Прескочи до съдържание

Йордания


Alexander

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Radnev каза:

За валутата.

Ако обмените валута , най-добре долари, в Йодания ще получите по-добър курс отколкото в БГ.

Според мен най-разумният вариант е да се обмени някаква сума в БГ и после в Йордания на чейндж или на банка. Още на летището има клон на банка, който работи. Ако сте в чейндж бележки няма. Питате поне 2 пъти има ли комисионна и колко точно ще получите за 100 долара например. 

В момента на чейндж в Йордания за 100 долара вземам 70JD. В Бълагрия за 170 лв, колкото са 100 долара, купувам 65JD. По БГ курса това е разлика от 13 лв. Не е нещо фрапиращо, но при по голямя сума си се трупа.

На мен бележки ми даваха, поне в бюрото което съм постнал назад.

При смяна лев-долар-динар се печели много малко повече отколкото от лев-евро -динар, на 200лв, разликата е около 0,70 лв макс. Сега си поиграх да го проверя с курсовете за 10-11.11.18 и снимката от бюрото по-назад.

Проблем е обаче, че за да се вземат долари на добра цена, трябва да се ходи до центъра, а и ако останат след това пак трябва да се ходи да се връщат там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Alexander каза:

При смяна лев-долар-динар се печели много малко повече отколкото от лев-евро -динар, на 200лв, разликата е около 0,70 лв макс.

Ние сме широко скроени души, едно напред, две назад... не си го слагаме толкоз на сърце. Въпросът е в това, че доларът е по-„конвертируема” валута когато опре до плащане директно с него, поне по мои наблюдения.

преди 56 минути , Марин каза:

 Здравейте, ще  бъда  3 дни в Йордания. Смятам да обърна  200лв. преди да замина. Смятате ли че са много?

Ако входове за забележитвлности, трансфери и нощувки са ти платени ще ти и хартисат... Иначе, няма и да стигнат. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
On 2/24/2018 at 6:46 PM, eloena said:

Няма такова звездно небе, а изгрева....всичко е в нежно розово....Припадащо е! Това за мен беше по-ценно от всичко. Като отворих вратата на шатрата, като видях този марсиански пейзаж (още повече, че вечерта пристигнахме по тъмно) ефектът беше не Уау, ами .....започнах да тичам и да крещя от възторг. Не си спомням да съм проявявала толкова емоционална реакция от тийнейджър. С две думи, не пропускай нощувката!

В кой лагер спахте?

Връзка към коментар

Виждам че през Декември ще има хора който ще отскочат до Амман и ако се интересувате от Сhristmas events,пускам линка към един блог в който да отбелязани дните и местата.

 

🎄🎅🏻❄️Official 2018 list of all of Amman’s best Christmas events:
http://bit.ly/christmas-amman

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние направихме еднодневна екскурзия от Акаба до Амман и Джераш. Ставане рано (тръгнахме в 5:30) и много път, но в крайна сметка успях да видя почти всичко, което исках, а и самият ден беше много динамичен и зареден с емоции. Да не говорим, че времето се смени рязко няколко пъти.

Макар да съм се нагледал на римски останки, Джераш ме впечатли много силно и го нареждам веднага след Петра в класацията на местата, които ми харесаха най-много в Йордания.

Амман, макар на много места да прочетох, че е грозен и скучен за туристите град, на мен ми хареса страшно много и съжалявам, че нямах повече време за него. Успях да видя Цитаделата и Римския театър и да се разходя набързо по няколко улички, една от които е небезизвестната "Рейнбоу".

Много ми хареса гледката от Цитаделата към града!

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 11 часа, luoni каза:

 

А водата как беше в Мъртво море, ставаше ли да къпане, сигурно не е била много студена щом сте стояли толкова време. 

В Аман къде паркирахте? Ние сме си избрали хотел до цитаделата и другите топ атракции, струва ми се много кофти за паркиране обаче. 

И последно се сещам да попитам, вечер магазинчетата в колко затварят? Примерно след като затворят атракционите, ще става ли за шопинг? 

Ние паркирахме на улицата на която беше хотела ни , където има място 😀. После обикаляхме пеша. Магазините и заведенията работят до късно, поне до към девет часа със сигурност. Улиците бяха пълни с хора , направо не можеш да се разминеш .

Водата на мъртво море беше топла. Като градуси не мога да определя , но аз съм зиморничева и не бих се къпала в хладка вода. 

 Деня в които тръгнахме от Аман беше 18 градуса , в Макаба  се показа слънцето и се стопли до мъртво море градусите се покачиха до 27.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 14 часа, luoni каза:

Благодаря много за информацията, нямам търпение да опитам сладоледа, дано и на нас ни го покаже къде е.

За сладоледа (Bekdash)- направо питайте. (намира се точно срещу Хабиба кюнефето, ако стоиш така, че да ти се пада вдясно и гледаш напред през уличката).Сутринта на закуска собственикът дойде да се представи , да ни пита може ли да познаем каква националност е (лично аз нямах никакъв шанс   - british accent и светлобяла кожа), да ни даде карта с основни забележителности и места за ядене. За сувенири - много неща купихме оттук (уличката на хотела, която води към джамията), почти два пъти по - евтино от другите места в Йордания, но общо взето навсякъде наоколо цените са подобни, попаднахме на много симпатично момче, затова му изкупихме магазина. За работното време - бяхме само жени и гледахме след 22/22:30 да не сме по улиците, всичко работеше и нямахме никакъв проблем.

