Прескочи до съдържание

47 дни из ЮИ Азия


Евгени Димитров

Препоръчани мнения

Здравейте! Планирам едно по-дълго пътуване - 31.10 до 17.12.2018 г. или общо 47 пълни дни из Азия. Спрял съм се на Филипини, Бруней, Индонезия, Малайзия, Сингапур и последна спирка Тайланд. Цялата идея на пътуването е да бъде по-лежерно и да не се тича всеки ден от едно на друго място. Знам, че има доста изписано за гореспоменатите държави (започнал съм да чета), но все пак отварям моя тема, за да мога по-лесно да систематизирам и следя вашите препоръки и съвети. И тъй като досега не съм прехвърлял повече от 28 дни път, имам чудене колко точно и коректно бих успял да се наредя програмата си, за да не купувам навсякъде хотел или самолетен билет в последния момент. Бих се радвал да ми помогнете с логистиката и препоръките за колко дни да се направи спирка на дадено място и т.н. 

Билетът е София-Истанбул-Манила и връщане през Банкок. 

  • Харесвам 2
  • Браво 4
Връзка към коментар

То толкова има да се гледа и толкова дълъг период (блазе ти!), че трудно могат да се дадат съвети 🙂 

 

В такива ситуации аз бих действал да набележа задължителните, ама наистина задължителни места, които искаш да видиш. Има ли някое от тях, което да изисква конкретни дати? Например Loy Krathong в Тайланд е в този период. От там нататък като забиеш няколко пирона, навръзването на целия маршрут ще стане по-лесно. Друго, което би помогнало е да започнеш да разбиваш държавите по дни. Не е задължително да ги фиксираш от сега, +- един ден винаги може да добавиш в последствие. За Тайланд ще има ли плажна част или ще е в някоя от другите държави? Малайзия смятате ли да излезете извън Куала Лумпур? И т.н.

 

Лека полека ще се нареди пъзела, ама за по-подходящи съвети ще трябва да пускаш парченцата, които си открил вече 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Евгени Димитров

Малко локуми да разтегна! 

 

Местата, които съм набелязал във ФИЛИПИНИ:

Romblon

Borocay

Malapascua Island

Siargao Island

Davao? (заслужава ли си?)

Bohol

Oslob

Apo Island

El Nido

Coron

Кацам в Манила вечерта 18:15. Чакам приятел да се присъедини от Виетнам. Една нощувка ще трябва да направим в столицата. Питането ми е откъде да започнем обикалянето? И горе-долу по колко дни да отделим на споменатите места? Какво изпускам или да махна като остров? Тепърва ще мисля логистиката с полети на Себу Пасифик и ферита.

Нямаме определен брой дни във Филипините. Оттам връщане в Манила и полет до Бруней (Бендар Сери Бегаван)

 

БРУНЕЙ:

Не намирам кой знае какво инфо за тази страна. Мислим да и отделим 3 дни, виждайки големината и. Някой ако може да каже 2-3 изречения. Оттук имаме голямо чудене накъде да хванем. Искаше ми се да е към Lombok, но двучасов директен полет излиза $266. Най-вероятно ще е полет до КЛ. 

 

МАЛАЙЗИЯ:

Куала Лумпур

Langkawi Island

Penang (има ли смисъл?)

Malacca (?)

Нещо друго в Малайзия? Виждам, че има и някакъв парк доста на север от столицата, но едва ли ще стигнем дотам. По-скоро да не се отдалечаваме много от нея. Добавих Langkawi защото има полети по $18 в посока и изглежда добре. Чудя се дали има смисъл да слизаме до Малака или просто да я пропуснем за да сме по-близо до КЛ? 

 

От Куала Лумпур да летим до Бали. Има директен полет на добра цена. 

 

Другата опция е, след КЛ, минаваме през Малака и оттам слизаме към Сингапур. Няколко дни и оттам летим до Джакарта и след това Yogyakarta. В този случай Lombok и Bali ще останат последни спирки.

 

ИНДОНЕЗИЯ:

Lombok и Gili Islands

Komodo National Park

Bali

Тур до Bromo и Ijen вулканите. От Surabaya полет до Yogyakarta. Посещение на Borobudur и Prambanan. Мислим да пропуснем Джакарта. От Yogyakarta има директен полет до Сингапур. Няколко дни там (3-4) според часът на пристигане. Оттам влизане в Тайланд. Умишлено оставям Сингапур след Индонезия, че по-лесно ще направим връзка оттам до Тайланд. За него все още не съм мислил нищо. 

