Прескочи до съдържание

Монголия-подходящо време за посещение и съвети


saved_

Препоръчани мнения

Бих искала да подновя темата 🙂 Много искам да посетя Монголия като се чудя само през лятото ли е удачно да го направя или изобщо по кое време на годината температурите са поносими за посещение. Ще се радвам да споделите основни забележителности и най-вече интересни групи хора ( етноси ) в страната и къде се намират те. А също така коя авиокомпания да следя за изгодни полети до там. Всякаква информация ще ми е от полза 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 5 минути , saved_ каза:

Бих искала да подновя темата 🙂 Много искам да посетя Монголия като се чудя само през лятото ли е удачно да го направя или изобщо по кое време на годината температурите са поносими за посещение. Ще се радвам да споделите основни забележителности и най-вече интересни групи хора ( етноси ) в страната и къде се намират те. А също така коя авиокомпания да следя за изгодни полети до там. Всякаква информация ще ми е от полза 🙂

Благодаря за подновяването, и ние предвиждаме да се придвижим натам лятото догодина. Между другото ще е хубаво да се съберем една групичка от 4-6 човека, защото така е най-лесно за придвижване с УАЗ-ките, които са най-удобния вариант за придвижване из степите, та ако има желаещи, да се изброим 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Хубава дестинация. Отлежава ми в главата от 3г., но за добро. Тръгнах от едни идеи за пътуването, сега съм на съвсем различна вълна. Да видим другата година какво ще ми хрумне. 🙂

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 24 минути , Tedy каза:

Хубава дестинация. Отлежава ми в главата от 3г., но за добро. Тръгнах от едни идеи за пътуването, сега съм на съвсем различна вълна. Да видим другата година какво ще ми хрумне. 🙂

Мятай се в УАЗката, не го мисли 🙂  Имаш цяла година още да избистриш плана.

Редактирано от Здравко Ангел
  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Ако отида ще е да видя интересните етноси, да поживея със семейство в юрта. Обикалянето с УАЗка и прехода в пустинята останаха в миналото... май. Никога не се знае. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Я и аз да надзърна тук. И на мен ми е в полезрението, даже съм се чудила дали да не го съчетая с Китай. Интересно ми е да видя идеите ви за маршрути, примерни дни, къде и какво има за гледане/правене? 

Връзка към мнение

И на мен ми се иска да отида до Монголия по някое време. Най-вече искам да отида на фестивала на 1000-те камили. Намислил съм да летя до Алмати, след това през Китай да премина границата  Takashiken - Bulgan, гледам камилите, конете, орлите и елените и се прибирам през Иркутск или Пекин. Нещо такова. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Хора, тая дестинация я лелея на сърце от 100 години, особено след книгата на Марк Ало и 5-те му прехода там. Имайте ме предвид. Ей тези неща съм нахвърлял от програмата на прима виста:

 

1. Еленовите мегалити от бронзовата епоха на черните шамани в северна Монголия

2. Ловът със зачулени скални орли

3. Последните цаатани на земята - 282 номада пастири на чисто бели елени - в северната част, става обаче със специално разрешително при тях

4. Конят на Прежевалски, кашмирените кози и бактрийските камили

5. Пустинята Гоби - задължителна, оазиса Хонгорин Елс и пеещите дюни

6. Мега статуята на Чингиз на мястото, където открива златния камшик

7. Гер лагерите с цветната врата, обърната на юг да плаши духовете

8. Преходите с Уазки, може ли без тях

9. Паркът Горхи Терлеж с гигантската скална костенурка

10. Манастирът със ступите Хархорин в старата столица Каркорум

11. Езерото Терхийн Цагаан Хур

12. Националният инструмент Мориин Хур и зловещото монголско гърлено пеене

13. Предсказанието за щастие Шагай - с 4 талусни кости

14. Айрага от кобили

15. Традиционните носии и култура, борбите

16. Сините овоота, както и тези с каменни ступи

17. Сагата около загадката с гроба на Чингиз 

  • Харесвам 12
  • Браво 5
Връзка към мнение

Като гледам няма много опции, или поне бюджетни.

През Москва излиза около 700Е.

Може и да има някакви промоции понякога, но това доста нестандартна дестинация и ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Янко Велков

И на мен ми се ходи страшно много - ако се организира група ще се радвам да се присъединя (стига да мога да направя някакви магии със свободното време!). Само че за мен вариантът за отиване е решен - с влак по Транс-сибирската магистрала (има отклонение към Улан-Батор и Пекин). Пътува се едва няколко дни, тръгва се от Москва, до където през лятото се намират нереално евтини билети.

Преди време бях видял двупосочни полети от Копенхаген на прилична цена, Turkish имат редовни полети, другата най-удобна самолетна връзка е през Москва. 

На мен ми е мечта да опитам яздене на коне за няколко дни - някъде бях чел, че след първият ден всичко те боли, на вторият ти е толкова неудобно, че искаш да се откажеш, а на третия вече сте едно цяло с коня - е, как да не провериш дали е така? Статуята на Чингиз хан също е задължителна, най-малкото заради една шега с моя снимка на върха й (фалшифицирана грубо с paint), която два пъти използвам на 1-ви април - време е за истинска:) През лятото има интересни фестивали, в самият Улан-Батор могат да се прекарат поне ден-два, като има квартали, където хората живеят в юрти, и може да се отседне при тях (и да се опита задължителният кумис). Поинтересувах се за организирани екскурзии, но цените са космически - за щастие интернет твърди, че на място могат да се договорят поне на половина. Ако наистина се съберем група пък всичко ще се нареди идеално!

