Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 21 часа, jul каза:

Ами едната не съм посещавала, отказах се след посещение на другата /Св.Георги/. Цялата омотана с бодлива тел! Ужасно усещане още преди да влезеш. И други неща имаше след влизането, от които ми стана неприятно.

И нашето посещение завърши със смесени чувства.

Относно Одрин, още с първото ми посещение там обиколих основните туристически места: Паметника на Мехмет Шукри Паша с бункерите около него (тъй като е военно поделение, искаха да се остави паспорт по време на посещението), музея на Здравето, Джамията Селимие и 2-те български църкви. Но вече ходя осносно за хапване и мол Ераста.

Връзка към коментар

Има ли как на Halkali да проверя дали Istanbulkart, които имам от предишни години са валидни и да се заредят? 
Имам една от 31.12.21 и една от преди 5-6 години и ако са валидни, бих ги ползвала.

Връзка към коментар
преди 12 минути , mary_shery каза:

Има ли как на Halkali да проверя дали Istanbulkart, които имам от предишни години са валидни и да се заредят? 
Имам една от 31.12.21 и една от преди 5-6 години и ако са валидни, бих ги ползвала.

Има машини там и като поставиш картата, ако може да се зарежда, значи си е валидна.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз канцелирах утрешното ни ходене до Одрин - най-малкото ни дете вдигна Т през нощта и ще изчакаме да се оправи. 

Ако не Одрин, то Букурещ може да направим за една вечер.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 45 минути , Madonna каза:

Аз канцелирах утрешното ни ходене до Одрин - най-малкото ни дете вдигна Т през нощта и ще изчакаме да се оправи. 

Ако не Одрин, то Букурещ може да направим за една вечер.

Бързо оздравяване!

Здравето на децата и внуците ни е най-важното на света! Пътувания винаги ще има, не пропускаш нищо! 

Спокойна и щастлива Коледа!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Привет,

 

Поздравления за гида за Истанбул - страхотна информация сте побрали. 

 

Предстои ми трето пътуване до Истанбул за три нощувки, този път за Нова Година. Пристигаме петък на обяд, надявам се, тръгваме понеделник - пак по същото време може би. В тази връзка, имам няколко въпросчета. Спя в Catch Hotel Sultanahmed, обаче желая да разгледам непознати квартали, т.е без златния рог/галата/таксим. На база на гида, съм се ориентирал към Arnavutköy , Üsküdar , може би Balat. Имах желание да отделим няколко часа и на мол - например Zorlu.

 

1. Възможно ли е уикенда да хвана корабче до Arnavutköy- до колкото разбирам няма да е възможно, трябва трамвай с прекачване?

2. Възможно ли е в един ден да се комбинира Arnavutköy с корабче до Üsküdar, и после евентуално посещение на голямата джамия Çamlıca Mosque, или става натоварено особено предвид колко е къс денят?

3. С какво би могло да се комбинира Balat - например Кадъкьой (бил съм за половин ден, но не мисля, че го разгледах достатъчно) или Нишанташи, ако си заслужава?

 

Благодаря ви предварително. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, BG_guide каза:

1. Възможно ли е уикенда да хвана корабче до Arnavutköy- до колкото разбирам няма да е възможно, трябва трамвай с прекачване?

От Еминьоню има корабчета - 10,45; 11,45; 12,15; 13,15; 14,15 ... гледате разписанието - на 28стр. е това, което ви трябва в този случай.

 

преди 1 час, BG_guide каза:

2. Възможно ли е в един ден да се комбинира Arnavutköy с корабче до Üsküdar, и после евентуално посещение на голямата джамия Çamlıca Mosque, или става натоварено особено предвид колко е къс денят?

През уикенда ще е по-сложно с корабче - реално в ден събота можете да вземете такова от Arnavutköy до Çengelköy, след това малко пеша до Beylerbeyi Sarayı и после 15С до джамията.

 

Аз бих направила друго - корабче до Üsküdar, след това пеша или с автобус до  Kuzguncuk, разходка из квартала, може и обяд в някое от китните ресторантчета там, след това разходка из  Nakkaştepe Millet Bahçesi или посещение на Чамлъджа джамия.

 

преди 1 час, BG_guide каза:

3. С какво би могло да се комбинира Balat - например Кадъкьой (бил съм за половин ден, но не мисля, че го разгледах достатъчно) или Нишанташи, ако си заслужава?

Балат се комбинира с Желязната църква и Пиер Лоти например.

Районът там е много богат на исторически сгради, но малко е нагоре-надолу. Самият Балат също си иска време - някъде съм пускала карта какво може да се види там.

Нишанташъ е хубав, скъп район, с много маркови магазини и класни заведения. Има и интересни места в него, но е някак модерния вид на Истанбул.

 

Ако денят е определен за Балат, бих тръгнала от Сюлеймание, после пресичам и гледам Зейрек джамия, кратък отдих в кафенето отпред и после се спускам към Затния рог и към Балат/Фенер.

 

Ето и изготвената от мен карта на забележителности и интересни места в Истанбул, от която можете да си набележите още места.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 16 часа, Mary каза:

От Еминьоню има корабчета - 10,45; 11,45; 12,15; 13,15; 14,15 ... гледате разписанието - на 28стр. е това, което ви трябва в този случай.

 

През уикенда ще е по-сложно с корабче - реално в ден събота можете да вземете такова от Arnavutköy до Çengelköy, след това малко пеша до Beylerbeyi Sarayı и после 15С до джамията.

 

Аз бих направила друго - корабче до Üsküdar, след това пеша или с автобус до  Kuzguncuk, разходка из квартала, може и обяд в някое от китните ресторантчета там, след това разходка из  Nakkaştepe Millet Bahçesi или посещение на Чамлъджа джамия.

