Прескочи до съдържание

Lindt

Препоръчани мнения

@Lindt, да знаеш, че грозно ти завиждам за горчиво-шоколадовия стил на писане, че няма накъде повече :grin: 

А за Норвегия каквото и да кажа, ще е малко. Много ми се ходи... Ама нагоре, в дълбокия север. И на твоя език също. И къде ли не. 

 

И напълно ти разбирам емоцията... Няма да забравя как ме брулеше вятъра на една лодка, и няма прибиране! И проливния дъжд на пазара- и как люснах на масата безмитния Jim Bim - откъде да знам, че е забранено, и се кефехме максимално със сина ми 🙂 И германките от хостела - на достолепна възраст - и на тях им беше скъпо в хотел. И първата ми сметка в живота от 120 евро в кръчма...

 

Благодаря за труда. Фантастични снимки, впрочем! 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ден 5 Почивка

 

Сега, колкото и да не ви се вярва, се събудихме тотално счупени. Аз бях оставила този ден в ръцете на Жижо, сигурна, че тази част от чудния Юнеско фиорд е като картичка и просто прябва да вървим около водата или пък нагоре за панорамна гледка. И наистина, това изчерпваше възможните занимния в района, обаче не беше лесно да се осъществи. 

Не знам кой колко е чел за норвежците и техните  пътища и тунели. Изградени са доста на брой по 20-25 км, защото спестяват време, не се заледяват и рушат от реки, водопади и падащи камъни, а хората там си имат доста дълга зима и е нормално да се гони удобство. За да не скучаят пък, последните години си строят панорамни пътища през мега красиви райони, които са си атракция сами по себе си. От Аурленд например имаше такъв маршрут, но общественият транспорт предполага оптимизация и минава през тунела, така че нямахме удоволствието да се запознаем с тези живописни пътища лично. 

Избраният преди тръгването за деня трек през долината на Аурленд, покрай река и с купища водопади сега ми се струваше твърде еднакъв с прехода от Мирдал до Флом. Пак с продължително ходене около 16 км, а транспортът не беше подходящ - можехме само да се катерим. Това беше добре за коляното ми, което пищеше при спускане, но щяхме да сме с гръб към гледката. И така, задраскахме този вариант. 

Следваща опция - панорама на 8 км и после качване на едно връхче по желание. С организиран транспорт е 30 евро двупосочно. Обмисляхме да се замъкнем с aurland taxi, но отзивите в tripadvisor ме отказаха - не се появяват, взимат 60 евро в една посока, лъжат, абе таксита, както навсякъде по света. 

Третата идея бяха ферми на 5 км в посока Флом, интересни автентични постройки с възможност за турове. На мен много ми се ходеше, защото се надявах да видя отблизо покриви от мъх, с които удрях на камък, когато бях извън автобус или влак. 

Стиснахме си ръцете на почивка до автобуса към Bоrgund Stave Church, обиколка, връщане до къщи и после пеша до панорамната площадка или докъдето стигнем. Аз пък планирах да променя втората час и да тръгнем към фермите. 

Към 10 изгря някакво подобие на слънце и решихме да слезем на проучвателна обиколка, да пазаруваме и да заместим сандвичите за обяд със сурова сьомга. А и църквата на Аурленд също е от 12 век, при това можехме да влезем вътре 🙂 Ето го нашето село и градинка🙂

P9141717.thumb.JPG.d1de57a336215e0d1351efbcdb7fc1ab.JPGP9141711.thumb.JPG.615a7578604cbc41955b9d75522b2d6a.JPGP9141738.thumb.JPG.3dc4fb8ecbb656e7d6914cbdbc21936e.JPGP9141742.thumb.JPG.aa00da87b993310f1e56a3f90533af7a.JPG

P9141704.thumb.JPG.2fee61b59c8255a96699c6d1f64f3859.JPG

P9131689.thumb.JPG.f2351ce61eeea23d33ad3a69883a8571.JPG

 

После хванахме автобусчето до разклона за една от най-старите дървени църкви в Норвегия и се отправихме към вътрешността на страната. Не знам дали е географски точно, обаче се отдалечаваме от фиорда, времето става по-меко, пее слънце, а пътят е сух... не бяхме виждали суха настилка 5 дни. И е красиво по друг начин. За съжаление 25 км тунел е по-голямата част от пътя ни. Отгоре по кралския път щяхме определено да си напълним очите и душите, но разстоянието е твърде голямо за пеша. 

