Прескочи до съдържание

Маршрут за 6 дни в Исландия


Guinness

Препоръчани мнения

Здравейте!

Живот и здраве след около 45 дни ще дойде и моят ред да се докосна до невероятно красивата Исландия. В общо линии планът е почти готов, но се надявам с помощта на знаещите магеланци да го оформя окончателно. Пътуването из острова ще се осъществи с кемпер в началото на месец май. Тъй като до този момент никога не съм/сме пътували с кемпер имам няколко въпроса, които ще задам след като приложа програмата. Ще пътуваме 5 души и предимството е, че точно в този период продължителността на светлата част на деня е около 17 часа.

 

 

Ден 1:

Keflavik- Hamragardar Campground

 

Кацане в 09:10 ч.; наемане на кемпер, пазаруване и потегляне

  1. Thingvellir National Park
  2. Strokkur
  3. Gullfoss
  4. Kerið

*Нощувка в района на Hamragardar Campground

 

Ден 2:

Hamragardar Campground - Vik Campsite

 

  1. Gljúfrabúi Waterfall
  2. Seljalandsfoss
  3. Skogafoss
  4. Sólheimasandur Airplane Wreck
  5. Kirkjufjara beach
  6. Dyrhólaey
  7. Black Sand Beach и Reynishverfi Basalt Column

*Нощувка във Vik Campsite

 

Ден 3:

Vik- Höfn

 

  1. Fjadrargljufur Canyon (Fjaðrárgljúfur)
  2. Skaftafell National Park
  3. Svartifoss waterfall
  4. Svínafellsjökull 
  5. Hofskirkja church
  6. Йокулсарлон (Jökulsárlón)

*Нощувка в района на Camping Höfn

 

Ден 4:

Höfn – Mývatn

 

  1. Litlanesfoss
  2. Dettifoss waterfall

*Нощувка в района на Myvath

 

Ден 5:

Mývatn - Blönduós

 

  1. The Krafla Viti crater Iceland
  2. Hverir
  3. Namafjall
  4. Grjótagjá
  5. Goðafoss Waterfall
  6. Hvítserkur - известна и емблематична скала в Исландия, която ще се види от пътя

*Нощувка в района на Camping Blönduós

 

Ден 6:

Blönduós – Reykjavík - Keflavík

 

  1. Hallgrímskirkja - изкачване до върха на църквата
  2. Blue Lagoon - посещение на синята лагуна
  3. Kleifarvatn geothermal lake
  4. Krýsuvík geothermal area

*Нощувка – някъде в района на летището

 

 

Въпроси:

  1. Оптимален ли е според Вас маршрута и трябва ли да се премахне/добави нещо?
  2. Всички къмпинги ли се заплащат и трябва ли предварително да се запази/плати паркомясто?
  3. Резервоарът с вода в кемпера откъде може да се пълни?
  4. Част от групата искат да направят разходка с лодка за наблюдаване на китове. Може ли да се вмести някак си в последения ден това?
  5. Къде могат да се видят прочутите исландски коне?
  6. Колко време предварително е необходимо да се направи резервация за Синята лагуна и какво става, ако закъснееш за конкретния час?

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

@ven62 да каже за кемпера, че май скоро се прибра точно от такова пътуване :)

 

Иначе единствената ми забележка е, че за някои от местата може и да не успеете да стигнете с него - черни пътища, в не много перфектно състояние, които са проходими за малка кола, но за кемпер не знам...

 

"Fjadrargljufur Canyon (Fjaðrárgljúfur)" и "Hvítserkur - известна и емблематична скала в Исландия, която ще се види от пътя" са такива места. Особено скалата и да не я видите, не изпускате много. Там в отбивката основното е ако може да забележите някоя от колониите тюлени, ние нямахме шанс. 

 

преди 2 часа, Guinness каза:
  • Оптимален ли е според Вас маршрута и трябва ли да се премахне/добави нещо?

За мен е ок, каквото и и да се добавя/маха ще е въпрос на лична преценка, основните неща са там. 

 

преди 2 часа, Guinness каза:
  • Част от групата искат да направят разходка с лодка за наблюдаване на китове. Може ли да се вмести някак си в последения ден това?

Може да се вмести в Рейкявик, мисля че имате време. Може би ще отпаднат геотермалните зони в Rejkannes по този начин, но вече ще сте видяли такива предишните дни така и така. https://elding.is/

 

преди 2 часа, Guinness каза:
  • Къде могат да се видят прочутите исландски коне?

