Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 2 часа, Марин каза:

Защото във влака мога да спя по-удобно . Бая път ми се струва за автобус. Иначе, направи ми пвечатление че под аватарати пише "5999 публикации". Моляте отговори ми за да ги направим 6000 😃. ОКР-то ми се активизира. 

 

 

Бая, бая, нощем като спиш не го усещаш. А за влака не знам, със спални кушетки ли е? А и е много по- бавен.

Връзка към коментар
На 25.07.2022 г. в 13:24, Марин каза:

Здравейте, мисля да ходя до Истанбул с влак. Смятате ли че една седсмица преди заминаването е твърде късно да се купи билет за влака?

 

Влака има един минус, на турската граница трябва да слезеш с целия багаж за проверка.

Връзка към коментар
преди 28 минути , muchachote каза:

Бая, бая, нощем като спиш не го усещаш. А за влака не знам, със спални кушетки ли е? А и е много по- бавен.

Сега вече пише 6000! Да, със спални купета е. Преди няколко години пътувах с него. останах впечатлен. Иначе съм съгласен. По някое време трябва да слежеш което, си е дразнещо. 

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте! Какви забележителности бихте препоръчали в близост до Чанаккале и района на Дарданелите? Набелязал съм само замъка в Kilitbahir. Видях, че Троя е наблизо - заслужава ли си, или разкопките са изнесени? Благодаря предварително! 

Връзка към коментар

Троя не е нищо особено, но диагонално насреща е остров Божчаада (Тенедос), като селището е с красиви улички и кръчми, а има много лозови масиви. Плажовете също не са лоши, но водата е студена.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Някой пътувал с ферибот от Бодрум до Кос и обратно за ден? Прочетох, че ако купиш онлайн билета е 30€ двупосочен, а ако го купиш директно от пристанището е много по-евтин.

Връзка към коментар
На 15.08.2022 г. в 0:21, Kristian Desev каза:

Здравейте! Какви забележителности бихте препоръчали в близост до Чанаккале и района на Дарданелите? Набелязал съм само замъка в Kilitbahir. Видях, че Троя е наблизо - заслужава ли си, или разкопките са изнесени? Благодаря предварително! 

Галиполският полуостров е известен с тежките си битки от Първата световна война.

Осеян е с мемориали не само на турските войници, но и на англичани,  новозеландци, австралийци. 

По пътя ти има един такъв - Akbas Sehitligi. Има и още по-големи, но трябва да слезеш от Килитбахир надолу, та до самия нос на полуострова. 

По случайност съм бил там по време на официален празник на Турция и беше внушително честване. 

До крепостта на Килитбахир има бастиони с оръдия от времето на Първата световна, а малко по-нататък и втори. 

По пътя ти е крепостта Bigali kalesi, а на върха на полуострова е крепостта Seddulbahir. Когато минавах последно и двете се реставрираха. Би следвало да са завършени вече. 

Чанаккале има крепост,  в която се помещава и доста добър военен музей. 

Троя е място за хора обичащи история. Повечето посетители искат да гледат Големи неща, без да си дават сметка,  че Троя е град съсипан от войни преди 3200 години. С оглед на времето,  историята и историческото му значение си мисля,  че е задължителен. Освен това към него е построен музей мастодонт,  който се пълнеше с експонати още преди няколко години. 

Районът на Троянския полуостров е изпълнен със забележителности. Освен Троя, там е и древният Асос (задължителен), Александрийска Троя и храмът на Аполон Сминтеон, около който се разкопава цял древен град.  На върха на полуострова се намира крепостта Бабакале. 

На о-в Божчада има изцяло възстановена венецианска крепост и отлични условия за кайт сърф. 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Radnev, супер много благодаря за прекрасния отговор. Вчера се върнахме от Егейска Турция и мога само да благодаря, защото твоят пътепис беше основният ,,виновник" да се запътил натам 😀. За 2 нощувки успяхме да посетим Чанаккале, остров Бозджаада и замъка в Килитбахир, възхитени сме. Много исках да стигнем до Асос, но нямахме време, а Троя решихме да я оставим за друг път в комбинация с Асос и селцето Adatepe, признато за едно от най-красивите в Турция. Благодаря отново! 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искам да попитам, дали ще е възможно някой ако ходи скоро в Турция да ми вземе един крем и да ми го изпрати по куриер до гр. Сандански, разбира се, че и ще почерпя.

Не го намирам да го доставят до Б-я, иначе щях да го направя. 😊

Благодаря предварително!  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, Иван Попов каза:

Искам да попитам, дали ще е възможно някой ако ходи скоро в Турция да ми вземе един крем и да ми го изпрати по куриер до гр. Сандански, разбира се, че и ще почерпя.

Не го намирам да го доставят до Б-я, иначе щях да го направя. 😊

Благодаря предварително!  

