Прескочи до съдържание

16 дни в Малайзия и Тайланд


mary_shery

Препоръчани мнения

Точно на една Нова година бяхме на Кота Кинабалу ,така и не отидохме до парка по няколко причини малко дете , а и не сме  от най големите планинари .Тогава края на декемери всеки ден преваляваше за около час ,два и то предимно сутринта.Но на тези места никога незнаеш кога ще вали обилно и кога ще пръсне.

А съм за Пенанг,много хора предлагат да се прескочи но на мен много ми хареса.По принцип съм любител на стрий арт.Да трафика е ужасен, но  в ЮА навсякъде трафика е такъв.Обичам Сингапур ,но няма да те навивам . Ти ще решиш кога му е дошло времето.Колкото повече ходя толкова повече ми харесва.

Побързайте и с хотелите защото по това време цените скачат ужасно.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И на мен Пенанг много ми хареса. Отидох там по същата причина - колониалните къщи в Джорджтаун и не съжалявам. Ако решите да го оставите в програмата и имате време, качете се и на Penang hill. Гледката си струва, а и е съвсем близо до храма Kek Lok Si. 

 

 

P8213543.JPG

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 21.09.2018 г. в 20:24, mary_shery каза:


@T.E.Lawrence@DaBo@stefanrusev@FlyTraveler@Sun4o

@master_of_germs@Mistress of Germs@Mistress of Germs

@DaBo

 

30.12 - тук имам две опции - да останем още един цял ден на Ko Ngai или да хванем ферибота към далеч по-поносимия като цени на нощувките Phi Phi Don. Пак същия въпрос имам и за там, как става движението по острова и между различните плажове? @FlyTraveler беше препоръчал един плаж доста на север, как се стига до него?

 

@lyusi

 

Не съм си у дома и не мога да пиша подробно. Плажа на Phi Phi Don се нарича Laemthong Beach (някъде го пишат на две думи). Там си е хубаво и за отсядане, аз съм бил в Phi Phi Natural Resort. Иначе се стига с наета лодка от основният пристан на острова.

Koh Ngai е много добра идея. Там съм оставал 4 вечери в Koh Hai Fantasy Resort, като два дни ходихме на шнорхелинг в два национални парка с дайв шоп-а на курорта - Koh Ha и Koh Rok. Не знаех, че от Лангкави може да се пътува до Koh Ngai в един ден, ние нощувахме една вечер на Koh Lipe.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Благодаря на всички за отговорите! 🙂

Може би наистина за Куала Лумпур ще оставим ден и половина и на 26 на обяд ще се отправим с влак към Пенанг. Там за ден и половина би трябвало да видим по-интересните неща. Не ми се иска да си губим времето на Липе, с нищо не ми хареса този остров. Ко Аданг е добро предложение, евентуално с дневен тур от Липе, иначе за спане на палатка определено @Mistress of Germs не би се съгласила, а бунгалата са с цени на 5 звезден хотел по това време на годината, което не можем да си позволим. Намерих само едно единствено място за настаняване там. На Ко Нгаи ще се опитам да се помоля предварително да ни дадат двойна стая с един допълнителен матрак в нея, за да не наемаме две. Вече се ориентирах горе-долу, че местоположението на резортите, за които си мислех, е добро.

За Пи Пи дали има лодки до този Laemthong beach? За нощувки мисля или там около пристанището или този, малко по на север: https://www.booking.com/hotel/th/phi-phi-coralbay.en-gb.html?label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEBmAEuwgEKd2luZG93cyAxMMgBD9gBA-gBAZICAXmoAgM;sid=ecd2a9f4f365d76f5157d82e285964cd;all_sr_blocks=130071805_103916969_3_2_0;checkin=2018-12-30;checkout=2018-12-31;dest_id=900040301;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hapos=6;highlighted_blocks=130071805_103916969_3_2_0;hpos=6;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A%2CA%2CA;sb_price_type=total;srepoch=1537990508;srfid=4154b0d4708386599f20aec72cbe104506a4ad59X6;srpvid=b42f89b59b36031a;type=total;ucfs=1&#tab-main

И се присъединявам и аз към въпроса на @master_of_germs дали има от Phi Phi Don турове до други острови?

