Прескочи до съдържание

16 дни в Малайзия и Тайланд


mary_shery

Препоръчани мнения

Ето че нашето пътешествие към Малайзия и Тайланд наближава и е време да се ориентираме как най-добре да опознаем двете страни за тези 16 дни, които имаме. Засега сме купили само билетите до Малайзия и връщането от Тайланд от голямата “грешка” на йорданските авиолинии. Датите ни са 23.12 - 10.01. Тъй като и двете държави ми бяха тотално непознати и купих билетите много импулсивно, прочетох доста неща тук в темите най-вече за Тайланд, но все още имам бая неясноти и моля хората, които вече са ходили за някои съвети. 🙂 Знам, че тук си имаме експерти и по двете държави, които неведнъж са давали полезни съвети - @T.E.Lawrence, @DaBo, @stefanrusev, @FlyTraveler, @Sun4o.

За мен това ще бъде първото ми пътуване в далечна Азия, както и на спътниците ми - @master_of_germs и @Mistress of Germs. И тримата обичаме природата и ни се иска да видим колкото може повече от нея. Не сме виждали будистки и хиндуистки храмове, така че и това ще ни е много интересно. Аз лично и в джамия не съм влизала, но пък преди старта на нашето пътуване за Азия, ще сме 2 дни в Истанбул, от където хващаме самолета и там се надявам да видим. @Mistress of Germs е абсолютен фен на шнорхелинга и плува отлично. Аз не мога да плувам изобщо, но се надявам с жилетка и предварително изпробвана маска с шнорхел, да се справя с това предизвикателство без да нагълтам вода и да мога да видя интересни рибки и корали. Не предвиждам да наемаме кола, защото не бих се оправила с ляво движение, а и знам, че трафикът е доста затруднен, особено където е по-населено. 

 

Засега обмислям следната програма:

 

24.12 - пристигане и настаняване в хотел в КЛ. Тъй като сме трима, ще наемем сигурно Uber/grab, би трябвало да ни събере, защото сме само с 1 куфар и ръчни багажи. Следвайки съветите на @DaBo ще наемем хотел близо до метростанция и сравнително близо до кулите. В еърбнб видях добри предложения дори с басейн на покрива с гледка към кулите. 🙂 

25.12 и 26.12 - Куала Лумпур - China Town с двата храма и пазара, Merdeka square, джамията Sultan Abdul, Perdana Botanical garden - може би птичия парк и градината с хибискусите, Batu Caves. Вечерта - кулите Петронас и езерото с пеещите фонтани, които били наблизо. Има и музей на ислямското изкуство, ако остане време, може би не е лоша идея. Някой бил ли е в него, струва ли си да се посети?

 

27.12 - пътуване до Пенанг, може би с влак за около 4 часа. Тук възниква въпросът дали влаковете си спазват разписанията по принцип в Малайзия и има ли нещо специално като купуване на билети предварително, запазване на места и т.н.? Вариант е, ако няма ранен влак на 27, да пътуваме и на 26 вечерта и от там да хванем ферибота за Georgetown. Там ни се иска да разгледаме колониалната архитектура, старото пристанище, уличното изкуство и един храм - Kek Lok Si. Дали 1 ден ще ни стигне за това? Има ли нещо друго, което много си заслужава, а съм го изпуснала?

 

28.12 - ферибот до Ланкави и качване на Sky bridge. Тук четох разни мнения в трипадвайзър, че много се чакало и че е добре да се ходи рано, ама човек като пристигне същия ден с ферибота и трябва да си отиде до хотела, за да остави багажа, как да стане това рано? Ако се хване ферибота в 8, все пак ми се вижда постижимо. Освен това ще трябва да гледаме и небето, ако е много облачно, особено с ниска облачност, няма да има никаква гледка. Не знам доколко може да се прецени, когато сме долу. На Langkawi четох, че има един хубав плаж - Tanjung Rhu, който e 20-Тина км от началото на SkyWalk-a. Евентуално след разходката, може да отидем на него преди залез за няколко часа. Може би е добре нощувката да е в Kuah, близо до ферибота, защото на другата сутрин ще пътуваме към Ko Ngai. С какво е най-добре да се придвижваме на Ланкави - такси, Uber/grab?

 

29.12. - в 9:00 ферибот до Koh Ngai, доколкото прочетох на Ко Липе свалят всички пътници и ги натоварват (след 30 минутна проверка на визи и паспорти) на бърза лодка до Ко Нгаи. Според различни източници се пристига там в 12:45 или 13:45. Ко Нгаи много ми хареса от снимките, които видях, но гледайки острова на картата не откривам много възможност да се разхождаш от едно на друго място там. Какви са вариантите там, за да отидеш от един плаж до друг? Харесала съм два комплекса, но за съжаление изпуснах тройните и четворните стаи в единия и по-обикновените в другия и май ще пробвам през друг сайт да намеря нещо останало или ще им пиша директно с молба за допълнително легло в стая, защото ще ни излезе доста скъпо да наемем две двойни стаи. Голям проблем е настаняването на този остров. Ето двете места, които харесах:

https://www.booking.com/hotel/th/koh-ngai-resort.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEDmAEuuAEHyAEN2AEB6AEB-AELkgIBeagCAw;sid=923dcc14b2c3fdf0a309f8c70cde8c6b;all_sr_blocks=27365701_93897313_0_1_0%2C27365702_93897313_0_1_0;checkin=2018-12-30;checkout=2018-12-31;dest_id=900048471;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hapos=4;highlighted_blocks=27365702_93897313_0_1_0%2C27365701_93897313_0_1_0;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A%2CA%2CA;sb_price_type=total;sr_order=price_per_night;srepoch=1537540470;srfid=742757e1c60b0e7bb97354f91c780424d32bd7fcX4;srpvid=4a1d667aee210065;type=total;ucfs=1&

https://www.booking.com/hotel/th/koh-ngai-kaimuk-thong-resort.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEDmAEuuAEHyAEN2AEB6AEB-AELkgIBeagCAw;sid=923dcc14b2c3fdf0a309f8c70cde8c6b;all_sr_blocks=223566401_116933362_2_2_0%2C223566404_116933362_2_2_0;checkin=2018-12-30;checkout=2018-12-31;dest_id=900048471;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hapos=5;highlighted_blocks=223566401_116933362_2_2_0%2C223566404_116933362_2_2_0;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A%2CA%2CA;sb_price_type=total;sr_order=price_per_night;srepoch=1537540470;srfid=742757e1c60b0e7bb97354f91c780424d32bd7fcX5;srpvid=4a1d667aee210065;type=total;ucfs=1&

Ако нищо изгодно не намерим, може и да си позволим една нощувка на палатка в къмпинг, но това е много краен вариант.

