Прескочи до съдържание

Авиоинциденти...


Oshko

Препоръчани мнения

При търсене в новинарската секция на гугъл на полет QR491 излизат попадения на английски, които потвърждават версията на Днес.бг че по или покрай полет QR491 на Qatar airways от Техеран до Доха е стреляно в деня, когато беше свален украинския самолет.. Всеки може да направи сам търсенето и да си избере превода, който му харесва. Разбира се възможно е и това да е първоизточника на новината на българската преса...На арабски има доста попадения за този полет...

Връзка към коментар

“Новината“ за “оцелелия“ полет QR491 на Катар излезе във всички мейнстрийм български медии, като Нова телевизия, 24 часа, Труд, Днес.бг, Стандарт и т.н. като основният източник е агенция Бгнес, но @Георги абсолютно е прав, че липсват ключови поддробности от “новината“ за да може човек да я приеме безкритично!

 

Заглавието на новината в Ал Арабия преведено от гугъл обаче звучи също толкова “сензационно“ колкото заглавията на българските медии:

 

"Катарски пътнически самолет оцеля при катастрофата с грешна иранска ракета"

 

Ако тази новина беше в някакъв сайт за конспирации, фейк нюз вероятно българските медии не биха и обърнали внимание.  Ал Арабия обаче е сериозна медия в която са инвестирани над 300 милиона долара с цел да бъде конкуренция на "арабския CNN" Ал Джазира. цък Много несериозно изглежда да си измислят новини на база това кой е бил близко до инцидента. Почти по същото време от Техеран е имало полети до Истанбул, Мускат и т.н. , а  иранските ракети изстреляни по иракски цели вероятно са пресекли пътя на много други самолети на ралична височина. Защо една телевизия базирана в ОАЕ е избрала точно полета до Доха, вместо полетите до Истанбул, Мускат и т.н. или многобройните транзитно прелитащи полети за да измисли точно кой самолет е оцелял? Това разбира се не пречи на някой начинаещ жирналист в Ал Арабия са се е опитал да направи новина от нищо.

 

Посипвам си пепел на главата ако българските мейнстрйм медии са успяли да ме подведат, но въпреки това не мисля, че в Магеланци трябва да има толкова супер строги правила. Не мисля че е голям проблем ако някой сподели новина от мейнстрийнм медия и в последствие тя се окаже неточна или подвеждаща. В крайна сметка за това е форума, за да може веднага да има обратна връзка от други които смятат, че има нещо нередно с новината..

 

Ако следващите дни BBC, CNN не се занимават с тази “новина“ Георги може да се окаже прав...

 

Аз лично нямам никакъв проблем да си признавам грешките, защото знам че безгрешен човек няма. Има само такива които имат смелостта да си признават грешките и такива, които никога не си признават грешките, защото ги е страх за “имиджа“ . При инвестирането обаче ако не успееш на време да си признаеш грешките, пазарът може да ти зашлеви огромни шамари и затова аз винаги съм на принципа: Аз знам, че нищо не знам 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Самолет на американската компания "Делта Еърлайнс" е трябвало да изхвърли част от горивото си, за да извърши безопасно аварийно кацане на летището в Лос Анджелис.

 

https://www.vesti.bg/sviat/samolet-izhvyrli-gorivo-vyrhu-shest-uchilishta-v-sasht-6104420

Връзка към коментар

РИА Новости позовавайки се ирански депутат са потвърдили, че освен с украинския самолет е имало инцидент с катарските авиолинии. Пилотът на полет QR491 е забелязъл активност на ПВО във въздуха и е задал въпрос на диспечера. След това диспечерите са координирали с ПВО, че става дума за граждански полет и самолета е успял да стигне невредим до Доха.

 

В Иране рассказали о втором самолете в небе при крушении Boeing

https://ria.ru/20200113/1563382664.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https%3A%2F%2Fyandex.ru%2Fnews

 

Надявам се Риа Новости да се приеме за достатъчно сериозен източник по въпроса...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не знам правилен ли е превода, но в Иран вече има “виновни“ за инцидента с украинския самолет, а не просто заподозрени 🙂 Черните кутии ще бъдат изпратени във Франция..

 

Вече има арести във връзка със сваления украински самолет, съобщиха от Върховния съд на Иран, предаде БГНЕС. "Виновните по този случай вече са арестувани, но ние все още сме в начален етап на разследването", съобщи Хосейн Исмаили. Той също така съобщи, че бордовите черни кутии ще бъдат изпратени до Франция, за да се изяснят всички проблеми. “
 
Връзка към коментар
Преди 1 час, epetkov каза:

Самолет на ИрАэро   е кацнал днес  в "Домодедово"  на писта, която още не е въведена в експлоатация: https://ria.ru/20200116/1563501815.html

В края на сводката - трогателен опит да изкарат SSJ100 супер-дупер надежден! :cool: Всъщност цялата сводка. Явно е писана с водка. Нито дума за екипажа, за пътниците, за това как и защо се е стигнало до това злощасно кацане - цялата приказка се върти около самальота.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
On 1/15/2020 at 10:20 AM, Фичо said:

За следящите достоверни източници, това не е особена изненада! :biggrin:

Не е и изненада, че нищо прекалено сигурно няма по този въпрос:

 

"Същевременно Иран съобщи, че е поискал от САЩ и от Франция оборудване, с което да свали информацията от черните кутии на украинския самолет, предадоха световните агенции.

 

Техеран уточнява, че все още не е получил положителен отговор на искането си. Искането е било отправено към Националната служба за безопасност на транспорта на САЩ и към френското Бюро за разследване и анализи, уточнява Иранската организация за гражданско въздухоплаване. /БТА"

 

Някакво разследване на инцидента обаче все пак има, защото се оказва, че не една, а две “случайно“ изстреляни ракети има срещу украинския самолет:

 

"Разследващите са получили достъп до информации на генералния щаб и са открили, че две ракети М1-TOR са били изстреляни по посока на самолета от север", се казва в доклада. "Ефектът на това изстрелване на ракети върху инцидента със самолета и анализът на тези действия са в процес на разследване", се казва още в доклада. "

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/01/21/4019001_dve_raketi_sa_izstreliani_po_svaleniia_ukrainski/

 

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/01/27/4021250_samolet_s_nad_80_dushi_se_razbi_v_afganistan/

 

Цитат

Пътнически самолет на Ariana Afghan Airlines - държавната авиокомпания на Афганистан, е катастрофирал в провинция Газни в страната, съобщи местният телевизионен канал 1Т. Според Ariana news на борда е имало 83-ма души.

 

Връзка към коментар
преди 3 часа, stanislavpp каза:

А вчера по една телевизия казаха, че е бил без един колесник. Кретени!

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, dimitrov6 каза:

Преди няколко години пак Pegasus самолет беше изкочил от пистата в Трабзон и почти паднал в морето.

Миналия месец също имаха излязал от пистата самолет при кацане: https://samchui.com/2020/01/07/istanbul-airport-closed-after-pegasus-flight-skids-off-runway/#.XjsVUS2B1-U

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.