Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 5 часа, Otnesen каза:

За 30 април ми дадоха тази цена.

Значи, са увеличили цената.

Аз първо питах за 23.04., но ми казаха, че няма места и след това резервирах за 24.04.

 

Другите, на които писах са Turquaz Balloons. Това ми отговориха:

 

Comfort Turquaz Flight with 16 people capacity basket is 180 euro per person.

Private Turquaz Flight is 2800 euro.
To start booking; please fill the secure form from the link below. We only need a card number to confirm your booking. You will be making payment on the day of your flight. 
Price includes full insurance cover, light breakfast, champagne celebration, medal, flight certificate, pick-up and drop-off hotel.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам, но на витрините на всички хотели имаше надпис ПСР. Доколкото ми е известно, идват на място ти правят срещу 15-20лв.

Антигенните май при тях не са на почит, никъде не видях обявени 🙂 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Banditka каза:

Аз имам резервация за полет с Royal Balloon - Cappadocia Надявам се в края на месеца да имам шанса да летя с тях 🙂 Миналата седмица направих резервация, плащането е предварително. За детето (6год.) цената е 120 евро, за нас 160 евро за 24 април, полет с 20 човека. Безплатно при онлайн резервация на същата цена правят жест и ще ни качат в балон за 16 човека. Виждам, че офертата по-горе е с по-високи цени, вероятно става въпрос за друг период. Повече подробности ще мога да дам след 24 април. 

Доста ревюта изчетох за балоните и реших, че ще заложа на тази фирма. 

И ние резервирахме за 15 април при същите цени и предимства. 

Ще докладвам след полета.

За Турция каква валута да приготвя - долари, евро, турски лири или теглене от Револют?

Връзка към коментар
преди 35 минути , mililia каза:

За Турция каква валута да приготвя - долари, евро, турски лири или теглене от Револют?

Най-изгоден курс е при плащане с карта, ако самата карта няма някаква такса. 
Аз плащам в лири, като сменям там на място. От тук купувам малка за началото.

С Револют има безплатно теглене от една банка, но не знам коя - писали са я тук. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Mary каза:

Най-изгоден курс е при плащане с карта, ако самата карта няма някаква такса. 
Аз плащам в лири, като сменям там на място. От тук купувам малка за началото.

С Револют има безплатно теглене от една банка, но не знам коя - писали са я тук. 

А от каква валута сменяш на място за лири  - долари или евро? 

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , mililia каза:

А от каква валута сменяш на място за лири  - долари или евро? 

 

Евро, но сега прочетох, че има някакви колебания в еврото и можеш да провериш как ще е по-изгодно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@mililiaСлед като четох в друг форум за превалутиране на неизгоден курс, си проверих сметката. Плащанията ми са осчетоводени с вчерашна дата на над 14 ст. за лира при курс 12ст. Такса няма по картата, но за пръв път плащанията с карта са ми излезли по-неизгодни от плащането с пари. Еврото пък е на 1,97, понеже в хотела ме таксуваха в евро.

Плащанията с Револют са ми най-изгодни /12ст./, за теглене също, но ми сложи единия път такса 1% за уикенд. Пробвах да тегля поне от 3 банки и намирам разлика от преди: на нито един от банкоматите не ме пита дали тегля директно в лири или да ми превалутира /преди питаше и имаше в единия случай комисионна/. Най-изгоден курс и никаква такса беше отново на ING Bank.

В резюме - качи си пари в Револют и плащай с нея или тегли, ако се наложи. Лири бях купила при курс малко над 12ст. от България, но нит ми е удобно да нося толкова в брой, нито знам колко ще ми трябват. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
На 5.04.2022 г. в 9:32, Roje каза:

