Прескочи до съдържание

Йордания


Alexander

Препоръчани мнения

преди 8 минути , Alexander каза:

Колко местни са тези джипове? Ние ще сме 5, може ли да влезем в един?

Да ще можете ,те са открити последно бяхме 5 възрастни и едно дете.

Има вход за Wadi Rum ,ako ste s jordanpass само го показвате и ви дават билетче.Първият път наехме фирма в Акаба взеха ни с кола после се срешнахме с бедуина с Джипа и влязахме направо без да плащаме вход.Другите два пъти минахме по главния път и полицайте не те пускат докатато не си купиш билетче.

Редактирано от Nevena
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това са снимки от цитаделата в Амман от тази седмица.И един залез от мъртво море снощи.

И преди това съм го писала но и сега ще напиша.

Проверете jordanpass, https://www.jordanpass.jo в него влиза визата за Йордания плюс входа за Петра,Джераш,Wadi Rum и др.Цената му варира в зависимост  за колко дена ще искате да разгледате Петра. 1,2 или 3.Купува се онлайн

Да допълня че мой прияте ли си го купиха и нямаха никакъв проблем

20180219_104714.jpg

20180219_104352.jpg

20180219_100020.jpg

IMG_20180223_173240_984.jpg

Редактирано от Nevena
  • Харесвам 22
Връзка към мнение

Да си напиша и аз малко по темата, макар че всичко ще ви обясняваме до ноември. 

 

Акаба - първоначално изборът на хотели е доста обезкуражаващ. Имаше основно с лоши оценки около мястото, на което искахме нощувка. А там трябваше да е рифът. Представяхме си плаж пред хотела, на който да се излежаваме далеч от местните и да влизаме когато си решим при рибите. Реално трябваше да пресечем пътя и да останем на обществен плаж. Така че усилието да се нощува там е ненужно. 

Преди да тръгнем, прочетох как е едва ли не светски курорт и са свикнали жените да не са омотани в плат целите. Не е вярно, зяпат те все едно си извънземно и се облизват срещу теб. Всички, без изключение, както и да изглеждаш. Вземете си по-благоприлично облекло и ще се чувствате по-спокойно. 

Сега добрите новини - много ще ви хареса във водата. На нас ни беше хладна през октомври, но ние не търпим вода под 28 градуса. Тоест варим си се и си ни е супер. Имаше angel fish със сигурност, не мога да си спомня какви други шарении има там, но беше разнообразно. На Радо жената един местен я издърпа да търсят костенурка, не се сещам дали я видяха. Като цяло при първи сблъсък с подводен свят няма как да не ви е интересно. 

Храната - не ни се видя мръсно. Няма страхотно разнообразие, но пилето е по-добро от нашето, хумусът и айрянът са добри, пилафът. Десертите им са някакви баклави и подобни, но по-малко сухи и сладки, така че дори на мен ми харесват. На ден 4 си умрял от скука от богатия избор в менюто, но в началото става. Тъй като няма напитки, една вечеря струва около 10 лв на човек по спомен. И да се лакомиш, няма какво  толкова още да поръчаш и пробваш :) 

Уади Рум - туровете не са евтини. Даже втората нощувка струва повече пари от първата, не разбрах логиката. Обикаляйки с джиповете дори за миг не ти е скучно. Имаш гарантирано синьо небе, всякакви цветове пясък и много интересни скални образувания. Та първо спирате на едно място, катерите се, потите се или се учите да се омотавате с кърпи. Пътувате малко и после търчите, пускате се или просто се търкаляте по червен пясъчен склон. Ама пясъкът е много ситен, пухкав и много искаш да си занесеш 3 торби у дома. След това отивате в един каньон, пак е много красив, тесен и много ми хареса.  После спирате на място, на което се пускате с борд по пясъка, на Софи много ще й хареса. След това е дошло време за обяд. Спират и си почивате в голямата жега.