 

30.12 - тук имам две опции - да останем още един цял ден на Ko Ngai или да хванем ферибота към далеч по-поносимия като цени на нощувките Phi Phi Don. Пак същия въпрос имам и за там, как става движението по острова и между различните плажове? @FlyTraveler беше препоръчал един плаж доста на север, как се стига до него?

 

31.12 - Phi Phi Don, посрещане на Нова Година. Ако случайно някой е бил там на НГ, може ли да препоръча някое готино местенце? 

 

1.01- Maya bay сутринта, ако не сме отишли предния ден на Sunset cruise. Кога мислите, че би било по-красиво - сутринта преди другите лодки или вечер по залез? Към 15:30 - ферибот до Ao Nang и нощувка там.

 

2.01 - трип с лодка до Railay Beach, Tonsai bay, пещерата и погледното място. Има ли редовни лодки до там или трябва да купуваме специално организиран тур?

 

3.01 - трип до 4-те острова с лодка - Ko Poda, Tup, Chicken islands

 

4.01 - трип с лодка до Hong islands 

 

5.01 - James Bond острова. Тук четейки програмите за туриве от Краби/Ао Нанг не ми става ясно дали се включват някои от останалите острови от архипелага и национален парк Ao Phang-Nga, например Ko Pa Nak, Hong? Ако не се включват, то има ли някакви турове до тях? 

 

Много хора препоръчват Raya Island, ще видим ли нещо различно от всички изброени по-горе? Има и вариант на 6-ти да се обиколят едни други плажчета малко на север от Ао Нанг или да се направи една разходка до място с невероятна гледка - Khao Ngon Nak. Дават го около час и половина качване до връхчето.

 

8.01 - ранен сутрешен полет от летище Пукет до Банкок (купен е вече). Така че май е разумно да се придвижим натам още на 7-ми. Може да направим както @lyusi една обиколка на фермата за слонове, Биг Буда и погледното място.

 

8.01 и 9.01 - Банкок - храмовете, двореца, стария квартал. Хич не ми се гледат небостъргачи, никой от нас не си пада по такива сгради и даже се чудя дали да не отидем до Аютая, ако остане време. С какво може да се стигне до там и за колко време?

 

На 9.01 много късно, малко преди полунощ на 10.01 е полетът ни Банкок-Копенхаген.

 

Направо ви засипах с въпроси, но това е първото ми пътуване извън Европа (ако не броим Грузия) и всичко ми е някак като от друга планета. 🙂 Ще съм много благодарна, ако хвърлите малко повече светлина по моите въпроси!

 

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

При 16 дни аз бих отишла и до Сием Риеп в Камбоджа, но... всеки си има приоритети.  Не съм била по островите, но от прочетеното тук Пукет си е като нашия Слънчев бряг, а от пътеписити ви с мастъра си мисля, че не сте от хоратаа, които ходят да "избухват" по плажовете... @lesy беше тотално разочарована. В същото време в Сием Риеп има толкова красиви храмове - останки от древни цивилизации и култура, че аз лично бих отишла там, вместо към островите (както и направих всъщност)... 

 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Препоръчвам ви да направите трип до Симиланските острови за сметка на някой друг трип от програмата. Заслужават си на 100%. Отделно за разнообразие помислете варианта за Камбоджа или още по-лесно - Сингапур.

Редактирано от saved_
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 52 минути , saved_ каза:

Препоръчвам ви да направите трип до Симиланските острови за сметка на някой друг трип от програмата. Заслужават си на 100%. Отделно за разнообразие помислете варианта за Камбоджа или още по-лесно - Сингапур.

Дали е възможен за 1 ден, колко време остава за островите? Знам, че е много красиво там, но и пътят не е малко.

Камбоджа отпада категорично, не е за претупване тази държава. Друг път и там ще отидем, но по това време на годината полетите са ужасно скъпи, а и наистина не е за 1-2 дни там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, Симиланските острови най-често се предлагат под формата на еднодневни трипове, защото се водят, че се намират в Национален парк и май е забранено да се нощува там. Най-често се предлага варианта, от който и ние се възползвахме - шнорхелинг на две места покрай островите и след това престой на два различни острова, на един от които се организира обяда. Аз такъв плаж и вода и пясък никъде не съм виждала... 🙂

Редактирано от saved_
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

След като няма да ходим до Камбоджа, Аютая е абсолютно задължителна в програмата. Няма никакви условности по това. Предполагам, че на гарата в Банкок има къде да си остави човек багажа за цял ден? Влакове има начесто, предпочитам го отвсякъде пред Банкок. 

Лично на мене досега ми харесаха повече други острови, като Ко Аданг, например, но сякаш няма да е лесно да се съгласим в този състав да нощуваме на палатка в къмпинг.

В Пукет предвиждаме една нощувка и то защото полетът ни Пукет-Банкок е доста рано сутринта, иначе е ясно, че аз никога не бих го планувал за нощувки. Основната част от нощувките се планират за Ко Нгаи и Пи Пи Дон.

Това пътувне е планувано като море+културни забележителности. Реално @Mistress of Germs не е отишла и един ден на море това лято, въпреки че 4 месеца работи на 50 метра от плажа. Аз и @mary_shery също не сме били на море тази година, макар че не съжаляваме особено за това.

Според мене програмата за КЛ е претрупана, но понеже никога не съм пътувал надалеко и не съм бил досега обект на джет-лаг, си оставяме резерв. С ботаническа градина, естествено, ще се примиря, както винаги 🙂 Като цяло ненавиждам мегаполиси и нищичко не ми хваща окото в Куала Лумпур. Но така и така кацаме там, ще се разглежда. За Сингапур съм наложил тотално вето. Достатъчно често излизат оферти за полети до Сингапур, за да се занимаваме с него сега.

Ще ми се да не претрупваме Пенанг. От градските пейзажи в този район, като че ли Джорджтаун най-ми харесва и смятам, че ни трябва повече време.