Имахме малко повече от час за църквата, която ни изненада с вход 🙂 Не го плихме, странно е да ми искат пари, за да вляза в църква. А за значимостта на тази красота са писали и Добри, и Домосед, така че нямам какво да добавя:

От @Добри - цък

От @домосед - цък

На нас много ни хареса, особено това със слънцето. За пръв път се усетих подтисната от този дъжд цяла седмица. И се замислих, че подценявам живота на сестра ми. Сега май разбирам защо ме гледа все едно съм се побъркала като й предложа да вземе малко отпуск и да ходим до Шотландия или Ирландия. И аз нямаше да си харча отпуска за още дъжд, ако цяла година ме вали. А и няма сьомга в Ковънтри. 

P9141753.thumb.JPG.b4a5bec71e3bc8dd5bfebf04dbd5cf85.JPG

P9141765.thumb.JPG.a544d5117337474403bd37e21c6b16fa.JPGP9141777.thumb.JPG.e8d33b42f0991c76efca50ee5e404c59.JPGP9141780.thumb.JPG.5738808526ac026ce790eea37edaca32.JPGP9141815.thumb.JPG.3c726f6b8a4988f983f91fe533fb0e40.JPGP9141821.thumb.JPG.f428706ffef2af063e8bfeccb0af2a6d.JPGP9141835.thumb.JPG.4b2922b759edc6a9f965e1286484ab9e.JPG

 

Когато се върнахме в Аурленд, още не валеше и можехме да забележим формите на скалите, още водопади, цветове и за известно време бяхме въодушевени. Дори тръгнахме на разходка, наслаждавайки е на напълно новия вид на всичко, покрай което се движихме за 3-ти път, но не ни се беше показвало досега. След 30 минути трябваше пак да завали и така до вечерта, така че беше безпредметно да се отдалечаваме или катерим 8 км, за да видим облаците. С подвити опашки си отидохме пак вкъщи, стискайки палци прогнозата да се задържи и по време на утрешния круиз да имаме видимост. 

  P9141841.thumb.JPG.0682e95a681388651ead58b5ea496877.JPGP9141858.thumb.JPG.88da2fa6935a513abd217cc5527bc3c9.JPGP9141862.thumb.JPG.e03fa89965680c6a9f759ec1f7ebc066.JPGP9141864.thumb.JPG.76f661147375fb5ddc7ce7d5841091c8.JPGP9141871.thumb.JPG.11d794a12dceca9d69781fba76496854.JPG

  • Харесвам 19
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 59 минути , Гост каза:

@Lindt, да знаеш, че грозно ти завиждам за горчиво-шоколадовия стил на писане, че няма накъде повече :grin: 

А за Норвегия каквото и да кажа, ще е малко. Много ми се ходи... Ама нагоре, в дълбокия север. И на твоя език също. И къде ли не. 

 

И напълно ти разбирам емоцията... Няма да забравя как ме брулеше вятъра на една лодка, и няма прибиране! И проливния дъжд на пазара- и как люснах на масата безмитния Jim Bim - откъде да знам, че е забранено, и се кефехме максимално със сина ми 🙂 И германките от хостела - на достолепна възраст - и на тях им беше скъпо в хотел. И първата ми сметка в живота от 120 евро в кръчма...

 

Благодаря за труда. Фантастични снимки, впрочем! 

Ох, сега като @Гост чете, мога по-спокойно да си пиша 😉 И докато се оплаквах от времето, колко ми е тесен апартаментът и ми е неудобно, няма сушилка за обувки и по-голям диван, често се сещах как ми казваше, че палатката ще е самоубийство и ми ставаше много смешно при представата как щях да ги избутам тези дни, ако се бях послушала. 

Ама забранено ли е да се пие навън?Не че беше толкова топло, че да си купя бира....

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 42 минути , Lindt каза:

Ох, сега като @Гост чете, мога по-спокойно да си пиша 😉 

Музика за самолюбието на Rainy :girl_dance:

 

преди 42 минути , Lindt каза:

 И докато се оплаквах от времето, колко ми е тесен апартаментът и ми е неудобно, няма сушилка за обувки и по-голям диван, често се сещах как ми казваше, че палатката ще е самоубийство и ми ставаше много смешно при представата как щях да ги избутам тези дни, ако се бях послушала. 

