, отиваме в Алкала, оставяме си багажа в хотела и заминаваме с влака за Гуадалахара - разглеждаме и се връщаме в Алкала, където ще преспим и на другия ден - към Мадрид.

Събота срещу неделя е, не вярвам всичко да е затворено и да скучаем. Ако имате препоръка за ресторантче - още веднъж благодаря @muchachote, @master_of_germs

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , noshtna_ptica каза:

Мисля, че ще се получи добре, т.к. и без друго първата нощувка в Мадрид ми беше под въпрос. Кацаме рано, отиваме в Алкала, оставяме си багажа в хотела и заминаваме с влака за Гуадалахара - разглеждаме и се връщаме в Алкала, където ще преспим и на другия ден - към Мадрид.

Събота срещу неделя е, не вярвам всичко да е затворено и да скучаем. Ако имате препоръка за ресторантче - още веднъж благодаря @muchachote, @master_of_germs

Това е университетски град - предполагам, че ще кипи от живот. Заспалият ден е понеделник, когато ние бяхме там и тогава повечето неща са затворени. Писах това-онова вчера в темата ЮНЕСКО.

Ние не сме нощували, защото прекарахме в Алкала само три часа между два полета. Покрай катедралата имаше няколко места, където предлагаха обедни менюта на разумни цени, иначе заведения има навсякъде, но нищо не мога да препоръчам. 

Ако сте настроени експериментаторски и не ви се свидят парите, може да пробвате и ето това, пък дори и само заради името 😄 Ние не можахме - не работеше в понеделник 😄 

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g562644-d12089709-Reviews-Ebano_Gastro_Experience-Alcala_De_Henares.html

Предполагам не ще да е само интересно звучащото за нас име, за да е на второ място в трипадвайзър от няколкостотин 😉 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Алкала не препоръчвам за нощувка, като цяло е пълно  с емигранти.

 

@master_of_germs изпуснал си и друга подобна сладкарница в Пуертото-Тенерифе. Даже преди време имаше 1-2 българки сервитьорки. 

 

Иначе това е абаносово дърво, на латински е същото име ebano.

 

1491742092__2022-02-14_105608.png.28abfcd1805797782094826f31b53e41.png

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Уикенд с брутални сблъсъци и жертви на латино банди в Мадрид. Двама младежи, един на 15, а друг на 25 години убити при намушквания с мачете и 17-годишен ранен при екшъни на различни места в Мадрид - Монтекармело, Усера, както и до централната станция Аточа.

https://www.thenomadtoday.com/articulo/spain/two-boys-aged-15-and-25-stabbed-to-death-in-gang-brawls-in-madrid/20220206111113016420.html

  • Харесвам 1
  • Шок 3
Връзка към коментар
преди 16 часа, Crazy Horse каза:

Уикенд с брутални сблъсъци и жертви на латино банди в Мадрид. Двама младежи, един на 15, а друг на 25 години убити при намушквания с мачете и 17-годишен ранен при екшъни на различни места в Мадрид - Монтекармело, Усера, както и до централната станция Аточа.

https://www.thenomadtoday.com/articulo/spain/two-boys-aged-15-and-25-stabbed-to-death-in-gang-brawls-in-madrid/20220206111113016420.html

Аз направих дълъг уикенд в Мадрид и днес като ти чета поста, веднага се сещам защо в събота имаше оргомно струпване на Policía Nacional España на площад Сол. Аз си мислех, че просто защото има много хора по площада.

 

Инаме времето беше страхотно, навсякъде хора, всичко си е както преди. Испанците няма как да не се върнат към нормалния си начин на живот - големи групи от хора по заведения и барове, всичко се пукаше по шевовете едвам си намираш място да седнеш. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,във вторник летим за Испания,мога ли сега да попълня първата част на формуляра за QR кода ,и 48 ч. преди това да довърша и да получа кода .Няма да имам достъп до компютър от утре,а не знам как да прикача сертификатите ни от телефона. Благодаря

Връзка към коментар
преди 44 минути , medlab каза:

Здравейте,във вторник летим за Испания,мога ли сега да попълня първата част на формуляра за QR кода ,и 48 ч. преди това да довърша и да получа кода .Няма да имам достъп до компютър от утре,а не знам как да прикача сертификатите ни от телефона. Благодаря

Нищо не трябва да прикачваш. Попълваш си формуляра от телефона, избираш опция - не мога да прикача сертификат, ще покажа при поискване физ. копие и така ти позволява да полъниш всичко и ти генерира код, който ще ти го пратят на пощата. Това е. В самата Испания сканират този код и никакви други формалности няма.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.