 

 

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, Евгени Димитров каза:

БРУНЕЙ:

Не намирам кой знае какво инфо за тази страна. Мислим да и отделим 3 дни, виждайки големината и. Някой ако може да каже 2-3 изречения. Оттук имаме голямо чудене накъде да хванем. Искаше ми се да е към Lombok, но двучасов директен полет излиза $266. Най-вероятно ще е полет до КЛ. 

Имаме пътепис тук: 

@cck сигурно може да помогне, ако имаш конкретни въпроси. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 2.10.2018 г. в 15:18, Евгени Димитров каза:

Мислим да и отделим 3 дни, виждайки големината и. Някой ако може да каже 2-3 изречения.

Два-три дни са напълно достатъчни, дори и за националния парк. Интересните неща в столицата Бандар Сери Бегаван са обозрими в рамките на ден. Отделно турче по реката с изглед към султанските сараи. Погледни пътеписа, не вярвам много да се е променило от 2015та 🙂 Мисля, че

@AlexandraKo беше по-скоро там.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 21 минути , cck каза:

Два-три дни са напълно достатъчни, дори и за националния парк. Интересните неща в столицата Бандар Сери Бегаван са обозрими в рамките на ден. Отделно турче по реката с изглед към султанските сараи. Погледни пътеписа, не вярвам много да се е променило от 2015та 🙂 Мисля, че

@AlexandraKo беше по-скоро там.

Ние ходихме за ден от КЛ в столицата им, малко, след Кирчо и нищо не беше се променило тогава. Не вярвам и сега да има нещо ново.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Евгени Димитров

Я дайте малко акъл как да наредим програмата, че нещо не може да

го измислим. Аз искам да минем през Борокай, ама този приятел, с който ще пътувам не иска. Неговата идея е, че ако отидем на Борокай, ще трябва да минаваме два пъти през Себу Сити. Той иска да направим следното: 

Директен полет Manilа - Tagbilaran, оттам фери до Dumaguete, следва Apo Island и Siquijor Island, после нагоре към Oslob, Badian и отиване към Cebu City, оттам полет до Puerto Princesa. 

Аз искам да минем през Borocay, ама оттам трябва да отидем до Cebu City, завъртаме програмата горе-долу същата, което споменах и оттам пак трябва да се върнем към Cebu City за полет до Пуерто Принцес. Дайте идея някаква без да изпускаме Борокай? 

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към коментар
On 10/2/2018 at 2:18 PM, Евгени Димитров said:

БРУНЕЙ:

Не намирам кой знае какво инфо за тази страна. Мислим да и отделим 3 дни, виждайки големината и. Някой ако може да каже 2-3 изречения. Оттук имаме голямо чудене накъде да хванем. Искаше ми се да е към Lombok, но двучасов директен полет излиза $266. Най-вероятно ще е полет до КЛ. 

 

Не е случайно, че не намираш много информация. Това е доста скучна и слабо посещавана дестинация. Повечето забележителности могат да се видят за максимум един ден. Единственото нещо с което може да се увеличи времето на престоя е посещението на местния национален парк. Аз не съм го посещавал, но твърдят, че няма нищо по различно от другите национални паркове в Борнео.

В Бруней не се продава алкохол и е доста трудно да се видят хора по улицата. Доста странно е, че си в Азия, но няма тълпи, заведения и магазини пълни с хора и т.н. Имаше усещането, че хората целодневно само си седят вкъщи и се молят. Дори и в джамиите не може да видиш тълпи. В началото това безлюдие е интересно, но в един момент ти става скучно.

 

За спорта си струва да посетиш Бруней и да добавиш още една държава сред посетените, но няма да е мястото, където непременно искаш да се върнеш.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, Topfly каза:

За спорта си струва да посетиш Бруней и да добавиш още една държава сред посетените, но няма да е мястото, където непременно искаш да се върнеш.

Посещението ще е точно “за спорта”. Засега е в плановете, но много зависи дали ще намерим билети на сносна цена след като приключим с Филипините. 

Връзка към коментар
29 minutes ago, Евгени Димитров said:

Посещението ще е точно “за спорта”. Засега е в плановете, но много зависи дали ще намерим билети на сносна цена след като приключим с Филипините. 

