Прескочи до съдържание

Исландия проекто програма


Боян Димитров

Препоръчани мнения

преди 34 минути , Боян Димитров каза:

 

 

 

...

 Много ми харесва времето , в което сте били. Топящият се сняг предава много очарование на изобилието от летни снимки във форума.

Ние с жена ми пък завиждаме на тези, които са видели лятна Исландия.

Чуждото винаги е по-сладко. 😁

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 19.06.2018 г. в 0:18, Боян Димитров каза:

Въпросът ми е за Исландия, има ли по-правилен сайт за резервации. Работи ли ммт, аирбнб или нещо друго?

 

Когато аз ходих, впечатлението ми общо взето беше, че извън Рейкявик и Акурейри, във всички сайтове имаше едни и същи места за спане...те не са и кой знае колко между другото. Та гледаш и избираш най-евтиния. В нашия случай за Рейкявик и Акурейри, airbnb беше най-добре. Извън градовете - booking.com. 

 

преди 20 часа, Боян Димитров каза:

За Snaefellsnes знам, но мисля да си го оставя за резерва, ако не видим сияние, а ако видим ще е резерва за пъфини.

Няма пъфини/кайри през октомври, което не трябва да сваля от акциите на Snaefellsnes, де 🙂

Връзка към коментар
Боян Димитров

 

преди 54 минути , Георги каза:
преди 21 часа, Боян Димитров каза:

 

Няма пъфини/кайри през октомври, което не трябва да сваля от акциите на Snaefellsnes, де 🙂

 

Имах впредвид, че ще си го оставим за второ ходене и тогава ще изберем друг сезон, в зависимост видим ли сияние сега. Ако не видим, ще потърсим по зимно време, а ако сега плановете излязат, ще изберем лятно време. Така да се каже: дал съм си сметка, §е пропускаме цяла западна Исландия, но пък и така програмата ни е достатъчно натоварена.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Прибрахме се и засега оставям кратки коментари, които ще разширя в последствие, най-вече със снимков материал, но също и с кратки пояснения по дни.

 

- Бюджет:

Предполагам основнaта информация, която вълнува форумците мечтаещи, но нестъпвали там е, че Исландия не е чак толкова скъпа. Има неща, които са доста скъпи, но мисля, че с добро планиране и повечко пестене може да се постигне цена от 4000-4500 лева за 10 дена всичко включено без да се спи по къмпинги и палатки. Аргументирам се: Ние постигнахме средна цена на спане 90 еуро на гестхаус. Цена на двупосочните билети до там с дългосрочно предварително планиране е 200 лв за 2ма за изиджет от лондон и краткосрочно планиране за уиз до Лондон 120 лв за 2ма двупосочно, като уиз-а го платихме с уиз кредит. Цена на колата 900 лв за хюндай и30, може и по-евтино да се мине, така или иначе 90км дори жигули може да подържа. 200лв пазар в бонус, стигат предоволно за 10 дена на режим закуска - вечеря, като се има впредвид, че на много места в гестхаузите, дори и да не си поръчаш закуска , има нещо бейсик включено. Със сигурност може навсякъде да си направиш кафе, дори да си вземеш и за през деня. А на много места може да си стоплиш предварително закупени манджи от магазина (нещо, като домашен ресторант, който рязко намалява цената от 40-50лв на 15-20 лв на ястие 🙂 ). Паркинги и входове по атракции - 50тина лв. За всички лагуни цените се знаят, но аз препоръчвам secret lagoon - 40лв на човек, ако човек иска да ги пробва на всяка цена. За нас бяха много приятна отмора и пробвахме почти всички къпални платени и безплатни, които успяхме без синята лагуна. Там решихме, че ни е прекалено туристическо и скъпо. За бензин сметката е: навъртяни към 2050 км на среден разход 6.4, което по 3.40 на литър идва около 1100лв.    

 

- Къпалните, които посетихме:

Myvatn nature baths, Secret lagoon, Seljavallalaug Zwembad (тука ни беше студено), Hofsos Termal Bath (тука не ни псунаха по обед), Reykjadalur (номер 1 за без пари, но е 3км ходене). Имахме и хот тюб в 2 гестхауза, които уважихме с голямо удоволствие: Guesthouse Storu-Laugar и Hjardarbol guesthouse (тези 2та ги препоръчвам от все сърце, не само заради безплатните бани). Като цяло страстта ни към къапните ни се разви там. В началото се чудихме изобщо да ли да си губим времето. Накрая въртяхме програмата, за да си загубим времето в тях.

