Прескочи до съдържание

Съвети за по-хубави снимки


Препоръчани мнения

Отдавна мислех да пусна такава тема. (Вероятно има подобни. ако администраторите преценят - не възразявам да я присъединят към друга такава.)

-------------

 

Има някои снимки (тук във форума) които ми се иска да знам как се правят.

Да започна, например, с тези:

 

DSC_9218-1-c1_thumb_jpg_04f2fa8d6b17988b0bb7a33fddd28b98.jpg.7da2233c77c84ab210d4ebd2cff36cc1.jpgDSC_9415-c1_thumb_jpg_2a53b2a748ed515b028e6892af297aa9.jpg.ad67f4a047b62e3dfa71852b317468e2.jpg

 

т.е. снимки на движещи се обекти, които са на фокус, а фона е леко размазан.

 

Горните снимки са на @alienad от темата "Амстердам с дъх на лалета"

 

 

 

Аз се пробвах и ... нищо не стана - ето: :( 

P1060578.JPG.b3478467ea5251d435026acea41eaa86.JPG

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 12 минути , antea каза:

най-лаишки казано при любители ефектът на селективен фокус се постига чрез tilt shift техника на снимане или пост обработка

Ъ-ъ?!  

Може ли по-подробно, pls.

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Ефектът се постига като се избере ниска скорост на снимане, т.е., блендата трябва да се затвори доста, след което се прави т.н. panning - в момента на снимането камерата се движи заедно с движещия се обект, така че той да остане на фокус, а фонът да се размаже.   Обърни внимание, че на снимките на alienad времето е доста сумрачно, така че ниската скорост там е била вероятно и оптимална.  Потърси в гугъл "panning" - има доста инструкции - виж, например тук:

https://digital-photography-school.com/mastering-panning-to-photograph-moving-subjects/

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

По-подробно: скоростта на затвора трябва да е по-бавна и докато снимаш проследяваш движещия се обект с фотоапарата. Много е важна и поцията на която се намираш спрямо движещия се обект.

 

Ето една не лоша статия: https://digital-photography-school.com/a-beginners-to-capturing-motion-in-your-photography/ 

 

EDIT: Виждам, че с @Rumiana сме писали едновременно, даже линковете са към един и същи сайт. :) 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря Ви.

А няма ли и движещия се обект да се разфокусира като го "следвам" по време на снимането. Явно се изгражда усещане - колко бързо да движиш фотоапарата т.е. проба/грешка?

 

 

Връзка към мнение

 

преди 3 минути , ven62 каза:

Благодаря Ви.

А няма ли и движещия се обект да се разфокусира като го "следвам" по време на снимането. Явно се изгражда усещане - колко бързо да движиш фотоапарата т.е. проба/грешка?

 

 

Така е - трябва си известен опит, но общо взето не е трудно да "усетиш" скоростта.  Успех! :)

Редактирано от Rumiana
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ще използвам темата да поискам и аз съвет.  Става дума за предпечатна подготовка на снимки.  Много рядко печатам - гледам снимки предимно на монитора си (затова и сигурно не съм се научила), но имам лош опит - снимки, които на монитора изглеждат добре, след отпечатване губят колорита си и изглеждат някак безцветни и убити.  Много бих благодарила, ако някой даде някакви елементарни съвети как да подготвям снимките си за печатане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега изгледах клипчето от @lyube

Фасулска работа ми се вижда. ;):lol:.

Ще прочета и линковете дето сте ги дали и ...  в началото на април  се позиционирам на Dam Square и не мърдам докато не изснимам всички руси мадами с колелета. :)

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Аз имам известен опит с DSLR. Виждам, че и тук има хора, които се интересуват от по-фотографски издържани снимки. Може би не е лоша идея да се направи тема с основни уроци по фотография, за масовия турист. Според мен ще има доста интерес :)

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Може би ще е по-добре по-разбиращите да селектират готови уроци (tutorials) и да ги линкнат тук - както е направила по-горе @Rumiana.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

Благодаря Ви.

А няма ли и движещия се обект да се разфокусира като го "следвам" по време на снимането. Явно се изгражда усещане - колко бързо да движиш фотоапарата т.е. проба/грешка?

Ако обекта е сравнително далече от теб и не се приближава и отдалечава няма да се разфокусира, защото разстоянието остава горе-долу същото.