Следват още скали, гъби, един каньон с розов пясък, пътечки, камъчета, храсти и хубави гледки. После ще пиете чай и ще чакате залеза на една скала. Пустинята е убийствено красива и не ти омръзва да я гледаш. Оставят ви в лагера и там си говорите оживено помежду си или с други хора до вечеря. Хапвате месо, зеленчуци , готвени като в Родопите дълго и под земята и след още някоя чаша чай, отивате да спите. 

Конструкцията, в която спите, е метална и издигната над земята. Едва ли се перат завивките, така че си носете шал, чаршаф, кърпа, абе нещо. Иначе не мирише, не изглежда мръсно и е едно такова... като в къща при баба в Копривщица. Не е комфортно, но не ти се мрънка. 

Забравих звездите. Скоро спорихме дали са по-големи и повече на Бромо, но не стигнахме до единодушно решение. Все пак си заслужават час гледане и малоумни разговори по темата. 

На сутринта си тръгвате по пътя. Аз бих останала още един ден де, ама тогава не знаех. 

Петра - човек би очаквал доста по-развит туристически град около основната им забележителност. Но няма много какво да правиш извън комплекса. Все пак нщувките са много евтини, виждам, че сме платили около 36 евро на вечер и не коства нищо да се остане повече от ден. А входът за Петра за втория ден също е почти безплатен. Ние бяхме 2 дни и ако не си бяхме стопили лагерите вътре от обикаляне, можеше да намерим още места в района с безплатни гледки, ама нямахме сили. Наблюденията ми са, че е уникално да си в толкова величествено творение на природата и хората и да си почти сам. Туристите са кът и това е. 

Мъртво море - няма друго такова място на света. И всъщност дори е красиво по свой начин. И е смешно да се омажеш с кал, да се опитваш да се потопиш, да гледаш кой излиза почти с писъци заради солта. Не може да не се изкъпеш след това, което го прави неподходящо, ако не се предвиди нощувка там. А те са скъпи колкото в Капри :) 

Уади Муджиб - е, страхотно беше. Струваше си всяка стотинка, но препоръчвам да си вземете непромокаем плик предварително.  Заедно с Мъртво море ще се получи незабравим ден. 

Градовете са си арабски градове и отказвам да коментирам колко е приятно и интересно. На Радо му хареса Аман. На нас ни хареса Джераш. Замъците са ми много скучни и йорданските не бяха изключение. Не сме се чувствали заплашени никъде. 

 

 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 22
  • Благодаря 4
  • Браво 6
Връзка към мнение
На 24/2/2018 в 14:16, Ou7law каза:

Не си губете времето в Акаба, повече от ден няма какво да правите.

Wadi Rum е задължително, отидете на бедуински лагер, супер преживяване, а и е евтино. Ние бяхме в този и останахме доста доволни: https://www.booking.com/hotel/jo/wadi-rum-experience.en-gb.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEBmAEuwgEKd2luZG93cyAxMMgBDNgBA-gBAZICAXmoAgM;sid=ad432750a51a86a1c13044f0d241a8b7

 

След като отидете и до Петра, бих ви препоръчал да отидете до Аман, тъкмо ще прекосите почти цялата държава и ще видите доста красиви места.

 

Ние обменихме от тук от Никар

На линка виждам, че има коли пред този лагер. Да разбирам ли, че се стига с колата до там и след това се наема джип за влизане във вътрешността?

Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

На линка виждам, че има коли пред този лагер. Да разбирам ли, че се стига с колата до там и след това се наема джип за влизане във вътрешността?

Незнам за този но мога да кажа там където бяхме ние .колата се оставя на паркинг и от там те взимат с джип до лагера и после за самият тур.Другия вариант е да оставите колата където е  Visitors' Centre  и от там да ви вземат с джип.Това се уговаря със самата фирма с която ще правите тура

Връзка към мнение
2 hours ago, Alexander said:

На линка виждам, че има коли пред този лагер. Да разбирам ли, че се стига с колата до там и след това се наема джип за влизане във вътрешността?

