Прескочи до съдържание

дневник Планиране на 3 дни в Сицилия


Lindt

Препоръчани мнения

Избрали сме най-светлия от светлите празници и ще бъдем на католическия Великден в Сицилия. Пътуването ще е много кратко и се надявам да ни хареса достатъчно, за да се върнем. Аз явно не се нарадвах на вулкани и бих включила Етна и Стромболи в това пътуване. 

Имам няколко въпроса с бързи отговори, които не ми се търсят:

- Полетът ни е вечерен, вероятно ще стигнем в 21:15 в петък, на празник. Да се опитаме ли да нощуваме в друго населено място, има ли някакъв надежден транспорт от летището или да си запазя нощувка в Катания и да не се чудя повече?

- До Стромболи как можем да стигнем? Видях, че изкачването е с тур, но откъде тръгваме и къде спим и колко време отнема? 

- Пак се пада първа безплатна неделя от месеца. Има ли музей/галерия, които са супер интересни и не бива да изпускаме? 

- Ако се спрем на програма Етна - Таормина - Стромболи - Катания има ли някакви препоръчани места, които да посетим? А къде да хапнем и кои ястия да не пропускаме? 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тук разгледа ли? :smile3:

Ще следя с интерес темата, че и аз имам подобна разходка събота-вторник до Сицилия, но края на февруари.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако решите да правите Стромболи в рамките на 3 дена, за друго почти няма да имате време. За целта трябва да стигнете до MIlazzo. Оттам с фери до о. Стромболи. Туровете започват около 16ч, качване, после надолу, нощувка и отново на следващата сутрин фери до Milazzo. Това отнема около 2 дена, готино е като преживяване, а селцето на острова е много приятно, с атмосфера и ще ви хареса. И правят нечовешки вкусно тирамису.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

1. Останете в Катания. Нямам идея на Великден дали ще работи всичко, но поне заведения би трябвало да има отворени. Прекалено е късно. Предполагам сте с обществен транспорт?

2.До Стромболи ти трябват около 48ч.

Фериботът е от Милацо. До там имате поне 3-4часа и то с прикачвания. Ние бяхме с кола и не мога да отговоря за общ.транспорт. Нощувка.

Сутринта тръгваше в 7,30ч. Пътува около 4ч. На обяд отидохме да си запазим тур. Туровете започват около 16,30 и приключват 22,30ч.

Нощувка и на другата сутрин по обратния път.

Прецени за 3 дни дали има смисъл.

3.Етна-Таормина-Стромболи за 3 дни с обществен транспорт - почти невъзможно.

Избери си един от вулканите и си направи програмата.

 

С Теди сме писали заедно.

Редактирано от lesy
добавяне
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За 3 дена Стромболи си звучи страхотно като идея. Вулкан + разходка с ферито край островите, селцето + вкусната храна в кръчмата. Идеална програма, стига фирмите да правят турове на празника. Трябва да се провери.

Таормина я пропусни. Много туристическо, с магазини, нищо впечатляващо според мен.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
  • Браво 3
Връзка към мнение

Аз лично бих препоръчал посещение на Месина, на север от Катания., в самия ъгъл на Сицилия, както и Сиракуза. Месина ме очарова наистина много и неочаквано. Можеш да разгледаш снимките в моя профил. А на вулканите какво толкова има да се гледа?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От летището в Катания има автобус до Милацо, на фирма Giuntabus.Пътува около 2 часа и струва 15 Евро на посока. Да, ама от 1 юни, до 30 септември.

Иначе, корабчета до Стромболи има и през април, погледни разписанието на SIREMAR, например.

Но за три дни само Катания-Милацо-Стромболи  + още едно островче оттам с лодка.За друго няма да има време.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 30 минути , muchachote каза:

А на вулканите какво толкова има да се гледа?

Тук е разковничето. Има хора, и хора. Ако на някого му харесват вулканите, то той би пропуснал друго. Но като ги познавам, Стромболи би им харесал. Дори и Етна, независимо че е основно сгурия.

Аз съм от тези хора, църквите и площадите се забравят, но вулканите и върховете - не.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 50 минути , muchachote каза:

 А на вулканите какво толкова има да се гледа?

От 2г. гледам основно вулкани. Още не ми е омръзнало. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много ще ни харесат вулканите. Малко ме притеснява, че трябва да избера 1 и не стига времето за 2. При това положение логистиката и празниците ще натиснат в посока Етна, а Стромболи ще остане в месец за море. 

Истината е, ще предпочитам да взема решение през март, но заради празниците се опитвам да се разбързам.

 

Добре, ако се предам за Стромболи и запазя Етна, къде е добре да нощуваме?  