Абе ти направо ме мразеше като те приземявах - йок марули, аз ли не мога на палатка :grin: И ме гледаше лошо! :rofl: Не че нямаше да ги избуташ, но от това щеше да спечели само писането ти - щеше да сътворяваш шедьоври, а щеше да намразиш тази прекрасна  държава...

 

преди 42 минути , Lindt каза:

Ама забранено ли е да се пие навън?Не че беше толкова топло, че да си купя бира....

Доколкото четох, не може да извадиш бутилка уиски, както аз направих... ахахаххааа... Но не ни арестуваха, а беше направо прекрасно! Дъждът плющи, ние сме сме се увили като буби, ядем най-прекрасната улична храна, приготвена на пазара, а бърбънът си беше баш на място!

 

Стига за мен, чакам продължение аз... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 2 минути , Гост каза:

Музика за самолюбието на Rainy :girl_dance:

 

Абе ти направо ме мразеше като те приземявах - йок марули, аз ли не мога на палатка :grin: И ме гледаше лошо! :rofl: Не че нямаше да ги избуташ, но от това щеше да спечели само писането ти - щеше да сътворяваш шедьоври, а щеше да намразиш тази прекрасна  държава...

 

Доколкото четох, не може да извадиш бутилка уиски, както аз направих... ахахаххааа... Но не ни арестуваха, а беше направо прекрасно! Дъждът плющи, ние сме сме се увили като буби, ядем най-прекрасната улична храна, приготвена на пазара, а уискито се бърбънът си беше баш на място!

 

Стига за мен, чакам продължение аз... 

Не мога повече да пиша, много дълги стават тези разкази за цял един ден и се уморявам след първия 😉 

Нямаше да издържа на палатка, много ми беше студено, а след 20-25 км пеша навън имах нужда от удобства и парно. А и нямаше смисъл, от перо заведения спестихме толкова много, че Норвегия излезе направо евтина. Колкото пъти ми се сядаше някъде, толкова пъти нищо не работеше. Може да е заради сезона, знам ли. Обаче не се оплаквам, аз имам по една-две дестинации годишно, на които ям само риба, а готвенето на сьомга не отнема много време и сили. 

На мен този рибен пазар не ми хареса. Вярно, че минахме 2 пъти - веднъж сутрин и веднъж към 3 следобед, но беше полупразен, със странен курс на еврото и бяха изложили сандвичи със сьомга за по 15 евро. Моите си бяха по-хубави.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 28.09.2018 г. в 22:45, Lindt каза:

Ох, сега като @Гост чете, мога по-спокойно да си пиша 😉 И докато се оплаквах от времето, колко ми е тесен апартаментът и ми е неудобно, няма сушилка за обувки и по-голям диван, често се сещах как ми казваше, че палатката ще е самоубийство и ми ставаше много смешно при представата как щях да ги избутам тези дни, ако се бях послушала. 

Ама забранено ли е да се пие навън?Не че беше толкова топло, че да си купя бира....

Тук няма ли още дни?

Връзка към мнение
преди 6 минути , slujitel каза:

Тук няма ли още дни?

Има един круиз с разходка и един дъждовен Берген. Обаче нямам следващо пътуване за пръв път от 3 години и ми е жал да го довърша този разказ 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Lindt каза:

Има един круиз с разходка и един дъждовен Берген. Обаче нямам следващо пътуване за пръв път от 3 години и ми е жал да го довърша този разказ 😉

Обаче аз чакам, а и сигурно не само аз. Да не го забравиш, докато си намериш следващо пътуване?

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ден 6  На круизно корабче 

 

Маршрутът ни беше Флом - Аурленд - Гудванген. Прогнозите за времето предупреждаваха за обичайните облаци, дъжд, но и малко призрачна светлина преди обяд. Така че тръгнахме обнадеждени към Флом с автобуса, надявайки се да виждаме все пак откъде минава корабчето ни.

Сувенирните магазини, които разучавахме докато чакаме да стане време да тръгнем са доста по-скъпи от всички други, които посетихме по пътя си. Но пък тоалетните на Флом са много яки 🙂 Като стана дума за тази отегчителна част от пътуванията, която ми се струва неадекватна тема за разговор, все пак може би ще е полезно да споделя малко информация:

Във всеки автобус има безплатна химическа тоалетна, която е в добро състояние, но с много извънземна светлина.