Аз бих препоръчал да включите малко и малайзиската част на Борнео. Ние летяхме от Кота Кинабалу до Бруней с националната им авиокомпанип, a от там с Air Asia до Куала Лумпур. И двата билета бяха бяха много евтини. Royal Brunei Airlines са интересни, защото ти вкарват малко стрес в пътуването, като те предупреждават във филмче по мониторите, че ако намерят в теб наркотици, те очаква смъртна присъда... Човек иска или не иска почва да си мисли какво е правил с багажа и някой случайно или нарочно не му ли е сложил наркотици 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 10.10.2018 г. в 11:52, Topfly каза:

Аз бих препоръчал да включите малко и малайзиската част на Борнео. Ние летяхме от Кота Кинабалу до Бруней с националната им авиокомпанип, a от там с Air Asia до Куала Лумпур.🙂

Между другото гледах и този вариант, заради по-ниската цена. Брунейските авиолинии имат директен полет от Манила, но цената за еднопосочен билет в повечето дни е -$266 или нещо подобно. Четох, че от Кота Кинабалу има и ферибот до Бандар Сери Бегаван за около $13 на човек, но е с едно прекачване в Лабуан, Малайзия. Така, че може да направим и този вариант Манила - Кота Кинабалу с AirAsia и оттам ферибот. 

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
Евгени Димитров

Да сложа някой друг ред от мен. Мислих да пиша ден по ден, ама като гледам как върви, няма да е. Ще добавям информация за всяко място, което посещаваме с колкото се може повече подробности. Започвам със столицата.

 

•МАНИЛА•

Направихме престой от един ден. Предвижването от летището до квартал Макати (бизнес районът на Манила) беше с Grab, еквивалента на Убър за Югоизточна Азия.

От летището взех сим карта на Smart (6GB), без минути, те се плащат допълнително. Има опции от 2 до 32 GB. Цената и беше 900 песо ($17),  може да платите и с кредитна карта. Минималната опция за минути (купуват се отделно) беше 500 песо ($9.50) за 70, което никак не е евтино. Вече сме 8 дни във Филипините и не ни се е налагало да звъним където и да било. Може да получавате обаждания. Отбелязвам го за да си направите сметка дали наистина имате нужда от мунути. Ако размислите, впоследствие може да си добавите. Сим картите се предлагат на много места. Имайте предвид, че имате номер на телефона, макар и само с интернет, който работи с Grab. Имате нужда от местен номер за регистрация в приложението. А то може да се плати с кредитна карта или кеш. 

Пари също смених на летището и се оказа, че е най-добрият курс, на който съм сменял досега във Филипините - $1=53.45 песо.

Хотелът в Макати беше близо до улица Burgos, където общо взето е нощния живот. Заведения за хранене, нощни клубове, травестити и тук-там някоя друга девойка.  Като цяло нямам никакви наблюдения за града, замотахме се единствено до едни молове и толкоз, че трябваше да пазарим разни боклуци.

На следващия ден с Air Asia летяхме до Бохол.

 

•о.ПАНГЛАО•

От летището в Тагбиларан (Бохол) до о. Панглао стигнахме с кола със съмнителен климатик за 450 песо. Имаше и много тук-тук таксита за около 350, само докато излезеш от летището и върната от бакшишите те грабва. На острова отседнахме в къща тип семеен хотел на 300 метра от Alona Beach. И оттук като се почна 3 дни без слънце и почти през цялото време дъжд. Чак на последния ден успяхме да направим един тур до Бохол от агенция за 400 песо на човек с ван. Искахме  да наемем скутер и да пообиколим Панглао, но дъжда не ни позволи. 

Цени на Панглао в заведенията: закуска 150-200 песо, бира 50-70 песо за 0.33 мл, обяд и вечеря 250-500 песо, морската храна започва от 800 и стига до 1500 песо за килограм. Най-скъпа е по заведенията на самия плаж. Масажи от 400 до 600 песо. Пушенето и пиенето не е позволено по улицата, ама ние правихме и двете, само не трябва да  се набивате много на очи. Заведения има много, но не мога да откроя някое кой знае с какво обслужване и супер вкусна храна, но като цяло сме доволни. Силно впечатление прави присъствието на южнокорейци там. Навсякъде има техни магазини и заведения, имах чувството, че бяха стотици.