И, колкото и да ви се струва странно точно в този форум - аз МРАЗЯ да летя. Просто полетите са необходимо зло, но да трябва през два-три дни да летя из ЮИ Азия само и само да се "разпиша" в още няколко държави, е просто абсурдно. Бих летял допълнително, само ако е в пъти по-евтино от друг вид транспорт, а в периода покрай нова година не е 🙂 Пътуването с влак си е изживяване само по себе си, както и по вода. Така си изграждам много по-пълна представа за страната. Най-добре е, разбира се, да си разчитам на собствените крака да крача по чукари или да въртя колелото, но случаят сега не е такъв.

 

Мене ме интересува дали се предлагат трипове ОТ Пи Пи островите до други острови. Защото, честно казано - не ми се нощува много на континента, а предпочитам по-спокойни места.

 

П.П. Още нещо ме притеснява - влизайки в Тайланд по море и пристигайки директно на остров като Ко Нгаи дали има откъде да си купим карти за телефон и интернет?

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Силно подозирам, че ще крада от вашата програма някога - независимо, че съм била няколко пъти в Азия... Искрено ви завиждам отсега за емоциите и ококорените очи :grin:

 

Моето няма да са 5 стотинки, а четвърт стотинка, ама пак... 

 

Не искам да ви предлагам друга посока. Островите звучат чудно. Само за бъдещи размисли:

преди 40 минути , mary_shery каза:

Камбоджа отпада категорично, не е за претупване тази държава. Друг път и там ще отидем, но по това време на годината полетите са ужасно скъпи, а и наистина не е за 1-2 дни там.

Не мисля, че повече от 3 дни + 1 за пътуване в едната посока са нужни. Това като мое мнение. И нямам предвид това пътуване, а принципно.

 

По ето това изречение един коментар: 

преди 1 час, mary_shery каза:

31.12 - Phi Phi Don, посрещане на Нова Година. Ако случайно някой е бил там на НГ, може ли да препоръча някое готино местенце? 

Имате ли резервация за там? Защото скромният ми опит при едно хрумване за Новогодишно бягство в Тайланд - което не се случи, хотелите имаха специални условия за наемане на 31-ви, които включваха скъпа - и празнична - вечеря. И това не беше изписано в офертата, и после като ме сюрпризираха, канселирах цялата резервация, а после и самото пътуване. Просто да имате предвид. Phi Phi Don не е масов остров за отсядане, доколкото знам.

 

Пожелавам ви чудно пътуване - и ще ви чета какви ще ги накъдрите накрая 🙂 

Връзка към мнение

За Maya bay  препоръчвам сутрин да се отиде, залез почти няма да видите.

За Railay Beach  има редовно лодки от Ао Нанг.

За James Bond  не си заслужава да биеш път от Ао Нанг.

Симиланските острови по-добре от Пукет. Има и еднодневни турове, има и с 1,2,3 нощувки. Заслужава да останеш една нощ на острова, когато всички еднодневни туристи си заминат е съвсем друго.

За трип с лодка до Hong islands, вземете тур, който тръгва на обяд и има вечеря на плажа. Водят ви да гледате и светещия планктон, но вече не дават да влизаш в водата, преди 5-6 години разрешаваха, но поради инциденти в водата на тъмно вече не дават.

 

Редактирано от Marisha
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

  На повечето българчета ЮИ Азия след първия път много ни харесва и се връщаме отново и отново даже по няколко пъти на година . А на някои дотам че подобно на прелетни птици се изнасят зимата на топло в района 🙂 .

 

 В този смисъл на мен  16 дни ми се струват доникъде за Малайзия и Тайланд . Какво остава и  Камбоджа . Разбираемо е желанието и любопитството на всеки още първия път да види по възможност всичко . 

Аз бих прескочил Пенанг , както и дългото пътуване с ферибот . В района има множество нискобюджетни авиокомпании а лашкането с часове по вода не е много забавно или обогатяващо .

Щом сте решили за  Kho Ngai  ето малко подробности . Плажа е един  и хотелите са от едната страна . Няма да прескачаш от плаж на плаж . Към другата страна на острова има тясна пътечка през джунглата . На места е стръмна и даже са опънали въже , има и много комари  Стига се до Koh Ngai Paradise Beach където плажа е по зле . Наскоро построиха някакви бунгала от тази страна . Не ги  препоръчвам . Карти за телефон и за интернет няма на острова.

Ферибота не стига до брега както и лодките . Така че се пригответе  за намокряне накрая🙂  . Ние бяхме в този хотел , който е до единия от двата , за които се колебаете . Пред тях е и най доброто място за шнорхелинг. Наляво е само пясък. На място  също ни хареса най много .  Особено крайните бунгала, най отдалечените от брега и на високото. Ресторанта става , но не е нещо особено. Най-добре и за най-прилични цени хранят малко по нататък в ресторанта на къмпинга . Познава се по повечето хора  които се хранят там 🙂 .

 

  Като мързелив човек за Симилановите острови , както и за организираните екскурзии  ще се самоцитирам . :huh:

 

 

 

 

 

 

Koh Ngai Paradise Beach

 

  •  
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, master_of_germs каза:

За Сингапур съм наложил тотално вето.

😁 Програмата за КЛ хич не е претрупана, напротив  - правите Бату сутринта , по обед се връщате до "Чайна таун " ( нищо подобно , най-обикновен битак със сергии през които в БГ няма и да преминеш. Но пък наблизо има интересен Хинду и Китайски храмове ) и след това към Петронас. @mililia предложи подобен хотел с басейн. Втория ден в КЛ си го "изсмукваш от пръстите" а следващите дни яко препускане - това 1ден=1остров ми прилича на д..е път да види.... Оптимизирай и виж се отворили 2-3 дни и за Сингапур с нощен автобус от КЛ (ама че съм подстрекател😝)

Явно ще вървите преди нас (не че имаме някаква програма) т.е ако някъде не ни хареса може и да ви настигнем.

🧐

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ivooo каза:

  На повечето българчета ЮИ Азия след първия път много ни харесва и се връщаме отново и отново даже по няколко пъти на година . А на някои дотам че подобно на прелетни птици се изнасят зимата на топло в района 🙂 .

 

 В този смисъл на мен  16 дни ми се струват доникъде за Малайзия и Тайланд . Какво остава и  Камбоджа . Разбираемо е желанието и любопитството на всеки още първия път да види по възможност всичко . 

Аз бих прескочил Пенанг , както и дългото пътуване с ферибот . В района има множество нискобюджетни авиокомпании а лашкането с часове по вода не е много забавно или обогатяващо .

