Прескочи до съдържание

Въпроси за Сinque Тerre


ven62

Препоръчани мнения

Имам нужда от помощ при планиране на един ден т.е. 5-6 часа в Сinque Тerre   (края на август)

 

Имаме един пълен ден престой в Милано и решихме да отскочим до Сinque Тerre

 

Ето едно, съвсем предварително, часово разпределение:

 

Milano Centrale – La Spezia Centrale      06:05 – 09:21                       Влак                    

La Spezia Centrale – Riomaggiore             9:55 – 10:03                        Влак                    

Riomaggiore – Manarola                           11:03 – 11:06                       Влак                    

Manarola – Corniglia                                  11:58 – 12:02                       Влак                    

Corniglia - Vernazza                                    13:09 – 13:14                       Влак                    

Vernazza - Monterosso                               13:44 – 13:48                      Влак

                                                                       (14:14 – 14:18)                     Влак                    

Monterosso – Vernazza (Manarola)          15:00 – 15:10 (15:30)        Корабче                            

Vernazza (Manarola) – Riomaggiore         16:10 (16:30) – 16:45        Корабче                            

Riomaggiore – La Spezia Centrale             17:57 – 18:05                     Влак                    

La Spezia Centrale  – Milano Centrale      18:38 – 21:55                     Влак                    

 

Опорните часове са:

1.           10:03 – Заповаме с първото Сinque Тerre – Riomaggiore

2.1         15:00 – Взимаме корабче от последното Сinque Тerre – Monterosso с възможност за слизане от корабчето във Vernazza или Manarola за около 1 час и продължаваме със следващото корабче (16:10 или 16:30) до Riomaggiore.

               или

2.2         16:00 - Взимаме корабче от последното Сinque Тerre – Monterosso

3.           16:45 – Пристигане в Riomaggiore

 

Основния въпрос е как да разпределя времето от 5-6 часа между 5-те селца ( Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza и  Monterosso )

 

Знам за пътеките между селцата. Все още не съм проучил коя е отворена, коя – не. Ако изобщо ходим по тях, то вероятно ще е само по тази между Riomaggiore и Manorala (Пътеката на любовта 😉)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен не разпределяй времето. Слизаш, гледаш и се връщаш на гарата. Те влаковете бяха доста на често, вече съм забравила, но мисля, че имаше на 15-20-30 минутки. Долу горе по час е достатъчно, а ако сядате на обяд за едното селце, да кажем малко повече.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Тони каза:

Според мен не разпределяй времето. Слизаш, гледаш и се връщаш на гарата. Те влаковете бяха доста на често, вече съм забравила, но мисля, че имаше на 15-20-30 минутки. Долу горе по час е достатъчно, а ако сядате на обяд за едното селце, да кажем малко повече.

Да, така имаме намерение да правим. Но все пак, може би, е добре да предвидим малко повече време за едно или друго селце.

Например: За Manarola    - Ако решим да ходим до Manarola Scenic Viewpoint, което е малко извън селцето, но от другата му страна спрямо гарата - дали би стигнал 1 час?

 

Връзка към мнение
преди 20 минути , ven62 каза:

Riomaggiore и Manorala (Пътеката на любовта 😉)

Точно тази е затворената. Бяхме там през юни и нямаше вид да се работи по отварянето. От Манарола до Корнилия също беше затворена. Има алтернативни пътеки, но с цената на качване значително по-високо нагоре в планината. Въпреки това силно препоръчвам минаването между поне две села пеша. За разведряване от тълпите. И природа. И лозя (на баир). И гледки. Не, че по пътеките няма хора, но не може да се сравни с блъсканицата по гарите. Сега като се замисля, ако го бяхме правили само с влак с пет качвания и слизания, никакъв мил спомен не би ми останал. Друг вариант е да се возиш само на влак, но да успокоиш темпото като пропуснеш някое от селата. Идеалното за пропускане е Корнилия. Най-малкото и единственото, което е на високо (от гарата катериш един як баир или си плащаш за рейсче, което и в двата варианта отнема време). Най-малко чаровното е Монтеросо, но там пък спират най-много от влаковете. Внимание! Влаковете са редовни, редовно закъсняват по 10-15 минути и не всики влакове по линията спират на всички села. И не всеки ден работи лодката. При вълнение я отменят. За лодката правилно си преценил, че е по-добре да я ползваш следобед, когато слънцето е от запад. Но и всички китайци са се сетили за това 😌

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 12 минути , домосед каза:

...

