Прескочи до съдържание

eloena

Препоръчани мнения

Когато си купих билетите за Непал (преди повече от половин година) си мислех, че имам безкрайно много време да планирам и да измисля какво да правя, но ето, че остава месец до тогава, а аз още нямам идея как да разпределя 13 дни, които са прекалено малко за трекове и прекалено много без. Изгледах доста снимки и клипове, прочетох доста пътеписи, но те преобладаващо са свързани с трекове. Имам огромно желание да зърна върховете от масива Анапурна, но не знам дали е реалистично да тръгна на трек, защото сериозно се съмнявам, че ще се справя. Чудя се до колко са тежки и има ли възможност да повървим 1-2 дни и после да се върнем. Ще се доближим ли достатъчно за два дни, че да се види нещо от същинската красота на планината? И няколко други по-хаотични въпроси:

1. Има ли някоя нискобюджетна авиокомпания от там (Катманду) с която да отидем до Бутан примерно, или на някое друго интересно място в близост?

2. Някой бил ли е в Бутан от Непал, логистика?

3. Кой е най-лекият трек в близост до планините?

4. Как стоят нещата за полет над Еверест?

5. Кола под наем възможен вариант ли е?

6. Какво по дяволите да правим в Непал извън Катманду и Покара?

7. Има ли нещо, което смятате, че не трябва да пропускам?

8. Разни :)

Благодаря предварително на отзовалите се.

Редактирано от eloena
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ха, да не би да се засечем там :) Ние сме от 29 април до 5 май. Ама тоя път сме по-голяма компания и ще го караме лежерно. Изобщо не сме гледали какъв е планът, само знам, че имаме някакъв Chitwan Park, където ще сме 3 дни, освен Катманду и Покара.

И ние имахме идея за Бутан, но бързо се отказахме като видяхме условията за пребиваване.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Янко Велков

4. Полети над Еверест има всеки ден, траят под 1 час с излитане и кацане от летището в Катманду. Билетите се купуват от коя да е туристическа агенция, като с пазарене преди време излизаха по около 120 USD. Цялото преживяване зависи от това какво време ще случите и съответно има известен риск да е загуба на време:)

6. Ай, ай, ай! Те са толкова много! В околностите на Катманду задължителни според мен са Патан (на практика слят с Катманду, но технически ги разделя река Багмати); Бактапур - недалеч на югоизток, градът с най-уникалният царски площад, който съм виждал, известен с няколкото си храма напомнящи за Кама Сутра;); още малко на изток е Нагаркот, от чийто връх (ок. 2200 м., стига се по асфалтиран път) по залез слънце се вижда планинският рид на Хималаите, окъпани в розово - гледката си струва!

Към по-далечните бих споменал Лумбини - родното място на Буда; Горка - бивша столица с доста стълби за изкачване, но чудесна гледка към Хималаите от върха; националният парк в Читуан, където срещу 100-на долара могат да ви организират незабравима 3 дневна програма, с включени храна, разходка с кану, яздене на слонове, търсене на животни в джунглата и т.н.; Бандипур - "Тосканата" на Непал, или лифтът в Манакамана, но тук влизам вече във второстепенните забележителности O:)

7. Нещото, което в никакъв случай не бих пропуснал е трекинг в Хималаите:)) 1794603_10202329683857873_471068646_n.jpg.bf4a6d5258de11e7be9e8dff915f21c6.jpgКануто, с което плавахме известно време в Читуан. По брега се препичаха крокодили с отворени, зъбести усти - някак не ти се иска да се преобръщаш":)DSC_0246.thumb.jpg.e583d4c1451e8cb3cd5c63e11bfc0f69.jpgЦарският площад (Дърбър скуеър) в Бактапур (входът). И за този както в Катманду се плаща входна такса (по мое време 1500 рупии = $15), но си струва. Видях че понесе доста поражения от заметресенията 2015-та, не знам в какво състояние е сега;DSC_0371.thumb.jpg.2b859e68b495c85ab7a573b0da063635.jpgГледката от Нагаркот през 5MPx-ова камера. Върши работа за да предаде идеята(;