Навсякъде край пътя. Много са любопитни, ще можете да спрете и да отидете при тях до оградата и те ще дойдат при вас. 

 

преди 2 часа, Guinness каза:
  1. Колко време предварително е необходимо да се направи резервация за Синята лагуна и какво става, ако закъснееш за конкретния час?

 

Оф, дебни дали са отворени резервациите са твоите дни. Само до преди месец си мислех, че не е чак такъв проблем освен ако не ходиш в пиков час на пиков ден, но се оказа в съседна тема, че за месеци напред няма свободни дати. Т.е. с оглед на това, че ти остава по-малко от два месеца, според мен ако можеш резервирай. Ако се пропусне часа не знам какво се случва. 
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

@ven62 да каже за кемпера, че май скоро се прибра точно от такова пътуване :)

...
 

Кемпера беше планиран за миналата година, но трябваше да канцелираме всичко.

Тази година не бях много наясно с плановете и затова, когато дойде ред за организиране на Исландия кемперите бяха баснословно скъпи.

Наехме Дачия Дъстер.

В момента сме в Исландия.

На останалите въпроси ще отговоря след няколко дни - като се приберем.

Сега само няколко снимки за нахъсване:

 

P1100095.jpg.aa56ebf9e760fa8e4b7908cf0b6d98f7.jpg

 

P1100172.JPG.136c48f07a78965c8c1e839cb3eb44e6.JPG

20180316_101122.thumb.jpg.9496ea64877d777c2ad68a9dc41f64f8.jpgDSC_2171.JPG.83913c99f23a70995656165a3d7ba6aa.JPG

P1080339.JPG.1633c6988b455f2bf4629c831f0e25ea.JPG

 

 

  • Харесвам 23
  • Браво 2
Връзка към мнение

И аз исках да спомена, че Fjaðrárgljúfur е малко труден за достигане, защото се кара малко по един черен път, който е доста тесен и на места е проблемно разминаването между два автомобила.

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 10 часа, ven62 каза:

Кемпера беше планиран за миналата година, но трябваше да канцелираме всичко.

Тази година не бях много наясно с плановете и затова, когато дойде ред за организиране на Исландия кемперите бяха баснословно скъпи.

Наехме Дачия Дъстер.

В момента сме в Исландия.

На останалите въпроси ще отговоря след няколко дни - като се приберем.

Сега само няколко снимки за нахъсване:

 

P1100095.jpg.aa56ebf9e760fa8e4b7908cf0b6d98f7.jpg

 

P1100172.JPG.136c48f07a78965c8c1e839cb3eb44e6.JPG

20180316_101122.thumb.jpg.9496ea64877d777c2ad68a9dc41f64f8.jpgDSC_2171.JPG.83913c99f23a70995656165a3d7ba6aa.JPG

P1080339.JPG.1633c6988b455f2bf4629c831f0e25ea.JPG

 

 

Чудесни снимки! И сиянието се вижда прекрасно! На каква локация го "хвана"? Трудно достижима ли е? Поздравления!

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, Guinness каза:

Въпроси:

  1. Оптимален ли е според Вас маршрута и трябва ли да се премахне/добави нещо?
    Напълно индивидуално решение си е, но мога да кажа малко за Детифос - и аз ходих май месец и има два възможни пътя, по които човек може да стигне. Западен и източен, източният е с много по-добра гледка, но често по това време на годината е затворен. 

    А да, и за тоя самолет, на който всички много искат да отидат. Ако не си си записал точните GPS координати на мястото, не е много лесно за намиране. До самия самолет се стига за 50тина минути ходене, демек около 2 ч като цяло. Не е кой знае какво, аз лично послушах съветите на много местни и не отидох, но ако обезателно държите да отидете го направете.  
  2. Всички къмпинги ли се заплащат и трябва ли предварително да се запази/плати паркомясто?
    Някои от тях нямат постоянно присъствие на притежателя (демек човека си е собственик, ама си живее някъде другаде). Също така май месец си има туристи, а и самите исландци също лагеруват, така че си купете една сим карта и звъннете на всяко едно от изброените места, за да подсигурите наличността. За безплатни къмпинги не съм сигурен, имаше разни, ама едва ли са много като количество. Имай предвид и че не всички къмпинг места са отворени през месец май. Някои хора си преценяват, че преди лятото не им се занимава и не ги отварят по-рано, затова обаждания и питане са му майката.