Щом сте решили за  Kho Ngai  ето малко подробности . Плажа е един  и хотелите са от едната страна . Няма да прескачаш от плаж на плаж . Към другата страна на острова има тясна пътечка през джунглата . На места е стръмна и даже са опънали въже , има и много комари  Стига се до Koh Ngai Paradise Beach където плажа е по зле . Наскоро построиха някакви бунгала от тази страна . Не ги  препоръчвам . Карти за телефон и за интернет няма на острова.

Ферибота не стига до брега както и лодките . Така че се пригответе  за намокряне накрая🙂  . Ние бяхме в този хотел , който е до единия от двата , за които се колебаете . Пред тях е и най доброто място за шнорхелинг. Наляво е само пясък. На място  също ни хареса най много .  Особено крайните бунгала, най отдалечените от брега и на високото. Ресторанта става , но не е нещо особено. Най-добре и за най-прилични цени хранят малко по нататък в ресторанта на къмпинга . Познава се по повечето хора  които се хранят там 🙂 .

 

  Като мързелив човек за Симилановите острови , както и за организираните екскурзии  ще се самоцитирам . :huh:

 

 


 

 

Koh Ngai Paradise

Благодаря! Но мисля Пенанг да не отпада.

Търсим баланс в групата, която е много разнородна. mary_shery не може да плува, а аз, макар да съм израснал почти на морето, съм доста слаб плувец и така и не се научих да плувам с шнорхел. Mistress of Germs пък е като родена с плавници и шнорхел. Но, аз ако трябва всеки ден да съм по плажове или шнорхелинг, ще ме хване съклета. Също така за мене е задължително, като отида в някоя държава, да посетя поне един обект на ЮНЕСКО.  Избрал съм си Пенанг и Аютая и от тях няма да отстъпя.  Честно казано, програмата на @mary_shery даже ми се струва лееко изместена към Тайланд за сметка на Малайзия.

В краен случай може да пропуснем единия от двата малайзийски острова, но по-скоро ще пропуснем Ланкави, отколкото Пенанг. И то, ако се намерят някакви свръхизгодни полети, което не вярвам да стане. 

Ако на Нгаи няма откъде да се вземат карти за телефон и интернет, дали такива ще се намерят на Ко Липе? На пръв поглед този остров е прекалено скъпарски, за да можем да си позволим нощувки там, но пък на съседното островче има приличен къмпинг. А съм чел и че из тоя архипелаг има много добри места за шнорхелинг.

Знам, че 16 дни са малко (с двата дни в Истанбул и с полетите стават 20 дни). Но мисля, че от всички, които взеха билети от грешката на Royal Jordanian нашето пътуване ще е най-дълго. Има някои магеланци тук, дето за 7 пълни дни ще се въртят из 4 държави.  😮😮

Нека! 😉 Щом са ентусиасти. Но за мене пътуване с ферибот и с влак е в пъти по-обогатяващо, отколкото да вися по летища и в самолети. 

 

Колкото до островите - да, мисля, че @stefanrusev е прав и е претрупано по начина, по който @mary_shery е предложила програмата в началото. Бих пропуснал някои трипове. Това винаги ни се получава с претрупването в един момент при планиране на пътуване, когато изчетем твърде много неща. Но предпочитаме да сме подготвени за повече варианти, отколкото да се чудим на място кое, къде и кога.

Сега видях, каква глупост съм написал снощи, ама така става, като гледам волейбол и пиша едновременно. За КЛ съм имал предвид точно, че вторият ден ми е излишен; определено мисля че повече от ден не трябва, още повече нито имам намерение да скитам из чайнатаун, нито си падам по качване на небостъргачи.  Batu caves, площада със старата гара, някаква ботаническа градина все ще се вместят в един ден, а ще намерим някакво място за нощувка с гледка към Петронас. На втория ден по обяд мисля да вземем влак/автобус/полет от КЛ за Пенанг.

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 13 часа, mary_shery каза:

Ето че нашето пътешествие към Малайзия и Тайланд наближава и е време да се ориентираме как най-добре да опознаем двете страни за тези 16 дни, които имаме. Засега сме купили само билетите до Малайзия и връщането от Тайланд от голямата “грешка” на йорданските авиолинии. Датите ни са 23.12 - 10.01. Тъй като и двете държави ми бяха тотално непознати и купих билетите много импулсивно, прочетох доста неща тук в темите най-вече за Тайланд, но все още имам бая неясноти и моля хората, които вече са ходили за някои съвети. 🙂 Знам, че тук си имаме експерти и по двете държави, които неведнъж са давали полезни съвети - @T.E.Lawrence, @DaBo, @stefanrusev, @FlyTraveler, @Sun4o.

За мен това ще бъде първото ми пътуване в далечна Азия, както и на спътниците ми - @master_of_germs и @Mistress of Germs. И тримата обичаме природата и ни се иска да видим колкото може повече от нея. Не сме виждали будистки и хиндуистки храмове, така че и това ще ни е много интересно. Аз лично и в джамия не съм влизала, но пък преди старта на нашето пътуване за Азия, ще сме 2 дни в Истанбул, от където хващаме самолета и там се надявам да видим. @Mistress of Germs е абсолютен фен на шнорхелинга и плува отлично. Аз не мога да плувам изобщо, но се надявам с жилетка и предварително изпробвана маска с шнорхел, да се справя с това предизвикателство без да нагълтам вода и да мога да видя интересни рибки и корали. Не предвиждам да наемаме кола, защото не бих се оправила с ляво движение, а и знам, че трафикът е доста затруднен, особено където е по-населено. 

 

Засега обмислям следната програма:

 

24.12 - пристигане и настаняване в хотел в КЛ. Тъй като сме трима, ще наемем сигурно Uber/grab, би трябвало да ни събере, защото сме само с 1 куфар и ръчни багажи. Следвайки съветите на @DaBo ще наемем хотел близо до метростанция и сравнително близо до кулите. В еърбнб видях добри предложения дори с басейн на покрива с гледка към кулите. 🙂 

25.12 и 26.12 - Куала Лумпур - China Town с двата храма и пазара, Merdeka square, джамията Sultan Abdul, Perdana Botanical garden - може би птичия парк и градината с хибискусите, Batu Caves. Вечерта - кулите Петронас и езерото с пеещите фонтани, които били наблизо. Има и музей на ислямското изкуство, ако остане време, може би не е лоша идея. Някой бил ли е в него, струва ли си да се посети?

