Прескочи до съдържание

Qatar Airways - мини новини и въпроси


Препоръчани мнения

Да докладвам за ваучерите

Пращат мейл с някакви кодове , абсолютно неразбираем . След това трябва да се направи ( когато решите) нова резервация с отложено плащане ( такса минимум 10$ за 24 часа) . След това изпращате новата резервация и чакате да ви изпратят сума за доплащане . Свързването с кол-центъра е ужасяващо трудно , но поне са любезни ( изчакаха ме на линия да си направя новата резервация) . Сега чакам да ми изпратят сумата за доплащане , не мога да се свържа с кол-центъра да ускоря процедурата .

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, ivan69 каза:

Да докладвам за ваучерите

Пращат мейл с някакви кодове , абсолютно неразбираем . След това трябва да се направи ( когато решите) нова резервация с отложено плащане ( такса минимум 10$ за 24 часа) . След това изпращате новата резервация и чакате да ви изпратят сума за доплащане . Свързването с кол-центъра е ужасяващо трудно , но поне са любезни ( изчакаха ме на линия да си направя новата резервация) . Сега чакам да ми изпратят сумата за доплащане , не мога да се свържа с кол-центъра да ускоря процедурата .

Така е, друг вариант е правиш първоначалната резервация и отиваш в офиса им, ако ти е удобно като локация, и там довършваш всичко и плащаш допълнителните пари. На място също са любезни 🙂

Връзка към коментар

Имам полет от Франция в на 14/04 към Япония с катарците (връщане на 22/04). При влизащата в сила от утре забрана за полети между страни от ЕУ и Шенген от/до страни извън съюза, за следващите 30 дни, дали мога да очаквам пълен рефънд на заплатената сума. Ваучерът, който предлагат, ми е много-много краен вариант...

Връзка към коментар
преди 18 минути , pepi:) каза:

Имам полет от Франция в на 14/04 към Япония с катарците (връщане на 22/04). При влизащата в сила от утре забрана за полети между страни от ЕУ и Шенген от/до страни извън съюза, за следващите 30 дни, дали мога да очаквам пълен рефънд на заплатената сума. Ваучерът, който предлагат, ми е много-много краен вариант...

Можеш, да. Търпение. Препоръчано за всички, които летят след 01.04. 

 

Правете аналогия с борбата със самия вирус. Авиокомпаниите в момента са претоварените здравни системи, критични са тези пътници които по план е трябвало да летят идните дни. Да дадем място в колцентър опашките да могат те да се оправят първи. А за април месец, силно се надяваме системите да са по-разтоварени, да работят и някакви онлайн интерфейси и всичко както трябва. Или поне се надяваме да е така, но едва ли може да е по-зле от текущото състояние. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 7 часа, pepi:) каза:

Имам полет от Франция в на 14/04 към Япония с катарците (връщане на 22/04). При влизащата в сила от утре забрана за полети между страни от ЕУ и Шенген от/до страни извън съюза, за следващите 30 дни, дали мога да очаквам пълен рефънд на заплатената сума. Ваучерът, който предлагат, ми е много-много краен вариант...

къде  може да се види тази пълна  забрана от утре?

Връзка към коментар

Не мога да открия информация дали я приеха, предложението беше за забрана на влизане от трети страни и да не важи за гражданите на ЕС.  

 

A, приели са я. Пак за трети страни, т.е. теб не те спират никъде като гражданин на ЕС, ако отсрещната страна не е затворила границите:

 

https://news.bnt.bg/news/bryuksel-zatvarya-vanshnite-granici-na-es-za-30-dni-1043829news.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, pepi:) каза:

Имам полет от Франция в на 14/04 към Япония с катарците (връщане на 22/04). При влизащата в сила от утре забрана за полети между страни от ЕУ и Шенген от/до страни извън съюза, за следващите 30 дни, дали мога да очаквам пълен рефънд на заплатената сума. Ваучерът, който предлагат, ми е много-много краен вариант...

Пълен рефънд чак не. На мен от 1804 лв. заплатени ще ми върнат 1197 лв. Аз бях решила отдавна, че няма да пътуваме и бях прежалила парите..., за мен е добре. Парите се връщат по картата , с която е платено. Срока е 28 дни.

Връзка към коментар
Преди 1 час, viola7707 каза:

Пълен рефънд чак не. На мен от 1804 лв. заплатени ще ми върнат 1197 лв. Аз бях решила отдавна, че няма да пътуваме и бях прежалила парите..., за мен е добре. Парите се връщат по картата , с която е платено. Срока е 28 дни.

Пълно възстановяване на платената сума следва да се дължи при отменени от авиокомпанията полети, а не при отказ от пътуване от страна на пътника.

  • Браво 1
Връзка към коментар

В оригиналния пост ставаше дума, ако ЕС забрани полетите от/към трети страни.

 

От изнесеното в медиите аз поне не разбирам ясно какво точно са решили и какво следва. Ако имам полет който не възнамерявам да летя,  не бих канселирал нищо доброволно до ден-два преди датата на излитане. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, на мен при предложиха ваучер, връщане на пари или смяна на полет ( доплащане 830 лв.) точно 5 дни преди полета. Полетът все още не е отменен, предстои утре, но какво от това.

