Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 22 часа, borislavpetkov84 каза:

Здравейте. Колко излиза долу горе разходка по Босфора вечер с програма на място ако си го организираш сам. Ноември месец ходихме, но сигурно цените са се променили. Питам, защото на мои познати от агенцията им искат 60€ за такава екскурзия. А да не коментирам, че за посещение на Сафир им искат 30€ 😳

Аз съм ползвала тези - Turnatour - Сами си ги намерихме, отидохме в офиса им, което безкрайно ги учуди, но ни направиха отстъпка в цената, която тогава беше 40/50 евро в зависимост от наличието на алкохол. Сега погледнах цената е 50/70 евро.

Вероятно разходката за вечеря на корабче е едно от малкото неща, които излизат по-евтини при агенциите(в повечето случаи), защото те си наемат/работят с определени корабчета и си договарят цена. Недостатък за мен ще е наличието на цял кораб с български туристи, както и вида на музиката.

 

Като цяло този тип разходка/забавление не ме впечатли особено - докато ядеш не виждаш достатъчно от красотата навън, освен това нощни снимки от клатещо се корабче си е сложна работа. 

 

Относно цената за Сапфир - доста е. Но има нещо, което забеязах вече за много туристически обекти - различни цени за местни и чужденци.

Не знам каква е в момента цената на Сапфир за чужденци, но за кулата Чамлъджа например цената се различава два пъти - 60 срещу 120 лири, за Емаар Скай вю - 105 срещу 325. Та важно в случая е колко струва билета и влиза ли в цената, която пак казвам е висока за мен.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Малко тъп въпрос, ама да попитам все пак.

Има ли някакъв шанс да се влезе в Турция с лична карта? На всякъде пише паспорт, но тук-там чета, че могло да се влезе и с лична карта. Нямам идея, доколко може да е вярно.

Връзка към коментар

Тц. 

Може и да е писано, но да не съм видяла. За следващ път бих планирала Истанбул - Бурса за 49 лири. 

https://budo.burulas.com.tr/tr/budo/mobil?gclid=CjwKCAjwxZqSBhAHEiwASr9n9KW9cGo-fKkwHXO1Yny90TDPESq8BwjFw-VFzib3H5-eVMwYBwvMvxoCnwoQAvD_BwE#

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, mililia каза:

Малко тъп въпрос, ама да попитам все пак.

Има ли някакъв шанс да се влезе в Турция с лична карта? На всякъде пише паспорт, но тук-там чета, че могло да се влезе и с лична карта. Нямам идея, доколко може да е вярно.

Не мисля, че може, поради простата причина, че в паспорта слагат печати на влизане и излизане, а в личната карта няма как.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, mililia каза:

Малко тъп въпрос, ама да попитам все пак.

Има ли някакъв шанс да се влезе в Турция с лична карта? На всякъде пише паспорт, но тук-там чета, че могло да се влезе и с лична карта. Нямам идея, доколко може да е вярно.

Твърдо не.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, mililia каза:

Има ли някакъв шанс да се влезе в Турция с лична карта?

ЕЖК 

 

Тръгналите с лични карти ги оставят да подсмърчат на границата от българска страна и да се молят на влизащите автобуси да ги върнат по родните места. Проверено от мои колеги на няколко пъти:yes: Да се чуди човек как не им увряха мозъците да си проверяват документите преди пътуване. Отивали на пазар !

Благодарни сме, че не искат визи за пребиваване до три месеца и влизането ни е възможно до деня на изтичане на паспорта, стига да се върнеш обратно веднага. 

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/turkey

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, muchachote каза:

Не мисля, че може, поради простата причина, че в паспорта слагат печати на влизане и излизане, а в личната карта няма как.

Не е точно така, влизала съм в Турция с лична карта ( не българска), слагат печат на допълнително листче, което представяш после на гранична полиция преди да излезеш от страната. 

Връзка към коментар

Проблемът изобщо не е в печата, а до договрка между държавите. 