На повечето гари има тоалетни, които са с топла вода, чисти са и заредени с дезинфектант и хартия. И те, и тези в моловете, често са платени. Китайските туристи плащат за един (може и с карта, малко повече от 1 евро бяха в Берген) и после се изреждат всички от групата. 

Във влаковете и на корабчетата е безплатно, с топла вода и чисто. 

P9151895.thumb.JPG.ca4de6da7b33d3a02477798c2758f1c5.JPG

Предполагам, че в сезон тези корабчета са много пренаселени, но в нашия случай имаше не повече от 100 човека и спокойно си се местехме между първа и втора палуба, вътре, вън, на прозореца на всеки етаж и от всяка страна. Температурата беше под 10 градуса и това, съчетано с освежаващия вятър, напоен с дъждовни капки, ме караше да търся топлината вътре по-често, отколкото гледка без стъкло между нас. 

P9151966.thumb.JPG.d87c7bcc95ff499fb6921461f013141a.JPG

P9151926.thumb.JPG.ecc31abce1e9d9e6f7543e000b8cb43a.JPG

На екранчетата тук там разказваха историята на малките селца и фиорда, през които минавахме. Аз лично си харесах селцето с повече кози, отколкото жители за другия път - Undredal. Може да му се е паднала по-добра светлина, но в очите ми изглеждаше най-красиво с драматичните скали, водопади и любимите ми снежни шапки в далечината. Там е разположена и най-мъничката Stave Church, препоръчваше се да се похапнат местни сирена. Нямам идея как се стига до там, но ако е лесно, бих отишла за 1 ден. 

P9151954.thumb.JPG.785e21323c2350e0324f7b3e963e9cd0.JPG

P9151957.thumb.JPG.868d474efdd9bab594d5d517a74a9d8e.JPGP9151962.thumb.JPG.9bee48adccd0fc302367f91b5a225c6e.JPG

Норвежците обичат природата си и я почитат, пазят и почистват навсякъде, където ние ходихме. Едновременно с това има много круизни кораби, а те са най-замърсяващият морски транспорт, защото са регистрирани някъде си и не са задължени да спазват разпоредби за вредни емисии. Комбинацията ми се струва твърде нелогична и предполагам, че са намерили някакво решение. Не сме се занимавали да проверим, но се надявам тези стотици кораби да са ограничавани и контролирани по-добре в Норвегия, отколкото на други места по света. 

На самото корабче всичко беше много чисто, удобно и в кафенето цените бяха по-ниски от Фло кафенетата на гръцките фериботи например. Ние не се възползвахме от услугите им, защото разполагахме с обичайнита си дневна дажба от сандвичи с пушена сьомга и топено сирене, 300 грама сурови ядки и шоколадовите бисквитки на Жижо. 

 

И така в гледки, мръзнене, обикаляне и разговори, малко преди обяд се изтърколиха 2 часа круиз и се озовахме в Гудванген. Естествено, че заваля по-силно. Ние разполагахме с повече от 3 часа до автобуса за Берген, така че се отправихме по 5 км пътечка покрай водата до Бакка. С изненада навлязохме в мъничък тунел с дължина 1754 м, което не бяхме предвидили, но беше добре заради дъжда. А и при цяла седмица в Норвегия да не се разходим и пеша в тунел на какво би приличало? В края на тунелчето видяхме някакъв младеж да се мотае и да търси нещо по земята. Предполагахме, че е скитник или убиец, все пак се бяхме разминали с точно 2 коли и мястото би могло да се определи като усамотено. После решихме, че чисти боклук и е силно отдаден на работата си, щом я върши в събота. Накрая осъзнахме, че историята му е доста неочаквана и трогателна за мен. Бяха групичка  двадесетгодишни хлапета, които си бяха направили бивак малко след тунела, явно неподготвени за температурите в Норвегия 🙂 И в тунела търсеха сухи клончета, за  да успеят да си запалят огън. 

