Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

На 30.06.2024 г. в 13:53, Христо Кожухаров каза:

Според навигацията , от Горна Оряховица за Турция, ми дава маршрут през Лесово. Как е пътя до там и не е ли по добре да се мине през Капитан Андреево?

Къде за Турция, мен Waze ме прекара през Гърция и сумарно чаках 20 мин на двете КПП, но пътувах на югоизток.

Връзка към коментар

само да кажа, ако не е ясно, приложенията гледат и трафика в реално време и така изчисляват най-добрия път

тоест взима се предвид чакането на КПП, но каквото е в момента, а не сега да погледнеш, а да пътуваш след седмица

от друга страна приложенията нямат информация колко разбит е пътя

Връзка към коментар

Здравейте,

 

Имам питане. След като миналата година пътувахме до Анталия с една нощувка в Афионхисар се получиха две неща: цръцна ни се фамилията от път първия ден и след това, заради натрупаната умора, пристигнахме чак в 15.00 в Анталия и реално докато се настаним стана 17.00

 

Тази година запазихме в Алания и пътя е повече. Бихте ли ми препоръчали как да подходим тази година? Къде да спим първата нощувка? Афион много ми хареса, даже бих отишъл там само да се помотам два дена, но е много далеч. Втората нощувка си мисля да е някъде в Анталия, че да сме по-наблизо. Естествено приемам всякакви идеи! Благодаря! 

Връзка към коментар
На 28.06.2024 г. в 13:48, belgun каза:

Пътувам с домашни любимци. Освен паспортите им, където са отбелязани ваксинациите, имам ли нужда от някакви други документи?

24 часа преди пътуването в паспорта се изписва от ветеринарен лекар, че кучето е обезпаразитено и здравословното му състояние позволява да пътува. Поставя се подпис и печат. Това важи за всяко извеждане на животното извън страната. Ние често пътуваме с кучето зад граница и полетата в паспорта, предвидени за тази информация, се изчерпаха. Затова набрахме същия текст в табличен вид на компютър, принтирахме го и го прикачихме към задната корица на паспорта. Важно е и кога е поставена ваксината против бяс. Турците не са ни гледали кой знае колко паспорта. Хвърлят бегъл поглед, кучето обикновено докато сме на границата е изпъчено на прозореца и само държи да им се покаже, така че не се налага да сваляме прозорци или отваряме врати, за да го видят. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 9.09.2022 г. в 12:33, neuromancer каза:

 превод искат на пълномощното за кола (ако е на името на някой, който не пътува в момента).


Значи, ако излизам от България към Турция с кола, която не е моя собственост и собственикът не е в колата, значи трябва да направя пълномощно и превод? А преводът може ли да е на английски или трябва на турски?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lirea каза:


Значи, ако излизам от България към Турция с кола, която не е моя собственост и собственикът не е в колата, значи трябва да направя пълномощно и превод? А преводът може ли да е на английски или трябва на турски?

Минава се и с пълномощно на английски. Веднъж на Малко Търново един турски служител се направи на интересен и на английски ми обясняваше как трябва пълномощно на турски. След въпроса ми на какъв език комуникираме се отказа да се заяжда и ме пусна без проблеми. 

На Капитан Андреево съм минавал с пълномощно на английски многократно. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Lirea каза:


Значи, ако излизам от България към Турция с кола, която не е моя собственост и собственикът не е в колата, значи трябва да направя пълномощно и превод? А преводът може ли да е на английски или трябва на турски?

И собственика да е в колата. ако не кара, пак трябва пълномощно, по-добре на турски

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 2.07.2024 г. в 14:53, Velin S каза:

Здравейте,

 

Имам питане. След като миналата година пътувахме до Анталия с една нощувка в Афионхисар се получиха две неща: цръцна ни се фамилията от път първия ден и след това, заради натрупаната умора, пристигнахме чак в 15.00 в Анталия и реално докато се настаним стана 17.00

 

Тази година запазихме в Алания и пътя е повече. Бихте ли ми препоръчали как да подходим тази година? Къде да спим първата нощувка? Афион много ми хареса, даже бих отишъл там само да се помотам два дена, но е много далеч. Втората нощувка си мисля да е някъде в Анталия, че да сме по-наблизо. Естествено приемам всякакви идеи! Благодаря! 

Ние два пъти сме спали в Ескишехир. Много приятен град а и уцелихме супер хотел.