Много на очи се набиват и травеститите. Даже едната вечер се заприказвахме с един, че ни стана интересно как на тази сиромашия успяват да сложата гърди. Не сме го прибирали, да се знае! Оказа се, че пият хормонални хапчета като купуват блистера за 48 песо (1.50 лв) с 36 таблетки. 

Колкото до инфраструктура, освен главните пътища, всичко друго е доста зле - кал, няма тротоари къде да вървиш, само чуваш клаксони да се разкараш от пътя. Ако има и дъжд, главната пешеходна улица и тя става леле-мале. Остров Панглао според мен е добра отправна точно за тур до Бохол, но не и за нещо повече. 

 

•о.БОХОЛ• 

Ако решите да пропуснете остров Панглао и да спите на Бохол, определено НЕ оставайте в град Тагбиларан. Турът ни започна към 9:30 и ни върнаха на Панглао към 17:30. Местата, които посетихме бяха следните: подобие на зоологическа градина, където живите питони бяха най-впечатляващи (вход 90 песо), паркът с тарсиерите (дългопети), вход 60 песо, Man-Made Forest и Шоколадовите хълмове (50 песо). По време на тура има почивка от час и половина за обяд на лодка, който струва 550 песо. Турът ни хареса, като минус бих посочил малкото време, което имате по местата, където се спира, около 30-40 мин. Най-добрият вариант е да наемете някой с кола и да ви чака колкото вие искате, но цените започват от 2500 песо и нагоре.  

Имахме идея да отидем със скутер до “Хълмовете”, но разстоянието в посока е 75 км от Панглао и с другите спирки отиват 200 км+, а това си е доста за цял ден на скутер. Бохол си заслужава, защото релефът е по-интересен, има оризица по пътя за “Хълмовете” и доста населени места, които си заслужават снимката, а като сте на тур с ван, просто ги пропускате.

Следващата спирка е остров Сикихор (Siquijor).  

3622A079-F7DC-42DA-B3F4-5622D65843BC.jpeg

171D7146-A4BE-431C-870D-93D3B2B64735.jpeg

5BEA516D-0665-4412-9F54-111CDF30D6FB.jpeg

B685868F-7F37-4D98-866E-B90BA1C934AC.jpeg

9FFF58F0-0205-469D-92A5-C39D5628CF05.jpeg

D0805B04-B53A-4B68-9867-9F46A81C5177.jpeg

DD844464-05C1-4AC2-846C-7CD3286D7027.jpeg

  • Харесвам 21
  • Браво 3
Връзка към коментар
Евгени Димитров

Благодаря за предложението, но не сме там. Забравих да отбележа, че остров Панглао определено е място да се извади кетап за дайвинг, цените са между $350-400, курсът е 3 дни.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Евгени Димитров

•о. Сикихор (Siquijor)

На острова направихме 3 нощувки. До него стигнахме с ферибот от град Тагбиларан (Бохол) за около час и половина. Цената на билета - 700p. Aко си оставите багажа да ви го качат на лодката се плащат допълнително 100p. Ние помислихме, че е задължително и затова го оставихме. Както и да е.

Основното място, на което остават туристите е град San Juan. До него стигнахме с тук-тук за 250 песо, на 20 км от пристанището, обикновено искат 400. 

В деня на пристигането направихме един плаж на Tubod Beach, който се намира пред Coco Grove Resort и според мен е най-добрият плаж на острова. Ако случайно отивате там обаче, препоръчвам да си вземете обувки за водата, че беше пълно с морски таралежи. 

Най-добрият начин за предвижване на острова е наемането на скутер. Предлагат ги абсолютно навсякъде, от терминала в Сикихор до почти всяка къща, ресторант и хотел в Сан Хуан. Цената е 350 песо за 24 часа. Ако го договорите за 2 и повече дни, ще ви го дадат и за 300. Внимавайте с уличните кучета, когато карате, че както стои отсрани на пътя и изведнъж тръгват да пресича. Същото е и с пилетата, а вечер беше пълно и с големи жаби. 

Нощен живот на острова - почти нулев, само заведения за хранене, някои от тях и като барове. Горещо препоръчвам р-т Dagsa в Сан Хуан, на заобикалящия ви фон, ресторанта изглежда като от друг свят. Едната вечер имаха и музика на живо. 