 

П.П. Сбърках, пристигаме в четвъртък, там сме цял петък, събота и почти цяла неделя. 

Връзка към мнение

От Катания има автобуси за Етна - един сутринта и един следобеда. И бяха евтини, мисля 6.60 евро двупосочно.

Оттам вече зависи докъде искате да стигнете. Без водач и без транспорт пускат само до 2700 м н.в. уж... Всъщност никой не ни спря то Torre del filosofo и кратерите Barbagallo, които са над 2900 м. Дотам може и с транспорт - с лифт за 30 евро докъм 2500 м н.в. (който спестява умерено стръмен участък) и после за още 24 евро (мисля) с едни 4х4 маршрутки до Torre del filosofo. Което е супер тъпо, защото е много полегато и единственият проблем е жестокият прахоляк, който вдигат непрестанно движещите се маршрутки. Но не е казано, че трябва да вървите по пътя точно - има и други маршрути. Ако искате да качите високите кратери, трябва да е с водач, цената мисля че беше още 60 евро и около долната лифтова станция има места, където предлагат такива услуги. Но, ако ще го правите за еднодневка с нощувки в Катания, няма да ви стигне времето да стигнете до високите кратери, без да ползвате лифта и маршрутките. И си става цифра. Мисля, че вие ще се справите до Кулата на философа и без допълнителен транспорт. Повечето туристи само се въртят около комерса при долната лифтова станция на 1900 м и обикалят лежерно кратерите Силвестри, които и по джапанки може да се видят.

Имайте предвид, че автобусът за връщане е в 16:30 ч, но колкото по на юг в Италия сте, толкова по не трябва да се вярва на разписанията, така че бъдете на линия поне половин час по рано. Ние слязохме точно в 16:07 ч и буквално след минута автобусът дойде и след още две минути тръгна надолу към Катания. 

В rifuggio sapienza, откъдето тръгва лифтът, може да се нощува, но не съм проверявал за цени.

И последно - все пак тази година католическият великден е много рано, така че горе ще си има сняг, а колко - според зависи!

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Не разбрах - тръгваме да изкачваме Етна и първо ползвам лифт, после маршрутка и накрая водач? Или водачът е друг маршрут? 

Аз само снимки съм гледала - прилича на Тиманфая, но май мога да тъпча наоколо. Не знам още нито едно наименование. Иначе каквото трябва, можем да качим, само трябва да приготвя и планински багаж. 

Нямам интернет на компютъра, за да прегледам спокойно. 

Лифтът дали предлага хубави гледки? Защото иначе ще ме заболи тази цена. 

 

П.П. Тези кратери Силвестри имат най-хубави снимки. Барбагало определено не изглежда добре, но ако е най-високо, Жижо ще иска да се катерим. 

 

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение

Ние стигнахме около 9,30 на долната станция Rifuggio sapienza. Можете да пропуснете лифта / 30 евро на човек двупосочно / докато се изкачите на горната станция. Ние го взехме. Говорила съм с хора, които са го изкачвали - около 1ч.30мин. От там тръгват автобуси - пак около 30 евро. Пропуснахме ги. Те пътуват 10-15 мин., ние стигнахме за около 40 мин. до крайната им станция. От там кръгнахме нагоре и встрани, все по-малко хора. След около 1-1.30ч. изкачване стигнахме докъдето пускат - 2900м. Обиколихме няколко кратера и тръгнахме надолу. Обратно пак взехме лифта и около 15ч. бяхме на станцията.

Етна непрекъснато изригва и всичко е черно. Вероятно ще е покрита със сняг. Не съм била на Тиманфая, но Тейде е много цветен в сравнение с Етна.  Изкачването си струва, но не търси цветове и цветя. Те са по сицилианските градчета.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

аз съвсем еретично бих препоръчала по един ден в Сиракуза и Палермо, въпреки разстоянието - не е нечовешко

 

абсолютно пълни противоположности и същевременно еманация на сицилианското в най-наситен смисъл - аристократичното долче вита на Ортиджа в комбинация с екстремно кипящия живот в уикендови вечери в Палермо са два от най-хубавите ми спомени някога и бих ги повтаряла многократно :)

Редактирано от antea
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , lesy каза:

Ние стигнахме около 9,30 на долната станция Rifuggio sapienza. Можете да пропуснете лифта / 30 евро на човек двупосочно / докато се изкачите на горната станция. Ние го взехме. Говорила съм с хора, които са го изкачвали - около 1ч.30мин. От там тръгват автобуси - пак около 30 евро. Пропуснахме ги. Те пътуват 10-15 мин., ние стигнахме за около 40 мин. до крайната им станция. От там кръгнахме нагоре и встрани, все по-малко хора. След около 1-1.30ч. изкачване стигнахме докъдето пускат - 2900м. Обиколихме няколко кратера и тръгнахме надолу. Обратно пак взехме лифта и около 15ч. бяхме на станцията.