@savagejo, има много фирми за полети с балони в Гьореме, като цената на полета варира според броя на хората и продължителността на полета, но според мен най-голямо значение при избора на полет с балон има не цената, а качеството на услугата, и майсторлъка на пилотите, тоест избора на една от десетките фирми предлагащи полети с балони.
А най-добрите пилоти струват и по-скъпо, така както е във всяка една професия. Най-добрите струват по-скъпо от средняците и тези дето за нищо не стават.
Защото на 1000 метра височина най-важното е да се чувстваш в безопасност.
Има фирми, които не правят компромиси с безопасността, имат най-добрите пилоти и съответно са с по-високи цени, но при тях е най-сигурно.
Нагледах се на полети, които завършват две минути след като са почнали и на приземявания, в които платформата прави истински офроуд из полето само и само пилотът на балона да успее някак си да я улучи и да успее да се приземи на нея.
А ние платихме най-високата цена, летяхме с най-добрата фирма-  Royal Ballon,  случихме и при разпределението на най-добрия пилот- Толга и се наслаждавахме  на безпроблемно кацане, като шофьорът на платформата спокойно си пушеше извън кабината, знаейки че няма да му се наложи да хуква из полята, за да гони балона. Наслаждавахме се и на възможността да летим много ниско над земята , да минаваме през близки един до друг комини, да се изидигаме за секунди на голяма височина и да се насладим на цялата красота на Кападокия.
Ние летяхме през лятото на 2019 година.
Резервацията я направих директно през сайта на Royal Ballon.
Резервацията се гарантира с кредитна или дебитна карта, но не се плаща и стотинка предварително.
Тогава цената беше 180€ на човек, като при плащане на място в брой, а не с карта ти правят 10€ отстъпка.
Тоест ние платихме по 170€ на човек.
Като направих резервацията веднага ми изпратиха ваучер с имената ни, националността ни, датата на полета, часа в който ще ни вземат, хотела от който ще ни вземат и часа на връщане в хотела.
Взеха ни в 4,15 сутринта, а в 7,45 ни върнаха обратно с микробус в хотела.
Иначе времетраенето на стандартния полет е от 1 час до 1,30часа.
Като ни взеха сутринта ни закараха в базата на Royal Ballon /техния хотел/, където ни очакваше закуска, след закуската имаше инструктаж, раздадоха ни сувенири- шапки и още някакви дреболии.
След това ни качиха по микробусите и ни закараха до балоните, на края на Гьореме.
След полета ни раздадоха сувенирни медали, имаше шампанско, ягоди, пак малка закуска и обратно с микробус до хотела.

Напълно споделям написаното от Roje! Преди две години ние също се доверихме на качеството пред цената и летяхме с Turquaz Balloons, като платихме по 130 евро на човек. Освен описаното по-горе е важно да се уточни, че по-скъпите фирми предлагат и кошове с намален брой пасажери. Така, ние бяхме сами в едно от четирите отделения на коша и се наслаждавахме на уникални гледки от всички страни, без да е нужно да се блъскаме с останалите хора. Казвам го, защото видяхме кошове с по 4-6 човека във всяко от четирите отделения на коша и очевидно за хората наблъскани в тях представляваше неудобство това иначе незабравимо преживяване...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, savagejo каза:

Опитвам се да си платя резервация за балоните, но ми искат mail order, т.е искат ми данните за картата? Някой с подобен проблем?

При Royal протече по същия начин. Доверих им се, дали е било умно, не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, savagejo каза:

Опитвам се да си платя резервация за балоните, но ми искат mail order, т.е искат ми данните за картата? Някой с подобен проблем?

На Turquaze ми писаха, че ще искат номер на кредитна карта за резервацията, но плащането е в деня на полета.
Аз взех билети от Royal - платихме директно без да даваме номер на карта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Banditka каза:

На Turquaze ми писаха, че ще искат номер на кредитна карта за резервацията, но плащането е в деня на полета.
Аз взех билети от Royal - платихме директно без да даваме номер на карта.

А как точно? Понеже на нас всички ни искат предварително плащане.

Връзка към коментар
На 6.04.2022 г. в 17:21, jul каза:

@mililiaСлед като четох в друг форум за превалутиране на неизгоден курс, си проверих сметката. Плащанията ми са осчетоводени с вчерашна дата на над 14 ст. за лира при курс 12ст. Такса няма по картата, но за пръв път плащанията с карта са ми излезли по-неизгодни от плащането с пари. Еврото пък е на 1,97, понеже в хотела ме таксуваха в евро.

Плащанията с Револют са ми най-изгодни /12ст./, за теглене също, но ми сложи единия път такса 1% за уикенд. Пробвах да тегля поне от 3 банки и намирам разлика от преди: на нито един от банкоматите не ме пита дали тегля директно в лири или да ми превалутира /преди питаше и имаше в единия случай комисионна/. Най-изгоден курс и никаква такса беше отново на ING Bank.

В резюме - качи си пари в Револют и плащай с нея или тегли, ако се наложи. Лири бях купила при курс малко над 12ст. от България, но нит ми е удобно да нося толкова в брой, нито знам колко ще ми трябват. 

 @julтаксата уикенд за теглене ли е или при плащания ? И аз разбрах за дървения курс на ДСК  - 14 ст, досега винги съм плащал с ДСК Уиз , но за предстоящото  ми ходене до Истанбул съм си приготвил Револут и КК на Булбанк- за нея също прочетох, че е ОК. Тази на ДСК остава само за България.

Връзка към коментар
В момента, nino каза:

 @julтаксата уикенд за теглене ли е или при плащания ? И аз разбрах за дървения курс на ДСК  - 14 ст, досега винги съм плащал с ДСК Уиз , но за предстоящото  ми ходене до Истанбул съм си приготвил Револут и КК на Булбанк- за нея също прочетох, че е ОК. Тази на ДСК остава само за България.

За теглене и то само за банкомат на 1 банка. За плащане си беше ок. 

