Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 6 часа, Бръмбар каза:

@Kalina Ivanova, обаче ако не е еднократно пълномощното, а възнамерявате да го използвате пак за друго излизане/ излизания, си направете и носете копия от него, понеже остава екземпляр при граничния контрол. 

Да, благодаря ти.

Вече е сторено това. Не бях сигурна за превода само.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ясно, но тогава наивно бях решил, че ми трябва разрешение да изнасям чужда собственост,  не да внасям. Ама логиката не винаги работи.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Поизчетох темите, но искам да ви попитам:
1. Как процедирате с интернета в Истанбул? Четох за безплатната Wi-Fi, за която беше писала Mary, но купувате ли си карти?

Ако да, на кой оператор, къде, колко, какво? Пакетите на Йетел за Балканите и Турция нещо не ми изглеждат много изгодни, затова си викам да попитам извора. За 4 дни сме там, ще се включа с тежка паническа тема по-късно за план и насоки.
2. За настаняване се препоръчва район Сиркеджи и/или Султанахмет, ако правилно съм разбрала, от гледна точка на близост до основните забележителности?

 

Благодаря на всички!

🙂

 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Мина каза:

Здравейте,

 

Поизчетох темите, но искам да ви попитам:
1. Как процедирате с интернета в Истанбул? Четох за безплатната Wi-Fi, за която беше писала Mary, но купувате ли си карти?

Ако да, на кой оператор, къде, колко, какво? Пакетите на Йетел за Балканите и Турция нещо не ми изглеждат много изгодни, затова си викам да попитам извора. За 4 дни сме там, ще се включа с тежка паническа тема по-късно за план и насоки.
2. За настаняване се препоръчва район Сиркеджи и/или Султанахмет, ако правилно съм разбрала, от гледна точка на близост до основните забележителности?

 

Благодаря на всички!

🙂

 

1. Аз ползвам е-сим карта на Airalo.

Всички оператори имат пакети за туристи.

Безплатен общински нет има на все повече места. Последно за туристи трябваше да се въвежда и номер на паспорта при всяко влизане в нета.

2. Да, удобни райони, близо до забележителности и транспорт.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 9.09.2022 г. в 0:03, Бръмбар каза:

@Kalina Ivanova, обаче ако не е еднократно пълномощното, а възнамерявате да го използвате пак за друго излизане/ излизания, си направете и носете копия от него, понеже остава екземпляр при граничния контрол. 

Моето пълномощно е двуезично (българско-английско) и се със срок на лизинга на автомобила. Минавам през Капъкуле без проблеми и нямам спомен да са ми искали копие за тях.

Относно роуминг и мобилни данни, предварително си пускам дневен пакет от А1 за срока на престоя в Турция, не е болка за умиране.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Mary каза:

1. Аз ползвам е-сим карта на Airalo.

Всички оператори имат пакети за туристи.

Безплатен общински нет има на все повече места. Последно за туристи трябваше да се въвежда и номер на паспорта при всяко влизане в нета.

2. Да, удобни райони, близо до забележителности и транспорт.

Благодаря, а какво бихте препоръчали от всички карти за забележителности и транспорт? Една за транспорт и една за забележителност, според предпочитанията ни или комбинирана? Ще пътуваме с нощния влак от София и ползването на танспорт стартира от самото ни стъпване в Турция 🙂
 

Връзка към коментар
преди 15 минути , Мина каза:

Благодаря, а какво бихте препоръчали от всички карти за забележителности и транспорт? Една за транспорт и една за забележителност, според предпочитанията ни или комбинирана? Ще пътуваме с нощния влак от София и ползването на танспорт стартира от самото ни стъпване в Турция 🙂
 

За транспорт към момента картата е една, има и отделни билети за 1-3-10 пътувания.

За забележителностите вие трябва да си решите какво искате да видите и дали си струва да бъде с пас.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, Mary каза:

За транспорт към момента картата е една, има и отделни билети за 1-3-10 пътувания.

За забележителностите вие трябва да си решите какво искате да видите и дали си струва да бъде с пас.

Отново благодаря, както и за епохалния труд в темите за Истанбул. Наистина е невероятно колко много информация сте предоставили.

Към септември 2022 г. изисква ли се HES код за Истанбулкарт и има ли откъде да се закупи в Halkalı? В различните сайтове пише различна информация за кода, за това дали може една карта да се ползва от двама души и др.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Мина каза:

Отново благодаря, както и за епохалния труд в темите за Истанбул. Наистина е невероятно колко много информация сте предоставили.

Към септември 2022 г. изисква ли се HES код за Истанбулкарт и има ли откъде да се закупи в Halkalı? В различните сайтове пише различна информация за кода, за това дали може една карта да се ползва от двама души и др.

Не, не се изисква. Лично проверено. Ако закупите истанбулкарт от магазинпе за списания, струва 60 турски лири, от аетомат - 50.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Asya Assenova каза:

Не, не се изисква. Лично проверено. Ако закупите истанбулкарт от магазинпе за списания, струва 60 турски лири, от аетомат - 50.

С какъв кредит е заредена или вече това е цената за издаването на картата?

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Мина каза:

С какъв кредит е заредена или вече това е цената за издаването на картата?

 

50 лири е цената само на картата. Ще я заредите с толкова, колкото прецените.

Все още може да се ползва от повече от един човек.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
преди 19 минути , Plamsi каза:

Здравейте, 

Какво е позволеното количество за внасяне на алкохол в Турция със сухопътен транспорт? 

