Прескочи до съдържание

Камбоджа - валута


Ametist

Препоръчани мнения

Здравейте,

Искам да попитам какви доларови банкноти да сменя за Камбоджа. Чета някъде, че трябва да имам повече по 1 $. Другото, което четох беше, че връщали ресто в риели, а пък цените навсякъде били в долари. Ако банкнотите са повредени или са стара емисия, вървят ли? Ако сменяш долари в местна валута има ли разлика в курсовете за дребните долари и за банкнотите от 50 $ и 100 $?

Благодаря предварително.

Връзка към коментар

Не сменяй местна валута, всичко е в долари. Връщат в местна дребни суми под долар, рядко малко повече. Цените по менютата са в долари също. Задължително нови банкноти и като емисии също, след 2004-та. Банкнотите по долар са необходими, те може и да не са в много добро състояние. Избягвай тези по сто, не навсякъде могат да ти върнат и привличаш ненужно внимание.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Гледай и дребните долари да не са много използвани и задължително да са печатани след 2004 година. На мен  ми направиха проблем с плащането  с тях  и в хотела , и в ресторанта , и на пазара...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Предполагам, че няма проблем да платя с едри банкноти Хотела. Тъй като ще съм там дълго време, къде е най-добре да си държа парите? С тези малки банкноти, обема е доста голям. Безопасно ли е да се държат в сейфа на стаята?

Връзка към коментар
преди 11 минути , Ametist каза:

Предполагам, че няма проблем да платя с едри банкноти Хотела. Тъй като ще съм там дълго време, къде е най-добре да си държа парите? С тези малки банкноти, обема е доста голям. Безопасно ли е да се държат в сейфа на стаята?

В какъв хотел ще си? За колко време ще си там и каква сума смяташ да вземеш със себе си ?

 

Аз бях в Siem Reap точно за три дена като side trip от Куала Лумпур, моят хотел го платих кеш 40 долара. Не е имало проблем при мен, всичко стана на място.

Иначе моят хотел не беше луксозен и не съм държал нищо в стаята, ами в себе си. 

Връзка към коментар

Аз си държах парите в сейф в стаята и наистина пачката е доста дебела. Хотелът обаче беше много добър и нов и служителите държаха клиентите да останат доволни, та на мен ми се струваше безопасно. 

Хотелът може да се плати в едри банкноти, стига крайната му цена да не е нещо от типа 20-30 $.

Банкнотите да са емисия след 2004 г, непрегъвани и не надраскани, иначе не ги искат. Вървят банкноти от 1,5,10 и 20 долара навсякъде. В ресторанти и супермаркети може и по 50 $, но зависи и от размера на сметката. Ние и на гида платихме с по 50$ банкноти. Според гида ни следва да връщат ресто във валутата, в която плащаш. Такава беше практиката и при мен. Изключение е рестото до 1$. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 44 минути , vbkirilov каза:

В какъв хотел ще си? За колко време ще си там и каква сума смяташ да вземеш със себе си ?

 

Аз бях в Siem Reap точно за три дена като side trip от Куала Лумпур, моят хотел го платих кеш 40 долара. Не е имало проблем при мен, всичко стана на място.

Иначе моят хотел не беше луксозен и не съм държал нищо в стаята, ами в себе си. 

В 3 хотела за 29 дни.

Връзка към коментар
преди 5 минути , Ametist каза:

В 3 хотела за 29 дни.

Значи ще трябва да си носиш една не малка сума, това си е 1 месец.

Както са те посъветвали по - горе 1$, 10$, 20$.

А защо държиш да резервираш хотелите на място ?

Ако го направиш още от тук онлайн няма да ти се налага да носиш пари за хотели.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , vbkirilov каза:

 

А защо държиш да резервираш хотелите на място ?

Ако го направиш още от тук онлайн няма да ти се налага да носиш пари за хотели.

 

Хотелите са резервирани, но се плаща на място. Не мога да разчитам на карти, тъй като не винаги минава плащането, а тегленето от банкомат в такава държава не е препоръчително.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Ametist каза:

Хотелите са резервирани, но се плаща на място. Не мога да разчитам на карти, тъй като не винаги минава плащането, а тегленето от банкомат в такава държава не е препоръчително.

Ама това ти ли го избра да заплатиш сумата на място вместо онлайн?

Връзка към коментар
преди 1 минута , Ametist каза:

Не, но през Booking почти винаги плащам на място. 