 

О, и по т.8: 

- в Катманду задължително отидете до храмът Суаямбунатх (Monkey Temple) и до ето този храм: Shree Pashupatinath Temple, а по възможност и до Buddha Stupa;

- яжте си дал-бата с ръце, както нормалните хора! (хехе:)

- опитайте ягодите на уличните търговци;

- пазете си ягодите от маймуните, обикалящи насам-натам;

- опитайте фреш в някое малко магазинче за плодове;

- не яжте в никакъв случай панипури от улични търговци!

- носете си малко тоалетна хартия винаги със себе си, в случай, че ви е неприятно да използвате вода вместо нея;

- оставете най-изисканите си маниери вкъщи:) Както и голяма част от по-малко изисканите(:

 

Редактирано от Янко Велков
  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Здравко Ангел каза:

Ха, да не би да се засечем там :) Ние сме от 29 април до 5 май. Ама тоя път сме по-голяма компания и ще го караме лежерно. Изобщо не сме гледали какъв е планът, само знам, че имаме някакъв Chitwan Park, където ще сме 3 дни, освен Катманду и Покара.

И ние имахме идея за Бутан, но бързо се отказахме като видяхме условията за пребиваване.

Явно ще се засечем. Ние сме 01-13 май.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 7 часа, Янко Велков каза:

4. Полети над Еверест има всеки ден, траят под 1 час с излитане и кацане от летището в Катманду. Билетите се купуват от коя да е туристическа агенция, като с пазарене преди време излизаха по около 120 USD. Цялото преживяване зависи от това какво време ще случите и съответно има известен риск да е загуба на време:)

6. Ай, ай, ай! Те са толкова много! В околностите на Катманду задължителни според мен са Патан (на практика слят с Катманду, но технически ги разделя река Багмати); Бактапур - недалеч на югоизток, градът с най-уникалният царски площад, който съм виждал, известен с няколкото си храма напомнящи за Кама Сутра;); още малко на изток е Нагаркот, от чийто връх (ок. 2200 м., стига се по асфалтиран път) по залез слънце се вижда планинският рид на Хималаите, окъпани в розово - гледката си струва!

Към по-далечните бих споменал Лумбини - родното място на Буда; Горка - бивша столица с доста стълби за изкачване, но чудесна гледка към Хималаите от върха; националният парк в Читуан, където срещу 100-на долара могат да ви организират незабравима 3 дневна програма, с включени храна, разходка с кану, яздене на слонове, търсене на животни в джунглата и т.н.; Бандипур - "Тосканата" на Непал, или лифтът в Манакамана, но тук влизам вече във второстепенните забележителности O:)

7. Нещото, което в никакъв случай не бих пропуснал е трекинг в Хималаите:)) 1794603_10202329683857873_471068646_n.jpg.bf4a6d5258de11e7be9e8dff915f21c6.jpgКануто, с което плавахме известно време в Читуан. По брега се препичаха крокодили с отворени, зъбести усти - някак не ти се иска да се преобръщаш":)DSC_0246.thumb.jpg.e583d4c1451e8cb3cd5c63e11bfc0f69.jpgЦарският площад (Дърбър скуеър) в Бактапур (входът). И за този както в Катманду се плаща входна такса (по мое време 1500 рупии = $15), но си струва. Видях че понесе доста поражения от заметресенията 2015-та, не знам в какво състояние е сега;DSC_0371.thumb.jpg.2b859e68b495c85ab7a573b0da063635.jpgГледката от Нагаркот през 5MPx-ова камера. Върши работа за да предаде идеята(;

 

О, и по т.8: 

- в Катманду задължително отидете до храмът Суаямбунатх (Monkey Temple) и до ето този храм: Shree Pashupatinath Temple, а по възможност и до Buddha Stupa;

- яжте си дал-бата с ръце, както нормалните хора! (хехе:)

- опитайте ягодите на уличните търговци;

- пазете си ягодите от маймуните, обикалящи насам-натам;

- опитайте фреш в някое малко магазинче за плодове;

- не яжте в никакъв случай панипури от улични търговци!