 

- Гестхаусес:

Реално всички гестхаузи бяха от хубави нагоре. Ако съм голям критикар с минуси ще отлича: South Iceland gesthouse (тази е най-слаба, на ринг роуд-а, с миризма на крави отвън, с двуетажни легла, абе малко прилича на хостел), леки минорни нотки има за гестхаус Dyngja(малко ми беше шумно откъм пристанището) и за Hotel Geirland (въздуха в стаята беше застоял). Грам лошо не мога да кажа за: Guesthous Svinavatn i Anita's guesthouse. Победителите са, както казах: Guesthouse Storu-Laugar и Hjardarbol guesthouse.

 

- Време:

С уговорката, че оставихме цяла западна Исландия за друго ходене, единственния ден, в който времето не ни стигна беше превижването от Миватн до Хофн. Хем, не бяхме включили много атракции по пътя. Всъщност основно Детифос и разходка в Сейдисфьордур. До Детифос, ходимхе по оцновния път (другия беше затворен). В крайна сметка целите източни фиорди ги изкарахме в тъмнината, нещо за което ще съжаляваме, не само защото можем да ги включи, чак в евентуално трето ходене, но и защото бяха страхотно красиви. Изобщо този ден, ни се указа доста неуспешен, след като прецаках всички снимки от първата половина на деня, защото бях изключил авто фокуса , заради сиянието предната вечер.

В останалите дни, дори добавяхме локации. Където можеше да се върви допълнително сме вървяли. Не сме правили никакви активитата, ако кисненето не го броим, като единствените 3, за които се замислям, че бих направил някой ден са: Влизане в ледена пещера, шноркелинг в Пингвелир и качване на местния първенец. Лодката в лагуната не ме влече, ледовете си се виждат идеално от брега, че може и да ги пипнеш. Качването по ледник съм го правил, а ездата , не мисля, че си заслужава парите. За кито-гледането също не мисля, че Исландия е мястото. Може в Европа да е най-добре, но не е достатъчно добре, за да си струва парите и времето най-вече. Но в тези неща всеки е сам за себе си. Като заключение: един ден повече би бил перфектен за целта на нашата обиколка, а имено отхвърляне на основните забелижителности.

 

- Сияние:

Препоръка: Видите ли сияние, особено, такова което е хубаво спирайте и гледайте. Преместването може да ви отведе до място, където няма сияние , а като се върнете и другото може да е изчезнало. Иначе месеца е благоприятен, ако не се броят облаците. За наш "късмет" следвахме облаците през цялото време. Изтървахме безумно красиво сияние в Рейкявик, което е било толкова силно, че се е виждало над операта. Така или иначе видяхме в 2 дни. Първият път си беше истинско сияние зелено, дори с червени нотки. За съжаление решихме да се местим на по-тъмно и го загубихме. Предпоследната вечер видяхме сияние за доста дълго време, но не беше така ярко. На фотоапарата си е зелено, но реално беше светло зеленикаво. Втора препоръка: ако целта на визитата е само сияние, не буквайте предварително, а гледайте прогнозата и го гонете. През всичкото време, в което бяхме там, другата половина беше чиста 😞

 

- Цялостно впечтление:

Въпреки че ще си спомням всеки ден и всяка забелижителност, през които минахме, не мога да не направя разлика между южна и северна Исландия. Ние тръгнахме от север и свъришме на юг, защото според всички южна Исландия е най-красива. Потвърждавам в южна Исландия са по-красивите обекти, но те вървят с многократно повече туристи. В последствие дори му измислих име: "автобусен туризъм". На нас абсолютно индивидуално и независимо, Северна Исландия ни хареса много повече. Имахме места, на които цял ден не видяхме нито един турист, на тези които бяха по-популярни пак беше в пъти по-добре от юга. Точно по тази причина сме взели решение, че пак ще се върнем. Този път извън всякакво напрежение да гледаме забелижителности, и само off the beaten track.

 

 

 

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 15
  • Браво 3
Връзка към коментар

Страхотно мнение, много благодаря!

Аз планувам Исландия за Септември 2019, след като тазгодишната се сгромоляса с гръм и трясък. Точно днес съм отворила един ексел, смятах, струвах, не можах да я докарам под 6000 за двама души и дете на 6, за една седмица.

Имам само един въпрос, сметката за гориво вярна ли е? Аз ги смятам около 450 лв, но пък кой знае къде бъркам. Нещо 1100 ми се сториха доста просто.

