Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

  • 2 седмици по-късно ...
преди 25 минути , valentin_st каза:

Дали ще е проблем на границата, ако колата е с пълномощно от притежаваща я фирма, което не е нотариално заверено?

Възможно е да направят проблем.

Връзка към коментар
преди 3 часа, valentin_st каза:

Дали ще е проблем на границата, ако колата е с пълномощно от притежаваща я фирма, което не е нотариално заверено?

Трябва да е заверено нотариално и да е и преведено поне на английски.

Връзка към коментар

Имам нужда от помощ

Дали някой знае нещо за ферибота Бандарма-Родосто, че се омотах.

Работи ли? 

Някакво разписание, цени?

Благодаря предварително!

Връзка към коментар
преди 26 минути , Kalina Ivanova каза:

Имам нужда от помощ

Дали някой знае нещо за ферибота Бандарма-Родосто, че се омотах.

Работи ли? 

Някакво разписание, цени?

Благодаря предварително!

За работене си работи но проверяват и пускат само пътници с ваксина - смятах да го използвам като ходих до измир преди седмица но с това изискване ме отказаха. Това казаха на мой колега от Турция когото помолих да провери. Този ферибот не е много евтин за разлика от някои други и понякога доста закъснява при лошо време. Ето го и сайта им - https://avsa.bandirma.com.tr/erdek-tekirdag-feribot-seferleri

За Измир бих препоръчал новата магистрала - скъпо, но съкращава времето за пътуване. Бургас - Измир около 6.30 часа, през нощта естествено, без спиране и задръствания

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , EmoKrastev каза:

За работене си работи но проверяват и пускат само пътници с ваксина - смятах да го използвам като ходих до измир преди седмица но с това изискване ме отказаха. Това казаха на мой колега от Турция когото помолих да провери. Този ферибот не е много евтин за разлика от някои други и понякога доста закъснява при лошо време. Ето го и сайта им - https://avsa.bandirma.com.tr/erdek-tekirdag-feribot-seferleri

За Измир бих препоръчал новата магистрала - скъпо, но съкращава времето за пътуване. Бургас - Измир около 6.30 часа, през нощта естествено, без спиране и задръствания

Благодаря много!

Аз не намерих нищо 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

Предстои ни Нова година в Сиде. Бихме искали да ползваме гр. транспорт от хотела до мол в градчето Манавгат. Преди години бяхме в Лара и ползвахме градски транспорт, но сега не намирам нито линии на транспорт, нито билети от къде се купуват.  Моля, ако някой има информация за сайт на транспорта да я сподели. Иначе хотиелът е Arum Barut Collection и искаме да отидем до Nova  Mall - Side/Manavgat.

Връзка към коментар

@Mamas, ето кои автобусни линии отиват до Нова Мол- http://www.novamall.com.tr/en_servis.html

Освен автобусите можете да ползвате и долмушите, които пътуват от всички хотели до Стария град на Сиде. Карти за пътуване с автобусните линии ще Ви кажат от хотела откъде може да си купите, като не забравяте, че те трябва както във всички градове в Турция да са вързани задължително с ХЕС код.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Roje Благодаря!

Да продължа с въпросите, ако може 😊: за долмушите трябва ли ХЕС код и как се хващат и заплащат?

Предполагам, че и таксито няма да е някаква цифра, ама знам ли?

Връзка към коментар
преди 52 минути , Mamas каза:

@Roje Благодаря!

Да продължа с въпросите, ако може 😊: за долмушите трябва ли ХЕС код и как се хващат и заплащат?

Предполагам, че и таксито няма да е някаква цифра, ама знам ли?

Долмушите са просто маршрутки - вдигаш ръка и той спира, а като искаш да слезеш - ако е някое популярно място, казваш името му. Ако не е или в момента виждаш нещо, което те  заинтригува, провикваш се "Стоп, стоп!" или "Дур бурда, шофьор бей" , после " Саол" или "Ташекюр едерим" и си слизаш  🙂

Плаща се на шофьора и не чакаш билет. Хес код, ако въобще потрябва, най-вероятно няма и да го погледне, но така и така трябва да си го имате, защото не се знае къде ще ви го поискат.

Приятно изкарване в Сиде!Идете и до водопада Манавгат, до там има маршрутка, а на самото място има къде да пийнете и хапнете нещичко, ако искате - един чай/кафе с гюзлеменце на тераса с гледка към водопада е о'к. През лятото, заради многото скандинавци и англичани, които летуват в Сиде, цените са по-солени от тези в Анталия и Алания, през зимата не знам, предполагам да са нормални.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , ruwenzogy каза:

Интересува ме за дете на 10 години изисква ли се някакъв тест за влизане в Турция?