За БГ карти изглежда прецаканите са ДСК и ПИБ. Излиза на 14,2 ст, защото превалутирали през евро, а не директно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След като пускат влака от София до Истанбул и обратно, имате ли идея, ако го ползваме как да стигнем от гарата, където спира в Истанбул до Таксим ? Има ли градски транспорт, лесно ли е  ? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, infectedmushroom каза:

След като пускат влака от София до Истанбул и обратно, имате ли идея, ако го ползваме как да стигнем от гарата, където спира в Истанбул до Таксим ? Има ли градски транспорт, лесно ли е  ? 

Лесно е. Влакът спираше на Halkali, там на съседен коловоз се хваща Мармарай до Yenikapi, където се прекачвате на метро до Таксим. 
И трябва да си купите истанбулкарт за транспорта на Halkali.

Бях свидетел как я построиха тази гара за два месеца – поне частта с пероните и ескалаторите, в 10 часа вечерта работиха.

Самият влак е чудесен, винаги сме взимали двойно купе, цената от Пловдив беше 115 лв двупосочно/на човек. Вътре две легла едно над друго (сгъваеми, долното ставаше на широки седалки), мивка с топла вода, осветление и огледало, хладилник, шкафчета.

 

DSC_3900.JPG.db41f0888a74e6824e6663930d6afee9.JPG

 

В хладилника – винаги едно и също – две води по 500 мл, два пакета бисквити cheezy зелени и два сока по 250 мл. Дават сапунче, хавлийка, чисти чаршафи. Е, не са като вкъщи. Одеялата са гадни. Има климатизация (топло/студено). В тоалетната – бива, докато не минат всички по няколко пъти. Вагоните са турски и даже има баня с душ, но не работи. 
Най-хубавото – разписание се спазва, на граница се седи, колкото пише. В България гранична проверка е в Свиленград, лежиш си в легълцето и нашите само ти взимат паспорта, после го връщат. На Капъкуле, уви, се слиза, а вече и с все багаж заради скенера. Има безмитна лавка за цигари/алкохол.

 

Четириместните купета бяха по 95 лв двупосочно от Пловдив. Там няма мивки и хладилници. Един път се сетихме в последния момент, че ще ходим и то по 24 май, нямаше двуместни, те са два вагона максимум – обаче купих две долни легла, а горе имаше някакви 18 годишни момиченца.
Виждала съм и по шест места, но там наистина са като сардели и основно пътуват backpackers в студентска възраст.
Който спи леко – тапи за уши. След Капъкуле към Истанбул постоянно натиска клаксона машинистът. 

 

За пътуващи сами жени – ако сте в двойно купе, няма никога да сложат мъж при вас. Даже е вероятно да си пътувате сама. Но четириместните не се делят по полов признак.

С влака пътуваха предимно международни туристи – всякакви съм виждала, Малайзия, Китай, Австралия и по-малко българи и турци. Откъде научаваха тези хора за влака – загадка. Билети се продават само офлайн и на жената на гарата в Пловдив ѝ отнемаше по двайсетина минути да ми напечата четири билета...

 

За предимството пред това да прекараш нощта в легнало положение в сравнение със седенето в автобуса няма да обяснявам.

 

С такива вагони се движи и Източният експрес Анкара-Карс, на който много искам да се повозя някой ден. Инфо (на турски, но с преводача става ясно).

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Здравейте, предстои ми пътуване за първи път в мечтания град - Истанбул.

Имам няколко въпроса на които не успях да си отговоря.

Екскурзията ни е организирана, но с моята компания искаме малка промяна в маршрута - въпроса ми е:

Как може да стигнем с ферибот от Долмабахче до Бебек (крайбрежната)?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Ms.Koleva каза:

Здравейте, предстои ми пътуване за първи път в мечтания град - Истанбул.

Имам няколко въпроса на които не успях да си отговоря.

Екскурзията ни е организирана, но с моята компания искаме малка промяна в маршрута - въпроса ми е:

Как може да стигнем с ферибот от Долмабахче до Бебек (крайбрежната)?

Мисля, че няма такъв ферибот. От Долмабахче до Бебек можете да стигнете с автобус. Автобуси в направление Бебек, Истиние, Саръйер има от бус-терминала Бешикташ - това е на около 1км от главния вход на Долмабахче по ул. Dolmabahçe Cd. в посока Oртакьой, първият мост над Босфора. Автобус има от спирка Кабаташ, която на около 650м преди Долмабахче. Там е и последната спирка на трамвая Т1 и долната станция на фуникуляра Кабаташ-Таксим. Mисля, че автобус 15Д пътуваше от Еминюню до Саръйер основно по крайбрежната улица, което включва и спирка на крайбрежната при Бебек. Но трябва да знаете, че в пиковите часове, особено късно след обед, има голяма вероятност да попаднете в колосално задръстване и пътуване, което трае обикновено 20-30 мин. да се проточи два часа.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Единствен вариант е корабът от Бешикташ в 12 (натиснете върху Eminönü | Kalkış в разписанието). Но може и в други часове да се хване от Бешикташ и да се иде до Арнавуткьой, после малко с автобус или пеш към километър. Но има шосе с коли.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.