Да, до лагера се стига спокойно с лека кола, има си и паркинг на място. Оттам ако пожелаете да направите тур с джипове (или камили) няма проблеми. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Резервирах две нощувки до Петра-Sharah Mountains Hotel, една в тези шатри-Hasan Zawaideh Camp и една в Акаба-DoubleTree.

Остава само първата нощувка в Акаба.

Всички мина през букинга с линкове 15 евро за мен и 15 за резервиращия.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Сега видях, че не съм писал за новата резервация на кола под наем.

Бях резервирал директно от Budget, но след като тук някой писа, че са му удържали голям депозит, въпреки, че е платил пълна застраховка взех да търся друга фирма, не че има много избор.

 

Проверих цитираните Dollar, както и Europcar, като последните се оказа, че нямат офис на летището, а градския затваря рано.

След това през ренталкарс, се оказа, че може да се наеме от Europcar, като уж трябва човек да ме посрещне и даде колата. Звънях да питам дали е така и потвърдиха.

В крайна сметка взех през rentalcars-Europcar, със застраховка от посредника. Депозита на Europcar, въпреки че няма да имам тяхна застраховка е 500 долара, срещу 800 на Budget. Отделно, че колата е по-голяма някакво пежо 301 или подобен седан и излезе с 25-30евро по-малко от малката кола на Budget.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 17.07.2018 г. в 12:06, Alexander каза:

колата е по-голяма някакво пежо 301 

Ако ти дадат едно бяло пежо 301 седан и нещо ти дрънка отзад - не се притеснявай, само застопори пожарогасителя в багажника по някакъв начин 🙂 

  • Харесвам 3
  • Смея се 5
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

И мен ме интересува кола от Акаба, така че ще чакам пилотната група да пише. До момента съм установила, че няма особен избор. Единият от хотелите, който гледах за първа нощувка, предлага коли под наем, но какви и при какви условия не съм питала. 

А пари какви - JOD, USD, има ли възможности за плащане с карта (освен в някои хотели)?

Връзка към мнение

Избора за кола под наем е беден от Акаба, особено, ако се търси нещо известно и от летището,а фирмата  Monte Carlo не оперира в Акаба и иска много пари за да предостави кола там.

Аз направих две резервации от Budget и Europcar,  цените са горе-долу идентични, писал съм предимствата и недостатъците на всяка една по-напред в тази тема.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз промених малко плана за пустинята. Ще идем по-рано и уговорих с Хасан 7 часов тур от 11 до залез слънце, с включено ядене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 10/17/2018 at 4:56 PM, Alexander said:

Аз промених малко плана за пустинята. Ще идем по-рано и уговорих с Хасан 7 часов тур от 11 до залез слънце, с включено ядене.

Здравейте, бихте ли споделили подробности за този 7 часов тур? Ние също направихме резервация в този кемп, но ни предложиха само 4 часов. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

В момента в Петра е река, стана доста зле по едно време и някои хора бяха над глезена в калта.

Доста лош късмет, казаха всички да седим на ушерението и чакаме  над 1 час да намалеят  реките.

камилата е в кал до първата става..

IMG_5254.JPG

IMG_5257.JPG

IMG_5260.JPG

IMG_5262.JPG

IMG_5266.JPG

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 2
  • Шок 11
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Тъкмо и аз гледах видеа от наводнена Петра. Както бях писала из форума, зимата времето там може и да е дъждовно, така че трябва да сте готови за неприятни изненади зимата из Йордания. 

 

  • Шок 4
Връзка към мнение

Отново вали и не е ясно дали утре ше можем да влезем изобщо. 

Дойдоха от гражданска защита, пожарни и пр. Главния вход го затвориха и тръгнахме всички към  друг. 