    Давам и една полезна карта, за всеки случай http://tjalda.is/yfirlitskort/ .  Тук има всички къмпинги в страната.
  3. Колко време предварително е необходимо да се направи резервация за Синята лагуна и какво става, ако закъснееш за конкретния час?
    Направи си я сега, защото се пълни много бързо, даже има вариант вече всичко да е изкупено, нищо, че е толкова напред във времето.

 

 

 

Мога да дам и друга полезна информация, както и да прикача снимки от този период в годината, в който вие отивате. 
Ако нещо живо те интересува - питай. За жалост с кемпер специално не съм пътувал, ние бяхме с 4х4 автомобил, но си има своите особености.

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Raybeez каза:

И аз исках да спомена, че Fjaðrárgljúfur е малко труден за достигане, защото се кара малко по един черен път, който е доста тесен и на места е проблемно разминаването между два автомобила.

Разбирам. Готов съм на всичко, за да посетя този каньон. За мен е must, дори ако се наложи да вървя няколко километра пеш. Не съм гледал дали е възможно, но ще направя всичко необходимо да го направя. Разбира се, ако майката-природа не позволи това да се случи ще го пропусна.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние спахме в Hunkubakkar и оттам ходихме до каньона с малък автобус (който си беше само за нас), но не си спомням автобусът къде точно спря при каньона, иначе да, пътят е много тесен. Освен да проверите дали може да оставите кемпера някъде до къщите за гости и пеш, но пък не знам колко е безопасно да се върви по пътя, иначе е около 2 км. А пък ако хората във фермата все още имат коне, ще може и тях да видите, снимките са от края на май 2013:

DSC00583.thumb.JPG.bf78b60fb7c8b9bda8e503eb979ec3a2.JPG

DSC00601.thumb.JPG.fe7cc57a759bda3037e03e652ba61c54.JPG

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Eager_Traveler_Paul каза:

За жалост с кемпер специално не съм пътувал, ние бяхме с 4х4 автомобил, но си има своите особености.

Имаше ли такса за паркинг при вас и ако да къде плащахте? Всичко на място или предварително?

Връзка към мнение

Видяхте ли какви са температурите през нощта щом сте решили да бъдете с кемпер?

 

image.png.77fd5819cfc38d487bab50960b2fe647.png

Ние нямаме опит с кемпери и каравани и ще ходим в края на август и началото на септември, но тъй като жена ми е доста зиморничава, май ще пропуснем пътуващата къщичка.

 

Ще следя темата с голям интерес, защото това ще ни е първо пътуване до Исландия.

Връзка към мнение
преди 11 часа, Raybeez каза:

Fjaðrárgljúfur е малко труден за достигане

...и за произнасяне... :lol:

 

@ven62, да знаеш, че те мразя повече, отколкото ти @Георги Матеев :lol:...

 

Доста добри  снимки, но очаквах повече от теб... Може би ако си беше купил истински фотоапарат... :lol:

  • Смея се 5
Връзка към мнение

Ето каньона и от моята гледна точка (нищо, че според @chandni и @Георги камерата ми била сапунерка).;):lol:

Як дъжд, вятър като за световно. Всъщност снимката може да се брой за подводна:

P1080974.JPG.4d271ea476289a85bae7f6b3821ed8a1.JPG

 

И за да сме полезни на @Guinness:

 

Според мен пътят до началото/края на каньона Fja......... е достъпен за всякакви превозни средства вкл. и кемпери.

@Guinness, ти кемпер или motorhome имаш предвид.

На няколко места имаше забрана за паркиране на motorhome през нощта - обикновено това са паркингите пред някои водопади и/или други забележителности. Но това не е проблем - на 100-200-300м. преди или след конкретния паркинг може да се намери отклонение/отбивка/място за почивка, където да нощувате с "камиона".

 

преди 14 часа, Дани Магелани каза:

Чудесни снимки! И сиянието се вижда прекрасно! На каква локация го "хвана"? Трудно достижима ли е? Поздравления!

 

Myvatn

 

 

А ето и един + на зимна Исландия. Идиотът в средата на Kerið съм аз. В кой друг сезон бих могъл да си го позволя?! :lol:

P1080495.JPG.c220f49090892f3a2c2259b0465b730d.JPG

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 7 часа, chandni каза:

 

@ven62, да знаеш, че те мразя повече, отколкото ти @Георги Матеев :lol:... :lol:

Те т'ва е. Магеланци пътуват страстно, но и мразят страстно :biggrin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 23 часа, Nivea каза:

Много красиво ! Аз пък се чудех кой и за какво ходи в Исландия ...