Задължително ще изчакам да видя на Phi Phi дали няма да ни сервират по-високи такси заради новата година, надявам се ако има такова нещо, да го казват скоро след резервацията, а не 5 дни преди да пристигнеш.

 

Може би най-обезпокоителното, което прочетох е че фериботите при лошо време може да не плават и че има такава вероятност, макар че се води силен сезон. Някой имал ли е такъв случай?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , mary_shery каза:

Благодаря на всички за отговорите! 🙂

Може би наистина за Куала Лумпур ще оставим ден и половина и на 26 на обяд ще се отправим с влак към Пенанг. Там за ден и половина би трябвало да видим по-интересните неща. Не ми се иска да си губим времето на Липе, с нищо не ми хареса този остров. Ко Аданг е добро предложение, евентуално с дневен тур от Липе, иначе за спане на палатка определено @Mistress of Germs не би се съгласила, а бунгалата са с цени на 5 звезден хотел по това време на годината, което не можем да си позволим. Намерих само едно единствено място за настаняване там. На Ко Нгаи ще се опитам да се помоля предварително да ни дадат двойна стая с един допълнителен матрак в нея, за да не наемаме две. Вече се ориентирах горе-долу, че местоположението на резортите, за които си мислех, е добро.

За Пи Пи дали има лодки до този Laemthong beach? За нощувки мисля или там около пристанището или този, малко по на север: https://www.booking.com/hotel/th/phi-phi-coralbay.en-gb.html?label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGgXiAEBmAEuwgEKd2luZG93cyAxMMgBD9gBA-gBAZICAXmoAgM;sid=ecd2a9f4f365d76f5157d82e285964cd;all_sr_blocks=130071805_103916969_3_2_0;checkin=2018-12-30;checkout=2018-12-31;dest_id=900040301;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hapos=6;highlighted_blocks=130071805_103916969_3_2_0;hpos=6;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A%2CA%2CA;sb_price_type=total;srepoch=1537990508;srfid=4154b0d4708386599f20aec72cbe104506a4ad59X6;srpvid=b42f89b59b36031a;type=total;ucfs=1&#tab-main

И се присъединявам и аз към въпроса на @master_of_germs дали има от Phi Phi Don турове до други острови?

Задължително ще изчакам да видя на Phi Phi дали няма да ни сервират по-високи такси заради новата година, надявам се ако има такова нещо, да го казват скоро след резервацията, а не 5 дни преди да пристигнеш.

 

Може би най-обезпокоителното, което прочетох е че фериботите при лошо време може да не плават и че има такава вероятност, макар че се води силен сезон. Някой имал ли е такъв случай?

На Koh Lipe бяхме на неподходящия плаж - Pataya Beach (да не се бърка с курорта Патая, който е като Слънчев Бряг) - огромно количество дългоопашати лодки и само в краищата е малко по-свободно. Има един друг плаж, който е много по-красив - Sunset Beach, както и Sanom Beach. Аз бих останал за една вечер, така или иначе минавате от там.  За Laemthong Beach на Koh на Phi Phi Don си бяхме взели индивидуална longtail boat, така или иначе отсядахме на този плаж. Иначе съм виждал разни големи моторници с туристи да спират за около час, явно като обиколка на острова. Имаше и едно прекрасно малко плажче - Nui Beach, на времето почти нямаше никакви хора, наемахме лодка да ни закара сутринта и да дойде да ни вземе след обяд. На скорошни снимки гледам, че бая лодки и хора има, но пак е много красиво. Там основен проблем е да се намери сянка. Скалите в единият край на плажа предлагат такава, но местата се заемат много рано. 🙂 🙂

От Phi Phi Don има турове до два съседни острова - Mosquito Island и този до него го забравих как се казва, нищо особено различно не са. Бяхме вземали турове с по няколко острова от друга локация - Railay Beach (там е доста красиво всъщност). Тура включва кратък преход с лодка до Ао Нанг и от там се хваща основната екскурзия, но пък е много по-красиво за отсядане от Ао Нанг. Това е един полуостров с високи скали от двете страни и достъп само с лодка. Доста народ има, но е красиво и си струва според мен да се преспи там една - две вечери. 