Връзка към коментар

Да , в случая става въпрос не за отмяна на пътуване по желание на пътника, а поради забрана за пресичане на границите на ЕС и Шенген (всички пътувания между ЕС и държавите извън него се прекратяват за период от 30 дни, считано от 12ч на обяд на 17/03). Забраната би паднала (евентуално) на 17/04, т.е. след датата, предвидена за нашия първи полет. Реално авиокомпанията няма да може да осъществи този полет и предполагам следва да възстанови 100% сумата, платена за билетите.


Информацията за влязлата вече в сила забрана  е от речта на Макрон от снощи. Ако боравите с френски език, може да погледнете тук:
https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus

Връзка към коментар

За втори път да се опитам да обясня. 🙂  Забраната е за пътници от трети страни, които искат да влязат в ЕС, т.е.  полетът може да не е канселиран или дори пълен с граждани на ЕС, които нямат такава забрана. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , T.E.Lawrence каза:

За втори път да се опитам да обясня. 🙂  Забраната е за пътници от трети страни, които искат да влязат в ЕС, т.е.  полетът може да не е канселиран или дори пълен с граждани на ЕС, които нямат такава забрана. 

И в крайна сметка както е моят Виетнам на 17.04 стоя и чакам и април месец евентуално да ми върнат цялата сума или презаяерявам дати?  

Връзка към коментар
преди 3 минути , T.E.Lawrence каза:

Ако си 100% наясно, че няма да пътуваш, няма какво да чакаш. С катарците е ясно, има даже онлайн зaявка. 

 

https://www.qatarairways.com/en/refund-request.html

Но ако сега канселирам ще ми удържат около 30% мисля че от сумата, която съм платила. Ще чакам да се прегледа обстановката и ако има шанс да ми върнат 100% ще е супер. Ако не ще действам за ваучери

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Точно така и по-добре кеш, отколкото ваучери, защото не се знае кой изобщо ще оцелее. За Qatar разбира се нямам съмнения,  но където може винаги бих предпочел кеш. 

В случая имаш цял месец да се разбере тия полети ще ги бъде ли. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
1 hour ago, T.E.Lawrence said:

За втори път да се опитам да обясня. 🙂  Забраната е за пътници от трети страни, които искат да влязат в ЕС, т.е.  полетът може да не е канселиран или дори пълен с граждани на ЕС, които нямат такава забрана. 

Благодаря за този втори пост, т.к. първия го бях пропуснала. 
И аз с моето четене отгоре-отгоре, не бях обърнала вниманеие на "детайла", че става въпрос за входящи полети.
Остава да чакаме...ситуацията е много динамична.

 

 

Връзка към коментар

По последна инструкция от авиокомпанията от днес:

1. Пълен рифънд ПРИ АНУЛАЦИЯ на полет от страна на авиокомпанията вече няма да става с връщане на заплатената сума, а ще се издава документ/ваучер за бъдещо ползване на сумата при същата авиокомпания.

2. ПРИ АНУЛАЦИЯ на полет от страна на авиокомпанията пари се връщат при прилагане на условията на тарифата- т.е. удържа се глоба.

3. Анулация на резервация и връщане на пари при случаи, в които няма анулация на полет от страна на авиокомпанията, става при прилагане на условията и ГЛОБИТЕ по съответната тариифа.

... като цяло доста лоши новини за пътниците на Катар 🤬

  • Харесвам 1
  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 26 минути , mitkobiker каза:

По последна инструкция от авиокомпанията от днес:

1. Пълен рифънд ПРИ АНУЛАЦИЯ на полет от страна на авиокомпанията вече няма да става с връщане на заплатената сума, а ще се издава документ/ваучер за бъдещо ползване на сумата при същата авиокомпания.

2. ПРИ АНУЛАЦИЯ на полет от страна на авиокомпанията пари се връщат при прилагане на условията на тарифата- т.е. удържа се глоба.

3. Анулация на резервация и връщане на пари при случаи, в които няма анулация на полет от страна на авиокомпанията, става при прилагане на условията и ГЛОБИТЕ по съответната тариифа.

... като цяло доста лоши новини за пътниците на Катар 🤬

 

От днес почти аналогични правила и от KLM / Air France. При тях поне има по-голям избор -  ваучерите важат за резервации в KLM,  Air France, DELTA  и Virgin Atlantic. 

 

Вероятно авиокомпаниите вече имат недостиг на кеш. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 23 минути , mitkobiker каза:

2. ПРИ АНУЛАЦИЯ на полет от страна на авиокомпанията пари се връщат при прилагане на условията на тарифата- т.е. удържа се глоба.

Това звучи абсурдно, големи са смешници. Това не е ли в разрез с EU 261?

Връзка към коментар
преди 1 минута , randi каза:

Това звучи абсурдно, големи са смешници. Това не е ли в разрез с EU 261?

Безумно е и до момента не е имало подобни практики. Да видим идните дни какво пак ще измислят...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , randi каза:

Това звучи абсурдно, големи са смешници. Това не е ли в разрез с EU 261?

Според мен е лапсус, имат предвид анулация от страна на пътника. Анулацията от авиокомпанията е в т.1 на изредения списък.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.