 

27.12 - пътуване до Пенанг, може би с влак за около 4 часа. Тук възниква въпросът дали влаковете си спазват разписанията по принцип в Малайзия и има ли нещо специално като купуване на билети предварително, запазване на места и т.н.? Вариант е, ако няма ранен влак на 27, да пътуваме и на 26 вечерта и от там да хванем ферибота за Georgetown. Там ни се иска да разгледаме колониалната архитектура, старото пристанище, уличното изкуство и един храм - Kek Lok Si. Дали 1 ден ще ни стигне за това? Има ли нещо друго, което много си заслужава, а съм го изпуснала?

 

28.12 - ферибот до Ланкави и качване на Sky bridge. Тук четох разни мнения в трипадвайзър, че много се чакало и че е добре да се ходи рано, ама човек като пристигне същия ден с ферибота и трябва да си отиде до хотела, за да остави багажа, как да стане това рано? Ако се хване ферибота в 8, все пак ми се вижда постижимо. Освен това ще трябва да гледаме и небето, ако е много облачно, особено с ниска облачност, няма да има никаква гледка. Не знам доколко може да се прецени, когато сме долу. На Langkawi четох, че има един хубав плаж - Tanjung Rhu, който e 20-Тина км от началото на SkyWalk-a. Евентуално след разходката, може да отидем на него преди залез за няколко часа. Може би е добре нощувката да е в Kuah, близо до ферибота, защото на другата сутрин ще пътуваме към Ko Ngai. С какво е най-добре да се придвижваме на Ланкави - такси, Uber/grab?

 

29.12. - в 9:00 ферибот до Koh Ngai, доколкото прочетох на Ко Липе свалят всички пътници и ги натоварват (след 30 минутна проверка на визи и паспорти) на бърза лодка до Ко Нгаи. Според различни източници се пристига там в 12:45 или 13:45. Ко Нгаи много ми хареса от снимките, които видях, но гледайки острова на картата не откривам много възможност да се разхождаш от едно на друго място там. Какви са вариантите там, за да отидеш от един плаж до друг? Харесала съм два комплекса, но за съжаление изпуснах тройните и четворните стаи в единия и по-обикновените в другия и май ще пробвам през друг сайт да намеря нещо останало или ще им пиша директно с молба за допълнително легло в стая, защото ще ни излезе доста скъпо да наемем две двойни стаи. Голям проблем е настаняването на този остров. Ето двете места, които харесах:

https://www.booking.com/hotel/th/koh-ngai-resort.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEDmAEuuAEHyAEN2AEB6AEB-AELkgIBeagCAw;sid=923dcc14b2c3fdf0a309f8c70cde8c6b;all_sr_blocks=27365701_93897313_0_1_0%2C27365702_93897313_0_1_0;checkin=2018-12-30;checkout=2018-12-31;dest_id=900048471;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hapos=4;highlighted_blocks=27365702_93897313_0_1_0%2C27365701_93897313_0_1_0;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A%2CA%2CA;sb_price_type=total;sr_order=price_per_night;srepoch=1537540470;srfid=742757e1c60b0e7bb97354f91c780424d32bd7fcX4;srpvid=4a1d667aee210065;type=total;ucfs=1&

https://www.booking.com/hotel/th/koh-ngai-kaimuk-thong-resort.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEDmAEuuAEHyAEN2AEB6AEB-AELkgIBeagCAw;sid=923dcc14b2c3fdf0a309f8c70cde8c6b;all_sr_blocks=223566401_116933362_2_2_0%2C223566404_116933362_2_2_0;checkin=2018-12-30;checkout=2018-12-31;dest_id=900048471;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hapos=5;highlighted_blocks=223566401_116933362_2_2_0%2C223566404_116933362_2_2_0;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A%2CA%2CA;sb_price_type=total;sr_order=price_per_night;srepoch=1537540470;srfid=742757e1c60b0e7bb97354f91c780424d32bd7fcX5;srpvid=4a1d667aee210065;type=total;ucfs=1&

Ако нищо изгодно не намерим, може и да си позволим една нощувка на палатка в къмпинг, но това е много краен вариант.

 

30.12 - тук имам две опции - да останем още един цял ден на Ko Ngai или да хванем ферибота към далеч по-поносимия като цени на нощувките Phi Phi Don. Пак същия въпрос имам и за там, как става движението по острова и между различните плажове? @FlyTraveler беше препоръчал един плаж доста на север, как се стига до него?

 

31.12 - Phi Phi Don, посрещане на Нова Година. Ако случайно някой е бил там на НГ, може ли да препоръча някое готино местенце? 

 

1.01- Maya bay сутринта, ако не сме отишли предния ден на Sunset cruise. Кога мислите, че би било по-красиво - сутринта преди другите лодки или вечер по залез? Към 15:30 - ферибот до Ao Nang и нощувка там.

 

2.01 - трип с лодка до Railay Beach, Tonsai bay, пещерата и погледното място. Има ли редовни лодки до там или трябва да купуваме специално организиран тур?

 

3.01 - трип до 4-те острова с лодка - Ko Poda, Tup, Chicken islands

 

4.01 - трип с лодка до Hong islands 

 

5.01 - James Bond острова. Тук четейки програмите за туриве от Краби/Ао Нанг не ми става ясно дали се включват някои от останалите острови от архипелага и национален парк Ao Phang-Nga, например Ko Pa Nak, Hong? Ако не се включват, то има ли някакви турове до тях? 

 

Много хора препоръчват Raya Island, ще видим ли нещо различно от всички изброени по-горе? Има и вариант на 6-ти да се обиколят едни други плажчета малко на север от Ао Нанг или да се направи една разходка до място с невероятна гледка - Khao Ngon Nak. Дават го около час и половина качване до връхчето.

 

8.01 - ранен сутрешен полет от летище Пукет до Банкок (купен е вече). Така че май е разумно да се придвижим натам още на 7-ми. Може да направим както @lyusi една обиколка на фермата за слонове, Биг Буда и погледното място.

 

8.01 и 9.01 - Банкок - храмовете, двореца, стария квартал. Хич не ми се гледат небостъргачи, никой от нас не си пада по такива сгради и даже се чудя дали да не отидем до Аютая, ако остане време. С какво може да се стигне до там и за колко време?