Не трябва - децата до 12 години влизат в Турция без тест.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Боян Димитров каза:

Изисква ли се попълване на онлайн формата при преминаване на Турската граница с кола?

Ако имаш предвид HES кода, не, не е задължително. Може и без него. Няма да ти го изискат на границата, а в моловете показваш паспорта, но с кода е по-бързо.

Връзка към коментар

@Боян ДимитровНе го искат на границата, но е задължителен, та не се знае кога ще почнат да ги искат. В Одрин може и да става с размятане на паспорт и сертификат, но нататък не. 5 минути няма за попълване, направи си го.

The form you will fill may be checked at the borders of the Republic of Turkey whether you have filled in this form or not, and If you haven’t filled in the form or made misleading statements, you may face legal and administrative sanctions. Furthermore, you might not be allowed to enter Turkey

https://register.health.gov.tr/

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди няколко часа родителите на съпруга ми минаха през Истанбул на път за щатите. В салона на Diners са помолили да им извадят HES код, Там са им казали, че не знаят за никакъв код, само PCR-ите им били достатъчни и не са им извадили. Отидоха на гейта, където са им проверили само паспорт/виза и PCR и са ги качили на полета за Ню Йорк без помен от думата HES... Ако ние не им я бяхме казали, така и щяха да си минат - без да са я чували 🙂

 

А миналата седмица на Капитан Андреево дори нямаше представител на турското РЗИ и се влизаше без каквито и да е сертификати или тестове. Само на връщане от нашето РЗИ проверяваха.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, jul каза:

@Боян ДимитровНе го искат на границата, но е задължителен, та не се знае кога ще почнат да ги искат. В Одрин може и да става с размятане на паспорт и сертификат, но нататък не. 5 минути няма за попълване, направи си го.

The form you will fill may be checked at the borders of the Republic of Turkey whether you have filled in this form or not, and If you haven’t filled in the form or made misleading statements, you may face legal and administrative sanctions. Furthermore, you might not be allowed to enter Turkey

https://register.health.gov.tr/

 

Аз останах с впечатление, че HES кода го искат само по летищата, ама явно не съм разбрал добре. Смятам да си я попълня като му дойде времето за всеки случай. 

 

Формата нали я попълва един за цялото семейство или трябва да правя нова регистрация поотделно за всеки.  Не съм я разглеждал все още, но няма да навреди да знам предварително. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Боян Димитров каза:

Формата нали я попълва един за цялото семейство или трябва да правя нова регистрация поотделно за всеки.  Не съм я разглеждал все още, но няма да навреди да знам предварително. 

Всеки попълва отделно и получава отделен QR.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Боян Димитров каза:

Аз останах с впечатление, че HES кода го искат само по летищата, ама явно не съм разбрал добре. Смятам да си я попълня като му дойде времето за всеки случай. 

 

Формата нали я попълва един за цялото семейство или трябва да правя нова регистрация поотделно за всеки.  Не съм я разглеждал все още, но няма да навреди да знам предварително. 

Правилно, искат го, но само за вътрешните полети.

Връзка към коментар

Някой може ли да даде мнение за водопадите Капузбаши през зимата. Ще има ли вода, заслужават ли си в този период, ще може ли изобщо да се отиде до тях?

Връзка към коментар
преди 1 час, Боян Димитров каза:

Някой може ли да даде мнение за водопадите Капузбаши през зимата. Ще има ли вода, заслужават ли си в този период, ще може ли изобщо да се отиде до тях?

Започвам с това, че никога не съм била там, като се надявам да има някой, който е ходил в този сезон.

Заради твоя въпрос набързо прегледах какво пише в турски източници: Целогодишно има вода, но зимата очаквано е по-малко. Намира се на 700м. надморска височина.

Изграден е асфалтов път до тях, има и малък паркинг.

Попадат в Национален парк и се плаща такса за вход, както и за колата, ако сте с кола.

Препоръчват да се ходи лятото, за да се насладите на прохладата и красивите гледки.

Повечето снимки, които видях са от топлите месеци, но макар и рядко, се срещат и в по-зимни условия:

 

thumbs_b2_b0d732e35a716bf84a0e8aa3828f6e46.jpg

 

Ето и още някакви неща, които препоръчват в района.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.