Благодаря че сподели.

 

А кога (месец) е най добре да се ходи в Исландия?

Попрегледай другите теми във форума, има много писано и за летен, зимен и междинен сезон. Всеки си има своите специфики, предимства и недостатъци. 

преди 20 часа, Дани Магелани каза:

Чудесни снимки! И сиянието се вижда прекрасно! На каква локация го "хвана"? Трудно достижима ли е? Поздравления!

 

Виж тази тема:

 

 

 

  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Guinness каза:

Имаше ли такса за паркинг при вас и ако да къде плащахте? Всичко на място или предварително?

Таксите за паркинг си ги даваш директно на място в къмпинга. Иначе извън къмпинг зоните ясно си спомням такса за паркиране в Националния парк Þingvellir.
Ето една полезна статия за различните особености при паркирането в столицата

https://iheartreykjavik.net/2015/01/parking-in-reykjavik/

  • Браво 1
Връзка към мнение

Пак относно каньона, google street view стига най-много до тук, но може да се ориентираш за какъв път говорим:

 

https://www.google.bg/maps/@63.7678586,-18.1374424,3a,75y,283.72h,69.36t/data=!3m6!1e1!3m4!1scZAicMGaQHunLt8swUxEXA!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

 

Спомням си, че по-напред имаше и по-лоши места, конкретно едно мини баирче, което не съм сигурен дали ще е ок с кемпер, но впечатленията на ven62 със сигурност са по-пресни и бих му се доверил. В краен случай се стига и пеша, не е предизвикателен преход. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, ven62 каза:

 

@Guinness, ти кемпер или motorhome имаш предвид.

На няколко места имаше забрана за паркиране на motorhome през нощта - обикновено това са паркингите пред някои водопади и/или други забележителности. :lol:

P1080495.JPG.c220f49090892f3a2c2259b0465b730d.JPG

 

Всъщност не знам каква точно е разликата. Води се motorhome. Ето линк към модела: Motorhome 6 Eco Diesel

А иначе изглежда така:

5ab0d6032a8dd_7.Motorhome6Total-CamperRentalIceland.jpg.7adda880e62b3543ef2d60d1f4922591.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Почвам подред. Първо, според моето скромно мнение, 6 дни са прекалено малко за да правите пълен кръг, и то с кемпер. Ще се счупите от път и ще пропуснете много места. Има още доста какво да се види в Южната част така, че без проблем да си запълните времето. Само полуостровът Reykjanes отнема цял ден за разглеждане.

 

Що се отнася до каньона, няма да имате проблем да го достигнете с кемпера според мен. Пътят е черен, но не е изключително лош. С по-бавно каране и внимание ще се стигне.

 

ПП. Hvítserkur няма как да се види от пътя, защото се паркира и се слиза надолу по едни скали за да се достигне плажа и да се види скалата. Другия вариант е да я видите без да слизате до плажа, но за тази цел пак трябва да се спре на паркинга и да се повърви 5 минути. Имай предвид, че отклонението от главния път ще ви бъде поне 40 минути каране на посока, не знам дали си струва ако само ще и хвърлите едно около за 10 минути без да слизате до плажа.

 

ПП2. @ven62, къде ти е темата с разказ за Исландия ? :mad:

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Сега като ударих още едно оче на програмата виждам, че @П.Кръстев е много прав. Даже последния ти ден Blönduós до Reykjavík не е добра идея. Тука не ти мърдат поне 4-5 часа каране, разстоянието е голямо, а Google maps специално за Исландия не дава точни времеви estimates. И това като се има предвид, че ще караш през цялото време. Ако искаш да спираш си отива половин ден. Грехота е да препуснеш през пейзажа без да си поспреш на воля. А после си сложил и допълнително разглеждане на столицата. Не че е невъзможно, ама ще се убиете от път тоя ден и няма да се насладите подобаващо.

 

Общо-взето ще ти залепне д-то за седалката в тоя ден и съвсем няма да си в добро настроение накрая. Забрави да успеете въобще да се доберете до Kleifarvatn последния ден. 