Иначе гледаш да е на автофокусната точка и включен следящ фокус, по-добрите апарати ще се оправят.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 45 минути , t_petkov каза:

Аз имам известен опит с DSLR. Виждам, че и тук има хора, които се интересуват от по-фотографски издържани снимки. Може би не е лоша идея да се направи тема с основни уроци по фотография, за масовия турист. Според мен ще има доста интерес :)

Едно време четох съвети от www.photo.net , имаше много интересни статии за туристическа фотография, как се правят хубави снимки със сапунерка и подобни. Сега точно същите неща не ги виждам, но има много нови неща.

По-точно на https://www.photo.net/learn/about/tutorials/techniques/

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
2 minutes ago, neuromancer said:

Едно време четох съвети от www.photo.net , имаше много интересни статии за туристическа фотография, как се правят хубави снимки със сапунерка и подобни. Сега точно същите неща не ги виждам, но има много нови неща.

И аз се разтършувах за един много хубав сайт, от който се учех преди време, но не мога да го намеря. Според мен вече в YouTube има достатъчно клипове. Въпросът е да се пускат тук наистина стойностните и то да бъде по-подредено. От най-базисните основи до по-големи тънкости. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 26 минути , neuromancer каза:

Ако обекта е сравнително далече от теб и не се приближава и отдалечава няма да се разфокусира, защото разстоянието остава горе-долу същото.

Иначе гледаш да е на автофокусната точка и включен следящ фокус, по-добрите апарати ще се оправят.

Това с автофокуса май ми е ясно т.е. нищо не правя и фотоапарата си е на автофокус, нали?

Обаче "следящ фокус" как да го търся във фотоапарата - може би "following focus" или "tracking focus" или ...

Връзка към мнение
преди 16 минути , t_petkov каза:

...по-подредено. От най-базисните основи до по-големи тънкости...

:)

Сиреч подфорум "фотография от А до Я" в специализиран форум за пътешествия ?! (и чуденка). Но ако повече съфорумци го желаят, вкл и His Majesty Георги, защо не :)

Връзка към мнение

Тук има малко полезно инфо, най-долу на страницата има опция за смяна на езика - италиански, португалски, френски, немски, руски освен английски.

 

цък

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Rumiana каза:

снимки, които на монитора изглеждат добре, след отпечатване губят колорита си и изглеждат някак безцветни и убити.

Хартията няма подсвета на монитора и това е причината. Трябва да сатурираш и да подобриш контраста, особено ако става въпрос за пейзажи. Задължително мониторът ти да е калибриран.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
1 minute ago, Светославов said:

Сиреч подфорум "фотография от А до Я" в специализиран форум за пътешествия ?! (и чуденка). Но ако повече съфорумци го желаят, вкл и His Majesty Георги, защо не :)

Е може да не се създава цял подфорум. Но от друга страна, фотографията, ако се замислиш, е доста свързана с пътешествията. Това е един от главните начини да създадеш трайни спомени за пътуването, а не просто да бъдеш японски турист и да седиш с едно Go Pro  в ръка и каквото заснеме това. Според мен има доста хора, които се интересуват как да направят незабравими снимки и всичко идва с много информация и още повече опити(повечето от тях неуспешни :) ) . Ако има мегдан, според мен дори една подредена тема просто би могла да бъде от полза. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 7 минути , ven62 каза:

"tracking focus"

tracking focus  е при Sony. Изважда се много лесно,не се влиза в подменюта ( сега обаче не се сещам къде точно се натискаше-ако си със Сони , довечера ще пиша къде  е точно), даже аз почти непрекъснато  го активирам , ама  нямам представа как да го ползвам и все го махам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Подфорум Фотография може да вкара немалко съфорумци не във филм, а направо в сериал :).

 

Иначе тема, в която да бъдат споделени тънкости и прийоми от по-знаещите, с цел подобряване качествата на снимките за личните албуми, никак не е излишна.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да ти кажа, и тема "първа помощ на родилка" не е излишна, че като пътешества човек и това може да му се наложи :)

Шегичка де, да не се засегне някой. 

Връзка към мнение
преди 59 минути , ven62 каза:

... нищо не правя и фотоапарата си е на автофокус, нали?

Трябва да държиш автофокусната точка върху обекта

Ето примерно

6172603024_2c346c87fe.jpg?resize=500,333

червената точка се е активирала, следваш бабата и държиш точката върху нея. (Точно в този пример не е нужно, защото бабата се движи по допирателна и разстоянието до нея не се променя много).

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.