Благодарих отново на @Rainy , че така усилено възрази на плановете ми за палатка, защото можеше покрай нас да няма тунел, а и Жижо не може да запали огън. Всъщност даже като спря за пръв път токът вкъщи, нямахме запалка, за да си запалим свещи 🙂 

P9152064.thumb.JPG.2bda5a15fdd9f098f5a30bf721f385ce.JPG

Та този тунел е алтернатива на пътя до Бакка. А във въпросната Бакка не може да се влезе, защото се оказа, че струпаните къщички не са село, а частна собственост. От кораба ми изглеждаха много красиви и исках да се помотая там, но не можех да пренебрегна табелата. И въпросът ми е защо им е нужен нов тунел в средата на нищото, свързващ ненаселено място с малко градче?

 

Пътят е доста приятен, срещнахме си норвежки бик и кончета, а на връщане и доста кози. Не знам каква порода са тези техните коне и крави, но са много ниски, дебелички и космати. Симпатяги с една дума. 

P9152075.thumb.JPG.17b7c8e8da880bf43519bff63c8f1007.JPGP9152079.thumb.JPG.58df58dd4f70611b2bccbb9ce0d4052a.JPG

P9152094.thumb.JPG.ac58610dbd8862b04ace3acf31573560.JPGP9152088.thumb.JPG.58361aa9387e3c39a3df8dd494dd5e1f.JPG

Видяхме и полуостровче, малък хълм с борчета, сред които трябва да има къмпинг и да е забранено за външни посетители. Но не работеше и ние решихме да пренебрегнем тази табела и да си починем там. Хубаво местенце. Имаше и нещо като мъничко селце там, тоест 3 къщи с църква. 

P9152112.thumb.JPG.09c270a9cd44afab159e536fb629409e.JPGP9152120.thumb.JPG.b95e098d33e40b8cbcaf1a9e3a7d03db.JPGP9152108.thumb.JPG.41960066944af8c116ac429a7a6d2df8.JPGP9152100.thumb.JPG.9d500819555e1af80c8bea4305d0b148.JPG

 

 

Аз забравих да разкажа, но след Трола видях видра на брега в Одда. Тя даже и се гмуркаше да ловува, така че много силно ме впечатли. Покрай нас я видя и баща с малко дете и се ентусиазираха, но това не ми помогна да разбера дали е честа гледка или е рядко срещано животинче. Така че упорито се взирах в брега навсякъде по пътя си, търсейки още видри цяла седмица, но не намерих. Жижо твърди, че това я прави специална, ама аз исках да видя още. 

P9111193.jpg.f1119d33ae1f4ed3987323513bb51b4e.jpgP9111198.thumb.JPG.3cf32af446d6eedee96743d8fcd9adc1.JPG

На пристанището на Гудванген е доста разхвърляно като за Норвегия. Навсякъде ремонтират, някакви неща работят, други не, зелените покриви се оказаха не на къщички, а викингско село за туристи, което предстои да отворят за посетители. Има и доста странен хотел и заведение. Всъщност точно си купувахме мляко с какао в бензиностанцията, чудейки се какво да правим 30 минути и получихме имейл, че са ни отменили резервацията за хотела в Берлин, защото сме забравили да си сменим изтеклата карта в акаунта и не могат да изтеглят пари. Преди това ни бяха писали, ама кой да си чете имейла за спамещи регистрации по време на пътуване?  С особено вдигнат адреналин го пререзервирахме наново на същата цена и им писахме извинения. 

А въпросната спирка е разположена срещу красив водопад, даже изгря слънце и видяхме синьо небе над нас. И дъги, разбира се. 

P9152156.thumb.JPG.d7ae8ea74b896e68bb509ff672e7069b.JPGP9152160.JPG.5f1db7228a3f8bf77aa2daf3f35d708c.JPGP9152183.thumb.JPG.4132a3339bd543b8e6f770949c56e0d9.JPGP9152187.thumb.JPG.22b15ddc3566b7bab0115fbb0f8c7d1e.JPG

По пътя видяхме толкова зелена трева, красиви къщи, езера и водопади, даже и слънце, че забравихме колко е студено 🙂 А в Берген не валеше. Ще си помислите, че при тези условия ще тръгнем да обикаляме ентусиазирано, но бяхме толкова уморени, че просто си купихме сьомга и се прибрахме в апартамента ни в 6. Определено вече ни се ходеше на работа и ни беше омръзнало да пътуваме. Или поне искахме да си облечем летни дрехи и да не мечтаем за ръкавички и шапки през септември. 