- носете си малко тоалетна хартия винаги със себе си, в случай, че ви е неприятно да използвате вода вместо нея;

- оставете най-изисканите си маниери вкъщи:) Както и голяма част от по-малко изисканите(:

 

Значи Читуан е доста впечатляващ и аз сега го разгледах, имаме 2 нощувки в парка с доста натоварена програма, така че вече тръпнем :)

 

А относно билетите за полети над Еверест, нали не е проблем да си се купят на място ден преди полета?

Преди 1 час, eloena каза:

Явно ще се засечем. Ние сме 01-13 май.

Присламчвам се към твоята тема, точно навреме я пусна :) Ами на нас програмата ни е на 1-2 Покара и 3-5 Читуан.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Янко Велков
преди 4 часа, Здравко Ангел каза:

А относно билетите за полети над Еверест, нали не е проблем да си се купят на място ден преди полета?

Не, продават ги от днес за утре (самолетите са малки, но предполагам организират по няколко курса при нужда)

 

преди 2 часа, мая каза:

Бактапур е много пострадал от земетресението, но въпреки това непременно трябва да се види :)

Непал си има вземане-даване със земетресения от край време - всъщност царският дворец в Бактапур е само западното крило на оригиналният такъв, разрушен при земетресение през 16-ти век:) 

 

Говорейки за дворци - ако са интересни на някого, кралският дворец в Катманду е музей, отворен за посещения!

Narayanhiti-Palace-Museum-001.jpg?w=700&

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Привет,

 

Аз направих трека около Анапурна през октомври миналата година, като използвах  услугите местна компания, която ми организира всичко от началото до края. Ако не сте била преди това в Непал мисля, че това е най-удачния вариант тъй като няма да мислите за нищо организационно. В цената на екскурзията беше включен водач, носач (който носеше 25 кг - багаж на 2-ма души), пълен пансион за дните в планината, а в градовете (Катманду, Покхара) нощувка със закуска. Също така е включена екипировка, такси от/до летището и вечеря в Катманду. За 23-те дни, които прекарахме там платихме на агенцията $900 на човек.

Имайте в предвид, че пътуването между Катманду и Покхара ще ви отнеме цял ден въпреки че разстоянието е 200 км. Пътищата там не са добри и шофирането на кола под наем е доста рисково.

За 13 дни можете спокойно да отидете спокойно до базовия лагер на Анапурна или ако искате да прекарате повече дни в градовете можете да направите трека само до Горепани, от където има прекрасна гледка (и много туристи) към Анапурна и Даулахири. Моето лично мнение е, че градовете не стават за туризъм и най-добре човек да избяга възможно най-бързо към планината, просто защото е прекалено прашно и задръстено с превозни средства и хора.

 

Ето това е сайта на агенцията, с която ходих. Ако не си харесате нищо можете да им кажете къде искате да отидете и те ще ви направят програма по ваш вкус:

https://www.uniquetreks.com/destinations/nepal/trekking-in-nepal/annapurna-region

 

Поздрави и приятни мигове в Непал.

- пар.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, par de pirin каза:

Привет,

 

 

Здравей, благодаря ти за инфото! Разбира се, бихме искали да отделим известно време на градовете, така, че ще имаме на разположение за трекове 7-8 дни максимум. Никой не отговори на въпроса ми може ли да се върнем в който и да е момент от даден трип, пътя за връщане същият ли е или се върти някакъв кръг? За този трек до Горепани може ли малко повече информация? Дни, километри, тежест, височина, начална точка? Не ми се иска да е през фирма, не знам защо. Притеснявам се може би да следвам чуждо темпо.