Литър концентрат над 22% или литър и половина вино и т.н. до 22%/на пълнолетен.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Argentique каза:

Литър концентрат над 22% или литър и половина вино и т.н. до 22%/на пълнолетен.

Есента на 2013 бяхме на вила до Енез, от магазина на Капъкуле взех два литра ракия (бяхме 2 възрастни), но имах и кашон бяло вино в багажника. Митничаря се хвана за главата, но аз му ръкомахах армаган, армаган и ни пусна. 😁

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще остскочим до Одрин следващия понеделник. Резервирах съвсем импулсивно. Преписах си съветите за ресторанти и музея на Здравето. Къде можем да отидем там като е студено? В джамии няма да ходим, че не искам да си помисля да се събувам в този студ.

Връзка към коментар
преди 18 минути , Madonna каза:

В джамии няма да ходим, че не искам да си помисля да се събувам в този студ.

Джамиите ги отопляват, особено големите и известните. Общо взето това, което сте намислили е най-доброто в Одрин.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , Nayden Bondzhev каза:

Есента на 2013 бяхме на вила до Енез, от магазина на Капъкуле взех два литра ракия (бяхме 2 възрастни), но имах и кашон бяло вино в багажника. Митничаря се хвана за главата, но аз му ръкомахах армаган, армаган и ни пусна. 😁

Пред мен е минавал един с уиски на люлка (галон ли е, или там някъде), но това се дължеше единствено на доброто настроение на турските митничари, които искрено се забавляваха, че някой най-нахално мъкне такова нещо с автобус през граница. Но по закон е литър концентратът.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, Madonna каза:

Ще остскочим до Одрин следващия понеделник. Резервирах съвсем импулсивно. Преписах си съветите за ресторанти и музея на Здравето. Къде можем да отидем там като е студено? В джамии няма да ходим, че не искам да си помисля да се събувам в този студ.

Хамам? Ама за там трябва и да се събличаш 😀 Иначе на мен ми звучи супер и съм го запланувала за някое студено ходене 😀 В мол-а е топло също. И в МАДО, ама не може само да се яде 😜

За ресторантите - зависи къде ще ходите, но ако сте в района на аутлета с две ръце препоръчвам https://www.google.com/maps/place/Kebap+Konağı/@41.661024,26.5811613,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14b32f8b416f678b:0x7651e1b01d8db249!8m2!3d41.6610644!4d26.5833847. При последните ни две ходения 4 пъти хапвахме там и всичко беше чудесно. На всичкото отгоре има голямо разнообразие в предлаганите храни, което принципно за Одрин е рядкост.

И ако си пропуснала - най-доброто заведение за ядене на джигер не е Айдън, както си знаят нашите сънародници, а https://www.google.com/maps/place/Ciğerci+Niyazi+Usta/@41.6755378,26.5497219,17z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x14b32f70f4606ce3:0x85027c719aabc409!2sCiğerci+Niyazi+Usta!8m2!3d41.6755378!4d26.5519106!3m4!1s0x14b32f70f4606ce3:0x85027c719aabc409!8m2!3d41.6755378!4d26.5519106 . Твърди се, че режели и готвели по 300 кг дроб на ден 🤔

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

Хамам? Ама за там трябва и да се събличаш 😀 Иначе на мен ми звучи супер и съм го запланувала за някое студено ходене 😀 В мол-а е топло също. И в МАДО, ама не може само да се яде 😜

За ресторантите - зависи къде ще ходите, но ако сте в района на аутлета с две ръце препоръчвам https://www.google.com/maps/place/Kebap+Konağı/@41.661024,26.5811613,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14b32f8b416f678b:0x7651e1b01d8db249!8m2!3d41.6610644!4d26.5833847. При последните ни две ходения 4 пъти хапвахме там и всичко беше чудесно. На всичкото отгоре има голямо разнообразие в предлаганите храни, което принципно за Одрин е рядкост.

И ако си пропуснала - най-доброто заведение за ядене на джигер не е Айдън, както си знаят нашите сънародници, а https://www.google.com/maps/place/Ciğerci+Niyazi+Usta/@41.6755378,26.5497219,17z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x14b32f70f4606ce3:0x85027c719aabc409!2sCiğerci+Niyazi+Usta!8m2!3d41.6755378!4d26.5519106!3m4!1s0x14b32f70f4606ce3:0x85027c719aabc409!8m2!3d41.6755378!4d26.5519106 . Твърди се, че режели и готвели по 300 кг дроб на ден 🤔

Аз пък ще предложа друго заведение. Aycicegi Restaurant, намира се точно до Мол Ераста. Последните години сядаме там, има си удобен паркинг, обслужването е бързо. Менюто е на таблет и си избираш какво искаш.

Но миналата зима се бяха изтарикатили, българите ги караха да сядат на втория етаж, защото там дават да се пуши и сервират алкохол.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ви 🙂 хамам ми звучи добре, трябва да гугълна какво се прави точно там 🙂 и да намеря такъв в Одрин. Наши приятели бяха ходили през пролетта в хамам, в който ходели местните в Истанбул и много им беше харесало.

Ние отиваме за шам фъстък и нахут 🙂 и да похапнем. 

 

Не знаех, че джамиите се отопляват, ама пак трябва да се събуваме ...може да отидем в Синагогата в Одрин.

Връзка към коментар

Ами едната не съм посещавала, отказах се след посещение на другата /Св.Георги/. Цялата омотана с бодлива тел! Ужасно усещане още преди да влезеш. И други неща имаше след влизането, от които ми стана неприятно.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.