 

 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 16
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 29 минути , Lindt каза:


@Гост

ръкавички и шапки през септември. 

 

 

Всъщност, сте си направили Истинско Норвежко пътуване. Предполагам вече се гордеете със себе си. Да ходи в Норвегия през юли всеки може !

Много ми харесват есенните ви снимки. Толкова красота ни показваш, шоколадче!

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , patilana каза:

Всъщност, сте си направили Истинско Норвежко пътуване. Предполагам вече се гордеете със себе си. Да ходи в Норвегия през юли всеки може !

Много ми харесват есенните ви снимки. Толкова красота ни показваш, шоколадче!

В първите дни много се гордеехме със себе си. И си мислехме, че явно можем да оцелеем и в дъжд и студ и няма смисъл толкова да се притесняваме за времето и за други пътувания. Месец по-късно поглеждаме прогнозите за Азори и Мадейра през зимата и се мръщим на идеята пак да ме вали цяла седмица. 

Така че вероятно следващия юли ще пробваме като нормалните хора да видим Норвегия 🙂 Иначе да, много красота видяхме, но това още повече ме кара да искам да се насладим на тази природа. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Lindt Прекрасни снимки! Разтопих се от спомена! Много ми се ходи пак, този път с кола и много на север, ама... 🤔 

 

Радвам се, че си разбрала добронамерените ми съвети - които накрая спрях да давам... хаха  Щото си инат 🙂 Както и аз съм, де.

Ама с времето разбрах, че няма смисъл да питам за съвети, като после се стремя да ги оборвам. По-добре да не питам...

 

Rainy не винаги е живяла на тази палачинка и не малко уроци е научила - по трудния начин - по повод палатки и обикаляне по баирите. В комбинация с познанието ми за Норвегия и впечатленията ми от форума за твоята лична претенциозна природа (не е упрек, а констатация, и аз съм претенциозна за някои неща - бел. авт.) знаех, че това ще е една много лоша комбинация, ако времето се прояви такова, каквото е нормално за септември.

 

Минутата за уроци свърши :grin: И много се радвам, че сте изкарали чудно! И да, през юли трябва да идем пак някога.

Наистина си ми от любимите автори, така че продължавай да (ме) радваш с чудни пътеписания 🙂 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 3 минути , Гост каза:

Много ми се ходи пак, този път с кола и много на север, ама... 🤔 

Досега кротко си четях, а сега … в главата ми … планове! :haha:

С кола, без кола, с палатка, без палатка … в Норвегия да е!

 

@Lindt, както вече ти казах - прекрасно дъждовно пътуване направихте! И щом в дъжда изглежда така, то си представям как ще е в различно време... Въпреки, че есенните снимки са удивителни!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Mary каза:

Досега кротко си четях, а сега … в главата ми … планове! :haha:

С кола, без кола, с палатка, без палатка … в Норвегия да е!

 

@Lindt, както вече ти казах - прекрасно дъждовно пътуване направихте! И щом в дъжда изглежда така, то си представям как ще е в различно време... Въпреки, че есенните снимки са удивителни!

Ами измислете го в средата на юли и може да посетим пъфините около Алесунд заедно 🙂 И най-големия глетчер в континентална Европа. Ще ви направя чудни сандвичи, а Рейни ще донесе малко краставици. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , Mary каза:

Досега кротко си четях, а сега … в главата ми … планове! :haha:

С кола, без кола, с палатка, без палатка … в Норвегия да е!

Ама, @Mary - аз теб те познавам повече от @Lindt и определено не препоръчвам палатка 🤔 Освен за един ден, колкото да имаш емоция и спомен, за повече ще ме намразиш... хаха. Макар че наскоро точно за палатка го гледах този маршрут - с моята кола от Англия, щото иначе с ръчен багаж не виждам как ще я направя тази "простотия", но като видях колко време ми трябва - две седмици не са достатъчни - оклюмах нос и зарязах идеята за колата от Острова.

 

Мисля, че две седмици на палатка в Намибия ще ти бъде супер достатъчна емоция в контекста. Там и да искаш, друго не предлагам 😁 

 

преди 22 минути , Lindt каза:

Ами измислете го в средата на юли и може да посетим пъфините около Алесунд заедно 🙂 И най-големия глетчер в континентална Европа. Ще ви направя чудни сандвичи, а Рейни ще донесе малко краставици. 