Също така - за дневни пари - хапване, вода, някой друг паркинг - 100 евро на ден ок ли са като сума?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Аmélie каза:

Точно днес съм отворила един ексел, смятах, струвах, не можах да я докарам под 6000 за двама души и дете на 6, за една седмица.

Имам само един въпрос, сметката за гориво вярна ли е? Аз ги смятам около 450 лв, но пък кой знае къде бъркам.

...

 

Сега погледнах в един excel.

Нашия бюджет е бил точно 5000 лв.

В него са включени:

- наем на кола - 800 евро - Дачия Дъстер

- нощувки - Общо 12

       -  в Исландия - 10     Средна цена под 80 евро.  Не броя 10-те % на повечето от тях, които booking върнаха.

       - По една нощувка в Единбург и Манчестър

- Бензин  210 л.  , 700 лв.  над 2700 км

- Храна, къпални, паркинги, екскурзия за китове (само дето не ги видяхме 😂 ) и др.

- Самолетни билети: София - Единбург - Рейкявик   и  Рейкявик - Манчестър - София

 

Средата на март 2018

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Вен62, благодаря ти за отговора.

Moята проекто-сметка е следната:

image.png.232b11a855d8bc04ca697f7a1c62eaf0.png

 

 

Като в нея не съм включила входове за лагуни, паркинги и не знам друго какво може да се наложи. Пренадула ли съм я?

 

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , Аmélie каза:

...

Като в нея не съм включила входове за лагуни, паркинги и не знам друго какво може да се наложи. Пренадула ли съм я?

 

 

Ами, не знам каква е колата. Тук има доста писано по темата (rent-a-car в Исландия)

За самолетните билети - както дойде. Нашите бяха по 25 евро/човек/полет, но имахме по една нощувка в Единбург и Манчестер (може да се брой и като "+" и като "-")

Освен от дневните разходи да поспестиш нещо. Всъщност, нямам идея за какво ги планираш. Исландия не е Италия. Караш, спираш, гледаш забележителност, пак караш. Най-много някоя и друга бензиностанция да срещнеш по пътя.

От друга страна - ако искате да ядете по заведения - няма да ти стигнат. :smile:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Гледам, че хората съблюдават стриктно бюджетите при пътуване в Исландия, което е разбираемо при техния стандарт. Затова да дам своите 5 стотинки по темата.

 

Разгледайте местоположенията на бензиностанции Orkan X. Повтарям Х, а не просто Orkan. Това са бензиностанции, на които ще получите възможно най-ниската цена без каквито и да е чипове или карти-марти:

Цитат

Orkan X is a new alternative for Icelandic consumers when bying fuel. No discount, just one low price for everybody. Currently there are 9 Orkan X stations around Iceland. 5 in the Reykjavik area and 4 outside of Reykjavik.  Orkan X stations are self-service fuel stations, open 24/7

Ето ги на карта с актуални цени. Минавате ли покрай тях, пълните догоре. По-ниски от техните цени не видях по време на цялата обиколка на Ислания.

 

В допълнение: ако ползвате защитна лента на картата си (като тази на SkimProt), ще трябва да я махнете, тъй като всички машинки на Orkan ползват магнитната лента за четене, а не чипът.

 

DSC_1953-Edit-2-800x430.jpg

 

Още нещо: по другите теми за Исландия беше коментирано, че големи коли е излишно да се наемат извън летния сезон. Мисля, че @Георги беше споделил за този парадокс - зимата пътищата, които са достижими само за колите 4*4 са затворени. Отворени са само лятото за няколко месеца. А основните пътища така или иначе се чистят, така че да са достъпни и за малолитражки. Така че ако вземете нещо по-малко от Дачия Дъстър, ще намалите още бюджета.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За колата - не държим да е голяма или 4х4. Достатъчно е да е комфортна, имайки предвид колко време ще прекараме в нея. 

Не сме претенциозни откъм храна, аз мога да карам и на сполети, но пък мъжът и дъщерята си търсят нормалната храна 😂

Бюджета няма как да не го съблюдавам, за годината имам още една седмица в Италия и две на море по чужбинско, та ако не го сметна, накрая ще ми купят еднопосочен билет не за Исландия, ами направо за Гренландия 😂

Връзка към коментар
преди 6 часа, Аmélie каза:

Страхотно мнение, много благодаря!

Аз планувам Исландия за Септември 2019, след като тазгодишната се сгромоляса с гръм и трясък. Точно днес съм отворила един ексел, смятах, струвах, не можах да я докарам под 6000 за двама души и дете на 6, за една седмица.