Не ми се е случвало времето да е толкова лошо, че да не плават фериботите, но не съм и ходил в друг сезон освен нашата зима, който е силният там.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

ПЗапочнах да оглеждам нощувките на различните места и определено в Куала Лумпур има огромно разнообразие на апартаменти и хотели в различни райони. Моля ви, ориентирайте ме, къде от тези места в града е добре като местоположение за 3 нощувки. Зелените знаменца на картата са хотелите.

 

969148E9-1198-46FC-A375-2620610992E0.thumb.png.3e0df870bd6c00c6ddbb9e3e257c1b4a.png

 

Връзка към коментар

Близо до станция на monorel и на GOKL едновременно. Едно такова място е например Jalan Alor и прилежащата околност (Bukit Bintang).

 

Куала Лумпур е градът с най-достъпни 4- и 5-звездни хотели в света. С други думи - не ги филтрирай при търсенето си.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Bukit Bintang  бях във Фурама. Клубната им стая включва закуска, вечеря с напитки и целодневен бизнес салон с безалкохолни, кафе, сладки и компютри с интернет. Виж ММТ. На мен ми падна добра цена - 45 долара за двойка стая с тези екстри.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Точно Furama със сегашните цени не ни е по джоба, но благодаря за съветите за квартала. 🙂 Гледах много тая карта за GOKL, но не можах да разбера точно къде са спирките на този автобус и е добре, че вече знам, че там има такива. Смятаме да ползваме него и влаковете.

Връзка към коментар

За мен топ мястото в КЛ е около кулите Петронас. Там съм преспивал в три различни хотела. Най-много харесвам Traders Hotel на Shangri-la (прилагам снимка от стаята и снимка от бара на последния етаж). Най-добре е, разбира се, стаята да има изглед към кулите. Другият беше Mandarin Oriental. Той е прекалено близо до кулите Петронас и през прозореца се виждат части от тях, освен ако не се доближиш съвсем. Другият май беше Ренесанс, малко по-далечко от кулите-близнаци, но пак се виждаха от стаята.

 

КЛ е място, където могат да се намерят хотели от лускозни вериги на много прилични цени и точно там не си струва да се вземат бюджетни места.

 

700_3619.JPG

 

 

700_3659.JPG

 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@mary_shery Ами виж хотел Wolo Bukit Bintang например - точно до ресторант „Сахара“, където спират зелената и виолетовата линия на GOKL и на стотина метра от AirAsia-Bukit Bintang на монорелсовия влак.

Или Hotel Istana Kuala Lumpur City Centre - на още 250-300 метра нагоре, но пет звезди и прилична цена.

А Jalan Alor е много важна улица, известна е с ресторантите и храните, които се продават там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@mary_shery, погледни какво се предлага в AirBnb около кулите Петронас. Ние спахме в едно студио за трима за 26 Евро на нощ в Face suites. В тази сграда се дават апартаменти от различни собственици, а Условията са великолепни: инфинити басейн на покрива с гледка към кулите и града, ресторант, охрана и удобно местоположение. Ние наехме студиото от фирма, но после и други Магеланци спах там в имоти на частни собственици. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Малайско-тайландската ни програма доста се промени. Отказах се от варианта с влакове и фериботи, понеже излязоха в един момент повече от приемливи цени на airasia, а ползването на фериботи, особено до някои острови, излиза повече отколкото всичките ни свързващи полети заедно. 