Да, точно Alesund и цялата изключителна Северна "яка" искам, заедно с Атлантическия път (ахххххх!) и каквото ти хрумне в контекста. Да го измисля лесно, ама като има едни условия за 1) пари и 2) отпуск, и става мазало планирането...

 

Освен да сбутам единствената "останала" свободна седмица в 2020 г, ама като знам какви планове имам(е) за тогава, има сериозна опасност съпругът на @Mary да я изгони в нас, а на мен да ми звънне шефът на Barclays, за да ме пита какви мисля че ги върша 🤔😁

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 45 минути , Lindt каза:

 прогнозите за Азори и Мадейра през зимата и се мръщим на идеята пак да ме вали цяла седмица. 

 

 

Азорите и Мадейра са острови. Там през островната зима са само немските и английски пенсионери, които са блажени от заслужения си отдих, и се спасяват от местната си зима:laugh:

Много добре сте схванали да не се забърквате в такова нещо.

Гледам, от жалбите ти има чудесен резултат. Дори и един пъфин е достатъчен за да тръгнете през юли, а какво остава за пъфинИ и най - голям глетчер през лятото.:party:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Ден  7-8 в Берген и Берлин

 

Когато правих програмата много се радвах, че си откраднахме седми ден преди вечерния полет. Оставихме го за Берген - хем застраховка срещу промени в полети и някакви неочаквани събития, хем обещаващ много въможности - градски и планински, в зависимост от моментните желания. 

Все пак Берген е един от най-старите градове в Норвегия, може би най-красивият, бивша столица с добре запазени свидетелства за миналото. 

Ок, обаче ние вече не бяхме в състояние да ходим продължително, какво остава за планините наоколо. Беше неделя и почти нищо не работеше, така че не можеше да обикаляме магазини в търсене на най-яка норвежка екипировка. И всъщност желанието ни беше да си лежим на топло вкъщи. В такива моменти в главата ми шумолят едни гласчета, че не сме никакви пътешественици, че много хора искат да са на наше място и да видят какво ли не в този град, че сме едни разглезени мързеливци и въобще бих определила втрешните си гласове като по-досадни и от мен. 

Опитвайки да ги пренебрегна, се зарових в брошурки и интернет да търся историческа или естетическа причина да поискам да изляза в дъжда. Не намерих нищо, което да припозная като нашето място в Берген. Кафето на дивана ми осигуряваше по-положителни емоции, каквито и обвинения да дочувах в главата си. Така че се измъкнахме в дъжда чак след 11, оставяйки раниците в мазето. Бунтът ми към норвежкото време се изрази единствено в това, че си облякох непрактични дънки и пуловер, вместо спортни дрехи, съответстващи на дъжда. Така де, исках да се почувствам поне малко момиче на разходка, а не планински дивак, обикалящ града.

P9152200.thumb.JPG.490ee384a9b1cd821cbf43bb07c052f1.JPGP9162201.thumb.JPG.29e6ce8daefad92a5bc8b9c494854e9b.JPG

Буквално убихме следващите часове в търсене на ръкавички, магнитчета и други джвъчки. Покатерихме се известно време по произволен хълм, гушкахме котки и гледахме деца, скачащи на батут. Като цяло градът не ми се видя особено различен от всички други по пътя през седмицата. Не че не си изкарахме добре, приятно ни беше, но не видяхме нищо, без което не можем да си тръгнем от Норвегия. Освен ръкавичките ми, те са неземно меки и единствената причина да съм съгласна да стане студено следващата седмица 🙂

P9162205.thumb.JPG.8070aaf6173591b7f3090b4b479877a7.JPGP9162206.thumb.JPG.04b25d937b993197eb3baea2fe86061a.JPG

 

 