Етна непрекъснато изригва и всичко е черно. Вероятно ще е покрита със сняг. Не съм била на Тиманфая, но Тейде е много цветен в сравнение с Етна.  Изкачването си струва, но не търси цветове и цветя. Те са по сицилианските градчета.

Леси, не звучи интересно така това качване на Етна ;) А цветове и цветя искам да видим. И малко барок. Ако някое от градчетата се разстила покрай светлосиньо море, ще искам да нощуваме там. 

 

На вас ви е време да видите Лансароте, не ни беше добре планирано пътуване, но определено има какво да се види. Тейде се оказа хлъзгав за нас и остава за следващ път. Едва го видяхме като силует за 5 дни. 

Връзка към мнение

Ние по същото време ще сме там, само че с една нощувка в Катания и две в Ортиджа.  Още нямаме програма,  сигурно и до края няма да си направим, но е почти сигурно, че ще сме с кола и че петък ще ходим до Таормина и евентуално Етна. Може да помогнем до някъде с транспорта. 

Относно нощувките на мен лично Катания като град изобщо не ми харесва. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

 няма музей с безплатна неделя в Сицилия, явно няма държавни такива.

И според мен за Стромболи ще загубите много време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Алекс каза:

Ние по същото време ще сме там, само че с една нощувка в Катания и две в Ортиджа.  Още нямаме програма,  сигурно и до края няма да си направим, но е почти сигурно, че ще сме с кола и че петък ще ходим до Таормина и евентуално Етна. Може да помогнем до някъде с транспорта. 

Относно нощувките на мен лично Катания като град изобщо не ми харесва. 

Алекс, даваш ми много храна за размисъл, благодаря! 

Вие ако сте били в Катания, не ви харесва и ще наемате кола, защо предвиждате нощувка в града, а не цепите в някаква посока след кацане?

В случай, че няма да ви пречим, с благодарност бихме се присъединили в отсечката до Етна и Таормина, като след това също ще отидем към Сиракуза. Ако в последствие се окаже, че сте си променили плановете, ние ще си намерим какво да видим в петък и как да се телепортираме самички до Сиракуза. 

Връзка към мнение

Кацаме в 10:30 вечерта след дълъг работен ден и мисля, че никъде няма да ни се ходи, освен в някоя пицария :) Катания ми се видя най-добрият избор откъм възможности за късно настаняване и места за хранене (дано има пицарии, които работят до късно). Иначе приятелят ми иска да види Таормина задължително, така че целият петък ще е в посока на север от Катания и вечерта ще се придвижим на юг към Сиракуза. Съботата ще обикаляме района около Сиракуза.

Бях чела в някоя друга тема, че има приятни градчета. За колата със сигурност няма да ни пречите, колкото повече, толкова повече :) Даже се чувствай свободна да планираш петък както на вас ви харесва. Няма нещо, което искаме задължително да посетим или да видим.

 

Връзка към мнение
преди 12 часа, antea каза:

аз съвсем еретично бих препоръчала по един ден в Сиракуза и Палермо, въпреки разстоянието - не е нечовешко

 

абсолютно пълни противоположности и същевременно еманация на сицилианското в най-наситен смисъл - аристократичното долче вита на Ортиджа в комбинация с екстремно кипящия живот в уикендови вечери в Палермо са два от най-хубавите ми спомени някога и бих ги повтаряла многократно :)

Аз само цитирам и моите две любими места в Сицилия, не че те кандърдисвам :lol: @antea се е изразила фантастично! Само където по един ден на тези изклюителни места не е достатъчно, само ще ти се раздразни небцето и ще искаш още... 

 

Иначе по вашия план - бях с кола и направих пълна обиколка около Етна. Не знам дали знаеш, но аз мра за чукари. Този чукар, обаче, не ме вдъхнови никак да го катеря. Виж, панорамите - докато го заобикалях - и селцата по пътя бяха прелестни! Но това може само с кола. Без кола-> бих направила директно Ортиджа. IMG_3032.JPG.cf89f628462c108d44940d595045bbf1.JPGIMG_3064.JPG.3c4670b0b36c62beb290b4c2c68b7e0e.JPGIMG_3028.JPG.3f644bb7c0d96d1a36a70e42b1444008.JPG

 

Това е само лично мнение, с което смело можеш да не се съобразиш, ако си искаш Етна :) 

 

 

 

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Алекс каза:

Кацаме в 10:30 вечерта след дълъг работен ден и мисля, че никъде няма да ни се ходи, освен в някоя пицария :) Катания ми се видя най-добрият избор откъм възможности за късно настаняване и места за хранене (дано има пицарии, които работят до късно). Иначе приятелят ми иска да види Таормина задължително, така че целият петък ще е в посока на север от Катания и вечерта ще се придвижим на юг към Сиракуза. Съботата ще обикаляме района около Сиракуза.