 

Живот и здраве, пристигаме на бъдни вечер в КЛ, правим три нощувки в Букит Бинтанг и на 27-ми декември вечерта летим за Ланкави. На Ланкави правим 3 нощувки. На 30-ти декември рано сутрин хващаме полет за Пенанг. На Пенанг имаме 12 часа, които трябва да стигнат да разгледаме 2 храма, стрийт арт clan jetties и да похапнем добре, че тоя ден ще е дълъг. Същата вечер късно летим към Пукет. Там имаме 9 нощувки, разпределени между Пукет и Краби. Като Мая бей така и не го отварят, ми се струва безпредметно да нощуваме на Пи Пи Дон, където всичко, каквото беше останало на поносими цени, е с твърде лоши оценки от потребители. Нощувките в Пукет ще са в един апартхотел между Карон и Ката, мисля,че такова ниво на комерс мога да издържа. Важното за мене е, че е с 24/7 рецепция, така че в колкото и часа след полунощ да пристигнем заради евентуалната опашка за VOA в Тайланд, не е проблем да се настаним.

Благодаря много на всички магеланци, които на последната сБирка ни дадоха препоръки! 🙂 

 

Няколко въпросчета, които ми изникнаха междувременно:

Никога не сме били в голям аквариум - такъв, дето минаваш в тунел и всякакви рибоци, акули и прочие създания ти витаят над главата и отстрани. Та дали в KL Aquaria или Underwater World Langkawi, това се чудя. Ако някой ги е посещавал, може ли да помоля за "помощ от приятел-магеланец"? 🙂 

 

Решили сме да направим един от туровете по близките до Ао Нанг острови да е следобеден и да се хване залез. Кой остров би бил най-добър точно за залез?

 

Дали има тур до острова на Джеймс Бонд, който да включва и отбивка до ето това погледно място на сушата: Samet Nangshe viewpoint? 

activityphoto-ca270aac-2cd5-4e43-8ff1-efd92043f722.thumb.jpg.cba9ff92f085e29c350a83b2b4d2a5d9.jpg

 

Накрая на 8 януари рано сутрин летим от Пукет за летище Дон Муеанг в Банкок. Полетът ни е в 7:50 ч. КОга през нощта би трябвало да вземем такси от Ао Нанг, за да сме навреме на летището и дали е по-оправдано да правим тази последна нощувка в района на летището (резервирал съм засега една и до летището с право на безплатне отмяна).

 

Гледам, че Дон Муанг е точно на влаковата линия межди Банкок и Аютая. Аютая задължително ми е в плановете, а и ако полетът е навреме, пристигме още рано. Някой взимал ли е влак от Дон Муеанг до Аютая? Чувал съм, че влаковете закъсняват доста, но гледам, че ги има много на брой. Та смятам да отидем на 8ми януари първо до аютая и да си оставим багажа на съхранение на гарата и да разгледаме. Тук се чудя, дали направо в Аютая да не направим последна нощувка и на сутринта да хванем влак за банкок. Реално има ли в Аютая неща за разглеждане за цял ден от сутрин до вечер? Или да си се върнем в Банкок за тази последна нощувка. Иначе всички останали вече са резервирани.

 

Пак се олях с въпросите 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 39 минути , master_of_germs каза:

Гледам, че Дон Муанг е точно на влаковата линия межди Банкок и Аютая. Аютая задължително ми е в плановете, а и ако полетът е навреме, пристигме още рано. Някой взимал ли е влак от Дон Муеанг до Аютая? Чувал съм, че влаковете закъсняват доста, но гледам, че ги има много на брой. Та смятам да отидем на 8ми януари първо до аютая и да си оставим багажа на съхранение на гарата и да разгледаме. Тук се чудя, дали направо в Аютая да не направим последна нощувка и на сутринта да хванем влак за банкок. Реално има ли в Аютая неща за разглеждане за цял ден от сутрин до вечер? Или да си се върнем в Банкок за тази последна нощувка. Иначе всички останали вече са резервирани.