 

Напълно ти разбирам ентусиазма, ние направихме подобна програма, с повечко неща в нея де, ама имахме 12 пълни дни на разположение да обиколим Ring Road-a. Приятелски съвет, не искам да ти убивам инерцията, ама много измъчено ще се получи и накрая няма да останете доволни. Малко се получава на тъгъдък, ще пропуснете много работи и физически ще се чувствате като парцали. 

 

Ако искаш си маркирай най-задължителните места и да се опитаме да сглобим нещо разумно. Естествено, ако си твърдо решен да направиш точно тая програма няма кой да те спре. Също да добавя, че в Исландия ограничението максималното е 90 km/h, а с тая каравана ще се забавяте повечко по пътя. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Eager_Traveler_Paul каза:

Ако искаш си маркирай най-задължителните места и да се опитаме да сглобим нещо разумно. Естествено, ако си твърдо решен да направиш точно тая програма няма кой да те спре. Също да добавя, че в Исландия ограничението максималното е 90 km/h, а с тая каравана ще се забавяте повечко по пътя. 

 

Хм, ще помисля над това. Първите три дни са местата, които задължително искам да посетя. Другите две места, които са ми must са водопадите Dettifoss и Goðafoss. 

Връзка към мнение

Помисли го така - основните ти "празни" отсечки или тези, в които предимно ще шофираш без много спирки са Хофн - Миватн и Миватн - Рейкявик. Всичко опира до това дали нещата за гледане около Миватн си заслужават тези две отсечки за да стигнеш до тях и да си тръгнеш от тях или е по-добре с по-малко шофиране да видиш повече, но вероятно и не толкова интересни места в Южна Исландия. 

 

Аз съм на мнение, че си заслужава, но тук не ни слушай нас, а как ти и компанията ти предпочитате да пътувате. Дневна светлина ще имате бол, т.е. ако имате физическите и психически усилия да изкарате 6 дни в сравнително сериозно темпо давайте смело. Ако смяташ, че едва ли втори път ще ходиш в Исландия - давайте смело. Ако смяташ, че е възможно да се преуморите и да претупате последните дни от пътуването - помисли за спирачка и връщане по-рано. Ако искаш да имаш повече гъвкавост заради непредвидимото време, давайте по-кротко и с по-семпъл план. 

 

6 дни са такъв период, дето е малко нито така, нито иначе. При 7 повечето мнения щяха да бъдат да направите пълен кръг, при 5 само южния бряг. При 6 се почва голямата чуденка :)

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На ‎18‎.‎3‎.‎2018‎ г. в 21:59, Guinness каза:

 

Ден 1:

Keflavik- Hamragardar Campground

 

Кацане в 09:10 ч.; наемане на кемпер, пазаруване и потегляне

  1. Thingvellir National Park
  2. Strokkur
  3. Gullfoss
  4. Kerið

*Нощувка в района на Hamragardar Campground

 

 

 

 

По първия ден:

- Не пропускайте Öxarárfoss - той си е в парка. Може като се разхождате да стигнете до него, а може и 3-4 км. след паркинга на парка да спрете и от там да отидете до водопада.

- Öxarárfoss и да го прескочите, как да е. Но не пропускайте Bruarfoss. Един от най-красивите водопади в Исландия (мое и на жена ми мнение). Последната снима на първото ми мнение в тази тема.

Пътя до него е една отбивка преди гейзерите в ляво - около 1 км. С кемпера няма да е проблем. После се ходи няколко стотин метра (5-10 мин мах.) Ако го включиш в програмата ще обясня подробно как се стига до него. Лесно е.

- Urriðafoss

Гледам, че къмпинга е след него т.е. ще го подминете. Той е почти на път 1. Отклонението е не повече от 2-3 мин. Много хора не го намират за впечатлващ. Нас ни хареса много, вероятно заради ледовете които се бяха образували:

P1080523.JPG.be7075129d0bd8be1be3015fda8a4309.JPG 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

2. Всички къмпинги ли се заплащат и трябва ли предварително да се запази/плати паркомясто?

Според мен може да паркираш за спане и на някоя отбивка/разширение на пътя или да влезеш в някое отклонение. Виждахме такива.

Имаше няколко паркинга пред водопади/забележителности на които си имаше изричен знак, че това е забранено т.е. мисля си, че там където няма такива знаци е разрешено.

 

3. Резервоарът с вода в кемпера откъде може да се пълни?

В най-лошия случай на бензиностанциите – има автомивки на самообслужване – кранче, маркуч, четка. Махаш четката и си наливаш. 

 

4. Част от групата искат да направят разходка с лодка за наблюдаване на китове. Може ли да се вмести някак си в последения ден това?