Сега като се замисля, ако го бяхме правили само с влак с пет качвания и слизания, никакъв мил спомен не би ми останал. ……

И не всеки ден работи лодката. При вълнение я отменят. За лодката правилно си преценил, че е по-добре да я ползваш следобед, когато слънцето е от запад. Но и всички китайци са се сетили за това 😌

Благодаря @домосед

Може би, трябваше да поясна, че от една страна, хем ни се иска да се боднем в самите селца и да се разхождаме и похапваме по малките улички, хем и да се отдалечим малко от тях, за да ги видим в целия им блясък - така както са повечето снимки в google. 🙂 

Да не забравяме, че ще дойде и кампанията "Календари - 2019 г." 🙂 

 

Например: Manarola Scenic Viewpoint  или кея/скалите в ниското на Riomaggiore или да се отдалечим леко от Corniglia по пътя -  (44.121017, 9.708211) ...

 

Да - лодката, следобед, избрахме точно заради слънцето. 🙂 

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Постът на @домосед почти изчерпва това, което може да се каже като съвети. Единственото, което бих добавил е, че ако можеш да избираш деня, в който да посетиш Chinque Terre е добре да е делничен ден с прогноза за лошо време. Последният път като бях там установих, че за съжаление селцата са станали прекалено популярни за капацитета им да приемат туристи и вече е почти невъзможно да се почувсташ по очаквания начин, заради което обикновено се ходи там, но пък може и да имате късмет и да няма навалица от американци и китайци.

Връзка към мнение

@koliob, благодаря че се включваш.

Щях специално да те питам за ж.п. билета Milano Centrale – La Spezia Centrale - Milano Centrale.

Някъде по "онези" теми беше споменал, освен за самолетни билети и за влакове.

За сега: През  https://www.trenitalia.com/     13 + 20 = 33 евро   Някакви такива цени съм намерил

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

@koliob, благодаря че се включваш.

Щях специално да те питам за ж.п. билета Milano Centrale – La Spezia Centrale - Milano Centrale.

Някъде по "онези" теми беше споменал, освен за самолетни билети и за влакове.

За сега: През  https://www.trenitalia.com/     13 + 20 = 33 евро   Някакви такива цени съм намерил

 

За италианските влакове не знам да има други начини, освен офертите на превозвачите и разни кодове в сайтове за споделено пазаруване. На "онези" сайтове могат да се купят по-евтини билети за Австрия и Германия. А иначе не знам кога ти е датата на пътуването за да преценя дали е евтино (това 13 + 20 = 33 за един пътник ли е и Milano - La Speziа двупосочно ли е), но по принцип най-изгодната тарифа за влаковете EC и Freccia е "Super Economy". Ако няма за нея - следващата е "Economy". Ако пътуват 2-5 души сравнително изгодна е "Insieme". А в съботите има друга специална оферта "sabato italiano", която на сайта излиза като тарифа "Speciale 2x1". Между другото е добре да се гледат и билетите първа класа, които обикновено са по-скъпи, но има и изключения. Например миналата година от Milano до Stresa редовно имаше билети по EUR 9.9 за първа класа, а също такива имаше от Pisa до La Speziа.

Редактирано от koliob
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , koliob каза:

За италианските влакове не знам ...

