Прескочи до съдържание

бързи въпроси Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

В тази тема отделих всички конкретни въпроси, които са били зададени в темата Истанбул - магелански пътеводител

Нека темата с пътеводителя да остане само с конкретни предложения за нея.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте :)

Не намерих информация за почивните дни на обектите, чуденето ми е относно понеделника. Дали да го отделя на Принцовите острови?

Кои обекти ви интересуват?

Връзка към мнение

Йеребатан

Св. София

Топ Капъ - освен почивен ден да питам и за Истанбулпасс - четох, че не важи за Харема. Истина ли е?

Истанбул Аквариум

Миниатюрк

Йеребатан - няма почивен ден - от9,00 до 17,30 часа

Света София - почива в понеделник

Топ Капъ - почива във вторник

Истанбул аквариум - няма почивен ден

Миниатюрк - също не видях почивен ден

 

Според информацията тук харема влиза.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте :)

Да попитам за разходка с корабче по босфора, видях че има дълъг и къс курс, но дългия ми изглежда много от 10:35 до 16:25 открих го тук: http://en.sehirhatlari.com.tr/en/seferler/long-bosphorus-tour-362.html

Търсих и из друг сайт там ми излиза на всеки кръгъл час: http://www.turyol.com/en/seferlisteleme.asp

И общо взето се обърках нещо :rolleyes:  :lol:

Връзка към мнение

Аз съм се возила на дългия круз по Босфора и беше много приятно. Трябва да отидете по-рано, защото опашките за билетите са си големички. Определено е с туристическа насоченост. Оставят ви на сушата за няколко часа, където да хапнете прясна рибка. От ресторантчета само дебнат да дойдат туристите и се хвърлят да ви омайват да седнете точно в тяхното заведение. Пак планирам същия маршрут, ако е хубаво времето.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте :)

Да попитам за разходка с корабче по босфора, видях че има дълъг и къс курс, но дългия ми изглежда много от 10:35 до 16:25 открих го тук: http://en.sehirhatlari.com.tr/en/seferler/long-bosphorus-tour-362.html

Търсих и из друг сайт там ми излиза на всеки кръгъл час: http://www.turyol.com/en/seferlisteleme.asp

И общо взето се обърках нещо :rolleyes:  :lol:

Объркването може да е от там, че гледате две различни фирми с два различни курса - първата е с дългия курс по Босфора, който стига почти до Черно море, а втората е със стандартен(по-къс) курс, който стига до втория мост.

Много пъти е ставало дума, че дългия кърс е страхотен и си заслужава. Единственото, което трябва да имате е повече време и хубаво време, за да се насладите на гледките по пътя до там и обратно.

desislavna е обяснила подробно за дългия курс.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някой знае ли в коя част е планувано играждането на новото летище ?

Нета казва това  и това, и показва това.

Аз само знаех, че ще е в Европейската част. :)

Връзка към мнение

Аз също правих дългия курс и такъв вятър ме брули в началото на октомври бррр... . За секунда обаче не слязох от горната палуба и силно го препоръчвам !!!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте и от мен предстои ни екскурзия до Истанбул следващата седмица.Доста нещица изчетох благодарение на всички които сте писали тук имам чувството че вече съм била там,но ...колкото повече наближава толкова повече се ошаквам и в мен се прокрадва леекичко съмнение дали ще се справим без помошта на тур агенция.Искам да попитам за разходка до Принцовите острови от спирка Кабаташ разбрах че се тръгва но като влязох да видя разписанието половината разписание беше оцветено в жълто а разписанието за Буюк Ада беше в сиво като че ли корабчето не ходи до там......Някой да помогне за да разбера по ясно.Благодаря

Връзка към мнение

Здравейте и от мен предстои ни екскурзия до Истанбул следващата седмица.Доста нещица изчетох благодарение на всички които сте писали тук имам чувството че вече съм била там,но ...колкото повече наближава толкова повече се ошаквам и в мен се прокрадва леекичко съмнение дали ще се справим без помошта на тур агенция.Искам да попитам за разходка до Принцовите острови от спирка Кабаташ разбрах че се тръгва но като влязох да видя разписанието половината разписание беше оцветено в жълто а разписанието за Буюк Ада беше в сиво като че ли корабчето не ходи до там......Някой да помогне за да разбера по ясно.Благодаря

Не се притеснявайте излишно. Ще се справите.

Корабчетата ходят до Büyükada.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

А плажове има ли в Истанбул?

Аз лично знам два.

Единия е във Florya.