 

Взимал съм. В обратна посока влакът закъсня около 30-40 минути, но пък организацията на гарата беше на висота - едни чичковци отбелязваха всяка промяна в закъснението с тебешир върху една черна дъска на перона 🙂

 

Вземете си от най-евтините билети и пътувайте с народната трета класа, за да почувствате по-пълноценно атмосферата на местния ЖП транспорт 🙂

 

5-6 часа е оптималното време за посещение на Аютая според мен. По-подходящо е за еднодневна екскурзия с база Банкок, отколкото да се преспива на място.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, master_of_germs каза:

 

Решили сме да направим един от туровете по близките до Ао Нанг острови да е следобеден и да се хване залез. Кой остров би бил най-добър точно за залез?

 

Дали има тур до острова на Джеймс Бонд, който да включва и отбивка до ето това погледно място на сушата: Samet Nangshe viewpoint? 

 

Тука не съм се изразил ясно. Тур до Джеймс Бонд (евентуално) ще правим от Пукет, а не от Ао Нанг. Дали от Пукет може да се комбинира Джеймс Бонд със Самет Нангше ми е въпросът?

Ако не става, тогава ще преместим една от нощувките да е на летището и ще търсим начин да стигнем до погледното място в деня, в който се придвижваме към летището.

 

А от Ао Нанг дали тур до Хонг или примерно до 4-те острова е по-подходящ за залез?

Редактирано от master_of_germs
Връзка към коментар

Ето ти малко тур. фирми, аз също умувам за 2 тура/4-6 януари/:

 

http://www.phuketsrctravel.com/

http://www.phuket-cheap-tour.ru/ostrov_jejmsa_bonda.php

https://online-phuket.com/

https://www.tmttravelphuket.com/

 

Третата фирма на запитване за два тура - сваля 50 бата. Ако нещо харесате там, можем да обединим усилия и за по-големи отстъпки.

Четвъртата, правих два опита да се свържа, но не отговарят и мисля да приключа с тях.

 

Ако изнамериш нещо друго, пиши. В Пукет сме  3-8 януари,  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм била в аквариума на Лангкави, а само в този в КЛ, дори няколко пъти. Хубав е, но чак пък уау не е - има пътека, която се движи под стъклен покрив и в определени часове през деня има водолаз, който храни рибите и е интересно да се наблюдава. Но не мога да го сравня с този на Лангкави. Ако държите да влезете в аквариум, то по-добре изберете тази локация, където програмата ви повече го позволява. Имайте предвид, че в акваруима на КЛ през събота и неделя е лудница от местни.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
11 hours ago, master_of_germs said:

Накрая на 8 януари рано сутрин летим от Пукет за летище Дон Муеанг в Банкок. Полетът ни е в 7:50 ч. КОга през нощта би трябвало да вземем такси от Ао Нанг, за да сме навреме на летището и дали е по-оправдано да правим тази последна нощувка в района на летището (резервирал съм засега една и до летището с право на безплатне отмяна).

 

Тук има нещо сбъркано - летите от Пукет или от Краби за Банкок? Ао Нанг е до Краби. От Ао Нанг до летището в Краби е около 30-на км, като през деня може да се пътува и повече от час, но толкова рано сутринта едва ли има трафик - да кажем около 40 минути макс. Може ако тръгнете в 5 сутринта, ще сте на летището 2 часа преди полета, което е ок.

Връзка към коментар
Преди 1 час, DaBo каза:

Тук има нещо сбъркано - летите от Пукет или от Краби за Банкок? Ао Нанг е до Краби. От Ао Нанг до летището в Краби е около 30-на км, като през деня може да се пътува и повече от час, но толкова рано сутринта едва ли има трафик - да кажем около 40 минути макс. Може ако тръгнете в 5 сутринта, ще сте на летището 2 часа преди полета, което е ок.