За Сърбия примерно, ако съм с паспорт слагат печат, ако съм с лк - не. Но България и Сърбия са договорили, че са валидни и двата документа. 

Връзка към коментар
преди 1 час, МИМИто каза:

Здравейте, планирам Кападокия с кола и се чудя дали трябва да се включим към организиран тур /зелен, червен или син/ или можем да си обикаляме сами? 

Можете сами да обикаляте.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам дали е споделяна информацията, но днес установих, че Пегасус пускат директни полети от София до Анталия всеки вторник и събота, от май до октомври. Успешни резервации и приятни почивки на всички!

3vh3T.png

  • Харесвам 18
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към коментар
На 3.04.2022 г. в 2:03, yyanat@abv.bg каза:

Не знам дали е споделяна информацията, но днес установих, че Пегасус пускат директни полети от София до Анталия всеки вторник и събота, от май до октомври. Успешни резервации и приятни почивки на всички!

3vh3T.png

Страхотна новина. тъкмо се чудех дали Anadolu Jet пак ще пуснат, а ако и те върнат директните до Анталия каквито имаше и миналата година ще е още по-добре. Хем ще има избор, хем ще има и конкуренция. Миналата година се връщахме с тях с редовния полет, беше доста пълен.

Връзка към коментар
преди 22 часа, savagejo каза:

Привет, някой дали може да ми препоръча фирма за полети с балон за Кападокия?

@savagejo, има много фирми за полети с балони в Гьореме, като цената на полета варира според броя на хората и продължителността на полета, но според мен най-голямо значение при избора на полет с балон има не цената, а качеството на услугата, и майсторлъка на пилотите, тоест избора на една от десетките фирми предлагащи полети с балони.
А най-добрите пилоти струват и по-скъпо, така както е във всяка една професия. Най-добрите струват по-скъпо от средняците и тези дето за нищо не стават.
Защото на 1000 метра височина най-важното е да се чувстваш в безопасност.
Има фирми, които не правят компромиси с безопасността, имат най-добрите пилоти и съответно са с по-високи цени, но при тях е най-сигурно.
Нагледах се на полети, които завършват две минути след като са почнали и на приземявания, в които платформата прави истински офроуд из полето само и само пилотът на балона да успее някак си да я улучи и да успее да се приземи на нея.
А ние платихме най-високата цена, летяхме с най-добрата фирма-  Royal Ballon,  случихме и при разпределението на най-добрия пилот- Толга и се наслаждавахме  на безпроблемно кацане, като шофьорът на платформата спокойно си пушеше извън кабината, знаейки че няма да му се наложи да хуква из полята, за да гони балона. Наслаждавахме се и на възможността да летим много ниско над земята , да минаваме през близки един до друг комини, да се изидигаме за секунди на голяма височина и да се насладим на цялата красота на Кападокия.
Ние летяхме през лятото на 2019 година.
Резервацията я направих директно през сайта на Royal Ballon.
Резервацията се гарантира с кредитна или дебитна карта, но не се плаща и стотинка предварително.
Тогава цената беше 180€ на човек, като при плащане на място в брой, а не с карта ти правят 10€ отстъпка.
Тоест ние платихме по 170€ на човек.
Като направих резервацията веднага ми изпратиха ваучер с имената ни, националността ни, датата на полета, часа в който ще ни вземат, хотела от който ще ни вземат и часа на връщане в хотела.
Взеха ни в 4,15 сутринта, а в 7,45 ни върнаха обратно с микробус в хотела.
Иначе времетраенето на стандартния полет е от 1 час до 1,30часа.
Като ни взеха сутринта ни закараха в базата на Royal Ballon /техния хотел/, където ни очакваше закуска, след закуската имаше инструктаж, раздадоха ни сувенири- шапки и още някакви дреболии.
След това ни качиха по микробусите и ни закараха до балоните, на края на Гьореме.
След полета ни раздадоха сувенирни медали, имаше шампанско, ягоди, пак малка закуска и обратно с микробус до хотела.

