Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Според приложения файл детето, което е на 12 може да си направи антигенен тест до 12ч след пристигане в България, за да не е под карантина. Поне аз така го разбрах.

zapoved_vlizane_bg_08_03_2022.pdf

Връзка към коментар
преди 5 минути , neuromancer каза:

Не по-рано от 72часа след влизането, къде видя до 12ч?

Натиснала съм грешен бутон на клавиатурата. 72ч исках да напиша. Това е вариант за нас, след като няма на лесно място лаборатория за тест преди тръгване.

Връзка към коментар
преди 4 часа, magyyy каза:

Това е вариант за нас, след като няма на лесно място лаборатория за тест преди тръгване.

Места за тестване в Истанбул и Одрин (ако сте с лично МПС) валяло. Там са по-популярни ПСР тестовете. Миналата есен цените бяха твърди – 250 ТЛ по летища и 170 ТЛ навсякъде другаде. В Истанбул около Сиркеджи пък и не само съм виждала по вратите на хотели и магазини листове с надпис ПСР (вероятно съдействат).
Ако сте в хотел, питайте на рецепция.

Сега им отпаднаха изискванията за тест за вътрешни полети и може да няма на толкова много места.

Самата аз бягам от идеята за тест в чужбина заради евентуални неблагоприятни последици.

Но миналата година ни се наложи, защото беше задължителен за допускане до вътрешен полет. Правихме в неделя сутрин в голяма частна болница във Фетие, беше готов за час, пращат по мейли – всички мили и любезни, говорят английски, тестът проформа, в мозъка не бъркат.
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 26.02.2022 г. в 20:19, Lindt каза:

Благодаря, няма да е късно тогава и пресни впечатления са много добре дошли 🙂  Ние сме ходили супер отдавна и нямам никакъв спомен как сме избрали фирма, а гледайки през ред посещенията на други магеланци, не съм виждала да има някакво специално място, но си питам за всеки случай.

 

 В Кападокия код БЯЛО

IMG-4905553f757ce1b75f1400486ce8f9da-V.jpg.362448b065df4bab821d35872ad967a5.jpg

 

За полет с балон и дума не може да става

Но при проверка цената за полет е 110Е, може да се договори и малка отстъпка за по голяма група.

 

  • Харесвам 13
  • Шок 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Kalina Ivanova каза:

 В Кападокия код БЯЛО

IMG-4905553f757ce1b75f1400486ce8f9da-V.jpg.362448b065df4bab821d35872ad967a5.jpg

 

За полет с балон и дума не може да става

Но при проверка цената за полет е 110Е, може да се договори и малка отстъпка за по голяма група.

 

Хм, тъкмо се чудя да резервирам ли за началото на пролетната ваканция, че като гледам прогнозата за времето.... все студ и сняг го дават. Май по-добре за май месец да отложим

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Kalina Ivanova с какво пътувахте до Кападокия?

Ако е със самолет София-Истанбул - Кайзери би ли описала процедурата. Вероятно в Истанбул минавате границата и после отново влизате за вътрешен полет. Колко време отнема цялата тази процедура? 1,30 ч. би ли стигнал? 

През април имаме пътуване до там и ме е обзела паника, че няма да успея за вътрешния полет. 

Връзка към коментар
преди 23 часа, mililia каза:

@Kalina Ivanova с какво пътувахте до Кападокия?

Ако е със самолет София-Истанбул - Кайзери би ли описала процедурата. Вероятно в Истанбул минавате границата и после отново влизате за вътрешен полет. Колко време отнема цялата тази процедура? 1,30 ч. би ли стигнал? 

През април имаме пътуване до там и ме е обзела паника, че няма да успея за вътрешния полет. 

Ако полета е на един билет няма причина да се притесняваш. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Извинявам се за повторението, но да попитам и тук.

Има ли някой в Турция, който да се прибира тези дни и би могъл да се опита да вземе едно лекарство? Благодарско.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Граф Вронски каза:

Извинявам се за повторението, но да попитам и тук.

Има ли някой в Турция, който да се прибира тези дни и би могъл да се опита да вземе едно лекарство? Благодарско.

Аз ще ходя средата на седмицата за ден или два, ако не ти е късно няма проблем да ти го купя, само пиши какво ти трябва

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 12.03.2022 г. в 16:01, mililia каза:

@Kalina Ivanova с какво пътувахте до Кападокия?

Ако е със самолет София-Истанбул - Кайзери би ли описала процедурата. Вероятно в Истанбул минавате границата и после отново влизате за вътрешен полет. Колко време отнема цялата тази процедура? 1,30 ч. би ли стигнал? 

През април имаме пътуване до там и ме е обзела паника, че няма да успея за вътрешния полет. 

Ето и клипче с инструкции за трансфера за да ти е по-спокойно, че няма да има проблем 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Здравейте!

За полет с Turkish Airlines през Истанбул за Мексико има ли опасност да ми поискат отрицателен тест на летището в Истанбул (не съм ваксиниран)?

Мексико не изисква нищо, а билетът ще е София-Истанбул-Мексико сити, с около 2-3 часа дупка между полетите, в която няма да напускам летището.