Датата е 31.08.2018, петък

Milano Centrale – La Spezia Centrale - 13 евро

 La Spezia Centrale - Milano Centrale - 20 евро

Цените са за един пътник от   https://www.trenitalia.com/   . Там се листват всички тарифи и за 1-ва класа и за 2-ра. Тези бяха най-евтините.

 

Връзка към мнение
преди 11 минути , ven62 каза:

Датата е 31.08.2018, петък

Milano Centrale – La Spezia Centrale - 13 евро

 La Spezia Centrale - Milano Centrale - 20 евро

Цените са за един пътник от   https://www.trenitalia.com/   . Там се листват всички тарифи и за 1-ва класа и за 2-ра. Тези бяха най-евтините.

 

Това са най-ниските цени. Отиването няма да стане по-евтино и можеш направо да купуваш. За връщането също може би няма да падне цената, но все пак можеш да изчакаш десетина дена да не се появи някаква оферта на сайта (не е голяма вероятността предвид летния сезон). Дори да свършат билетите "Economy" - ще останат тези от "Insieme", които са на почти същата цена.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да ти кажа и аз имах подобен план за Петте земи, бяхме в началото на септември. От Ла Специя слязохме в Монтеросо. Там поплажувахме, хапнахме, много вкусно и много скъпо 🙂 Взехме корабче до Варнаца. След по - малко от час неистово исках да избягам от това място. Изчакахме с огромната тълпа да дойде корабчето и не слязохме никъде след това. Гледах ги от водата селата и единствано се чудехме дали да не слезем в Порто Венере. Много ги мечтаех тези селца, но не ми се получи.

Предполагам, че навалицата ще е огромна и по твоето време. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , Цвете каза:

 Много ги мечтаех тези селца, но не ми се получи.

Предполагам, че навалицата ще е огромна и по твоето време. 

Дано да не останем със същите впечатления.

Аз съм се настроил за нещо от типа на Позитано и Амалфи, пък да видим.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, ven62 каза:

Аз съм се настроил за нещо от типа на Позитано и Амалфи, пък да видим.

То за хубаво е хубаво, но мелето е "мегамеле", като през август е в пик-а си (лично проверено). Добре си замислил да е с влак - май най-правилния и бърз начин. Аз опитах с автомобил и паркирането беше зор навсякъде.

 

преди 12 часа, ven62 каза:

Може би, трябваше да поясна, че от една страна, хем ни се иска да се боднем в самите селца и да се разхождаме и похапваме по малките улички, хем и да се отдалечим малко от тях, за да ги видим в целия им блясък - така както са повечето снимки в google.

Дано! Просто не се нахъсвай много, за да не стоиш излишно на опашките. Аз бих опитал, но не на всяка цена.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И аз в абгустовския калъбълък на Петте Земи...ако може да ползвам темата на ven62.

Ние сме от 13-16, като имам две нощувки в Recco. Планът ми е да съм в селцата рано сутринта и до 10 да съм направила поне две селца и като дойдат тълпите - да гледам от корабче.

Въпрос - от коя страна ме съветвате да почна - от Monerosso или Riomaggiore?

 

Виждам, че съветвате да се купуват билетите за влак - аз летя с Райън , което с тия стачки и закъснения значи, че я летя на 13ти сутринта - я не...Въпреки всичко да взимам ли билети? Ако чакам да си ги купя на место рискувам ли да са свършили? 😲

 

За хайкване съм си харесала пътеката от Camogli до Abbazia di san Fruttuoso и/или Portofino (според както е настроението и логистиката с корабчетата). Надявам се там да се скрия от тълпите и да получа поне малка доза романтика. Съвети?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Билети за из самите селца няма как да са свършили, има влакчета на 15-20 минути. Ако имаш предвид  междуградски, пак вероятността да няма билети клони към 0, там вече разликата може да е в наличните часове и цени.

Иначе ние за там си взехме дневна карта за 7,50, а за два дни цената ти е 14,50. Качваш се и слизаш колкото си искаш по линията.