Връзка към мнение

Привет,

 

Има два варианта, за да стигнете до Пунхил / Горепани:

 

1) ако имате само 2-3 дни за планината най-бързия вариант е от Покхара взимате автобус до Nayapul и оттам се тръгва в посока Биретани - Улери - Горепани. Горпани се намира на близо 3000м очакват ви над 3000 стъпала по този път, като за 1 ден няма да стигнете до Горепани и ще трябва да спите в някое село по пътя. Връщането става по същия път като ако се напънете можете вечерта да сте в Покхара, но на следващия ден ще искате само да си лежите.

 

2) по приятния вариант според мен е този, който ние направихме. Изисква поне 4-5 дни, но наистина си заслужава. Този маршрут стартира от Татопани. Взимате автобус от Покхара до Татопани и оставате да спите там. В района има минерални басейни, ние не ги видяхме защото идвахме от Джомсом и стигнахме по тъмно. На следващия ден тръгвате от Татопани към Горепани - пътеката е изключително красива и се минава през много красиви села, тераси с ориз, гледки към красиви върхове. Ако стартирате рано сутринта към 8-9 с нормално темпо и почивки ще сте около 5ч следобяд в Горепани. Нощувате в Горепани. Имайте в предвид че за Пунхил където е красивата панорама се тръгва рано сутринта в 4ч, за да сте там по изгрев. Очакват ви около 400 стъпала, но гледката си заслужава. Горепани е туристическо и ако решите можете да останете там за втора вечер или да се придвижите на по-ниско. Слизането е от Горепани към Наяпул от където се връщате в Покхара. Ние решихме да спим на слизане в Биретани и на следващия ден стигнахме в Покхара около обяд. Иначе е доста стръмно слизането (3000+ стъпала) .

 

Относно градовете - в Покхара е много чисто, можете да се движите без маски против прах си заслужава да останете повече време там. Аз лично не харесах Катманду имено заради прахоляка и навалицата. Освен това придвижването там е меко казано кошмар за човек, който за първи път се сблъсква с тази култура. Около Покхара има интересни места. На нас ни препоръчаха едно село Саранкот, до което ако се качите ще имате много хубави гледки към града и към Анапурните. Ние нямахме време да отидем до там - но може да се направи като еднодневна разходка.

 

Относно пътуването: Ние пътувахме с луксозен автобус от Покхара към Катманду и това ни отне над 10 часа за да стигнем.

 

Маршрутите са част от Анапурна трейла и са добре маркирани - няма начин да се объркате.
Също така можете да ги видите в https://www.openstreetmap.org

 

Надявам се, че съм ви бил полезен :)

- пар.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Светославов

Има няколко варианта за трек:

1. Чрез агенция по стандартна програма. Повечето агенции имат фиксирани дати за трековете си. При по-голяма група предполагам ще е по-трудно да отделят човек да ви върне, ако по някаква причина решите да го направите; Има "кръгови" трекове, има и с отиване и връщане по (почти) същия път.

2. Чрез агенция по твой маршрут, или да искаш да ти предложат няколко примерни по критерии -  да речем  продължителност, трудност, височина и тн, от които да избереш,  ти си "босът" и диктуваш темпото :) 

3. Самостоятелно с два подварианта:

 - с нает гид/носач на място;

 - напълно самостоятелно. За някои трекове  има задължителен минимум от 2 трекери и гид. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние не бяхме гледали изобщо в тази посока преди последната сбирка. Сега като чета обаче ми се вижда доста интересна за нас дестинация. Ще следя пътуванията ви с голям интерес, защото едва ли ще се класираме за тази година. 