Другия е доста по-отдалечен - намира се след Rumeli Kavağı 

 

Първия има чадъри, шезлонги и т.н. Снимки от нета.

 

Втория е разделен на женски и смесен. Представлява тясна плажна ивица, без някакви екстри(поне когато аз съм го виждала  :)  )

Ето една моя снимка от втория плаж

024467693-1.jpg

 

Плажове има още и на Принцовите острови, но не знам подробности.

 

Вероятно има и на други места, но който знае да казва. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А плажове има ли в Истанбул?

 

Миналата година, през август, ме беше обхванал подобен мерак - да съчетая екскурзия до Истанбул с море (плаж).

Поизчетох доста неща (вкратце в прикачения файл има бележки и цитати от нета с линкове по темата).

Знаех предварително за Силиври, преди Истанбул, и идеята да се изкъпем на хубав плаж по пътя ни с кола за мегаполиса ми се видя очарователна. Дори търсих хотели там за нощувка, но нещо не си харесах. Все пак осъществих частично намеренията си. Отбихме се от магистралата в посока Силиври и с GPS и с питане се оказахме на един от плажовете в селцето. Ето адрес и линк на мястото, където оставихме колата, за да се "насладим" на един от плажовете по Мраморно море (плажът е на стотина метра по-надолу от фиксираната точка):

Söz Sokağı 34, Silivri, Turkey

http://here.com/l/41.07607,28.24361,16/Silivri kola

Всъщност моят съвет е да не се ползва линка - нещо като предупреждение да не се ходи на въпросния плаж. Оказа се обществен, пренаселен, мръсен, без никаква инфраструктура. Имаше само едно малко магазинче в къща на пясъка, две съблекални с почупени врати, за които даже се плащаше такса от по 2-3 лири на човек. Вярно, че плажът беше пясъчен, а водата - плитка и прозрачна. Навътре беше добре. Но докато стигнеш дотам, слаломираш сред големи групи от облечени от глава до пети местни жителки. После слаломът продължава и на сушата, но между люпещи семки плажуващи от селцето, кучета, котки, фасове. Да уточня само, че по принцип не се впечатлявам чак толкова от пренаселени места, дори в определени моменти ги предпочитам - някак си са ми по-живи и интересни. Но да ви кажа, бих се примирил много по-лесно с този недостатък ето тук, а не на въпросния плаж в Силиври.  :)

Само идеята да отбележа за себе си, че съм бил на плаж на Мраморно море в/около Истанбул, както си го исках, ме задържа около половин час там. Запалихме колата и... към Истанбул. Да, и шезлонги, и чадъри нямаше, както естествено се досещате вече! Съжалявам, че бях оставил фотоапарата и телефона в колата (съвсем съзнателно впрочем!), иначе щях да постна няколко снимки в "стил Индия", в едната й част, сещате се коя! (справка - актуалната в момента дискусия в темата на  ruwenzogy).   :)

Та това беше истанбулското ми море - запомнящо се, защото ще бъде единствено, поне в този му вариант. :)

 

Иначе във файла има насоки и към други варианти:

 

  • Шиле, Агва, Килиос - курортни селца след Истанбул, на Черно море - идеята никак не е лоша, защото там май са по-човешки условията;
  • Принцовите острови - не препоръчвам за плаж. Справка - мнения на другите във файла;
  • В самия град (вече са писали за някои от тях) - плажовете в Джадебостан, Кадъкьой http://stambul4you.ru/2009/10/around-stambul-all-plaj-caddebostan/ - нямам преки впечатления и не мога да кажа нищо за тях;
  • Извън Истанбул, но сравнително наблизо до България (гледам в другата тема мислиш и подобни варианти - Чанаккале и пр.), пак на Мраморно море - Ердек с дълга 12 км пясъчна ивица, чиста и непокътната природа, но повече за къмпингуващи и каравани - предстои да се изпробва като дестинация.

Ще се радвам, ако съм помогнал, пък било и поне за това да определиш мястото, където да НЕ плажуваш в Истанбул!

;- ))))

 

 

istanbul_more.docx

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Аз лично знам два.

Единия е във Florya.

Другия е доста по-отдалечен - намира се след Rumeli Kavağı 

 

Първия има чадъри, шезлонги и т.н. Снимки от нета.

 

Втория е разделен на женски и смесен. Представлява тясна плажна ивица, без някакви екстри(поне когато аз съм го виждала  :)  )

Ето една моя снимка от втория плаж

attachicon.gif024467693-1.jpg

 

Плажове има още и на Принцовите острови, но не знам подробности.