Също искам да препоръчам и един местен ресторант, в който съвсем случайно седнахме - Dalahikan Grill Masters. Чоп соя (задушени заленчуци и картоф наразан на филийки) беше най-вкусният, който съм ял. Някъде слагат и малки късове пилешко месо, а на други места сме го яли без картофи. Двете заведения се намират едно от друго на около километър. 

 

На втория ден хванахме скутера и подкарахме наред каквото бяхме набелязали. Задължителна спирка за мен са Cambugahay Falls. Спряхме и на Salagdoong Beach. Плажът не е кой знае какво, но има едно малко заливче, което си струва и до него има две платформи за скачане във водата. Според мен е хубава отбивка. Ако сте с мотор се плаща 80p за паркинг. Не можахме да отидем до Kagusuan Beach, за него не мога да кажа нищо. По пътя ще мините и през Century Old Balete Tree, 400 годишно дърво, което става за съчетаване на обяд в ресторанта до него. Минахме и през Lugnason Falls, ама ако отделите повече време на другите, които препоръчах, съм сигурен че няма да сгрешите. Северната част на острова няма нищо за гледане, даже и плажове. Да, имаше някакви подобия на такива, ама не видяхме да има хора там, а и изглеждаха каменисти. Обиколката я завършихме с по една бира на Hillside Village and Saki Restaurant. Отбелязан е на Гугъл картата и е на около 2 км нагоре по баира от главния път. Някакъв японец го държи и се е постарал да направи приятно заведение за по бира (за храната не мога да кажа нищо) с гледка към острова. 

Ако имате чудене за Paliton Beach, въобще не си губете времето за там. 

 

Третият ден го запълнихме с тур до остров Апо, ама за него малко по-надолу. 

3A98EB88-4A63-42EC-BE84-B1205CEAD49D.jpeg

3D72E7C6-AB6E-4B0A-8791-DC952EAC5FC0.jpeg

68A4D4D1-5CF6-4743-9990-9901B78B3F0F.jpeg

5E49D301-ABA5-4768-B512-3A6FA07F06DC.jpeg

8B805475-9C25-4A30-AF4E-2F266B1F181B.jpeg

2BA0A7F2-EBB9-4125-ACAA-66529EF436AA.jpeg

F8D776D8-0C1A-454A-BE27-45D27E9061DE.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 22
  • Браво 5
Връзка към коментар

 Ние също сме в района . В момента сме в Себу . Отбихме се до Боракай . Днес ще се опитаме да отметнеме задължителните глупости на Бохол . А утре заминаваме за Малапаскуа.  Ако искаш мога да допълвам за някои места ако остане време , макар че ме е страх да не разваля темата и готините снимки .

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Евгени Димитров

Иво, добавяй. Нямам нищо против, нека да има повече информация. Темата няма да я развалиш, може би ще я направиш по-интересна, че като цяло аз не съм по писанията и по-скоро предоствям суха информация - цифри и къде, как, какво. Не ми се отдават пътеписите както на някои магеланци, които чета с голямо удовоствие. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 минути , Евгени Димитров каза:

аз не съм по писанията и по-скоро предоствям суха информация - цифри и къде, как, какво. Не ми се отдават пътеписите както на някои магеланци, които чета с голямо удовоствие. 

Тази информация е от невероятно значение за тези, на които им предстои пътуване (като на мен например 🙂 ).

Евгени, специални благодарности за съдействието за намиране на хотел в Ел Нидо! Ракията, бирата, виното... са от мен!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Евгени Димитров

•о. Апо•

Турът до там го запазихме от Coco Grove Resort в Сан Хуан, о-в Сикихор. Цената му е 1950p. Може да се плати и с кредитна карта. Доколкото знам от о. Сикихор, само този хотелски комплекс организира турове дотам. Имат тяхна лодка и се тръгва в 7:30, а връщането е към 16:30. Разходката включва обяд, плажна кърпа (може да не си взимате ваша), както маска и шнорхел. На Апо острова може да си наемете и обувки за водата, ако нямате такива. Но моят съвет е, че те са задължителна част от багажа на всеки идващ във Филипините, заради много морски таралежи и отровната stone fish. Пътят до Апо е около час и 20 мин, имате после шнорхелинг, който определено е много шарен, включващ водните костенурки, които са и повода за тура. След него следва обяд и малко свободна време на плажа. Следва връщане до Сикихор. Не носете по възможност много пари и скъпи неща, че всички си остават багажа при една девойка и докато сте във водата може някой да да ви провери раницата, като гледам колко хора се въртяха около нея. Ние си взехме парите в waterproof чанта, ама се оказа не много надеждна и после по време на обяда падна голямо сушене. Доволни останахме от разходката, за съжаление нямахме GoPro или подобна камера и не мога да кача снимки от водата. Никога на друго пътуване досега, не съм усещал толкова силно липсата на на такава камера и много ме хвана яд, че си продадох моята, но пък това е повод да си взема нова, нали? 