Не, летим си от Пукет. Полетите от Краби бяха поне тройно по-скъпи и излиза доста по-изгодно да си вземем трансфер от Ао Нанг до летище Пукет. Но това, което обмислям, е да тръгнем с автобус предния ден и да ни спре на най-близкото то Samet Nangshe място на пътя,  откъдето да си вземем такси (около 14 км до погледното място). После оттам да отидем до района на летището за нощувка преди полета.

Туровете смятам да не ги резервирам предварително. Всички познати, които са ходили, казват, че на място се договарят по-изгодно, особено ако комбинираш по два-три.

 

@Kamen, ние пък точно обратното - до 3 януари сме в Пукет, после сме от другата страна в Ао Нанг

Връзка към коментар
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Не, летим си от Пукет. Полетите от Краби бяха поне тройно по-скъпи и излиза доста по-изгодно да си вземем трансфер от Ао Нанг до летище Пукет. Но това, което обмислям, е да тръгнем с автобус предния ден и да ни спре на най-близкото то Samet Nangshe място на пътя,  откъдето да си вземем такси (около 14 км до погледното място). После оттам да отидем до района на летището за нощувка преди полета.

Туровете смятам да не ги резервирам предварително. Всички познати, които са ходили, казват, че на място се договарят по-изгодно, особено ако комбинираш по два-три.

 

@Kamen, ние пък точно обратното - до 3 януари сме в Пукет, после сме от другата страна в Ао Нанг

Не залагай на това, че ще пътуваш сутринта за летището. Направи нощувка наблизо. Това е Азия, а не Европа.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Дани Магелани каза:

Не залагай на това, че ще пътуваш сутринта за летището. Направи нощувка наблизо. Това е Азия, а не Европа.

Благодаря! Вече съм резервирал до летището, просто имахме и резервация в Ао Нанг за същата нощ. Затова и питам, за да знам, коя от двете да отменя 🙂

  • Браво 1
Връзка към коментар

За аквариум що не отидете в Ocean World в Банкок, много добър, намира се в мола Siam Paragon, включва и билет за кусурнайсе D кино. 🙂 Лесно се стига, до спирка на bts се намира в центъра.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , T.E.Lawrence каза:

За аквариум що не отидете в Ocean World в Банкок, много добър, намира се в мола Siam Paragon, включва и билет за кусурнайсе D кино. 🙂 Лесно се стига, до спирка на bts се намира в центъра.

Само за ден ще сме в Банкок, кое по-напред 🙂 Реално денят на пристигането в Банкок смятам да мине основно в Аютая, Една нощувка в Банкок и на следващата вечер късно летим към Копенхаген. 

В КЛ ще сме два дни и половина, в Ланкави - три нощи и два дни.  Първоначално го бях планирал за Ланкави, едва вчера видях за този в КЛ. Цената им е сходна. Може би в КЛ ще имаме повече време, ще го решим на място. Че и там ще пробваме на място разни алтернативни турове да договаряме 🙂

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Kamen каза:

Ето ти малко тур. фирми, аз също умувам за 2 тура/4-6 януари/:

 

http://www.phuketsrctravel.com/

http://www.phuket-cheap-tour.ru/ostrov_jejmsa_bonda.php

https://online-phuket.com/

https://www.tmttravelphuket.com/

 

Третата фирма на запитване за два тура - сваля 50 бата. Ако нещо харесате там, можем да обединим усилия и за по-големи отстъпки.

Четвъртата, правих два опита да се свържа, но не отговарят и мисля да приключа с тях.

 

Ако изнамериш нещо друго, пиши. В Пукет сме  3-8 януари,  

Абсолютно безмислено е да договаряте турове предварително. На място от "здравей, здрасти", началната цена за пазрлъка вече е друга, много по-евтина от онлайн написаната. Само 50 бата надолу за тур си е чиста подигравка. 

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.