 

Балат се комбинира с Желязната църква и Пиер Лоти например.

Районът там е много богат на исторически сгради, но малко е нагоре-надолу. Самият Балат също си иска време - някъде съм пускала карта какво може да се види там.

Нишанташъ е хубав, скъп район, с много маркови магазини и класни заведения. Има и интересни места в него, но е някак модерния вид на Истанбул.

 

Ако денят е определен за Балат, бих тръгнала от Сюлеймание, после пресичам и гледам Зейрек джамия, кратък отдих в кафенето отпред и после се спускам към Затния рог и към Балат/Фенер.

 

Ето и изготвената от мен карта на забележителности и интересни места в Истанбул, от която можете да си набележите още места.

 

Привет,

 

Много благодаря за отговора. Ще опитам петък да отида по-рано в Истанбул (мисля да тръгна около 6-7 часа от България) за да видя Балат + Желязната църква и хълма Пиер Лоти евентуално, събота ще заделя на Üsküdar / Kuzguncuk, а в неделя ще опитам да стигна до Arnavutköy с кола или градски транспорт според трафика. След това ще сляза към Нишанташъ и Таксим. Амбициозно е, но пък може и да се справим. 

Благодаря за съветите - наистина са много полезни! 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, mary_shery каза:

Могат ли да се връщат пари,

Ако е възможно, то ще е по-скоро на теория само, а не на практика. По-доброто решение е да предложиш картите  тук на магеланци.  Търсят се  карти.  Удобно е да разполагаш с нея още при пристигане.  Поне една карта смени собственика си преди два-три месеца. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , epetkov каза:

Ако е възможно, то ще е по-скоро на теория само, а не на практика. По-доброто решение е да предложиш картите  тук на магеланци.  Търсят се  карти.  Удобно е да разполагаш с нея още при пристигане.  Поне една карта смени собственика си преди два-три месеца. 

Така е, аз купих една и сега е в приятел.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Две интересни неща от Турция, които ме впечатлиха днес. 

Първото е за Кападокия. 

Кападокия отвъд клишетата и под балоните

 

Близо 4 милиона туристи са посетили Кападокия през 2022 г. Фактът не впечатлява никого, защото дестинацията отдавна е туристическо клише. Малко гледки на планетата могат да се конкурират със стотиците ярко оцветени балони с горещ въздух, които по изгрев слънце се издигат над сюрреалистичните скални образувания. Но средностатистическият турист ще се измъкне от Кападокия скоро след като се измъкне от плетената кошница - и ще загуби.

Отделете един или два допълнителни дни, за да опознаете този прекрасен регион в Турция отвъд обичайното.

Ето и инфо.

 

А второто е музея на Ердоган.

 Музей на Ердоган ще отвори врати в Истанбул

Музей на турския президент Реджеп Таййип Ердоган се предвижда да бъде открит в Истанбул в близко време, в който ще се представят животът и политическата дейност на президента, съобщават турски медии, цитирани от БТА.

Ето и инфо.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте! Искам да попитам тези от ва които са използвали паса - всичко, наред ли е, лесно ли се борави с него, има ли проблем с резервациите и като цяло дали си е струвало купуването му ? 🙂

Връзка към коментар
преди 1 час, Benittaaa каза:

Здравейте! Искам да попитам тези от ва които са използвали паса - всичко, наред ли е, лесно ли се борави с него, има ли проблем с резервациите и като цяло дали си е струвало купуването му ? 🙂

За кой пас питате?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Benittaaa каза:

https://istanbultouristpass.com/whats-included -  за този, благодаря 🙂

Аз съм ползвала само Museum Pass İstanbul.

Другият ми се вижда доста скъп. Не съм и чела да го е ползвай някой.

Връзка към коментар
9 minutes ago, Mary said:

Аз съм ползвала само Museum Pass İstanbul.

Другият ми се вижда доста скъп. Не съм и чела да го е ползвай някой.

Права сте, че е скъп, но новите цени на обектите са доста високи, та ми се стори добра оферта. Ако го използвам ще пиша отзиви! 

Връзка към коментар
преди 1 минута , Benittaaa каза:

Права сте, че е скъп, но новите цени на обектите са доста високи, та ми се стори добра оферта. Ако го използвам ще пиша отзиви! 

Много ще се радвам да дадете отзиви.

То и другият пас вече стана скъп - сега е 700 лири, но си струва, защото отделните обекти също вдигнаха цените.

 

Връзка към коментар

По Коледа като бях в Истанбул само пасът за Топкапъ беше 420 лири за билет, който включва харема и Света Ирина. Йеребатан и той беше около 200 лири. Ако се посещава повече от два обекта, пасът си струва-

Връзка към коментар
преди 3 часа, Plamsi каза:

По Коледа като бях в Истанбул само пасът за Топкапъ беше 420 лири за билет, който включва харема и Света Ирина. Йеребатан и той беше около 200 лири. Ако се посещава повече от два обекта, пасът си струва-

Пак правя уточнението, че за два различни паса говорим.

Струва си този, който е 700 лири.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
преди 37 минути , Madonna каза:

Писахме, че останахме в Истанбул поради канцелиран полет...какво можем да правим набързо за няколко часа за да не висим в хотела? Как да се придвижваме?

Ако споменеш и къде ви е хотела, може да се измисли нещо.

Връзка към коментар
преди 11 минути , Mary каза:

Ако споменеш и къде ви е хотела, може да се измисли нещо.

Хотела е в Буюкчекмедже или по скоро близо до старото летище. В 11 ни вземет и ни карат до новото летище. 2 ма имаме бордни карти но 3 ма нямат. Май има оувърбукинг и не може да се чекират. Как да стигнем от летището до автогарата за евентуално придвижване с автобуси до София или друг град..

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.