Прескочи до съдържание

Южна Америка - въпроси относно сигурността


Препоръчани мнения

преди 2 часа, mpetkov91 каза:

Здравейте,

 

Имам голямо желание да посетя Южна Америка, но ме притеснява сигурността във всяка страна в района. Кои са най-безопасните страни според вас?

С най-ниска престъпност са Чили и Уругвай(втората е и най-скучната).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
14 hours ago, mpetkov91 said:

Здравейте,

 

Имам голямо желание да посетя Южна Америка, но ме притеснява сигурността във всяка страна в района. Кои са най-безопасните страни според вас?

В Южна Америка от гледна точка на въоражен обир най-опасни опасни са големите градове. Провинцията като цяло е сигурна. Друга опасност са ПТП по планските пътища.

 

Първата опасност може да я избегнеш, като не се задържаш много в големите градове и си подготвен да те оберат. Подготовката се състои в това да не се съпротивляваш ако се случи да те нападнат и да имаш портмоне с малко пари, което доброволно да им го предадеш. Външно също е добре да не изглеждаш на богат наивен турист с висящ фотоапарат на врата.

 

Защитата от ПТП е по сложна, но по някои маршрути е по добре да пътуваш със самолет от колкото с автобус.

 

Чили може би е единствената интересна държава в жна Америка, която отговаря на европейските стандарти за сигурност. Като турист обаче човек е хубаво винаги да има едно на ум.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Като цяло не съм проучвал сериозно държавите поради притесненията ми свързани със сигурността, но Бразилия, Аржентина и Перу като че ли ми изглеждат задължително дестинации за там. Доколкото знам Чили е сравнително цивилизована държава на доста европейско ниво, но не знам дали има смисъл да се ходи само до там.

Редактирано от mpetkov91
Връзка към коментар
преди 32 минути , mpetkov91 каза:

Като цяло не съм проучвал сериозно държавите поради притесненията ми свързани със сигурността, но Бразилия, Аржентина и Перу като че ли ми изглеждат задължително дестинации за там. Доколкото знам Чили е сравнително цивилизована държава на доста европейско ниво, но не знам дали има смисъл да се ходи само до там.

Oт трите изброени държави  евентуално по големи притеснения би имал за Бразилия,но ако не се завираш където не трябва не би трябвало да имаш и в Бразилия проблеми. От много отдавна имаме идея да се спуснем по река Амазонка с кораб (Бразилската част),и се поразтърсих  из нета не че има много информация но ми попадна блога на един испанец който спомена че  преди той да пътува един от корабите е бил нападнат от пирати.Това го споменавам в случай че имаш планове за такова приключение😀 

Всяка държава има свойте опасни места и ако ги избягваш и сам не се набутваш между шамарите не би имал проблем.

А иначе от Чили може да се отиде до Великденските острови.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Nevena каза:

Oт трите изброени държави  евентуално по големи притеснения би имал за Бразилия,но ако не се завираш където не трябва не би трябвало да имаш и в Бразилия проблеми. От много отдавна имаме идея да се спуснем по река Амазонка с кораб (Бразилската част),и се поразтърсих  из нета не че има много информация но ми попадна блога на един испанец който спомена че  преди той да пътува един от корабите е бил нападнат от пирати.Това го споменавам в случай че имаш планове за такова приключение😀 

Всяка държава има свойте опасни места и ако ги избягваш и сам не се набутваш между шамарите не би имал проблем.

А иначе от Чили може да се отиде до Великденските острови.

Дам, предполагам, че е така от гледна точка на сигурност, но все пак си имам едно на ум.

 

Иначе Великденските острови звучат интересно, но предполагам ще е доста скъпо и ще ми излезе извън бюджета 😄

Връзка към коментар

В Чили има интересни места - Патагония, Атакама, и без да се ходи до Великденския остров.