Местните полудяха  викаха и предлагаха през 5 метра  камили, магарета и пр. След около над час вървене стигнахме друг изход и там беше истинско бедствие. 

Коли, камиони на гражданска защита и лични коли на местните събираха хора като навсякъде влизаха поне двойно хора от възможното. 

 

Голямо пазарене падаше и разбира се в един момент всичко се блокира. 

Замириса зверски на феродо от всички коли, защото мърдаха по 1 метър по един стръмен байр, а бяха натоварени двойно и тройно.

 

Абсолютно никаква организация, всеки се оправяше както може. В големите коли на гражданска защота половината бяха местните продавачи на магарета и гривни. Всеки правеше каквото ми скимне, полицията беше като зрител..

 

IMG_5267.JPG

IMG_5272.JPG

IMG_5273.JPG

IMG_5276.JPG

IMG_5278.JPG

IMG_5281.JPG

IMG_5283.JPG

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 5
  • Шок 10
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 56 минути , Alexander каза:

Отново вали и не е ясно дали утре ше можем да влезем изобщо. 

Дойдоха от гражданска защита, пожарни и пр. Главния вход го затвориха и тръгнахме всички към  друг. 

Местните полудяха  викаха и предлагаха през 5 метра  камили, магарета и пр. След около над час вървене стигнахме друг изход и там беше истинско бедствие. 

Коли, камиони на гражданска защита и лични коли на местните събираха хора като навсякъде влизаха поне двойно хора от възможното. 

 

Голямо пазарене падаше и разбира се в един момент всичко се блокира. 

Замириса зверски на феродо от всички коли, защото мърдаха по 1 метър по един стръмен байр, а бяха натоварени двойно и тройно.

 

Абсолютно никаква организация, всеки се оправяше както може. В големите коли на гражданска защота половината бяха местните продавачи на магарета и гривни. Всеки правеше каквото ми скимне, полицията беше като зрител..

 

IMG_5267.JPG

IMG_5272.JPG

IMG_5273.JPG

IMG_5276.JPG

IMG_5278.JPG

IMG_5281.JPG

IMG_5283.JPG

Зн ачи все пак си е незабравимо приключение! Но пък ако не сте обиколили Петра, си е голяма трагедия😥

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От лошо става по-лошо..

Официално обявиха, че утре Петра ще отвори в 10 сутринта, но можело и да не отвори целия ден...

По-голямо дърво не съм ял до сега. Изгоряха и билети и време и всичко. 

Сега не знам дали да седя да чакам да отвори или да ходя някъде другаде.

  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Александър, не се самонавивай допълнително. Това е нещо извън твоя контрол. Радвай се, че сте здрави и сте добре.

Направили сте тура в пустинята, така че не е загубено всичко. Изчакайте да видите какво ще стане. Може утре всичко да се оправи. То там Петра е основното, та според мен си заслужава да изчакаш. Ако я отворят и ти си си тръгнал, после много ще те е яд. Ако не я отворят, това което си щял да видиш, ако идеш другаде, не е кой знае какво.

Близо до вас е малката Петра, та в краен случай нея вижте.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Последния упдейт е, че утре ще е затворено през целия ден.

За неделя нищо  не се знае, ще видим утре вечер.

Ако отворят в неделя можем да я видим от 6 до обед примерно.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Пожелавам ти да ви се оправи времето. Изключително неприятно,но няма човек как да предвиди метеорологичните условия. Опитай се малко по-философски да гледаш на нещата-това пътуване ще го помниш цял живот. Пък и винаги можеш да повториш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Във Фейсбук има качени вече. Ето от Уади Муса:

Дано до неделя сте стабилизира положението и отворят Петра, че да разгледате. Иначе остава немалката утеха, че сте здрави и добре. За момента съобщават за 7 жертви от наводненията, има такива и на север в Мадаба. Така че ако утре смятате да обикаляте проучете предварително кои зони са безопасни и отворени.

 

Редактирано от Masmiya
  • Шок 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.