Имам само един въпрос, сметката за гориво вярна ли е? Аз ги смятам около 450 лв, но пък кой знае къде бъркам. Нещо 1100 ми се сториха доста просто.

Също така - за дневни пари - хапване, вода, някой друг паркинг - 100 евро на ден ок ли са като сума?

Не е вярна разбира се! 2050 км по 6.4 прави приблизително 130 литра бензин, което от своя страна по 3.40 е приблизително 440лв. Какво съм смятал не знам. Но данните са вярни, накрая запомних какво пише на километража.

 

100 евро на ден са много и няма да стигнат, само ако се яде на ресторанти през цялото време. Дневните извън яденето и къпанията са нищожни. Тука да се знае, че една пътна глоба може сериозно да обърка всякакъв бюджет. Превишена скорост в диапазона 6-12км е 800лв, а от 0-6 е към 150лв.

 

Ние също бяхме определили да харчим към 5000 без да броим самолетните билети, за които можем да добавим 200лв за двамата (толкова ни излязоха през Лондон). Имахме една нощувка на Лутън, навръщане имахме голям престой. Всъщност английския ни ден излезе от скъпите, защото платихме по 27 паунда за Бленхейм палас, комбинирано с кола с пълна застраховка(за да не ни блокират суми по картите)+бензин+паркинги, които са скъпи в Англия и обиколка на Котсуолд.

 

Преди последните 3 дни бяхме повече от 1500лв напред с бюджета (плащахме за спане ден за ден, т.е. виждаше се къде ще изхарчим още 500 от тях). Дори бяхме спряли да се напъваме и вече бяхме яли 2 пъти на ресторант. Последният ден в Рейкявик ядохме още 2 пъти на ресторант и накупихме доста подаръци. Като казвам ядене, да се има впредвид, че става въпрос по-скоро за опитване. По една супа или ядене за 2та. На Лутън направихме сметка за 400лв (най-вече парфюми и Пимс). Накрая пак останахме с 400лв не изхарчени.

 

т.е. като теглиш чертата, целия тотал е 4800, но спокойно може да се смята за 4400 (заради 400лв на лутън), дори по-малко, ако не бяхме се поотпуснали. 

 

Нашата разбивка е:

1500 - спане 10 нощувки, едната в Лондон. то реално и ние сме го докарали до към 80 евро средно.

900 кола

450 бензин

200 ядене бонус. яденето ни стигна повече от достатъчно. дори оставихме доста провизии в последната квартира.

50 паркинги и атракции (по спомен на 3 места ни взеха по 12 лв за паркинг и на едно място 12 лв за вход)

100 алкохол (дори може и повече да сме изхарчили, говорим за запасяване от летището и за попълване на запасите на винбудин-а, реално цените не се различават много, това, което сме пили беше половин литър бренин (18лв), (тяхното национално питие (прилича на слаба ракия)) и доста видове бира, но само от магазина (бирата е 4.50-6лв, ние намерихме сайт, който определяше 10те най-добри исландски бири и успяхме да изпробваме 6), но пробвахме и много други. Не знам дали това да го броя като разход в задължителните, но според мене е добре да се пробва.

130+100 това са миватн и сикрет лагун. На миватн бяхме взели хавлии от квартирата, но на сикрет лагун си купихме хавлия за 20, освен входовете. Тука ние сме си виновни, че не взехме от България, макар че 5 пъти се сещахме за нея и накрая я забравихме. Само за сведение рентването на хавлия беше 8лв, затова си я купихме. Това също не мисля, че е задължителен разход, но ще го сметна и него.

200 за самолетни билети

 

Това е 3700.

 

Добавяме 400 за деня в Лондон, 400 за Лутън. Стават 4500


Останалите 300 до 4800 сме изхарчили на ресторанти и за сувенири (магнитчета и шоколади основно, имаха изненадващо хубави шоколади за около 4.50. препоръчвам този с ликорис)

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , Аmélie каза:

Боян, разкошна разбива, много ти благодаря. Този Бонус само в Рейкявик ли го има? 

Не , има го във всяко по-голямо село.т.е. видяли сме най-малко 5 на из път без да се напъваме. Освен това за разлика от ВинБудин-а, работи и в Неделя, с по-ограничено работно време.

 

Друго, да имате впредвид, на бензиностанциите тоалетните са без пари. Иначе на доста атракции са между 3 и 4.50.