Редактирано от Тони
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , Тони каза:

Билети за из самите селца няма как да са свършили, има влакчета на 15-20 минути. Ако имаш предвид  междуградски, пак вероятността да няма билети клони към 0, там вече разликата може да е в наличните часове и цени.

Иначе ние за там си вземахме дневна карта за 7,50, а за два дни цената ти е 14,50. Качваш се и слизаш колкото си искаш по линията.

Аз имах предвид билетите от Милано до Recco. За малките селца ще си вземем дневна карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, samuraika каза:

Ние сме от 13-16, като имам две нощувки в Recco. Планът ми е да съм в селцата рано сутринта и до 10 да съм направила поне две селца и като дойдат тълпите - да гледам от корабче.

Въпрос - от коя страна ме съветвате да почна - от Monerosso или Riomaggiore?

Здравей. Аз не зная от коя страна е по-добре, но ще споделя нашия опит. Мега ранното отиване е мега умно решение 🙂 

 

Ние направихме първо Vernazza. И беше много умно, защото това е много мънинко селценце 🙂 Не мога да си представя какво е с огромното количество хора, които видяхме после... 

Следващото беше Manarola - тоест, до 10 сутринта видяхме двете най-натоварени местенца.

Не е нужно да ги правиш последователно. Ние бяхме отседнали в Rapallo и тръгнахме с първия възможен влак - май беше към 6 сутринта.

Планът ни за района беше перфектен - благодарение на @mililia.

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Радвам се, че темата започва да се … "пълни"

Ние също сме привърженици на ранното обикаляне. Спомням си единия ден в Позитано. Нямаше почти никакви хора. Кафенетата тъкмо отваряха... Съвсем друго е усещането...

Сега обаче, трябва да се дотътрим от Милано, което си е 3 часа min.

 

И за да съм малко и по темата - ето 2-3 линка, които са полезни.

https://www.trenitalia.com/  - сайт за ж.п. билети в Италия (не, че няма и други)

и няколко за Сinque Тerre:

http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/en/

http://www.parconazionale5terre.it/Eindex.php

https://cinqueterre.a-turist.com/index

http://www.cinqueterre.eu.com/en/

Последния ми се видя най-подреден. Има разписанията и на влакчетата и корабчетата между селцата.

 

преди 3 часа, samuraika каза:

……...

Въпрос - от коя страна ме съветвате да почна - от Monerosso или Riomaggiore?

……….

Ако няма други обстоятелства с които да трябва да се съобразиш - напр. в кой край най-рано бихте могли да сте, … аз бих гледал местоположението на селцата спрямо слънцето към съответния момент.

Спомням си, че на Комо оставихме за последно Брунате и като тръгнах да снимам чудесните изгледи към Комо - греда, само едно ниско, облещено, следобедно слънце се появи на снимките. ☹️

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , Гост каза:

Не е нужно да ги правиш последователно

Абсолютно вярно. Последователно е нужно, само ако си пеша. С влак е добре да се почне от по-малките и по-натоварените, като Вернаца е първа в списъка. От друга страна да разглеждаш каквото и да били в Италия в 7 сутринта, когато едно кафене няма отворено, пак не е най-добрият начин да ти се стори уютно. Но пък може да се направи утринно къпане в морето с малко свидетели. Няма угодия 😮

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 25 минути , ven62 каза:

Ние също сме привърженици на ранното обикаляне. Спомням си единия ден в Позитано. Нямаше почти никакви хора. Кафенетата тъкмо отваряха... Съвсем друго е усещането...

Сега обаче, трябва да се дотътрим от Милано, което си е 3 часа min. ☹️

Аз точно затова и не взех отношение веднага като видях откъде ще идваш 🙂 И като се представих какво ще е мелето, а и светлината за снимките... 