Като изключим Венецуела и Бразилия (че и без да я изключваме) не мисля, че за внимателен турист има твърде голям риск за сигурността. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

за Чили, Уругвай и Аржентина съм чувала, че са безопасни, а и ние нямахме проблем на място. Перу местен ми каза, че има кражби, но ако крадците видят, че си нащрек - не те закачат. Друг е въпроса с отвличанията, но може би става въпрос само за деца. В Мексико сити се мотахме две сами жени и не сме имали никакви проблеми, но всичко си е въпрос на късмет и най-важното да не ходите на криминално изглеждащи места. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като културни или архитектурни забележителности, по мое мнение Чили няма какво да предложи. Изключение е, може би, остров Чилое с характерната дървена архитектура, най-вече църквите. Но като природни дадености и красоти, страната е уникална. Достатъчно е само да споменем, Торес дел Пайне, или фиордите на чилийска Патагония. Ако човек е любител, на спиращи дъха планински гледки, ледници и фиорди, определено си струва да иде до Чили и съвсем не е задължително да го комбинира с друга държава.

 

Аржентина е с доста висока престъпност, като това важи с особена сила за столицата Буенос Айрес и другите големи градове. Спирали са ни аржентинци, по улиците на БА, за да ни предупедят че в дадения квартал е опасно, при това не ставаше дума за гето, а за съвсем приличен район в близост до центъра. С колкото аржентинци съм говорил, все се оплакват от ръст в престъпността. Все пак, трябва да е ясно, че ако човек се раздели доброволно с вещите и не оказва съпротива при евентуален обир, рядко има по-сериозни последици, което е основната разлика с Мексико и ЦА.

Аржентинска Патагония е сравнително безопасна, може би е съпоставима с Чили в това отношение, основно заради това че е рядко населена. Но дори и там, в по-големи градове, като Барилоче или Пуерто Мадрин, трябва да се избягват някои бедняшки квартали в покрайнините, особено по тъмно, иначе за скитане сред природата е безопасно, правили сме си доста самоорганизирани трекове, без водач и никога не сме имали проблем.

 

За Бразилия, нямам преки впечатления.

 

 

Редактирано от nomad
  • Харесвам 4
Връзка към коментар


Аз мисля, че Бразилия и Аржентина са задължителни за посещение в Южна Америка, както и Перу, което още не съм посетил. Южна Америка не е Афганистан, ако не се мотаеш по тъмно и си в туристическите зони, ще си ОК дори и в големи градове като Рио. Единствената страна, която бих те посъветвал да избягваш е Венесуела.

 

Topfly, тази класация, която си постнал, истински ме озадачи. Според нея, България е много по-безопасна от Япония, а Русия е доста по-опасна от Южна Африка.😲 То всичко е субективно, но смея да твърдя, че Япония ми се струва по-безопасна от България. Русия е огромна страна, както и Южна Африка, макар и не колкото Русия, но аз лично вечер се чувствам по-спокойно в Москва или Санкт Петербург отколкото в Кейптаун.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Мъжът ми е еквадорец и когато за първи път ме заведе в Еквадор ме предупреди .1.Никога да не се вземат брошурки лисчета или каквито и да е било неща подаваните от някой на улицата защото ги мажатт или напояват с екстрат от едно растение  пипнеш ли го след това  си изпяваш всичко къде живеш ,банкова сметка въобще всичко.2Никога не ходи нощно време около паркове не че и през деня не могат да те оберат.В Еквадор дори за 2 преки през ноща си хващаш такси.Пак в Еквадор вътре в  междуградските автобуса има врата която разделя пътниците от шофьора  целта е да бъдат предпазени пътниците от автобусните пирати но не винаги успяват.

3.Никога не съгласявай да пренасяш багаж ,пакетче или каквото и да е.Вероятноста да те използват като "муле" е доста голяма.

