Прескочи до съдържание

Оставяте ли бакшиши и как определяте какъв да е размерът им?


Препоръчани мнения

Наглостта няма граници

 

Цитат

"Считам, че това е жест от страна на клиента към сервитьора, защото е доволен от свършената работа. Може да не сте доволни от самото заведение или даден продукт, но ако човекът, който ви обслужва, го е направил както трябва - това е нещо, което вие лично ще оставите на него. Смятам, че не трябва да бъде облагано с данък, но трябва да има регулация", заяви Алибегов.

Явно няма опция клиентът да е недоволен от обслужването.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А този ... господин дали може да обясни каква точно е причината бакшиша да е необлагаем ?

И кои точно доходи на работещите са необлагаеми та видиш ли точно бакшиша да е . И това в комплект че трябва да е задължителен..... очевидно.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Въпросният господин Алибегов ми се струва, че иска да прехвърли чрез необлагаемия бакшиш проблема с ниското заплащане в туристически бранш от работодателите към клиентите. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, П.Кръстев каза:

Наглостта няма граници

 

Явно няма опция клиентът да е недоволен от обслужването.

Ти пък. Имало ли е случай да не си обслужен прекрасно в заведение?:laugh1:

Защото и цените са символични, направо имам чувството, че ги ограбвам.

  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

В Щатите е някакъв абсурд в момента... Разбирам бакшиш в заведения, ама вече е ужас. Бяхме на едно спортно състезание с големия ни син, искаше тениска от там, $70. Плащам надутата цена и на екрана ме пита колко бакшиш да оставя: 15, 20 или 25%. За една тениска. Ми няма да стане. Хората масово плащат в кеш в кафенета, щото ако платиш с карта, екранът веднага ти иска бакшиш. 

  • Шок 1
  • Смея се 8
Връзка към мнение

От там тръгва тая лудост с бакшишите спор няма.

 

за щяло и нещяло си искат, чудя се защо касиерките с магазините не искат още 

 

сега друг в въпроса кой дава. Аз не съм от даващите 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , TaniaG каза:

В Щатите е някакъв абсурд в момента... Разбирам бакшиш в заведения, ама вече е ужас. Бяхме на едно спортно състезание с големия ни син, искаше тениска от там, $70. Плащам надутата цена и на екрана ме пита колко бакшиш да оставя: 15, 20 или 25%. За една тениска. Ми няма да стане. Хората масово плащат в кеш в кафенета, щото ако платиш с карта, екранът веднага ти иска бакшиш. 

Така е, но има опция да избереш и друг процент ръчно или поне на такива ПОС терминали съм попадал. Друг е въпросът, че после те гледат лошо...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , lyubo21 каза:

Така е, но има опция да избереш и друг процент ръчно или поне на такива ПОС терминали съм попадал. Друг е въпросът, че после те гледат лошо...

Така е, с няколко кликвания може да избереш опция с 0% бакшиш. Ама те гледат накриво, а зад теб опашка. Ама да търсиш бакшиш на китайска тениска от $70? Плащането с кеш ти спестява неудобството, ама пък нали искаме мили от кредитната карта за пътуване, та няма начин. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, vorbis каза:

Въпросният господин Алибегов ми се струва, че иска да прехвърли чрез необлагаемия бакшиш проблема с ниското заплащане в туристически бранш от работодателите към клиентите. 

Точно така е. Нямат персонал и кадри и вместо да вдигнат заплащането, а и понеже не всички оставят бакшиш, дай заплатата да я плащат клиентите. Е хубаво, ама първо свалете цените. Че вече не се пипа. И да плащат на реални заплати осигуровките. Хората им избягаха заради ковида, защото не бяха осигурени и не можеха да получат подкрепа по никакъв начин. Масово. После го чакай да се върне. Ей един роднина,цял живот сервитьор, Ковида го остави без работа, няма обезщетение, няма нищо, едвам издаяни,докато си намери друга работа. Но сега изобщо не иска и да помисля повече да е сервитьор. Малко по-сериозно от Алибегов. Американците са си свикнали и тях не ги мисля, ама да искат бакшиш на касата на магазин (???) , е велико. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, lyubo21 каза:

Така е, но има опция да избереш и друг процент ръчно или поне на такива ПОС терминали съм попадал. Друг е въпросът, че после те гледат лошо...

Не винаги. 2019 в Бостън се возих на такси, като единствената опция беше плащане с карта. На екрана накрая нямаше опция за премахване или коригиране на бакшиша, само избор между 15% / 20% / 25%. Мега се издразних.

 

преди 1 час, TaniaG каза:

Плащането с кеш ти спестява неудобството, ама пък нали искаме мили от кредитната карта за пътуване, та няма начин. 

При тези размери на бакшишите би ви излизало по-евтино да си плащате кеш, а после просто да си купувате милите...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не знам защо изобщо му обръщате внимание на тоя, камо ли пък с такива дълги коментари …

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Винаги съм се чудел, кой ги издава тия общи %, че и карти.

Нито в Колумбия, нито в Чили е включен, идва обикновено като препоръчан от 10%, но чакат да кажеш да или не или колко.

В УСА вече търсят 25%+, както и в Мексико. За 10% в Мексико се разсърдиха зловещо.

Затова и давам това което реша, без да гледам никакви карти

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, Alexander каза:

Винаги съм се чудел, кой ги издава тия общи %, че и карти.

Нито в Колумбия, нито в Чили е включен, идва обикновено като препоръчан от 10%, но чакат да кажеш да или не или колко.

В УСА вече търсят 25%+, както и в Мексико. За 10% в Мексико се разсърдиха зловещо.

Затова и давам това което реша, без да гледам никакви карти

Абе сега като бях в Колумбия в 90% от ресторантите, които посетихме си включваха 10% propina (бакшиш) без да ни чакат да кажем дали сме съгласни. 

Връзка към мнение
преди 1 час, Guinness каза:

Абе сега като бях в Колумбия в 90% от ресторантите, които посетихме си включваха 10% propina (бакшиш) без да ни чакат да кажем дали сме съгласни. 

Те си включват, ама ако не кажеш нищо минава. Мен винаги ми го казваха, ако загледам бележката, не се крият и им го давах.

Никой не набиваше цифрите преди да кажа добре.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Понеже се сетих за тази тема, а сега съм в САЩ, исках да кажа ,че аз не видях до сега да ме гледат лошо или да ми искат бакшиш. Аз по принцип си оставям , и в София и тук преди като съм бил. От 4 дни съм тук вече, нито веднъж не ми искаха никъде бакшиш , ама нито веднъж. За сега 2 пъти даже не оставих бакшиш , днес обядвах в sarabeth's и си дадох картата на сервитьора, като си помислих че ще донесе терминала ,но той ми донесе само да се разпиша и си беше дръпнал точната сума, не ми иска бакшиш след това и отношението не се промени. Онзи ден в един бразилски ресторант просто забравих да оставя , платих кеш, не са ме гледали на криво и бяха супер любезни . Преди не съм обръщал такова внимание за тези неща, но четейки тази тема помислих, че ме чака същото, но досега всеки е бил любезен с мен и добронамерен където и да съм ял и пазарувал.  Аз не мисля че САЩ е това което го изкарват .

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Каква изненада, нали така трябваше да е там, понеже нямало добри заплати, традиции и пр? Не на последно  място, почесване на егото. 

Дойде ден в който да има и местни несъгласни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.