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Roje каза:

@savagejo, има много фирми за полети с балони в Гьореме, като цената на полета варира според броя на хората и продължителността на полета, но според мен най-голямо значение при избора на полет с балон има не цената, а качеството на услугата, и майсторлъка на пилотите, тоест избора на една от десетките фирми предлагащи полети с балони.
А най-добрите пилоти струват и по-скъпо, така както е във всяка една професия. Най-добрите струват по-скъпо от средняците и тези дето за нищо не стават.
Защото на 1000 метра височина най-важното е да се чувстваш в безопасност.
Има фирми, които не правят компромиси с безопасността, имат най-добрите пилоти и съответно са с по-високи цени, но при тях е най-сигурно.
Нагледах се на полети, които завършват две минути след като са почнали и на приземявания, в които платформата прави истински офроуд из полето само и само пилотът на балона да успее някак си да я улучи и да успее да се приземи на нея.
А ние платихме най-високата цена, летяхме с най-добрата фирма-  Royal Ballon,  случихме и при разпределението на най-добрия пилот- Толга и се наслаждавахме  на безпроблемно кацане, като шофьорът на платформата спокойно си пушеше извън кабината, знаейки че няма да му се наложи да хуква из полята, за да гони балона. Наслаждавахме се и на възможността да летим много ниско над земята , да минаваме през близки един до друг комини, да се изидигаме за секунди на голяма височина и да се насладим на цялата красота на Кападокия.
Ние летяхме през лятото на 2019 година.
Резервацията я направих директно през сайта на Royal Ballon.
Резервацията се гарантира с кредитна или дебитна карта, но не се плаща и стотинка предварително.
Тогава цената беше 180€ на човек, като при плащане на място в брой, а не с карта ти правят 10€ отстъпка.
Тоест ние платихме по 170€ на човек.
Като направих резервацията веднага ми изпратиха ваучер с имената ни, националността ни, датата на полета, часа в който ще ни вземат, хотела от който ще ни вземат и часа на връщане в хотела.
Взеха ни в 4,15 сутринта, а в 7,45 ни върнаха обратно с микробус в хотела.
Иначе времетраенето на стандартния полет е от 1 час до 1,30часа.
Като ни взеха сутринта ни закараха в базата на Royal Ballon /техния хотел/, където ни очакваше закуска, след закуската имаше инструктаж, раздадоха ни сувенири- шапки и още някакви дреболии.
След това ни качиха по микробусите и ни закараха до балоните, на края на Гьореме.
След полета ни раздадоха сувенирни медали, имаше шампанско, ягоди, пак малка закуска и обратно с микробус до хотела.

@Roje абсолютно си права, затова търся препоръки 🙂.

Благодаря много за препоръката, ще погледна сайта на фирмата 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Roje каза:

@savagejo, има много фирми за полети с балони в Гьореме, като цената на полета варира според броя на хората и продължителността на полета, но според мен най-голямо значение при избора на полет с балон има не цената, а качеството на услугата, и майсторлъка на пилотите, тоест избора на една от десетките фирми предлагащи полети с балони.
А най-добрите пилоти струват и по-скъпо, така както е във всяка една професия. Най-добрите струват по-скъпо от средняците и тези дето за нищо не стават.
Защото на 1000 метра височина най-важното е да се чувстваш в безопасност.
Има фирми, които не правят компромиси с безопасността, имат най-добрите пилоти и съответно са с по-високи цени, но при тях е най-сигурно.
Нагледах се на полети, които завършват две минути след като са почнали и на приземявания, в които платформата прави истински офроуд из полето само и само пилотът на балона да успее някак си да я улучи и да успее да се приземи на нея.
А ние платихме най-високата цена, летяхме с най-добрата фирма-  Royal Ballon,  случихме и при разпределението на най-добрия пилот- Толга и се наслаждавахме  на безпроблемно кацане, като шофьорът на платформата спокойно си пушеше извън кабината, знаейки че няма да му се наложи да хуква из полята, за да гони балона. Наслаждавахме се и на възможността да летим много ниско над земята , да минаваме през близки един до друг комини, да се изидигаме за секунди на голяма височина и да се насладим на цялата красота на Кападокия.
Ние летяхме през лятото на 2019 година.
Резервацията я направих директно през сайта на Royal Ballon.
Резервацията се гарантира с кредитна или дебитна карта, но не се плаща и стотинка предварително.
Тогава цената беше 180€ на човек, като при плащане на място в брой, а не с карта ти правят 10€ отстъпка.
Тоест ние платихме по 170€ на човек.
Като направих резервацията веднага ми изпратиха ваучер с имената ни, националността ни, датата на полета, часа в който ще ни вземат, хотела от който ще ни вземат и часа на връщане в хотела.
Взеха ни в 4,15 сутринта, а в 7,45 ни върнаха обратно с микробус в хотела.
Иначе времетраенето на стандартния полет е от 1 час до 1,30часа.
Като ни взеха сутринта ни закараха в базата на Royal Ballon /техния хотел/, където ни очакваше закуска, след закуската имаше инструктаж, раздадоха ни сувенири- шапки и още някакви дреболии.
След това ни качиха по микробусите и ни закараха до балоните, на края на Гьореме.
След полета ни раздадоха сувенирни медали, имаше шампанско, ягоди, пак малка закуска и обратно с микробус до хотела.