 

 

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Абе и аз като дойдох тук в Бразилия за първи път понеделника жена ми вика "сега аз отивам на работа, а ти няма да излизаш никъде, защото е много опасно", ама нали 😁

  • Смея се 7
Връзка към коментар
3 hours ago, Crazy Horse said:

Topfly, тази класация, която си постнал, истински ме озадачи. Според нея, България е много по-безопасна от Япония, а Русия е доста по-опасна от Южна Африка.😲 То всичко е субективно, но смея да твърдя, че Япония ми се струва по-безопасна от България. Русия е огромна страна, както и Южна Африка, макар и не колкото Русия, но аз лично вечер се чувствам по-спокойно в Москва или Санкт Петербург отколкото в Кейптаун.

Това как се чувстваш, не винаги означва, че усещаш реалната ситуация. По добре е да четеш статистиката от колкото да се осланяш на субективни чувства.

Що се отнася до Япония там има много рискове, които са рядко срещани в България, като земетресения, цунами, тайфуни, вулкани и т.н.

 

 

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Nevena каза:

 екстрат от едно растение  пипнеш ли го след това  си изпяваш всичко къде живеш ,банкова сметка въобще всичко.

това е някаква легенда 😉

преди 1 час, neuromancer каза:

 жена ми вика "сега аз отивам на работа, а ти няма да излизаш никъде, защото е много опасно", ама нали 😁

Еми опасно е - с тия знойни бразилки навсякъде 😁

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 45 минути , Фичо каза:

това е някаква легенда .


😁

Легенда или не растението се казва Escopolamina.Това е един много хубав храст с едни огромни бели цветя наподобяващи камбани. Може сега вече и да не се използва този метод на манипулация но е бил доста популярен и по улиците на Колумбия.                                        Както и да е Фичо мямам намерение да споря с теб .

Човека пита за сигурноста в страните в Южна Америка(сигурно никога не е пътувал в тази час на света и само е чел и чувал  че е опасно) и ние помага ме който с каквото знае ,нали това е идеята на Магеланци? А вие го обърнахте на шега и майтап.Сигурностаа не е  нещо с което може да се правят шеги.                                                 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Nevena каза:

Легенда или не растението се казва Escopolamina.                                       

 

 

Или по нашенски - татул. Много опасна отрова. Ако бъде използвана, притесненията на човек трябва да са за живота му, а не че просто "ще си изпее" нещо.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фичо каза:

това е някаква легенда 😉

Еми опасно е - с тия знойни бразилки навсякъде 😁

Мнго си в грешка. Има една книга на Терънс Маккена -“Храната на боговете” -радикална история на растенията, дрогите и човешката еволюция. Метни едно око и ще се изненадаш от това, че почти всички растителни халюциногени идват от Мексико, Еквадор, Перу - от онези околии, дето вика Кирчо.

Това, за което @Nevenaговори, изобщо не е легенда, ами си е действителност - това е Скополамин, който се води за най-опасният наркотик в света. Води се и за първия Серум на истината. Освен това, предизвиква и амнезия.  Извлича се от растението “Ангелски тромпет “, а другото му име е “Дъхът на дявола”. Ако хартия се напои със скополамин, той се абсорбира от кожата и прави човека лесно управляем, готов за ограбване или насилие. А после и нищо не помни. 

Това е растението.

 

 

529092FC-2DD1-42C6-848A-E723813183C8.jpeg

7470E903-9A75-4854-9B14-A904C150F487.jpeg

095DA797-CB8B-4A7E-AEDB-8E33E372F1CB.jpeg

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 7
  • Шок 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз  разбрах Фичо ,  че е легенда как този трик масово се ползва,  а не че не е възможно и няма такива субстанции. 

 

По темата - мисля,  че автора изобщо не е наясно с Южна Америка и първо трябва поне най-общо да прочете коя държава /регион какво предлага като забележителности. 

 

Откъм сигурност лично аз никъде не съм усещал заплаха. 