 На връщане по същия начин, но от Канкун. Има ли опасност да не ме пуснат на борда в Канкун или от Истанбул за София без тест, при условие, че България дава право на избор и можеш да стоиш под карантина, ако не искаш да си правиш тест, а пък полетите през Истанбул са просто прекачване?

Връзка към коментар
преди 19 часа, TwinFreaks каза:

Здравейте!

За полет с Turkish Airlines през Истанбул за Мексико има ли опасност да ми поискат отрицателен тест на летището в Истанбул (не съм ваксиниран)?

Мексико не изисква нищо, а билетът ще е София-Истанбул-Мексико сити, с около 2-3 часа дупка между полетите, в която няма да напускам летището.

 На връщане по същия начин, но от Канкун. Има ли опасност да не ме пуснат на борда в Канкун или от Истанбул за София без тест, при условие, че България дава право на избор и можеш да стоиш под карантина, ако не искаш да си правиш тест, а пък полетите през Истанбул са просто прекачване?

По първата отсечка документите ти за влизане в Мексико се проверяват на място в София, всички се редят на гишето за багаж и там се издават бордните карти. В Истнабул си в транзитната зона и там, освен да минеш втори път секюрити проверка, няма какво друго да има нужда да правиш, но и тя не е задължителна, защото е според дестинацията, от която идваш.

Предполагам, че по втората ти отсечка Канкун - София процедурата ще е същата, проверка на документи още в Канкун. 

Всички проверяват документите ти за крайната ти точка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, agenta каза:

По първата отсечка документите ти за влизане в Мексико се проверяват на място в София, всички се редят на гишето за багаж и там се издават бордните карти. В Истнабул си в транзитната зона и там, освен да минеш втори път секюрити проверка, няма какво друго да има нужда да правиш, но и тя не е задължителна, защото е според дестинацията, от която идваш.

Предполагам, че по втората ти отсечка Канкун - София процедурата ще е същата, проверка на документи още в Канкун. 

Всички проверяват документите ти за крайната ти точка.

Много благодаря! Бях почти сигурен, че няма да има проблем, но все пак ми беше леко нервно. Избрах тази дестинация най-вече, защото няма ковид изисквания и ограничения, но липсата на директен полет малко ме понапрегна.

Връзка към коментар

Новият мост е пуснат и ще бъде безплатен за една седмица след отварянето му. После транзитната такса ще бъде 200 турски лири = 13,5$

И още една чудесна новина - възстановяват се фериботните връзки Турция-Гърция, които бяха спрени за повече от 2 години - https://www.ekathimerini.com/news/1180083/island-ferry-routes-to-turkish-coast-to-be-relaunched-after-two-years/?fbclid=IwAR1gi2iotGx5S2liqg9Tt13BnIFC7o98QSd9sP8vBLWIxnZ-zgCksWHrkvs

 

FB_IMG_1647636920236.jpg

  • Харесвам 16
  • Браво 2
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Как стои въпросът с такситата от летището в Истанбул (IST), лесно ли се ориентира човек кои са официалните и откъде са ги хване? Горе-долу колко би излязъл курс от летището до района на Галата?

Връзка към коментар
преди 2 минути , nazional каза:

Здравейте,

 

Как стои въпросът с такситата от летището в Истанбул (IST), лесно ли се ориентира човек кои са официалните и откъде са ги хване? Горе-долу колко би излязъл курс от летището до района на Галата?

Ето подробно обяснение за такситата от летището.

Аз съм ползвала в обратната посока, но цената вече не е актуална. Фирмата беше itaksi.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте. Колко излиза долу горе разходка по Босфора вечер с програма на място ако си го организираш сам. Ноември месец ходихме, но сигурно цените са се променили. Питам, защото на мои познати от агенцията им искат 60€ за такава екскурзия. А да не коментирам, че за посещение на Сафир им искат 30€ 😳

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , borislavpetkov84 каза:

Здравейте. Колко излиза долу горе разходка по Босфора вечер с програма на място ако си го организираш сам. Ноември месец ходихме, но сигурно цените са се променили. Питам, защото на мои познати от агенцията им искат 60€ за такава екскурзия. А да не коментирам, че за посещение на Сафир им искат 30€ 😳

Сакън, няма такива цени. С програма не знам как е, но едночасовата разходка от моста Галата е за жълти стотинки. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 27 минути , borislavpetkov84 каза:

Здравейте. Колко излиза долу горе разходка по Босфора вечер с програма на място ако си го организираш сам. Ноември месец ходихме, но сигурно цените са се променили. Питам, защото на мои познати от агенцията им искат 60€ за такава екскурзия. А да не коментирам, че за посещение на Сафир им искат 30€ 😳

За Разходка с корабче по Босфора (3ч.) + вечеря - мисля, че беше 35€ или там някъде.
За качване на най-горната тераса на Сапфир беше 7-8€. Колкото и, евентуално, да са вдигнали цените в последно време, няма да са чак посочените от вас. Ама агенцията слага допълнително цена за трансфер от-до хотела, за водач, за своя си хонорар и Бог знае за какво още. Най-добре човек да си ходи самостоятелно - каквото иска, където иска, както иска си го прави пътешествието.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.