Още  един глас за Royal. По същите причини ги избрахме и по време на полета можеше да се сравни с останалите. Наистина се справиха много добре, полетът беше атрактивен, а не само издигане на Х метра и после кацане. Аз много бях чел и за материалите на балоните, пилотите и т.н. И да, факт е, че можеше да летим и на поне половин цена, обаче не съжалявам за нито една стотинка дадена за този полет.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз съм летяла с Истанбул балон и само суперлативи мога да кажа и за тях. Според мен няма пилот, който да не е подготвен, никоя фирма не би направила компромис със сигурността на хората и лиценза си за полети. И тук в Бг се лети с балони и ми се е случвало да откажат полет, дори и след като са вдигнали балона. И няма сърдити, сигурността над всичко останало.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 50 минути , ivailo_radev каза:

И още нещо - Roje е мъж 🙂

 

@ivailo_radev Абсолютно си прав! Доказано е не само с профилната ми снимка, но и с ДНК- на сина ми и на внука ми.

ПС. И те са мъже

  • Смея се 5
Връзка към коментар

Следя темата за

На 4.04.2022 г. в 11:27, savagejo каза:

Привет, някой дали може да ми препоръча фирма за полети с балон за Кападокия?

Следя мненията за полет с балон в Кападокия и пуснах запитване на Royal Ballon - действат светкавично след запитване :

Royal Balloon - Cappadocia / Special Internet Booking Prices are listed as following:

 ROYAL KING FLIGHT (75 Minutes - max. 8 passengers)
- 280,00 Euro per person

- You may see children rates as below;
* We do not accept any kid to our flight, if they are under 6 years.
* Between 6-11 years rate is 240 Euro for per child.
* 12 and over than 12 will be full price.

FREE Royal Balloon Polo T-Shirt (Retail Value 13,00 Euro)


ROYAL QUEEN PLUS FLIGHT (60 Minutes - max. 16 passengers)
- 240,00 Euro per person
- You may see children rates as below;
* We do not accept any kid to our flight, if they are under 6 years.
* Between 6-11 years rate is 200 Euro for per child.
* 12 and over than 12 will be full price.

+ FREE Royal Balloon Baseball Cap (Retail Value 6,00 Euro)

 

ROYAL QUEEN FLIGHT (60 Minutes - max. 20 passengers)
- 180,00 Euro per person
- You may see children rates as below;
* We do not accept any kid to our flight, if they are under 6 years.
* Between 6-11 years rate is 140 Euro for per child.
* 12 and over than 12 will be full price.