Някой проверявал ли е къде могат да се видят червени панди? От години искам да видя това животинче извън зоопарк :wub:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Имам питанка относно валутата. Рупии продават ли се тук? Как е по-изгодно? От тук, от там, ако е от там, каква валута да носим? Лаишко и без никаква подготовка, но все пак имам цели 10 дни :) @Здравко Ангел, в кой хотел сте в Читван? Ако не правим трекове, може да прекроим програмата и да се видим там. Още не съм решила, срамота!:rtfm:

Връзка към мнение

Здравей eloena,

В случай, че приемаш препоръки за настаняване в Читван, мога да препоръчам https://ktmgh.com/maruni-sanctuary-lodge/ - много приятно място. Ние бяхме с all inclusive и разходки/сафари организирани от хотела. Собственикът е един от първите предприемачи в Читван навремето, имат подход. 

Редактирано от MCC
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 37 минути , MCC каза:

Здравей eloena,

В случай, че приемаш препоръки за настаняване в Читван, мога да препоръчам https://ktmgh.com/maruni-sanctuary-lodge/ - много приятно място. Ние бяхме с all inclusive и разходки/сафари организирани от хотела. Собственикът е един от първите предприемачи в Читван навремето, имат подход. 

Благодаря! Разбира се, че приемам препоръки, но идеята беше да се видим с други магеланци там.

Връзка към мнение
Светославов
преди 21 часа, eloena каза:

Имам питанка относно валутата. Рупии продават ли се тук? Как е по-изгодно? От тук, от там, ако е от там, каква валута да носим? Лаишко и без никаква подготовка, но все пак имам цели 10 дни :) @Здравко Ангел, в кой хотел сте в Читван? Ако не правим трекове, може да прекроим програмата и да се видим там. Още не съм решила, срамота!:rtfm:

Здравей,

Нали и аз стягам дисагите за нататък :) , ама есента, та какво съм понаучил до сега от няколко форума:

 - а дано, ама надали - относно вероятноста да намериш непалски рупии тук;

 - предупреди банката си, че отиваш в Непал, та ако им дойде някакво плащане от там с кредитна карта, да не се чудят;

 - на летището препоръчват да се сменят само малко джобни например за такси до Катманду, а повечето пари да се сменят в туристическата част на КТМ -  Тамел. Там в банките курсът бил мааалко по добър от чендж бюрата, но пък в банките много се чакало;

 - като че ли е по-добре да се носят USD вместо EUR, но не го приемай за категорично твърдение;

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Реших да не отварям нова тема. Остават ми 3 месеца и започнах да се активизирам.

 

Застраховката:

Цените бяха ужасяващи, над $200 за 17 дни. Повечето фирми имат условие за височина, или искат да се добави adventure pack, за който се плаща.

Взех че си проверих застраховката към кредитната карта, оказа се че отговарям на условията и по емейл ми потвърдиха че няма проблеми с височината и хеликоптер е покрит при нужда. Ура, спестени $200:

https://www.nab.com.au/personal/banking/credit-cards/manage-your-credit-card/credit-card-insurances

 

Ваксини:

Не са задължителни, но след като ще пия и ям какво ли не по хижите се спрях на Тиф + Хепатит А. Вече имам рецепта, ще ходя да ме боцнат скоро (поне месец преди пътуването):

https://www.chemistwarehouse.com.au/buy/58833/vivaxim-1ml-syringe

 

Трек:

За момента съм се спряла на портър/гид (1 човек). По принцип това е портър, който се обучава за гид и носи до 10тина кг и Английския му е средна работа. Писах на 2 агенции, ако някой се интересува ще дам повече инфо. Накратко - плащаш пътя на портър/гида отделно, после е средно $25 на ден но се плаща от Катманду до Катманду (агенциите на които писах са базирани в Катманду). Агенцията ще ми изкара пермитите за трекинг (не че е много сложно да го направя сама, но спестява занимавка и чакане по офиси).

 

To be continued 🙂

 

Връзка към мнение
Светославов

Да, така е с цените 😞, и аз проучвам и стягам багажа за есента. Уж Непал бил евтина дестинация.

Браво на австралийската банка за това покритие, да взема и аз да проверя покритието по моята карта от ПИБ, макар че надали. 