Връзка към коментар

След границата на Кап. Андреево, на 2-3 км. има малко заведение с пункт за зареждане на HGS и бюро за продажба на предплатени турски СИМ карти. Дали някой може да потвърди, че все още от там може да се закупи турска карта, защото не ми се обикаля в Турция без Гугъл Мапс? А и цената ми е интересна, ако е купувал някой скоро?

Връзка към коментар
преди 58 минути , gembala каза:

След границата на Кап. Андреево, на 2-3 км. има малко заведение с пункт за зареждане на HGS и бюро за продажба на предплатени турски СИМ карти. Дали някой може да потвърди, че все още от там може да се закупи турска карта, защото не ми се обикаля в Турция без Гугъл Мапс? А и цената ми е интересна, ако е купувал някой скоро?

Леле и ти ще се увътряш с безумно скъпите турски сим карти. Намяш ли как да си заредиш е-сим. Ако там няма в Одрин във всеки магазин за телефони има. Аз преди 2 години взех за 1 месец 45 лв. 

Връзка към коментар
преди 5 часа, gembala каза:

След границата на Кап. Андреево, на 2-3 км. има малко заведение с пункт за зареждане на HGS и бюро за продажба на предплатени турски СИМ карти. Дали някой може да потвърди, че все още от там може да се закупи турска карта, защото не ми се обикаля в Турция без Гугъл Мапс? А и цената ми е интересна, ако е купувал някой скоро?

20 евро за 20-25 GB, важи три месеца, има и някакви минути, имаше и само за данни. Аз си я купих на Малко Търново но на Капитан Андреево едва ли ще е по-различно

 

преди 4 часа, MayaS каза:

Леле и ти ще се увътряш с безумно скъпите турски сим карти

Чак пък безумно скъпи... 🧮

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 17.07.2024 г. в 17:32, Nayden Bondzhev каза:

Какъв е проблема да си пуснете роуминг пакет, на А1 е 5 лева на ден?

Ами момичето в офиса на оператора ми, обясни, че дневните мегабайти биха покрили не по-вече от 10-15 мин. шофиране с Google Maps или да проверя и напиша 5-6 имейла за деня. Все пак Мапс-а ми е нужен за търсене на забележителности, заведения, плажове, хотели и т.н. Все неща, за които 15 мин. няма как да ми стигнат... Като си икономисам 20-30 лв. от турска карта, все едно ще стана чорбаджия с тези пари?

Връзка към коментар
преди 9 часа, gembala каза:

Ами момичето в офиса на оператора ми, обясни, че дневните мегабайти биха покрили не по-вече от 10-15 мин. шофиране с Google Maps или да проверя и напиша 5-6 имейла за деня. Все пак Мапс-а ми е нужен за търсене на забележителности, заведения, плажове, хотели и т.н. Все неща, за които 15 мин. няма как да ми стигнат... Като си икономисам 20-30 лв. от турска карта, все едно ще стана чорбаджия с тези пари?

Изобщо не е вярно, аз съм в Турция за седмица с А1 и 5лв на ден. Цял ден съм на гугъл мапс и ме мога да изхарча 2000мб. Вероятно е по-евтино с местна сим карта, но за седмица А1 е добре. А и ако не ползваш не плащаш за деня. Имам и офлайн карта, organic map(бившата maps.me), за дълъг път е перфектна.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Шофирам с Waze в Турция, макар че извън БГ не се ползва с пълната си функционалност. Отделно ползвам Гугъл и всякакви приложения в.т.ч. Spotify върви постоянно. Да не говоря за спама със снимки през Viber. Досега не ми е свършвал.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, ivan69 каза:

Изобщо не е вярно, аз съм в Турция за седмица с А1 и 5лв на ден. Цял ден съм на гугъл мапс и ме мога да изхарча 2000мб. Вероятно е по-евтино с местна сим карта, но за седмица А1 е добре. А и ако не ползваш не плащаш за деня. Имам и офлайн карта, organic map(бившата maps.me), за дълъг път е перфектна.

Доколкото виждам за Organic maps, дори и за онлайн навигация трябва да се теглят карти, нали ?

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Картите можеш да си ги изтеглиш предварително. Дори с Гугъл мапс може да си изтеглиш област за офлайн достъп. Заема памет разбира се.

1-2 ГБ стига за седмица всякакъв интернет, ако не гледаш филми, видео, видеоразговори.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   2 магеланци

    • valpet
    • sveto.slav.s
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.