 

Вероятно има и на други места, но който знае да казва. :)

На остров Къналъ има много хубави плажове и не е така населено, както на Бююкада. Стига си се с ферибота до Бююкада, просто трябва да слезете преди крайната спирка на кораба. Островът е много приятен и за разходки. Спокойно може един ден да се загуби там, ако комбинирате плаж с разходка.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте Mary

Благодаря за подробната информация , която много ми помогна при пътуването до Истанбул през април . Бяхме там с майка ми , купихме Истанбулкарт и два дни обикаляхме сами . Специално се регистрирах в сайта , защото имам въпрос , на който не срещнах отговор . Следващия месец ще пътува до Истанбул семейството на дъщеря ми , включително и внучката ,която е на 6 г. /през септември става на 7/ - никъде не успях да прочета как се таксуват децата в градския транспорт на Истанбул , ако имате време да споделите в сайта , много ще Ви благодаря .

Връзка към мнение

Здравейте Mary

Благодаря за подробната информация , която много ми помогна при пътуването до Истанбул през април . Бяхме там с майка ми , купихме Истанбулкарт и два дни обикаляхме сами . Специално се регистрирах в сайта , защото имам въпрос , на който не срещнах отговор . Следващия месец ще пътува до Истанбул семейството на дъщеря ми , включително и внучката ,която е на 6 г. /през септември става на 7/ - никъде не успях да прочета как се таксуват децата в градския транспорт на Истанбул , ако имате време да споделите в сайта , много ще Ви благодаря .

Ще напиша това, което съм виждала на практика и ще се опитам да намеря писмена информация.

Децата до 6-7 години не съм виждала да ги таксуват, а минават заедно с някой от родителите или се промушват под бариерката.

Знаете, че на всички спирки има отговорници и можете да се обърнете към тях с въпрос - сигурна съм, че всички ще ви посочат детето да мине.

Аз лично съм пътувала с моето дете, но беше по-голямо(10г.) и съм го таксувала навсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте Mary

Благодаря за подробната информация , която много ми помогна при пътуването до Истанбул през април . Бяхме там с майка ми , купихме Истанбулкарт и два дни обикаляхме сами . Специално се регистрирах в сайта , защото имам въпрос , на който не срещнах отговор . Следващия месец ще пътува до Истанбул семейството на дъщеря ми , включително и внучката ,която е на 6 г. /през септември става на 7/ - никъде не успях да прочета как се таксуват децата в градския транспорт на Истанбул , ако имате време да споделите в сайта , много ще Ви благодаря .

 

Не съм Mary, но да кажа :girlsmile:

Децата под 6 години стоят в скута на родителя и пътуват безплатно, а тези над 6 са на отделна седалка и не пътуват безплатно.

Давам официалният сайт на английски линк

"- Under 6 years old children can travel without charge on lap. All 6 years and older children must travel at separated seat and must be charged."

 

Личното ми мнение е, че едва ли биха глобили дъщеря ви, защото в Турция много обичат децата, както и туристите :girlsmile:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте

 

Предстои ни пътуване до Истанбул със собствен транспорт. Тук прочетох много полезна информция, за което благодаря.

Моля да ми кажете, ако знаете дали се изискват някави специални документи, освен задграничния паспорт , ако пътувате с дете.

Ще ви бъда благодарна и ако споделите впечатление от двата аквариума и кажете , кой си заслужава повече.

Интересуваме също Виаланд- заслужава ли си да се посете, забавано ли е за децата?

Благодаря ви предварително :) 

Връзка към мнение

Здравейте

 

Предстои ни пътуване до Истанбул със собствен транспорт. Тук прочетох много полезна информция, за което благодаря.

Моля да ми кажете, ако знаете дали се изискват някави специални документи, освен задграничния паспорт , ако пътувате с дете.

Ще ви бъда благодарна и ако споделите впечатление от двата аквариума и кажете , кой си заслужава повече.

Интересуваме също Виаланд- заслужава ли си да се посете, забавано ли е за децата?

Благодаря ви предварително :) 

Ако пътуват и двамата родителя - само паспортите. Ако сте с различни фамилии с детето, можете да си носите(но не е задължително) копие от акта за раждане.

Ако детето/децата пътуват само с единия от родителите - трябва нотариално заверена декларация от името на другия.

За мен по-интересния аквариум е Истанбул(във Флория)

Във Виаленд не съм ходила, но предполагам, че няма деца, които не обичат забавленията.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.