преди 32 минути , anita82 каза:

след като ще пия и ям какво ли не по хижите

По този повод, един съфорумец от ТА директно си казвал на гида, че бакшишът му пряко зависи от това да не хване нещо от водата и храната по време на трека 🙂 

Към къде се насочи? 

Къде се загуби това девойче елоена, нищо не сподели като се прибра...

А, дадох инструкции на съпругата да има по-често в менюто ни нещо с леща, ориз и подправки, сиреч подготовка за това кулинарно изкушение дал бат-а 🙂

Почнах и онлайн уроци по непалски, май колкото да ги разсмивам. 

Редактирано от Светославов
допълнение
Връзка към мнение
1 hour ago, Светославов said:

По този повод, един съфорумец от ТА директно си казвал на гида, че бакшишът му пряко зависи от това да не хване нещо от водата и храната по време на трека 🙂 

Супер идея 🤣 Аз им казах че аз избирам маршрута, къде се яде и къде се спи така че няма на кого да се сърдя ако хвана нещо 😅 Ще купя таблетки за пречистване на вода и ще заредя Имодиум 🙂

 

Дал бат е супер, изобщо Непалската и Индийска храна са ми любими. Четох че е желателно да не се яде месо по хижите 

 

1 hour ago, Светославов said:

Към къде се насочи? 

Анапурна Базов + Пун Хил. Пример: https://www.everesttrekkingroutes.com/activities/annapurna-base-camp-trek/

Еверест ми е план Б, ако нещо много революционно се случи в район Анапурна (лавини, земетресения и тн)

 

За застраховки гледах тук за идеи, но после ги проверявах 1 по 1: https://www.comparetravelinsurance.com.au/travel-insurance-tips/climbing-trekking-travel-insurance

 

И аз си мислех за онлайн Непалски, кой сайт ползваш?

Редактирано от anita82
Връзка към мнение
Светославов
преди 5 минути , anita82 каза:

кой сайт ползваш?

А, за момента кълва оттук-оттам, клипчета в тубата.

След няколко дена ще прескоча за около седмица да поразкърша из Пирина и като се прибера се каня да отделя повече време за учене.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Привет,

и аз да споделя моя опит от Непалското ни приключение през май тази година. Имахме 13 пълни дни като успяхме да направим един трек до Пунхил и надолу, да видим Катманду и околностите, както и да релаксираме в Покхара. Летището в Катманду редовно е обявявано за най-лошо  в целия свят, седмица преди да пристигнем пистата се беше пропукала на няколко места и  беше затворено няколко дни. На всичкото отгоре имаше и самолетна катастрофа  с един бангладешки самолет, освен това летището е и едно от най-трудните за кацане , та докато се снижавахме към пистата си мислех, че всеки момент ще се разбием и ще е цяло чудо ако се приземим. J Е успяхме.Всъщност единственото хубаво нещо на самото летище е лоунджа на заминаващи.Доста приличен  и зареден беше, та софийският все още ми е в дъното на класацията.

 Въпреки прахоляка и мръсотията в Катманду има доста неща за правене и някак си градът ми допадна, особено от кулинарна страна.Толкова много,различни  и вкусни неща ядохме из прашните му улици. Храмовете и царските площади бяха незабравими. Присъствахме на ритуално изгаряне  в храма Пашупати, което не се понесе на някои от групата. Голямата ступа и уличките около нея въздействаха успокояващо. Най-вкусната бамя която съм опитвал беше  в едно съседно градче Киртипур(практически сляти с Катманду). Последния ни ден в Катманду дори отидохме на индийско кино с филм на ужасите. Много се смяхме.  J   Имайте предвид, че  входове за чужденци по забележителностите   са доста завишени-общо взето мин. $10-15, което за нас си  е доста(малка подсказка,в КТМ може да избегнете входа за durbar square ,има страничка уличка от където може да се влезе без да се плати, същото важи и за Patan  J ). Друго нещо, което ме изнервяще е непрекъсното предлагане на наркотици в Тамел., но поне не са агресивни. Отидохме и до Нагаркот да посрещнем изгрева.Хубаво беше, но не видяхме много от планините, за сметка на предстоящите неописуеми гледки по време на трекинга ни.