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А сега, да вземем да споделим някоя снимка 🙂 

 

Reykjavic area:

 

DSC_3138.jpg.2499569eb7e6735b2098442090342a59.jpgDSC_3152.jpg.77ced9c4150bcaf2d84843962af87dbf.jpgDSC_3161.jpg.9c842204b589dfa9a50570ab4037626f.jpgDSC_3170.jpg.1c4d61ad0642a5d4d231d82b066ccdea.jpgDSC_3174.jpg.45fd353a116d2356516e0e878e4f9d91.jpgDSC_3183.jpg.6934dcfc59fcd8bc7d2ff808487140a3.jpgDSC_3241.jpg.4f5f284be1fcbba26e135b1533756e47.jpgDSC_5621.jpg.6b45d8fef55b646be15abaac300f4ae1.jpgDSC_5638.jpg.6da83cfb240063d23d2c733c4853e0d8.jpg

 

 

преди 3 часа, Аmélie каза:

За колата - не държим да е голяма или 4х4. Достатъчно е да е комфортна, имайки предвид колко време ще прекараме в нея. 

Не сме претенциозни откъм храна, аз мога да карам и на сполети, но пък мъжът и дъщерята си търсят нормалната храна 😂

Бюджета няма как да не го съблюдавам, за годината имам още една седмица в Италия и две на море по чужбинско, та ако не го сметна, накрая ще ми купят еднопосочен билет не за Исландия, ами направо за Гренландия 😂

Препоръчвам нашата: Хюндай и30. Но не знам дали можете да постигнете нашата цена. Тука трябва още веднъж да кажа: "Благодаря @ven62"

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , ven62 каза:

Защо не мога и аз така.

 

Защото си купи "сапунерка"... :girl_blum: Съжалявам за СПАМ-а в темата, но понеже тези дни ме питаха за отражението на Дяволския мост... 🙂 За хубави отражения, както и за такава "замазана" течаща вода, е нужна дълга експозиция. Това се постига с максимално затваряне на блендата на обектива и добавяне на неутрални (ND) филтри, които блокират част от светлината. По този начин, за да събере достатъчно светлина фотоапаратът, за да стане снимката с нормална експозиция, а не тъмна (underexposed) блендата остава отворена по-дълго време - 1, 2... 5 секунди - може и повече. В това време водата продължава да тече, съответно матрицата запечатва това движение и преместването на чстиците вода, от където се получава този ефект. Естествено това няма как да бъде снимано от ръка - необходим е хубав, стабилен статив 🙂

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Макар, че ме унизи с това "сапунерка" (Сапунерка, сапунерка ама от скъпите - над 1000 лв.) сложих мнението ти в "отметки".

Ще се науча аз да снимам движещи се обекти … някой ден.

Последния път тренирах с колоездачки в Амстердам.

Толкова много наснимах, че накрая рискувах да ме арестуват за сексуален тормоз на обществено място.:smile:

Не, че имах успех … със снимането.:wink:

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 11 минути , ven62 каза:

Макар, че ме унизи с това "сапунерка" (Сапунерка, сапунерка ама от скъпите - над 1000 лв.) сложих мнението ти в "отметки".

Не съм имала за цел да те обиждам, камо ли унижавам, знаеш, че те уважавам много и само се шегуваме. :girl_to_take_umbrage:Неслучайно и аз съм сложила "сапунерка" в кавички... 🙂 Просто на фотоапаратите point-and-shoot няма как да им закачиш допълнитени филтри... или поне си мисля, че няма такава възможност... 🙂 Ако твоят апарат има някаква резба на обектива и може да се монтират допълнителни филтри, единственото, което ти е нужно е желание и някой и друг филтър. 🙂 Сигурна съм, че фотоапарат за 1000+ лв няма как да няма ръчни настройки, така че... 😉

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , chandni каза:

Не съм имала за цел да те обиждам, камо ли унижавам, знаеш, че те уважавам много и само се шегуваме. :girl_to_take_umbrage:Неслучайно и аз съм сложила "сапунерка" в кавички... 🙂 Просто на фотоапаратите point-and-shoot няма как да им закачиш допълнитени филтри... или поне си мисля, че няма такава възможност... 🙂 Ако твоят апарат има някаква резба на обектива и може да се монтират допълнителни филтри, единственото, което ти е нужно е желание и някой и друг филтър. 🙂 Сигурна съм, че фотоапарат за 1000+ лв няма как да няма ръчни настройки, така че... 😉

@chandni, изобщо не съм се обидил.

