Прескочи до съдържание

Катедрали


Препоръчани мнения

Катедралата "Свети Димитър" във Видин:

Ако имаш още от България ги сложи ето тук...http://magelanci.com/topic/1211-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8-%D0%B8-%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/ .Така ще има повече снимки и инфо и в двете теми.

Връзка към мнение

Катедралата "Сакре Кьор" в Казабланка. Внушителна, но нефункциунираща и занемарена: 

attachicon.gifDSCF0756.JPG

Ако това е "занемарена" катедрала... На мен на снимките ми прилича на току що изградена.

Колко много функциониращи в много по-лошо състояние има из Европа...  :rolleyes:

Връзка към мнение

Ако това е "занемарена" катедрала... На мен на снимките ми прилича на току що изградена.

Колко много функциониращи в много по-лошо състояние има из Европа...  :rolleyes:

Наистина изглежда добре от далеч. За съжаление обаче малките мароканчета са я превърнали с бунище, а за 10-минутния ни престой на двора видяхме 2 деца, които най-спокойно си облекчиха леките физиологични нужди до самия вход на катедралата.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Базиликата Нуестра сеньора де Алтаграсия в Игуей, Доминиканска република.

Със своите 80 метра височина на бетонната арка и с 4680 кв. м. площ е една от най-големите базилики в света. Тя е най-важният религиозен паметник на страната и един от най-типичните примери на съвременната религиозна архитектура в Латинска Америка. През 1943 г. е обявен конкурс за архитекти от 12 страни. Спечелен е от двама французи. Строежът започва 1954 г и е завършен 1971 г. Папа Йоан Павел II през януари 1979 г. прави специално посещение в тази базилика. Днес базиликата, която има повече от 1,3 милиона посетители на година, е една от най-посещаваните църкви в Латинска Америка.

post-1273-0-87193700-1398025471.jpg

 

post-1273-0-96230600-1398026485_thumb.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Не съм сигурен какъв е процента християни, но видях поне 20тина светещи катедрали и то само от летището до центъра. Пък там по улиците и проповедници се намират :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хубава тема и много интересни снимки :)

 

Може би все пак е добре да направим едно терминологично уточнение - "катедрала" е прието да се нарича главната църква в определена епархия. "Катедрала" е църквата, където е "катедрата" - седалището на епископа (при нас - на митрополита), който води съответната епархия.

 

Така например храмът "Св. Александър Невски" е катедрала на Софийска епархия, защото е седалище на софийския митрополит (впрочем, Патриархът на Българската православна църква е едновременно и софийски митрополит).

Или пък  катедрален храм на Варненската и Великопреславска епархия е "Св. Успение Богородично", защото е седалище на варненския митрополит.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Знах, че християнството е доста разпространено в тази страна, но не очаквах да е водеща религия:

  • 35.0% - атеисти
  • 28.7% - християни
  • 23.9% - будисти
  • 8.0% - местни религии
  • 1.4% - други
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.