+ FREE Royal Balloon Baseball Cap (Retail Value 6,00 Euro)

 

Ако има и други оферти ,моля да ги споделите тук.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз имам резервация за полет с Royal Balloon - Cappadocia Надявам се в края на месеца да имам шанса да летя с тях 🙂 Миналата седмица направих резервация, плащането е предварително. За детето (6год.) цената е 120 евро, за нас 160 евро за 24 април, полет с 20 човека. Безплатно при онлайн резервация на същата цена правят жест и ще ни качат в балон за 16 човека. Виждам, че офертата по-горе е с по-високи цени, вероятно става въпрос за друг период. Повече подробности ще мога да дам след 24 април. 

Доста ревюта изчетох за балоните и реших, че ще заложа на тази фирма. 

Връзка към коментар
преди 8 часа, Otnesen каза:

Следя темата за

Следя мненията за полет с балон в Кападокия и пуснах запитване на Royal Ballon - действат светкавично след запитване :

Royal Balloon - Cappadocia / Special Internet Booking Prices are listed as following:

 ROYAL KING FLIGHT (75 Minutes - max. 8 passengers)
- 280,00 Euro per person

- You may see children rates as below;
* We do not accept any kid to our flight, if they are under 6 years.
* Between 6-11 years rate is 240 Euro for per child.
* 12 and over than 12 will be full price.

FREE Royal Balloon Polo T-Shirt (Retail Value 13,00 Euro)


ROYAL QUEEN PLUS FLIGHT (60 Minutes - max. 16 passengers)
- 240,00 Euro per person
- You may see children rates as below;
* We do not accept any kid to our flight, if they are under 6 years.
* Between 6-11 years rate is 200 Euro for per child.
* 12 and over than 12 will be full price.

+ FREE Royal Balloon Baseball Cap (Retail Value 6,00 Euro)

 

ROYAL QUEEN FLIGHT (60 Minutes - max. 20 passengers)
- 180,00 Euro per person
- You may see children rates as below;
* We do not accept any kid to our flight, if they are under 6 years.
* Between 6-11 years rate is 140 Euro for per child.
* 12 and over than 12 will be full price.

+ FREE Royal Balloon Baseball Cap (Retail Value 6,00 Euro)

 

Ако има и други оферти ,моля да ги споделите тук.

И аз получих същите цени, за 30 Май.

 

Другата фирма към която пуснах запитване е Assiana

Standard Flight

Take Off Time: 06:00
Shuttle Pick up: 1.5 hours before
Flight duration: 50-60 min
Passengers : 12-20
Coffee and Cake before flight.
Non-Alcoholic Champagne After Flight.

 

The Standart Flight Cost 145 Euro Per person

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Banditka каза:

Аз имам резервация за полет с Royal Balloon - Cappadocia Надявам се в края на месеца да имам шанса да летя с тях 🙂 Миналата седмица направих резервация, плащането е предварително. За детето (6год.) цената е 120 евро, за нас 160 евро за 24 април, полет с 20 човека. Безплатно при онлайн резервация на същата цена правят жест и ще ни качат в балон за 16 човека. Виждам, че офертата по-горе е с по-високи цени, вероятно става въпрос за друг период. Повече подробности ще мога да дам след 24 април. 

Доста ревюта изчетох за балоните и реших, че ще заложа на тази фирма. 

За 30 април ми дадоха тази цена.

Връзка към коментар

Аз съм летяла с Асиана, беше чудесно. Всичко от обявеното го имаше. Полетът - 80 минути, приземиха ни на ремаркето и даже така ни возиха офроуд с веещ се балон отгоре. 🙂 Ето така. 

 

42492159_10156772354247148_8890899400155463680_n.jpg.3237307250bb3a863f18b77814d65870.jpg 

 

И безалкохолното шампанско накрая. Пилотът е с шапката.

 

42601072_10156772355342148_7972307471517614080_n.jpg.05da5951fec7b9afee2be086833bf575.jpg

 

И долу до коминчетата ни сваляше, дърветата можеха да се докоснат, и на 1000 метра ни качи и с други балони се поотърквахме в ниските долинки, и изгрев над вулкана имаше – пълна програма. Една идея повече пари платихме, но беше септември.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.