Ванка, във фейса има групи за поръчки/доставки на стоки от Турция. Познати така си поръчаха някакви неща от тяхната Икея, че тук ги чакаха много дълго време и все ги нямаше. Поразрови се във фейса, ако ти е спешно. Иначе след няколко дни заминавам за Гърция, ако го има там, свирни да ти го взема. Че и на връщане ще мина да ти го оставя лично.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 19 часа, Иван Попов каза:

Искам да попитам, дали ще е възможно някой ако ходи скоро в Турция да ми вземе един крем и да ми го изпрати по куриер до гр. Сандански, разбира се, че и ще почерпя.

Не го намирам да го доставят до Б-я, иначе щях да го направя. 😊

Благодаря предварително!  

Защо не се свържеш с агенцията, местни са и може да ти свършат работа а имат доста 3-4 дневни екскурзии до Турция :  https://www.kunchevtravel.com/контакти_5

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, Argentique каза:

След около месец съм аз чак. Ако не се появи някой мераклия по-рано, дай знак. 😉 

@Граф Вронски Каза, че ще ми купи и ще ми го изпрати. Като го получа ще се похваля. 

Благодаря ти! 😊

 

 

преди 15 часа, DaBo каза:

Ванка, във фейса има групи за поръчки/доставки на стоки от Турция. Познати така си поръчаха някакви неща от тяхната Икея, че тук ги чакаха много дълго време и все ги нямаше. Поразрови се във фейса, ако ти е спешно. Иначе след няколко дни заминавам за Гърция, ако го има там, свирни да ти го взема. Че и на връщане ще мина да ти го оставя лично.

Благодаря ти, много мило за доставката! 😊

Не ми е спешно, това е един гел за масажи и т.н., ние имаме още 1 цяла тубичка, но искаме да имаме, че много помага. 

Пък не съм си сетил за фейса. 

Не, в Гърция го няма със сигурност, иначе на границата на Кулата има гръцка аптека и всичко в нея е гръцко. 

 

 

преди 14 часа, funny каза:

Защо не се свържеш с агенцията, местни са и може да ти свършат работа а имат доста 3-4 дневни екскурзии до Турция :  https://www.kunchevtravel.com/контакти_5

 

И това е вариант, дори и Interlax от Петрич и те пътуват много до Турция. 

Благодаря за идеята. 😊

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 19.08.2022 г. в 11:55, borislavpetkov84 каза:

Някой пътувал с ферибот от Бодрум до Кос и обратно за ден? Прочетох, че ако купиш онлайн билета е 30€ двупосочен, а ако го купиш директно от пристанището е много по-евтин.

Не съм пътувала точно с ферибота от Бодрум до Кос, но съм пътувала от Борум до Сими за ден, като купихме билета от пристанището. Нямам съвсем точен спомен да е имало голяма разлика, ако има може би ще се дължи основно на разлика от курса (на пристанището цената в лири, а он-лайн в евро)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моля за актуална информация за цените на предплатена сим карта с интернет в Турция 

на сайта на Turk telecom има пакет за 60 лири с 20 гигабайта интернет това валидно ли е ?

Връзка към коментар
На 30.08.2022 г. в 12:45, Мира Д каза:

Здравейте! Към коя агенция е най-добре да се направи здравна застраховка за пътуване до Истанбул?

Застраховка не е задължително да е през агенция, защото те не ви съдействат в случай на застрахователно събитие, а трябва да се свържете директно със застрахователя, затова по-добре си я направете онлайн при Generally, Alliance, Unica, Bulins, Levins.

 

Връзка към коментар
На 19.08.2022 г. в 12:55, borislavpetkov84 каза:

Някой пътувал с ферибот от Бодрум до Кос и обратно за ден? Прочетох, че ако купиш онлайн билета е 30€ двупосочен, а ако го купиш директно от пристанището е много по-евтин.

Около 23-25 евро беше през юни,купен от пристанището, не помня онлайн колко беше... 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Климент каза:

Моля за актуална информация за цените на предплатена сим карта с интернет в Турция 

на сайта на Turk telecom има пакет за 60 лири с 20 гигабайта интернет това валидно ли е ?

Преди 2 месеца на Водафон струваше 120 лири картата и 160 лири за един месец 20 Гб интернет, имаше и някакви минути. Това конкретно за чужденци. Най-вероятно вече е по-скъпо. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да попитам пълномощните за пъгуване с деца трябва ли да са преведени на някакъв език(турски, англ.), че не съм се сблъсквала с такъв детски казус до сега?

Връзка към коментар
преди 6 минути , Kalina Ivanova каза:

Да попитам пълномощните за пъгуване с деца трябва ли да са преведени на някакъв език(турски, англ.), че не съм се сблъсквала с такъв детски казус до сега?

Не. Те са само за паспортния контрол в България.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Kalina Ivanova, обаче ако не е еднократно пълномощното, а възнамерявате да го използвате пак за друго излизане/ излизания, си направете и носете копия от него, понеже остава екземпляр при граничния контрол. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.