Според как се подредят нещата с наличното време и положението с транспорта, връщането може да е или директно, или - както се надявам - през Пекин или Корея. А ако до тогава облекчат режима за посещение на Северна Корея... защо не?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Има подходящи полети както от Пекин, така и от Сеул, а те са лесно достижими. @Георги Матеев беше ходил, но не помня по какъв марирут.

До преди време дори нямаше визи за българи, покрай две годишния експериментален период, който свърши.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 27 минути , cck каза:

Има подходящи полети както от Пекин, така и от Сеул, а те са лесно достижими. @Георги Матеев беше ходил, но не помня по какъв марирут.

До преди време дори нямаше визи за българи, покрай две годишния експериментален период, който свърши.

Навремето ходих до Монголия с полет от София през Москва. Тогава билетът на Aeroflot беше на доста добра цена около €440.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Предъвквам тези места, но чакам детето да стане по-издържливо на приключения, затова хвърлям поглед на варианти.

 

Периодично излизат тънки полети от Женева за под 400евро. А от/до Женева - Уиз имат полети и цените не са безобразни, по спомен може за по 50-70евро да се мине. Друга тема е, че полетът до Женева евтин, ама всичко друго там иде малко скъпо;) Плюс за багаж (за който се нуждае) Уиз таксуват. 

 

Ето два-три скорошни примера, с които жонглирах и изоставих

https://travelfree.info/turkish-airlines-flights-geneva-mongolia/

https://www.secretflying.com/posts/geneva-switzerland-mongolia-e346-roundtrip-add-stop-beijing-china-e24/

https://travelfree.info/cheap-flights-from-geneva-switzerland-to-mongolia-for-e357/
 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мен целта е не само да е най-евтино, но и да е удобно (максимално малко смени и подходящо време на годината).

През Москва излиза това:

image.png.67b7b8a1742a0a058288687f42b57cf7.png

Ако излезе промоция до 500Е, бих го приел за добре.

 

Всякакви смени през Женева по Нова Година (100Е за полет минумум с багажа; я се засекът, я не дните -нощувка за поне 70-80Е) или Сеул или Пекин (колкото и да е евтино ще се пътува поне 25-30ч ...) ми се виждат почти абсурдни ...

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Янко Велков ако не си яздил кон  до сега и 10мин са ти достатъчни за мускулна треска , особено ако не е само разходка–т.е. само да седиш като чувал на коня ... Аз сега ходя на уроци по яздене в България  , защото и аз имам мечта да язда кон , само че в една друга държава, в измежду невероятните и жълти скали и пейзажи...Мускулна треска имам и на мускули,които не знаех че съществуват :)))

В тръст е най-трудно , защото ако не оцелваш ритъма на коня , се друсаш отгоре му ,безразборно и е болезнено както за твоето д..е , така и за гръбчето на коня. Иначе най -добре е без седло и без стреме с метал, така правят монголците , управляваш коня с тяло , ставаш едно цяло с него. В България има едни хора,които се занимават точно с такъв тип яздене и спят в монголски юрти

 

@Георги Матеев  благодаря, ще проверя тази авиолиния 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, ivapal каза:

@ Янко Велков  ако не си яздил кон  до сега и 10мин са ти достатъчни за мускулна треска , особено ако не е само разходка–т.е. само да седиш като чувал на коня ... Аз сега ходя на уроци по яздене в България  , защото и аз имам мечта да язда кон , само че в една друга държава, в измежду невероятните и жълти скали и пейзажи...Мускулна треска имам и на мускули,които не знаех че съществуват :)))

В тръст е най-трудно , защото ако не оцелваш ритъма на коня , се друсаш отгоре му ,безразборно и е болезнено както за твоето д..е , така и за гръбчето на коня. Иначе най -добре е без седло и без стреме с метал, така правят монголците , управляваш коня с тяло , ставаш едно цяло с него. В България има едни хора,които се занимават точно с такъв тип яздене и спят в монголски юрти

@ivapal За къде планираш кон? И аз ходя на уроци - голяма съм карикатура  😄 

Връзка към мнение
На 23.07.2019 г. в 16:47, jorocontrola каза:

Като гледам няма много опции, или поне бюджетни.

През Москва излиза около 700Е.

 

 

E,  то хора всякакви.  700€ вече са много дори за полет до Нова Зеландия и то в топ сезон. Разбира се,  ако парите нямат значение,  защо пък не ? 

 

Аз също го мислех като отбивка от транссбирската. От Москва до Улан Уде  мисля е около три-четири дни и щеше да е част от едно по-голямо пътуване. 

Сега по-удачно ми изглежда нещо като полет до Иркутск с разглеждане на Байкал за 5-6 дни и после автобус към Монголия. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Бре, Ива, кога се намърда тук във форума? Я веднага да сядаш да пишеш пътеводител за Йордания с градски транспорт, че не става много ясно как функционира. 😀

Връзка към мнение

Йордания няма градски транспорт. Ти тогава пропусна да се комбинираме, ,Светле но има хубави цени , ако се уговориш с разни фирми или директно с шофьор на такси. Аз лично смятам, че ако колата е пълна , например 4 човека, такситата никак не са скъпи. Мисля, че писах точна калкулация на нашия мяршут подробно дестинация и цена.  

Връзка към мнение

Има, има, ама тази тема е за Монголия, та да не спамим тука. Ива ги е ползвала повечето маршрути, по които се возят местни. Просто явно не им е угодно да ги популяризират за туристите... Надявам се да ни разкаже по-детайлно.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.