 

На 9.01 много късно, малко преди полунощ на 10.01 е полетът ни Банкок-Копенхаген.

 

Направо ви засипах с въпроси, но това е първото ми пътуване извън Европа (ако не броим Грузия) и всичко ми е някак като от друга планета. 🙂 Ще съм много благодарна, ако хвърлите малко повече светлина по моите въпроси!

 

 

 

 

 

За Пенанг един ден е достатъчен, при бързо темпо на разглеждане. Аз взех автобус от летището до най-високата сграда в центъра. Доста пообиколих, докато намеря спирката на Хоп он, хоп оф автобусите. Първата линия е транспорт до основните забележителности, втората е за разглеждане на крайбрежието. Спирката, обща за двете , е в близост до МОЛ, където може да се хапне местна храна. Трафикът е ужасен и се губи много време.  Не съм сигурна, че с автомобил под наем ще е по-бързо. Аз извъртях двете линии, с 15 мин. спиране за обяд и времето ми свърши. Градски транспорт има, но е нарядко. Доста почаках за автобус до летището.

Относно шнорхелинг - правих на Малдиви. И аз не плувам. Не понесох тръбата и се гмурках само с маска, на въздух. Често изплувах, за да си поемам. Стана и беше красиво. Има маски за лицето, без тръба, за които разбрах късно. Може да ги проучиш.

Ние кацаме на 26.12 в КЛ.

Успех!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Понеже си ме споменала😀, да вметна и моето виждане:

 

Куала Лумпур - страхотен град, от любимите ми е. Програмата, препоръчана от мен е - хоп он-хоп оф, със слизане на Императорския дворец, бърд-парка и един площад след това, сега не помня името, но няма как да го объркате. Следобедно-вечерно посещение на кулите-близнаци. Разходка в парка около тях. За спане силно препоръчвам хотел  Pacific Regency Suite Hotel, гледката към кулите вечер от басейна на последния етаж е уникална!

На следващия ден екскурзия до Бату, следобед пак на кулите, страхотни са. Два дена за КЛ са напълно достатъчни, не бойте се, нищо претрупано няма да имате. И имайте предвид, че в Малайзия всеки ден ще ви вали дъжд, понякога доста як. Все пак е доста близо до Екватора.

Пенанг твърдо бих го отхвърлил. Остров с трафик, сгради и нищо екзотично.

Лангкави е друга бира, но зависи къде. Гледайте някой по-безлюден плаж, че и там има наченки на презастрояване на места.

Нататък програмата ви започва да не ми харесва😀. Ко Липе е и доста мизерен остров, бил съм на Ко Мук, още по-мизерен, а на хубавите плажове по дивите острови няма хотели - Национален парк се водят. Въобще на мен нищо от южните тайски острови не ми хареса. Дори и Ко Ланта.

Затова бих ви препоръчал един завой в програмата - от КЛ да хванете към Сингапур за два дена с една нощувка. Сингапур е невероятен. А оттам - самолет до Пукет. Бюджетни предложения колкото щеш, а колко пари ще потрошите по тъпите и най- вече несигурни тайски ферита, не ми се мисли. Имайте предвид, че по това време на годината си е ветровито, води се зимен период и от тази гледна точка екскурзиите до Ралей бийч и островите около Ао Нанг може въобще да не ви харесат. Ние бяхме по НГ и останахме леко разочаровани. Рошаво море, вятър, боклуци по Чикън островите, а за пътя от Ао Нанг до Пукет не искам да си спомням. Вместимост на ферито 120 човека, бяхме 180 сигурно. Все пак си е пик сезон.

 

Пи-Пи-тата са страхотни, гледайте да ви е хубаво и слънчево времето, това е важното.

 

Пукет ми харесва на мен много, има и нормални плажчета и пренаселени. Има и спокойни райони, и хъстъл и бъстъл. Нагоре към Као Лак само не съм ходил, @Petkan беше там и каза, че било страхотно, както и Симиланските острови. 

Не ходете към Ко Самуи и околия по това време на годината. Миналата година с Петкан се засякохме там и бая го ...ядохме.

 

Бангкок - винаги препоръчвам района около Гранд Палас, всички Буда-та, а вечер Сиам центъра и Аквариума.

 

От мен толкова засега.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

От ао нанг лодки има за навсякъде, така че нямате проблем. Наемете си само за вас, заслужава си. 

 

Raya island е лежерен трип за половин ден от Пукет. Ако спите там, можете да го видите. Ама да се блъскате до него от Ао Нанг е абсурдно, при цялото разнообразие от близки острови. Още повече е мега малък и не ми се мисли какво ще е на Нова година там.

 

На  Railay очаквайте същия пренаселен кошмар, ама поне има "градски транспорт" лодки от Ао Нанг нонстоп, за 15 минути се отива. То е буквално зад скалата.

 

@master_of_germs подкрепям те за сингапурското вето. Написали сте, че не искате небостъргачи. 😛 Все някога ще ви се наложи свързващ полет от там, няма нужда да си причинявате неудобство да го вмъквате в програмата точно сега. 🙂

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, master_of_germs каза:

Благодаря! Но мисля Пенанг да не отпада.

 

В краен случай може да пропуснем единия от двата малайзийски острова, но по-скоро ще пропуснем Ланкави, отколкото Пенанг. И то, ако се намерят някакви свръхизгодни полети, което не вярвам да стане. 

Кое те кара да не отстъпваш за Пенанг? Просто ми е интересно...

 

преди 30 минути , Sun4o каза:

Пенанг твърдо бих го отхвърлил. Остров с трафик, сгради и нищо екзотично.

Затова бих ви препоръчал един завой в програмата - от КЛ да хванете към Сингапур за два дена с една нощувка. Сингапур е невероятен. А оттам - самолет до Пукет.

@master_of_germsНека и аз налея малко масло в огъня 🙂 Разбирам, че си наложил вето, но се опитвам да го проумея - с какво Пенанг е по-добър от Сингапур...  Аз мисля сходно на @Sun4o. Не съм фен на мегаполисите категорично, но Сингапур определено си заслужава два дни. За повече ще ви писне... Освен това е факт, че има много приемливи полети тогава. Летяла съм на самия 31-ви декември (Bali - Singapore) и цената е била чудесна (Air Asia). 

Връзка към мнение

@master_of_germsХайде, пък аз, да пусна една друга идейка. Ко Аданг - близо е до Ко Липе, но е природен резерват.