Ние ходихме на такава разходка от Хусавик (столицата на китовете - Да, бе да ;)  ). Тъпите китове не се появиха. :mad: Видяхме само някакви смотани делфинчета от по 3 м. всеки.  Цялата екскурзия е около 3 часа. На ваше място не бих си го позволил – все пак имате само 6 дни.

 

5. Къде могат да се видят прочутите исландски коне?

По пътя, през всеки 5-10 км. Ние видяхме многократно повече коне от овце.

 

6. Колко време предварително е необходимо да се направи резервация за Синята лагуна и какво става, ако закъснееш за конкретния час?

Ние не ходихме. В София нещо се отплеснах и когато тръгнах да резервирам удобните часове бяха заети.

 

Ходихме в Secret Lagoon Hot Spring, Hvammsvegur, 845 Flúðir, Исландия:

 

P1080437.JPG.c645728bc7e94e4de6fd893596868bc7.JPG

 

и в Mývatn Nature Baths, Jarðbaðshólar, 660 Mývatn, Исландия

 

 P1100023.JPG.07d4df925d4bbcefc94bd0cdc1326d2d.JPG

 

Бях решил и тук да се топна, но като се връщахме вече беше заваляло яко дъжд и се отказах.

Landbrotalaug Hot Springs, Исландия (64.833152, -22.316294)

 

P1100412.JPG.ec1e49a0d5a3bdd17fb7581d0095bf16.JPG

 

 

 

На първия ти въпрос ще отговоря по-късно, като видя и следващите дни.

Принципно 6 дни наистина са малко за пълна обиколкa.

Ние бяхме 9 пълни дни. Един ден отиде около Хусавик и китовете, един ден Reykjanes т.е. останаха 7. Ако се комбинирате с още някой от компанията да шофирате и нагласите графика, така че да карате и по-тъмните часове. Например след Myvath/Akureyri или преди Detifoss… Знам ли… Аз бих го обмислил доста сериозно и не бих се отказал лесно от обиколката, но пък ще си е състезание с времето. А моторхума предполага една лежерност, да спреш където ти е кеф, да се установиш, да разпънеш дисагите, BBQ, …един вид 6 дни пикник …

 

Пътят е почти 100% асвалт. Аз на места карах и със 100-110 км/час – дано не си платя за това. Ти едва ли би могъл да си го позволиш с кемпера. Досадна отсечка беше до Hvítserkur – черен път около 30 км. в едната посока.

Единственото място за което се сещам в момента и се съмнявам, че с кемпера ще успеете да се качите е Dyrhólaey. Горе имаше само 4х4 SUV.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, ven62 каза:

2. Всички къмпинги ли се заплащат и трябва ли предварително да се запази/плати паркомясто?

Според мен може да паркираш за спане и на някоя отбивка/разширение на пътя или да влезеш в някое отклонение. Виждахме такива.

Имаше няколко паркинга пред водопади/забележителности на които си имаше изричен знак, че това е забранено т.е. мисля си, че там където няма такива знаци е разрешено.

 

 

Всъщност не е разрешено и е напълно незаконно. Както и спането в колата извън обособена къмпинг зона. Да, много туристи го правят, но ние от Магеланците не сме просто туристи, а пътешественици и вярвам, че няма нито един, който да е достатъчно неблагоразумен, че умишлено да нарушава законите. Особено в една толкова прекрасна страна като Исландия.

 

Относно овчици, ако искате да наблюдавате - има ги тук-таме, но в най-големи количества на паша са през есента. Повече ще видите кончета.
Докато бяхме там миналата година се заговорихме с един фермер и той ни каза много интересни неща. Ей тук ще ги споделя. Интересен факт за исландския кон е, че е уникална порода и се среща само и единствено там. Хранят се с тревичка, не ги тормозят с фуражи и тем подобни вредни храни. Конят обикновено се пуска на свобода в големи оградени площи, слагат им там по един навес да се прибират сами, когато е дъждовно. Много са дружелюбни към хората. Исландците изнасят извън страната 30 000 коне годишно, като когато един кон напусне страната никога повече не може да се върне, защото е бил изложен на чуждестранни бактерии и тем подобни, които ако попаднат в Исландия ще унищожат екосистемата. Човекът беше много горд, като сподели, че исландските коне са много търсени при конните спортове, защото имат 5 вида ход, вместо нормалните 3 на другите коне.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.