Грешката е моя. Може би, трябваше част от отговора да оформя така:

"Макар, че ме "унизи" с това "сапунерка" (Сапунерка, сапунерка ама от скъпите - над 1000 лв.) сложих мнението ти в "отметки". :smile: "

Чувството за хумор на някой хора тук е още една причина да влизам почти всеки ден в този форум.

:smile:

 

 

-------

Бояне, sorry за спама, ама ми е важно ...

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Въобще не се притеснявайте да коментирате по темата. Дори мисля да се включа, с моето мнение.

 

Аз снимам с ДЛСР - Никон 7200, основно с 2 обектива 16-85 и един дълъг за 400 лв(т.е. некачествен). Като цяло вече 10 години снимам с Никон, този последния го имам 2-3 години, преди това имах Никон д80. Истината е, че напоследък съм се замислил за смяна. Моят постоянен багаж в момента за снимане е към 2.5кг. Като съм само с ръчен багаж, което е 100% от последните 20 излизания в чужбина със самолет, никога не слагам статива. Който сам по себе си е над 1кг и не може да се събере в ръчен багаж. Отдавна съм се отказал да ставам фотограф. Смятам, че снимките трябва да са сравнително прилични, ако ще ги показва човек, но без да се минава в крайности.

 

Сега, конкретно за Исландия, която е една от най-добрите дестинации за снимане, какво ми помогна ДСЛР-а - честно казано нищо. Без статив , или надуваш исо-то, или търсиш къде да се подпреш (което страшно ограничава добрата точка за снимане, без да броим, че цялото нещо е много треперещо (това отчетливо ще се види на снимките на сиянието)), т.е. половината от доста добрите снимки съм ги изтървал, така или иначе. Второ за добра снимка, трябва добра светлина, т.е. друга голяма част от потенциално добрите снимки съм ги изтървал, защото не съм бил в правилното време или е нямало как да го дочакам, или то по принцип си е било скапано за деня. Но пък са сметка на това, константно съм мъкнал 2.5 кг и постояно съм чистил сравнително големите обективи от капчици. (Дори нормалните парцалчета, които по принцип ползвам, подгизваха за около час на дневна база, че се наложи да скъсам една памучна тениска , за да я направя на допълнителни парцалчета).

 

За туризъм напоследък съм се ориентирал към безогедалните системи със сменяеми обективи, като разумен компромис между тегло, възможности за бързи настройки в ръчен режим и качество. Там възможността да си играя с филтри е доста редуцирана (не че като си на график е много голяма), но ако човек не гони качество за някакво списание, конкурс и прочие, т.е. ако не си на локацията само с цел снимки, а бързаш да обиколиш за времето на 1на локация - 10, 20 , че дори и повече места, липсата на филтри не е толкова осезаемо. Единствено, което ме спира, че това са нови разходи и то хич не малки.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Ние си взехме ето този статив. Относително лек - 1,28 kg, в сгънато състояние е само 35 cm, може да се ползва и като монопод, а ако има драма с килограмите, дори се е случвало да го разделим в двата куфара (понеже и ние пътуваме само с ръчен) - в единия куфар главата с монопода, в другия - останалата част. 🙂 Супер стабилен е, здрав... Единственият недостатък е, че краката се заключват с винт, а не с лостова система.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, chandni каза:

за такава "замазана" течаща вода, е нужна дълга експозиция. Това се постига с максимално затваряне на блендата на обектива и добавяне на неутрални (ND) филтри, които блокират част от светлината. 

Или се чака подходящо време 🙂 Но горе долу така работят нещата 🙂

преди 3 минути , chandni каза:

Ние си взехме ето този статив. Относително лек - 1,28 kg, в сгънато състояние е само 35 cm, може да се ползва и като монопод, а ако има драма с килограмите, дори се е случвало да го разделим в двата куфара (понеже и ние пътуваме само с ръчен) - в единия куфар главата с монопода, в другия - останалата част. 🙂 Супер стабилен е, здрав... Единственият недостатък е, че краката се заключват с винт, а не с лостова система.

Сега само трябва да убедя жената, че трябва да пъхна краката в нейния багаж. 🙂 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Боян Димитров каза:

Сега само трябва да убедя жената, че трябва да пъхна краката в нейния багаж. 🙂 

Така или иначе между релсите на изтеглящата дръжка има място, което трудно се оползотворява с нещо друго... 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , chandni каза:

Така или иначе между релсите на изтеглящата дръжка има място, което трудно се оползотворява с нещо друго... 🙂

Ние не ползваме куфари, а раници , но е факт че мога да го омотая на мястото за пикела

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.