Няма хотели, спи се в бунгалца, може и на палатка - има условия, като в къмпинг. Душове, тоалетни и пр.

Няма магазини, няма алкохол, ядене има само на едно място, проста храна,събираш си сам боклука, няма климатици /не ти и трябват, че си има гора/. Няма  паплач и гмеж. Абе, нещо, кат на пионерски лагер, в гората, а до тебе кристално чиста, тюркоазена вода вода и спокойствие. Така, както беше и на Пукет, и на Ко Самуи, и на Лангкави, ама, преди 20 години.:(((;

Има джунгла, има два водопада и страхотен, запазен риф.

Вие с Мари можете да се бъхтите из джунглата, а Мистреската да се кефи, с подводни красоти.

Наоколо има разни други мънинки островчета, Ко Джабанг, Ко Рави  и още някакви, вече съм забравила.

Дето, като се наеме лодка, може да се обиколят за ден.

Симиланските са вече много туристически населени, докато тук е диво.

Говоря за преди 3-4 години.

Е, достъпът до там не е бърз и лесен, но не и кой знае колко труден.

А може да се спи на Ко Липе и да се ходи през деня, като си спазарите лодка.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

@AlexandraKo, радвам се, че успяваш да ме разбереш. Аз мисля, че още в началото споменах. Ко Аданг е "моят" остров; заплюл съм си го буквално от първата седмица, след като взехме билетите.  Върху това си бях изградил предварителната програма, и да си взимаме лодка и да плуваме с маски (евентуално и шнорхели) вместо да се впускам във всички комерсиални трипове до Райли, Джеймс Бонд и прочие. Исках Пи Пи островите, а симилианските острови ми идваха някяк встрани от маршрута. После FlyTraveler ни пусна мухата с Koh Ngai 😄 Признавам си, че ми харесва много, обаче май окъсняхме с резервирането на нощувки за там.

Трудността идва от това, че не съм сам. И съответно къмпингът подлежи на рестрикция поради факта, че няма топла вода. Щото пък човек има нужда от гореща вода, когато навън е 35-40 градуса, нали?!?! 😕 

Най-първоначалният ми вариант беше  пристигане в КЛ на бъдни вечер -> на 27.12 към Пенанг -> на 29.12 фери за Ланкави и посрещане на Нова Година -> на 01.01.2019 г. транзитно през Липе до Аданг и шматкане с лодка до околни островчета -> на 04.01. от Липе до Пи Пи -> на 06.01 към Пукет за две нощувки и един целодневен трип, а на втората сутрин още по тъмно към летището, ден за Банкок, ден за Аютая и полет наобратно. 

А защо Пенанг. Ами трудно е да обясня. В началото се колебаех дали Джорджтаун или Мелака са ми по-интересни (Мелака като спирка между КЛ и Сингапур, примерно). Но наскоро бях на една презентация за Малайзия и Сингапур, която окончателно ми затвърди мнението, че Пенанг си струва повече от Мелака, а КЛ и Сингапур изобщо не ги слагам в списъка на интересните. Не знам, дали не успях заблуждаващо да си изградя във форума имидж на някакъв хардкор планинар, когото не го е еня за нищо друго, освен за надморската височина. Може да не съм чак на нивото примерно на Radnev  с познаването на историята, но все пак съм син на историк и на литераторка и си ме човърка отвътре. Да си го кажа така. В Джорджтаун и в Мелака има история. В КЛ и Сингапур има някаква имитация на такава. В това пътуване ще наблягаме на географията и на биологията (под водата и с дежурната ботаническа градина, която трябва да изтърпя 😉 ), но пътуване без хич история си е като безсолна манджа 😄 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 46 минути , master_of_germs каза:

A защо Пенанг. Ами трудно е да обясня. В началото се колебаех дали Джорджтаун или Мелака са ми по-интересни (Мелака като спирка между КЛ и Сингапур, примерно). Но наскоро бях на една презентация за Малайзия и Сингапур, която окончателно ми затвърди мнението, че Пенанг си струва повече от Мелака, а КЛ и Сингапур изобщо не ги слагам в списъка на интересните. Не знам, дали не успях заблуждаващо да си изградя във форума имидж на някакъв хардкор планинар, когото не го е еня за нищо друго, освен за надморската височина. Може да не съм чак на нивото примерно на Radnev  с познаването на историята, но все пак съм син на историк и на литераторка и си ме човърка отвътре. Да си го кажа така. В Джорджтаун и в Мелака има история. В КЛ и Сингапур има някаква имитация на такава. В това пътуване ще наблягаме на географията и на биологията (под водата и с дежурната ботаническа градина, която трябва да изтърпя 😉 ), но пътуване без хич история си е като безсолна манджа 😄 

На мен наистина ми беше интересно защо 🙂 Уважавам избора ти, просто се учим едни от други - и си викам: бе гледах, гледах, нищо не ме грабна в този Пенанг... И не мисля, че имаш имиджа на "нещо" :grin: Ей на, и аз не харесвам хич мегаполиси, а мра за Ню Йорк, а Сингапур ми беше много интересен - точно като история и начин на живот... 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

На мен наистина ми беше интересно защо 🙂 Уважавам избора ти, просто се учим едни от други - и си викам: бе гледах, гледах, нищо не ме грабна в този Пенанг... И не мисля, че имаш имиджа на "нещо" :grin: Ей на, и аз не харесвам хич мегаполиси, а мра за Ню Йорк, а Сингапур ми беше много интересен - точно като история и начин на живот... 

Аз съм убеден, че Сингапур ще ми е повече от "поносим". Признавам, че градините там са МНОГО ефектни. Но защо да включвам в пътуването град, до който бих могъл да стигна някой ден дори и без да разчитам на "грешки" на авиокомпании. Пък и, живот и здраве, напролет планираме Мадейра и там смятаме да ни втръсне от градини 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Въпреки, че моят опит в ЮИ Азия е съвсем малко над нулата (малко Филипини, малко Малайзия и малко Сингапур) и едва ли съм в позиция да давам много съвети по темата, но все пак - признавам, че останах малко учуден, че при 16 дни в района, такива планинари като вас (и въобще доколкото имам впечатления за интересите ви), сте се насочили основно към плажове и островчета, а не включвате Борнео и в частност нац. парк Кинабалу. :rolleyes::scratch_one-s_head: 
По своето биоразнообразие и богатство на флора и фауна, Борнео е може би на трето място в света след Амазонската джунгла и някои райони в централна Африка.   (Има много ендемични видове там, има какво ли не, като например най-голямото хищно растение, което се храни освен с насекоми, даже с дребни гущерчета и мишки, най-голямото цвете в света - Рафлезия и много, много други ...) 
Сезонът (януари) също е много подходящ за Борнео.