 Автобусът до Покхара наистина отнема много време, но пътят е красив и почти не го усетихме. А по пътя направихме спирка и доволно хапнахме улична храна(невероятно вкусна). Навръщане взехме нощния автобус за да спестим време и определено беше правилно решение. Покхара няма нищо общо с Катманду. Доста цивилизовано, зелен и много чист, но и много туристически, на моменти все едно си около сергиите на Слънчака. Езерото, ступата на мира, изобилието от тропически плодове и отново невероятно  вкусната храна в  уличните ресторанти ме накараха да си помисля ,че бих могъл да живея в този град. А и строят международно летище, да , но по непалско стандарти -може след 2,3,4 години да го завършат,а може и никога. Някои от групата отидоха и на параглайдинг в Сарангот.Казват ,че е било готино, аз предпочетох да обикалям из местните пазари. Винаги ме привличат,миризмата, атмосферата, вкусотиите, които се предлагат.

Относно трекинга-ваденето на разрешителните ни отне не повече от 20 минути.( в Катманду се вадят) Повече време се лутахме докато открием агенцията, която всъщност е била точно под носа ни. Не може да избегнете изваждането им.Впоследствие на няколко места ги изискват за проверка. Самия трекинг беше в такава последователност:

Pokhara -> Nayapul >Uleri (нощувахме тук)>Ghorepani (нощувка)>Poon Hill -> Ghorepani -> Tadapani (нощувахме тук)-> Ghandruk ( от Гандрук хванахме автобус за Покхара- най-страшното пътуване,бусът преминаваше през цялото време покрай пропасти, а самия той едва  се вместваше на пътя, натъпкан до горе с хора и животни.) J Трекингът беше изключително приятен (казва го човек, на който му беше за втори път в планината) , невъзможно  е да се загуби човек,през цялото време вървиш по обозначени пътеки и се разминаваш с други хора.Наемане на гид е напълно излишно, освен ако не искате да подпомогнете местните. А селата са прекрасни, като картички. Местните  са изключително добри и с чисти души. Все още недокоснати от злобата,сребролюбието. Не знам дали, защото месец  май е малко извън сезон, но никъде не ни таксуваха за нощувка.Условието беше да вечеряш (и/или закусиш ) при домакините. Ако имате възможност си вземете от Покхара бисквити и други пакетирани храни, защото в планината са в пъти по-скъпи и все пак има доста неща, ако носенето на допълнителен багаж е невъзможно. Случихме на време.Валя ни дъжд само един път за около 2 -3 часа.През останалото време беше слънчево и топло. А най-голямата награда беше Пун хил и гледките , които ни се разкриха(награда, защото срещнахме хора, които не са успели да видят нищо поради мъгли. В село Тадапани, където нощувахме също бяхме наградени богато с гледки на залез и на изгрев. Там имах чувството, че мога да ги докосна с ръка.Изглеждаха толкова нереалистично близо.Пътят между Тадапани и  Гандрук е  много зелен и приятен, а самото село Горепани  беше толкова красиво , че не ни се искаше да тръгваме от него.Там още един път бяхме наградени с гледки към величествените Хималаи.

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение

Мерси много за разказа, много ми е полезен особенно частта какво има за правене в Покхара и Катманду (не съм стигнала дотам още)

 

Пун Хил ще е около половината от моя трек, с подобна програма

 

Линка по-горе за Openstreetmaps е чудесен, аз си изтеглих приложението за Андроид "Osmand" и съм сложила всички точки по трека и може да се ползва офлайн

 

Гидът ми трябва за "застраховка злополука" и селфи стик 😂 Все пак е Декември, можело да не видиш други хора с часове, и има възможност да има снежни бури/лавини и тн

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.