Бях чела в някоя друга тема, че има приятни градчета. За колата със сигурност няма да ни пречите, колкото повече, толкова повече. :) Даже се чувствай свободна да планираш петък както на вас ви харесва. Няма нещо, което искаме задължително да посетим или да видим.

 

Другата тема е на Ники, който пътува в края на седмицата, ако смятам правилно.  Има много препоръчани градчета, които са на юг от Сиракуза, около Ното. Не забелязах някакви идеи на север, но с удоволствие ще потърся, щом се оказваме с компания и кола. 

Да, така погледнато, ще сме уморени от работа и е добре да изядем нещо страхотно и да си лягаме. Което значи да спра да разучавам вечерните влакове от Катания и да се хващам за букинг и търсенето на нощувка в града. Вие кой район сте избрали? Ако ще пътуваме заедно, е добре да сме близо.

Връзка към мнение
преди 3 минути , Гост каза:

Аз само цитирам и моите две любими места в Сицилия, не че те кандърдисвам :lol: @antea се е изразила фантастично! Само където по един ден на тези изклюителни места не е достатъчно, само ще ти се раздразни небцето и ще искаш още... 

 

Иначе по вашия план - бях с кола и направих пълна обиколка около Етна. Не знам дали знаеш, но аз мра за чукари. Този чукар, обаче, не ме вдъхнови никак да го катеря. Виж, панорамите - докато го заобикалях - и селцата по пътя бяха прелестни! Но това може само с кола. Без кола-> бих направила директно Ортиджа. IMG_3032.JPG.cf89f628462c108d44940d595045bbf1.JPGIMG_3064.JPG.3c4670b0b36c62beb290b4c2c68b7e0e.JPGIMG_3028.JPG.3f644bb7c0d96d1a36a70e42b1444008.JPG

 

Това е само лично мнение, с което смело можеш да не се съобразиш, ако си искаш Етна :) 

 

 

Този чукар и мен не ме вдъхновява. Но аз съм малко подвластна на цветовете и Бромо също не ме впечатляваше, докато не отидох. Да, знаех, че е топ забележителност и всички се кефят, ама на мен ми изглеждаше кафяв. Тиманфая и тя ми приличаше на кална буца на снимка. Та с две думи, ако отида, сигурно ще ми хареса, а ако не отида, въобще няма да ми наруши спокойствието. 

 

Палермо категорично отпада. Той е за друг път, с обиколка на крайбрежието. Това пътуване е само защото не можах да харесам друга дестинация с малко отпуск, не цели да отметне Сицилия за 3 дни. 

 

Разкажи повече за тази обиколка на Етна, моля те. Или дай ориентир, ако другаде си писала. И ако за там имаш препоръки като сандвичите в Сиракуза, аз с удоволствие ще ги гледам гладно сега. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Палермо категорично отпада. Той е за друг път, с обиколка на крайбрежието. Това пътуване е само защото не можах да харесам друга дестинация с малко отпуск, не цели да отметне Сицилия за 3 дни. 

 

Разкажи повече за тази обиколка на Етна, моля те. Или дай ориентир, ако другаде си писала. И ако за там имаш препоръки като сандвичите в Сиракуза, аз с удоволствие ще ги гледам гладно сега. 

Напълно съгласна за Палермо, просто не се въздържах да го спомена, защото бях потопена в неговия чар... Сега ще изровя нещо по въпроса ти :)

Връзка към мнение

@Lindt на север от Катания са трите Ачи-та: Ачи Треца, Ачи Кастело и Ачи Реале. Там има и природен резерват. Аз обиколих само градчетата и нямам идея какво би могло да се прави в резервата, но потърси в нета, може нещо да ти хареса.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ох аз още хич не съм гледала за тази почивка. На прима виста имаме букнати за Катания хотелът на Ники San Max, че има паркинг и денонощна рецепция, а за Ортиджа https://www.booking.com/hotel/it/terra-amp-mare-b-amp-b.en-gb.html?aid=368032;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGicAYgBAZgBLsIBCndpbmRvd3MgMTDIAQ7YAQHoAQH4AQuSAgF5qAID;sid=87ed58ed4ab90ffa5a7b095b6fb9e5b2

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.