 

Не прави аналогия с Амалфиана. Много по-различно е. Дали по-хубаво различно - не знам (щото съм влюбена в Амалфийското крайбрежие). Със сигурност, обаче, е по-тясно - и няма шосе 🙂 

 

Няма да казвам какво мисля за 6 часа само, щото ще ме бият 🙂 

 

С настоящите си знания и впечатления не бих избрала в никакъв случай такова препускане. По-скоро бих отишла до Портофино - изключителен чар, след което бих хванала ферибота и бих видяла всичките селца само от водата - със следобедно слънце, което искаш. 

 

Но разбира се, важното е ти какво би избрал. За 6 часа няма как да е всичко... 

Връзка към мнение

Благодаря за менията, и аз така си го представях - с първия влак (добре де, с първия в който успея да напъхам полузаспалото съпружие) и явно ще се почва от Вернаца.

@ven62 ти билетите Милано-Ла Специя ще си ги купиш предварително ли? Аз не съм сигурна дали ще успеем да хванем ранните влакове. Рискувам ли, ако си купя билет на място на гарата? Може ли да няма места?

Връзка към мнение
преди 14 минути , samuraika каза:

Рискувам ли, ако си купя билет на място на гарата? Може ли да няма места?

Може да има опашка. Даже и пред машините.

Връзка към мнение
преди 5 минути , домосед каза:

Може да има опашка. Даже и пред машините.

Разбирам. Аз Кацам на Малпенса и от там мисля да купя билти до Чентрале и после до Геноа с бързите влакове и Рекко с регионалните. Май ще купувам на Малпенса. Тази събота пак ще летя до Малпенса със същия полет и ще "тренирам". Опасявам че, че ако купя билетите и не успеем ще изгубя още повече време в презаверки...

Връзка към мнение

Малко храна за размисъл и от мен😀

При плановете на Вен, аз бих се концентрирала максимум върху три селца и то сложени под въпрос. Както и да го гледа, той преди 9-10 ч. няма да е при селцата. Това означава, че през цялото време ще е в навалица и това безкрайно ще го умори, като оставим настрана обикалянето и слънцето. Избира си по снимки едно от селцата, разглежда каквото може, прави един пешеходен преход до друго селце, обядва, разглежда и с влак до последното селце, където си хваща лодка до първото. После влак до Милано. Това е един реалистичен вариант. 

Аз изръчках Рейни за ставане в 5.30 и хващане на влак в 6 ч. Прибрахме се чак към 7 вечерта, като първото селце от групата, а не от нашия план, просто претупахме. На мен ми беше второ посещение, но пак помня едно-две селца, така че и всичко да видиш и част от него, накрая е все тая. 

Направи нещата така, че да ти е кеф, защото не е реалистично да видиш всичко за 5-6 часа. Трябва си време и за кафе, сладолед, обяд, че даже и за да ти починат краката. Пък и нали отиваш, за да ти е приятно, а не за да се бориш за медали😉

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , mililia каза:

...

При плановете на Вен, ...

...

Пък и нали отиваш, за да ти е приятно, а не за да се бориш за медали😉

Да, и ние ставаме много рано, така че в 06:05 да хванем влака и се прибираме след 22:00 т.е. това ще е един дълъг и изморителен ден.

Има желязна логика в това, което си написала (а и другите), но има няколко нелогични, но големи НО-та:

- Аз съм зодия овен и много мразя да променям планове (това вече си го считах за план);

- Ако пропусна някое селце, после цял живот или поне до следващия път ще ме човърка (това е сигурно, доколкото се познавам)

- Искам и двете - хем да ми е приятно, хем медалите. 

-----------

Еми, какво да се прави, …, явно ще трябва да премисля.

Знаех си аз … човъркаше ме нещо, затова и пуснах тази тема.

 

 

преди 1 час, samuraika каза:

...

@ven62 ти билетите Милано-Ла Специя ще си ги купиш предварително ли? Аз не съм сигурна дали ще успеем да хванем ранните влакове. Рискувам ли, ако си купя билет на място на гарата? Може ли да няма места?

Да, така мисля да направя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.