Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Да, сигурно е така, както казваш. На този етап моите пътувания са преимуществено в Европа и затова нямам проблем с намирането на екзотични валути. Иначе за пътувания на Балканите, винаги ползвам бюрото на "Гладстон" и досега не съм имал проблем с курсовете или поне не съм забелязал да имам такъв...

 

Да, за Европа и аз съм съгласен. Маржа е доста нисък на обмяна тук с еврото и тогава 3% на дебитната карта болят повече. Но при по-екзотични валути и особено при смяна на няколко държави дебитната си е добър инструмент. 

 

 

Както вече беше казано, има много дебитни карти, които са с релефни цифри и по тях никъде не пише DEBIT. С тези карти може да се наеме кола и търговеца няма да разбере каква е картата, защото ще блокира определена сума и толкова.

 

 

За релефните цифри е задължително, защото на много места още искат да правят импринт. Коментирахме го в друга тема наскоро. Но за последното изречение пак призовавам към повече внимание, за да не подлъжем някой. Това, че ти не си имал проблеми с фирма Х в локация У, не значи че ще проработи винаги за всички фирми и всички локации. Търговеца разбира се, че знае каква е картата, на последната ми касова бележка от Шел си пише, че е платено с Debit Mastercard. 

Връзка към коментар

Който често ходи или минава транзит през горните държави може да му свърши работа. Аз лично се възползвам от офертата :) Преди години Citibank предлагаха карта с която може да теглиш безплатно кеш от всички банкомати в света. Няколко години подред се възползвах от оферта, като теглех дребни суми във всякакви екзотични валути :) 100 пъти по удобно беше от търсене на изгоден курс за обмяна и оптимизиране на кеша за да не ми остане много от някаква измислена екзотична валута.

 

Знаеш ли дали Citi в България се занимават изобщо с крайни клиенти, т.е. възможно ли е издаване на каква да е карта към българския офис?

Връзка към коментар

Знаеш ли дали Citi в България се занимават изобщо с крайни клиенти, т.е. възможно ли е издаване на каква да е карта към българския офис?

 

Моята карта беше издадена в чужбина и до колкото знам от доста години си промениха политиката. Преди около 3 или 4 години за последно ги питах и тогава ми казаха, че вече не предлагат подобни карти :(

Връзка към коментар

Знаеш ли дали Citi в България се занимават изобщо с крайни клиенти, т.е. възможно ли е издаване на каква да е карта към българския офис?

 

То не ти и трябва. Имала съм 2 пъти служебна корпоративна кредитна карта на Сити - по неизгодни условия за теглене, курсове, лихви и всякакви такси не съм виждала другаде.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не е точно така. Механизмите на оспорване на плащане са доста по-различни между дебитна и кредитна. И наистина и за колите е изписано много и повечето фирми изрично споменават, че не приемат дебитни. 

 

За нормален човек, който не пътува, да, дебитна може да му свърши работа, но за пътуващи кредитната е задължителна. И не знам за каква толкова строга дисциплина става въпрос тук, че чак и лекции да са необохдими - винаги си плащай задълженията в гратисния период. Не знам какво толкова сложно има, че да се лишава човек умишлено от всички предимства на кредитната :)

 

И за това хич не съм сигурен, че е така. До колкото знам при дебитната парите напускат на момента и на момента са при търговеца, при кредитната има забавяне. 

 

 

 

Не мисля, че има разлика между дебитна с релефен надпис и дебитна такава без релефен надпис или както я наричаш ти електронна. В портфейла си имам и от двата вида. И двете карти са издадени от ПИБ. Едната е релефна с означение Debit MasterCard, а другата е гладка с означение VISA Electron. Нито една от двете обаче няма да ми свърши работа при наемане на кола. За тази цел ми служи третата карта - кредитна VISA. Лимитите на първите две дебитни карти са абсолютно еднакви, третата - кредитна естествено е със свой собствен лимит договорен с банката...

 

От близо 15 години използвам Mastercard на ОББ, тогава май у нас все още нямаше истински кредитни, Та това животно си е дебитна карта отвсякъде, но отваря всички врати, вкл. наемане на кола, и то още преди 10 години в Испания. Да не говорим, че тогава даже не ми поискаха документ за самоличност, а само карта и книжка.

 

Не винаги парите се дърпат веднага, нерядко се блокират и са недостъпни, а търговецът си ги дърпа след някой друг ден, или когато се предполага, че доставка при покупка е извършена. Срокът му за това е до 30 дни. Ако не предяви иск върху тях в този срок, системата автоматично ги връща по сметката. Такъв случай няма, но при анулирана покупка по нета съм тормозил другата страна, да ми ги отблокират, че не ми се чака месец.

 

Никъде по бележките не е отразено каква е картата. Онлайн разплащателните системи ги разпознават, но единствено за целите на различна такса при плащане с кредитна или дебитна карта, както е например при Easyjet. Друга индикация няма.

 

Аз не ползвам кредитна и се надявам да не ми се налага да ползвам. Свикнал съм да харча толкова, колкото имам в джоба. Ципрас и Варуфакис мислят по обратния начин.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ципрас и Варуфакис мислят по обратния начин.