преди 11 часа, master_of_germs каза:

Също така за мене е задължително, като отида в някоя държава, да посетя поне един обект на ЮНЕСКО. 

Национален парк Кинабалу е обект на ЮНЕСКО, а покоряването на върха (4095м.) съм сигурен, че е точно по "твоята част".  Имаме поне двама магелнаци, които са го изкачвали :smile3:.  

Срещу Кота Кинабалу пък е  Tunku Abdul Rahman Marine Park , който се състои от 5 острова, така че няма да останете без плажове и шнорхелинг. Има различни дей-трипове с лодки до островите. 

Както и да е, сигурно вече сте напреднали с програмата в другата посока, на аз все пак да си кажа. :smile3:


DSC01067-68-69-70_ff_small.JPG.51469cdeb3dd52fff3813c6a82bfaeb7.JPGDSC00946_ff_2.jpg.30acbe13481dda11c463a92dd5b5bb34.jpg

 

DSC01124.JPG

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, master_of_germs каза:

29.12 фери за Ланкави и посрещане на Нова Година -> на 01.01.2019 г. транзитно през Липе до Аданг и шматкане с лодка до околни островчета -> на 04.01. от Липе до Пи Пи ->

Ако се върнете към първоначалния вариант - "свиркай". До седмица смятам да решим най- после на кой плаж ще посрещаме ЧНГ че това е главната опорна точка (нали затова ги купихме тия билети) и да оправяме спането, но принципно маршрута е същия. В краен случай ще изпием по едно на  Banyan tree на 09.01 вечерта 

 

Аз да напомня че основния въпрос беше "Как?" а не "Къде?". Аз примерно съм категорично и твърдо "Нье" на Пукет!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Фил каза:

Въпреки, че моят опит в ЮИ Азия е съвсем малко над нулата (малко Филипини, малко Малайзия и малко Сингапур) и едва ли съм в позиция да давам много съвети по темата, но все пак - признавам, че останах малко учуден, че при 16 дни в района, такива планинари като вас (и въобще доколкото имам впечатления за интересите ви), сте се насочили основно към плажове и островчета, а не включвате Борнео и в частност нац. парк Кинабалу. :rolleyes::scratch_one-s_head: 
По своето биоразнообразие и богатство на флора и фауна, Борнео е може би на трето място в света след Амазонската джунгла и някои райони в централна Африка.   (Има много ендемични видове там, има какво ли не, като например най-голямото хищно растение, което се храни освен с насекоми, даже с дребни гущерчета и мишки, най-голямото цвете в света - Рафлезия и много, много други ...) 
Сезонът (януари) също е много подходящ за Борнео.

Национален парк Кинабалу е обект на ЮНЕСКО, а покоряването на върха (4095м.) съм сигурен, че е точно по "твоята част".  Имаме поне двама магелнаци, които са го изкачвали :smile3:.  

Срещу Кота Кинабалу пък е  Tunku Abdul Rahman Marine Park , който се състои от 5 острова, така че няма да останете без плажове и шнорхелинг. Има различни дей-трипове с лодки до островите. 

Както и да е, сигурно вече сте напреднали с програмата в другата посока, на аз все пак да си кажа. :smile3:


DSC01067-68-69-70_ff_small.JPG.51469cdeb3dd52fff3813c6a82bfaeb7.JPGDSC00946_ff_2.jpg.30acbe13481dda11c463a92dd5b5bb34.jpg

 

DSC01124.JPG

Разбира се, че ако трябва да избера нещо в Малайзия за себе си, то ще е Кинабалу. Проучвал съм за планината и то далеч преди да излезе "грешката" с билетите. Но тази информация за добро време през януари там категорично не е вярна? Моите проучвания сочат, че на Борнео точно този период (октомври-януари) е сезонът на тежкия мусон и е възможно най-неподходящото време. Шансът изобщо да е разрешено да се качва върха през това време, е мнооого малък. Удобните месеци за изкачване са от февруари до април, после през май почва мусонът от другата страна на острова, но той не е толкова тежък.

Януари е с мусон и за източния бряг на малайския полуостров, където също, ох, какви островчета съм си харесал. Така че тук ветото идва най-вече от страна на mary_shery, за която "дъждовен сезон" е скверно словосъчетание и би въртяла програмата така, че да я вали възможно най-малко 😄 А вече има и други магеланци, които да потвърдят, че това не си го измислям. Тя си е заслужила репутацията, че нейното присъствие по време на път винаги е свързано с хубаво време, и няма да си я развали току-така 😉 Иначе аз се позамислих сериозно, дали да не копирам индонезийския маршрут с вулканите на Lindt и Gentleman_Basta, ама получих категоричен отказ това да се прави в дъждовен сезон. При това в източната част на Ява и Бали дъждовният сезон е сравнително слаба ракия и изобщо не може да се сравнява с мусона на Борнео по същото време.

Има го и това, че няма как да знам предварително, доколко ще мога да се справя с огромната влажност на въздуха, за да правя планински преходи, особено пък и на места, където високата надморска височина също може да се окаже сериозен проблем за здравето. А и планинарската екипировка си тежи. А този път смятаме да пътуваме само с ръчни багажи и една голяма раница (моята!) в която трябва да влезе целият багаж и на дамите. Пък никой не ми плаща като на шерпите 😄 

Освен това има огромна разлика дали пътувам с планинари, или със съпругата си. Заслужила си е веднъж аз да играя по нейната, което значи, че трябва да измисля програма без баири... Поне този път. Това НЕ е пътуване, с което да си начесвам моята краста. С прехода по Рилецкото било в началото на този месец планинарският си сезон практически съм го закрил. Напролет, живот и здраве, ще загряваме с баирите на Мадейра за нещо по-сериозно през лятото.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 11 часа, master_of_germs каза:

Но тази информация за добро време през януари там категорично не е вярна?

Така е, нещо съм се заблудил, че трите добри месеца са от януари до март, а то всъщност е февруари-април. :yes: 

Ние бяхме началото на март и уцелихме много добро време, почти без дъжд. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.