За Буенос Айрес предполагам се визира Сан Телмо и Ла Бока.  Много бях чел за опасностите,  но на място не видях нищо подобно.  

Също за Рио при все,  че прецапах съвсем пеш през една фавела на слизане от Корковадо. 

 

Може да е просто късмет,  но не мисля,  че насаждането на стереотипи е от полза за когото да било. 

 

Ако имате личен опит с неприятности споделете,  но какво казала стринката на третия братовчед на съседката едва ли има голяма стойност. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тя Южна Америка е доста разнообразна, зависи и какво се търси... За природа, история, съвременна градска среда и култура дестинациите са различни, а ЮА е много общо понятие... По отношение на сигурността голям град в Бразилия е едно, Амазонската джунгла с гид е съвсем друго. Но човек ако има притеснения за сигурността, по-добре наистина да избере нещо по-спокойно.

Чили и Уругвай са си съвсем европейски на вид и усещане. Като Уругвай наистина е скучен, и да ходиш само там няма никакъв смисъл, по-добре някъде в Европа. Чили има невероятна природа, но ако целта е да се видят предколумбови руини не е там мястото...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Като ви чета и няма мръдна никъде 🙄

 

Не претендирам за познание. Малък ми е опита в Южна Америка, но твърдя - както се отнесеш, така и към теб се отнасят. Не съм била само в големи градове. Да не кажа, че се озовахме на кънда в Дивия в Бразилия. И две жени бяхме само. Едната много красива - не аз 😁 И до късмет е, вярно.

 

Всъщност, основно до късмет. Каквото там е драснато... Я се забавлявайте!

Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

 

Това, за което @Nevenaговори, изобщо не е легенда, ами си е действителност

529092FC-2DD1-42C6-848A-E723813183C8.jpeg

7470E903-9A75-4854-9B14-A904C150F487.jpeg

095DA797-CB8B-4A7E-AEDB-8E33E372F1CB.jpeg

 

Намам специални познания в тази материя, така че може и да бъркам, но все си мисля, че ако имаше доказано такова действие ("пипнеш ли го след това  си изпяваш всичко къде живеш ,банкова сметка въобще всичко") на някакво вещество,  прието по такъв начин (през кожата), то това щеше да е шрошко известно и широко използвано за всякакви благородни и най-вече не много благородни цели, а тайните служби или престъпните групировки и мафиотски организации въобще нямаше да се занимават с такива първобитни методи за изтръгване на информаця като мъчения и изтезания, например.
Но щом казвате, че е така, сигурно сте прави. 
Ще ми бъде интересно да прочета научна информация за доказано подобно въздействие на тази субстанция.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, Фичо каза:

Намам специални познания в тази материя, така че може и да бъркам, но все си мисля, че ако имаше доказано такова действие ("пипнеш ли го след това  си изпяваш всичко къде живеш ,банкова сметка въобще всичко") на някакво вещество,  прието по такъв начин (през кожата), то това щеше да е шрошко известно и широко използвано за всякакви благородни и най-вече не много благородни цели, а тайните служби или престъпните групировки и мафиотски организации въобще нямаше да се занимават с такива първобитни методи за изтръгване на информаця като мъчения и изтезания, например.
Но щом казвате, че е така, сигурно сте прави. 
Ще ми бъде интересно да прочета научна информация за доказано подобно въздействие на тази субстанция.

В началото на поста ми съм посочила една книга по тези въпроси, интересна е, има достоверни факти за халюциногените и дрогите. И да, през кожата или вдишване, поемането  става неусетно.

За Скополамин има достатъчно информация в нета. Открит  е още в края на 19 век, няма сега да откриваме топлата вода, потърси си сам. И аз, като @Nevena, няма да споря, дано на никого не се случва подобно нещо.

Със сигурността е по -добре човек да е повече от обикновеното предпазлив в онези региони, особено, ако не е пътувал много или пък , му е за първи път .

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.