Ами тогава просто си подготви парите от тук и за трите хотела. Раздели ги на 3 пачки с долари с точната сума за престоя в определения хотел.  И мен са ме съветвали да не тегля от банкомати там и аз бих те посъветвал същото.

А за в бъдеще като си в тази част на света, аз бих казал да си резервираш онлайн хотелите, за да не ти се налага да носиш много пари кеш.

Камбоджа не ми беше в плана, просто така се случи да отскоча до там, но иначе във Виетнам, Куала Лумпур и Индонезия съм си резервирал и плащал онлайн хотелите и не съм имал проблем изобщо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Платете си с кредитна карта хотелите на място, доста ще се улесните. Реално носенето на пари кеш е доста по-рисковано, отколкото с карта да плащате. Постоянно трябва да ги мислите, я си представете, че нещо се случи - загубите, ограбят и т.н.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към коментар
преди 4 минути , Евгени Димитров каза:

Платете си с кредитна карта хотелите на място, доста ще се улесните. Защо рискувате да ходите с повече пари, като може да го направите съвсем лесно, без да имате притеснение дали е безопасно да държите всичките си пари кеш. 

Нямам кредитна карта :), колкото и странно да звучи. Имам една дебитна Master от България, но тя не минава навсякъде и не искам да рискувам с нея.

Редактирано от Ametist
Връзка към коментар

Изключително непрепоръчително е да се разчита на карта в Камбоджа!!! Надявам се гореписалите късметлии с картите  никога да не им се налага да го разбират по трудния начин. В Камбоджа кеш ис кинг. :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 37 минути , T.E.Lawrence каза:

Изключително непрепоръчително е да се разчита на карта в Камбоджа!!! Надявам се гореписалите късметлии с картите  никога да не им се налага да го разбират по трудния начин. В Камбоджа кеш ис кинг. :)

Ама разбира се... Няма проблеми да платите с кредитна карта... Само един момент да си включа ПОС терминала! :lol:

 

1.jpg.ffc149020058b7861bef43a2f4714b41.jpg

 

2.jpg.5dec6c979a894afb53af9d5ec06ae2d7.jpg

 

3.jpg.f3f9569ec18b34b48f5f1b28b5d93b19.jpg

 

4.jpg.28fc928bf60f1d4fc2e3b53416ce20e2.jpg

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Съвсем скоро ще посетя и Камбоджа, но проблема е, че не разполагам с долари, а имам само евро и тайландски батове и за съжаление в момента могат да ми обменят само по 100 доларови банкноти :( Според вас да обменям ли еврото в долари по 100 или на място ще имам такава възможност? Тайландски батове дали ще вървят по-добре?

Връзка към коментар
преди 29 минути , xligon каза:

Съвсем скоро ще посетя и Камбоджа, но проблема е, че не разполагам с долари, а имам само евро и тайландски батове и за съжаление в момента могат да ми обменят само по 100 доларови банкноти :( Според вас да обменям ли еврото в долари по 100 или на място ще имам такава възможност? Тайландски батове дали ще вървят по-добре?

По-добре ги смени със 100$. Във всеки магазин за хранителни стоки може да платиш с 100$ и ти връщат рестото в долари. Вече видях, че е излишно да се носят много дребни банкноти. Винаги може да ги развалиш. Батовете няма да вървят там.

На December 13, 2017 в 20:26, chandni каза:

Ама разбира се... Няма проблеми да платите с кредитна карта... Само един момент да си включа ПОС терминала! :lol:

 

1.jpg.ffc149020058b7861bef43a2f4714b41.jpg

 

2.jpg.5dec6c979a894afb53af9d5ec06ae2d7.jpg

 

3.jpg.f3f9569ec18b34b48f5f1b28b5d93b19.jpg

 

4.jpg.28fc928bf60f1d4fc2e3b53416ce20e2.jpg

Между другото в единия хотел платихме с карта, но имаше комисионна от 3%. С карта може да се плаща и в супермаркетите, но някъде искат минимална сума от 20$. Има и банкомати, откъдето може да се тегли в долари. Таксата за теглене е между 4$ и 10$.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...
преди 13 минути , Happy_Traveler каза:

@T.E.Lawrence защо да не се ползват карти, нали има банкомати? 

Revolut-ът няма такси дори. Има ли значение Visa или Master Card?

Написал съм отговора по-горе. Това все пак е страна от третия свят. Хората още си крият спестяванията в кеш под дюшека.

 

Иначе за теглене таксите на банкоматите започват от $4 + на теглене + 2% такса за револют на теглене над $200 кеш на месец.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.