3.jpg

3.png

43210545_353098932099530_6351416999037370368_n.jpg

4.jpg

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 7 минути , Ивайла каза:

.Сутринта на закуска собственикът дойде да се представи , да ни пита може ли да познаем каква националност е (лично аз нямах никакъв шанс   - british accent и светлобяла кожа), 

3.jpg

3.png

43210545_353098932099530_6351416999037370368_n.jpg

4.jpg

Каква националност беше? 🙂 ливанец?

Връзка към коментар

@Ивайла, @Nevena, @Ради ,

благодаря ви много за полезната информация. Точно това ме интересуваше, само да ми паднат тези магазинчета няма да им простя.

Ние имаме само 1 ден за Джераш и Аман и се надявам да ни стигне времето за всичко.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 27.11.2018 г. в 22:26, luoni каза:

Хотелчето ни се казва Arab Tower Hotel, не е точно до цитаделата малко по-надолу е. Там в района трябва да паркираме някъде, щом има безплатен паркинг до цитаделата ще го ползваме него сигурно.

Иначе питам за малки магазинчета или сергиики където се продават ръчно изработени неща или сувенири, например искам да си купя зехтин, сапуни, баклава, шал, някакви типично тамошни неща.

Спокойно. Ако шофьорът ви е опитен, не го мисли нито Аман, нито паркирането. Аман е огромен като площ, така че както трафикът, така и хората са пръснати. Дори и в Даунтауна има достатъчно места за паркиране. Според мен платен паркинг или нещо от рода е ненужно. А и от самия хотел ще ви препоръчат къде да паркирате. 

Даунтаунуът е точното място, къдто ще намериш цялата арабска шарения, която търсиш. Работят до късно - до полунощ, някои и до по-късно. Всъщност проблемът ти ще бъде в това, че като се загледаш в нещо, после не можеш се откачи. 🙂

И имайте едно на ум с Йордания. Тук много хора с детска наивност хвалят арабската отзивчивост, гостоприемност и т.н., но нещата не са точно такива. Йордания е изостанала страна и дори България, като ред и отношения е в пъти пред нея. Дано всичко ви върви по вода, но влезнете ли в проблем, ви чакат невероятни разправии. Така, че просто бъдете внимателни. 

Рент - а - кара го огледайте внимателно. Ще пристигнете късно и ще е тъмно. Огледът ви вероятно ще е повърхностен под някоя улична лампа. Светете с телефоните и гледайте добре. Не се свенете да посочвате забележките и да искате да бъдат стриктно отбелязани в протокола. Казвам ви го от личен опит. Нали знаеш.... питай патило...

Застраховка. Направете външна. Аз направих от тук - https://www.worldwideinsure.com/car-hire-excess-insurance.php , както и много други magelanci. Офертата е отлична, а за Йордания няма равна на себе си. За 8 дни платихме 25 паунда, а в застраховката влизаше дори загуба на ключа или зареждане с грешно гориво😁. Ако обаче направиш застраховка на място, първо ще платиш най-малко тройно, а най-лошото е, че ще ти признаят щета само ако имаш полицейски протокол. Мисля, че сама се сещаш кое е по-изгодно.

Подготви шофьора, че колите масово са бензинови, доста са автоматици и са изключително маломощни, така че нищо не вървят, но пък горят като луди (10/100). Нафтата им е много евтина, но бензинът не. Около 2.20.

 

П.П. И за малко да забравя. Пазарете се. Навсякъде и за всичко. Цената, която ще ви обявят на повечето места ще бъде поне тройна от нормалната.

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 9
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Темата беше разцепена и попрочистена. Надявам се по този начин информацията да е по-лесна за откриване 🙂 Последните няколко страници не съм ги местил, за да не се изгубите, това също ще стане след седмица. 

 

Ето и кратък списък на отделените поддискусии и планове:

 

Темата, в която да потърсите дали има други магеланци на вашите дати, евентуално да спестите пари от групово посещение на туровете и т.н.:

 

 

Дискусия относно обикалянето без използване на кола под наем, с таксита и обществени автобуси:

 

Малко относно спецификите на пътуване с малко дете в Йордания:

 

 

За туровете в Wadi Rum:

 

 

Малко за колите под наем:

 

 

За покупката на сим карта:

 

 

Въпроси за Петра и околните хотели:

 

 

Планът на @jul:

 

 

Планът на @mililia:

 

 

Планът на @Eti*:

 

 

Планът на @Jody:

 

 

За обмяната на динари:

 

 

За достъп до Мъртво море:

 

 

Тема за споделяне на впечатления от хората, които са се върнали от Йордания и не искат да пишат собствен цял пътепис и разказ:

 

 

Темата за бързи въпроси, знаете за какво служи, общо взето по-свободните дискусии, които не засягат нито една от посочените по-горе теми да заминават там:

 

 

Възможно е по погрешка някое мнение да е заминало на неточно място. Удряйте по един доклад, ако забележите нещо такова. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 3
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.