P9162232.thumb.JPG.c0e636b826551cf497e306ddd8bad908.JPG

P9162212.thumb.JPG.88d38773c4af705704f71351f850fda6.JPGP9162214.thumb.JPG.d01a28f037a8ab7581a53a30fa632f44.JPGP9162218.thumb.JPG.cb485f532e0c96c3c77e95dfc1050baf.JPGP9162223.thumb.JPG.9d2dd677a2be02d2e7ceef90738b9fbe.JPGP9162240.thumb.JPG.9afe6407ab969b0174842a4688180709.JPGP9162243.thumb.JPG.038e540aa3af82b8e0b22e9ba2729d5f.JPGP9162244.thumb.JPG.b5f5a517bc6611252e329569addad58d.JPGP9162246.thumb.JPG.61803ca071fc8cf8842430537234350f.JPGP9162247.thumb.JPG.af9ecbacb3cee097cc860fe0f44e26bb.JPGP9162250.thumb.JPG.e6f9b772ed7ec5a72320853261855364.JPG

Само веднъж сме били в Германия преди това, един Великден в Мюнхен. Нищо не работеше, но го отдавах на празниците. В 9 вечерта в неделя обаче по улиците имаше само пияници. В блокчетата светеше по един от 10 апартамента. Спяха ли? Хотелът ни беше грозен, чист и с градинка към улицата, в която изпихме първата си бира след Полша. През това време влизаха само пияни хора, стоварвани с таксита отпред. Прелюбопитно. Тъй като на сутринта ни предстояха няколко часа, ги определихме за централната част без особено внимателно подбиране на маршрут. 

На сутринта си хванахме раничките и към метрото. Беше започнало да ме боли и рамото, освен глупавото коляно, така че нямах търпение да стигнем Алекандерплац, да си оставим багажа на съхранение и да пия  капучино. Купихме си билетчета за отиване и връщане от едно гише, изненадани, че са около 2 евро по-евтини, отколкото бяхме сметнали. И си имаше причина за това, но го разбрахме по-късно 😉 

 

Центърът ни посрещна в такъв вид, все едно трябва да сложат табелки "в момента е в ремонт, елате друг път". Усещането се допълваше от всички огради заради голям маратон предния ден. Обаче пък беше летни, а не норвежки 12 градуса или в превод може да си по къси панталонки, а не да си търсиш шапка и ръкавици. По време на престоя си в Полша се бяхме потопили в историята около и след Втората световна война, но ни беше поднесена по-красиво, макар информацията да те кара да се замислиш за твърде много жестокост. А в Берлин, е, нека кажем просто, че не си станахме приятелчета с този град. Най-много му харесах синьото небе. А най-малко глобата в метрото до летището, защото евтините билетчета не покриваха последната ни половин спирка в следваща зона. 

Жижо май хареса повече Берлин, ама не го питаме. Аз лично бих предпочела още 2 дни в Одда, вместо последните 🙂 Даже вярвам, че магически щях да се излекувам от всичките си болежки и да направя 2 прехода, за които нямахме време.  

P9172254.thumb.JPG.314a42e54a179186afd4990b8555b3d7.JPGP9172257.thumb.JPG.dc416c5d05ad1be5e41995fb986e40ae.JPG

P9172272.thumb.JPG.96832c3e3c50e296ab8041b7eb81d759.JPGP9172273.thumb.JPG.8a0648ecb6e74cb0ff4065c1d958e415.JPG

P9172289.thumb.JPG.df1523279049496ad77c43cf1f8dcd1f.JPG

P9172293.JPG

P9172294.JPG

P9172296.JPG

P9172298.JPG

P9172301.JPG

P9172304.JPG

P9172306.JPG

P9172309.JPG

P9172310.JPG

P9172313.JPG

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, slujitel каза:

Сега да разбирам ли, че вече имаш нови билети, след като го завърши?

Не, но пък най-сетне се сетих къде ми се ходи зимата - в Никарагуа и Коста Рика. От 5 месеца мислим само за планини и гледаме към Европа, а лятото е далеч и вече ми се струваше, че ни трябва почивка от пътувания. 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , Lindt каза:

Не, но пък най-сетне се сетих къде ми се ходи зимата - в Никарагуа и Коста Рика. От 5 месеца мислим само за планини и гледаме към Европа, а лятото е далеч и вече ми се струваше, че ни трябва почивка от пътувания. 

Oooo, това са прекрасни дестинации, ще е много интересно да разкажеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В средата на пътуването ни из Норвегия усетих, че разходите не са толкова високи, колкото съм очаквал, така че си направих таблица, за да видя финансовото изражение на пътуването. Включил съм всички полети от София, но не съм включил разходи в другите държави:

 

image.png.5f37570ca8542930171d8da991b8f1e9.png

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.