 

Айде сега  ...и цяла Америка и голямата част от цивилизования свят.

Ако си имаш доверие  карата никога няма да ти е проблем ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Отделих последните няколко страници дискусия около Diners Club в отделна тема: http://magelanci.com/topic/4780-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-diners-club/

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

ЦКБ спира кредитните карти VISA CCB-Bulgaria Air (онези със самолетчето) от началото на 2016г.  Същите ще бъдат подновявани автоматично с Visa Debit, които се виждат като Credit. :lol:  Дано да има промяна и в авиокомпанията. :)

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

Това май е за гарантираните само, безконтактните мисля остават

 

И за гарантираните и за кредитните. Вообще няма да ги предлагат. Visa debit ще е със същите такси, както при Visa Credit.  Taрикат банка. :biggrin:

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

В ЦКБ не знаят за такова нещо :P

 

Ходиш в неинформирани офиси. :lol: Днес ще намина предсрочно да прекратя картата и ще почерпя отново информация. Имам и  депозит  по картата да взимам :dancer: .

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

Те нямат информирани офиси. В централата проверявах. А и какъв депозит по кредитна карта?

 

И в този офис потвърдиха спирането на тези карти. Малко им е шантава работата, нали са Бгер, ЦКБ= ТИМ.  Имам инфо, ако искаш пиши на лично, че нацапахме темата. ;)

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

И аз имам тяхна карта, от доста години, даже това лято ми я преиздадоха, че й беше изтекъл срока на валидност. Тъй като изобщо не съм на ясно за разликите и последствията, може ли някой да обясни (със думи прости ;) ) за какво иде реч с тази смяна на картите на ЦКБ.

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Някой вадил ли си е кредитна карта MasterCard YES? Ако има такива могат ли да споделят впечатления, плюсове, минуси и т.н.?

Редактирано от Zelen Burgas
Връзка към коментар

Някой вадил ли си е кредитна карта MasterCard YES? Ако има такива могат ли да споделят впечатления, плюсове, минуси и т.н.?

Аз имам от доста време. Не мога да кажа нищо особено за нея. Веднъж купувайки техника от техномаркет ми приспаднаха някакви пари като точки в нея. Мисля, че има кеш бек програма по нея.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Попрочетох малко от това, което пише в линковете.
Всичко,  което клиента получава ( гладах предимно членства в клубове) - след допълнително плащане или  не - е чудесно и бих казал "поносимо" като сума, за клиенти желаещи да получат съответния статус.

Не намерих обаче информация за банки, предлагащи тези типове карти.

Примерно : виждат ми се високи цените на банка ДСК за издаване и поддържане на Gold / Platinum карти, но предполагам това е поради липса на някакви примерни нива, на база на които да се направи преценка доколко е изгодна дадена оферта.
Банка Алианц макар и да издава кредитни карти, не пише, че предлага ниво Platinum...ама знам ли.
Булбанк издава Platinum карти, но се търсят клиенти с доход  над 6000 лв./мес, като за доста от описаните в темата  като "включени по подразбиране" членства/бонуси  не става дори и дума.
Да не говорим за списъка с документи за първоначално издаване...


В предвид, че става дума за карти с по-високи нива на статус, но без претенции за някаква елитарност, смятам, че това е темата, в която да попитам ;
Предложете финансови институции, които предлагат поносими условия по издаването и поддържането на Gold / Platinum карти.
Разбира се може да не са само от български банки.

Редактирано от Георги
премахнати политически коментари
Връзка към коментар

Някой вадил ли си е кредитна карта MasterCard YES? Ако има такива могат ли да споделят впечатления, плюсове, минуси и т.н.?

Стандартен Mastercard PayPass.То няма разлика дали си със стандартния (черния), белия (Yes), Debit Mastercard или Maestro PayPass - програмата важи за всички производни на MasterCard, ако са безконтактни.

 

Имаш и допълнителна бонусна програма (освен стандартните 5‰ cashback) , за включени търговци, и само ако транзакцията е оторизирана на терминал на ПИБ получаваш точки в картата (2лв-1точка). Точките се усвояват като парична отстъпка при същите партньори в съотношение 100:1, 100:2 или 100:5 в зависимост от партньора (т.е. отстъпа от 0.5%, 1% или 2,5%). Какво е съотношението обаче се вижда смо по цвета на стикера на магазина, ПИБ не са си дали зор да го отбележат на сайта си. Валидни са за срока на валидност на картата, въпреки, че при преиздаване поради загуба/кражба например си ги прехвърлят.

Редактирано от adreno
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

ЦКБ ме изненадаха приятно с безконтактна Visa Debit Bulgaria Air :) ,която дава същите преференции, както  кредитните  Visa Bulgaria Air, a  и  с по-ниска такса.  В страница на банката такава карта не фигурира - чувството  е специално :lol:

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Проблемът не е в банките, а в използването на КЕП, който работи най-добре с ИЕ, после Mozilla и някои версии на Chrom (май вече не). Как е с `умните` телефони нямам идея. Ползвам ИЕ, не боли. Само за това. Ако си с Линукс става още малко по-сложно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.