0E450A39-01E3-42DE-9BC7-71072A191D0F.jpeg

54FB44B9-5075-4BBB-AFA8-2CB2A9D00829.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към коментар
Евгени Димитров

•ОСЛОБ, О-В СЕБУ•

Ако имате някаква работа в Ослоб, това са единствено и само китовите акули. Предвижването дотам от Сикихор ни отне цяла вечност, а като погледнете картата, е просто “ей там”, много близо. От Сан Хуан до пристанището платихме 280p за трансфер с трайсикъл (рикша) Ферибот от град Сикихор до Думагете ни струваше 120p. Има няколко компании, които оперират, като има малка разлика в цената на билета. И тук да вметна, всеки ден има и фери от Ларена (Сикихор) до Сантандер (много близо до Ослоб), но е само едно и тръгва 17 часа, но тъй като правихме турът на остров Апо последния ден от престоят ни, нямаше как да го хванем. 

След пристигането ни в Думагети хванахме друга рикша до Сибулан, ако не се лъжа разстоянието беше 7 км и платихме 150p. Оттам втори ферибот до Лилоан на остров Себу. Цената му е 70p. Задължително си купете билет от касите в Сибулан за автобуса до Ослоб, че ако е пълен (а той ще е) ще стоите прави или няма да ви качат.  Не се лъжете да взимате рикша, че искат по 400-500p. Билетът за автобуса струва 35p и има климатик. Пътят беше около 30-40 минути до Ослоб.

В Ослоб като цяло няма какво да се види - един главен път, където е целият панаир, крайбрежен парк и църква. Акулите са на около 10 минути с транспорт южно от градчето. Рикшите взимат по 100p.  Може да търските и опция за спане близо до тях. 

Самите китови акули за посещение са “отворени” (тогава ги хранят) от 6:30 сутринта до към 11:30 на обяд. Съветвам ви да отидите поне между 7 и 8 часа, защото после става такава тарапана от южнокорейци и други хора, че може да си откарате и 2 часа в чакане. Цената е 1000p. Записвате се в една тетрадка, минавате през касата, после едни бързи инструкции, оттам още един чек поинт, където ви дават номер и като го чуете ви качват на лодката. Ние чакахме около час и 20 мин, бяхме там към 8ч и нещо. Китовите акули не са хищни, хранят се с планктон и дребни рибки. Интересно е да се видят, екземплярите бяха на около 15-20 години, а на размер колкото една лодка - бебета. Големите риби стигат до 34 тона и 20 метра дължина. Продължителността им на живот е 160 години. 

Във водата изкарвате 30 минути и после кой откъде е. Ние от Ослоб отидохме в Моалбоал. 

7CE4AB06-0239-4F28-8951-B06661342C7D.jpeg

C2DFC59D-2845-47B5-88B7-C8F84FB17AC0.jpeg

9075DC6F-6802-4033-B70A-508090AF53CE.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

  Мога да потвърдя всяка дума и цифра на Евгени за посетените и от нас места . 

 

 Ние се движим както обикновено без всякакъв конкретен план . В Сингапур взех билети Сингапур -Себу и обратно  след 2 седмици с първата нощувка в Себу и нищо резервирано между тях .  Пак в Сингапур попаднах на някаква промоция на AirAsia за около 20 евро на калпак еднопосочно Себу - Боракай ( Катиклан ) и толкова обратно и реших да я видим тази " перла " на Филипините за един ден (колебаех се за 2-3 добре че беше само един ) . Открит е  отново след 6 месечно прекъсване .  Букнах същия хотел в Себу след един ден прекъсване ,  за да има къде да хвърлиме дисагите с водолазното оборудване дето мъкнем от Фиджи. 

Както и една нощувка в Джонис бийч резорт в Боракай.  Късмета ни споходи в лицето на таксиджията Едуард , който ангажирахме от хотела до летището 150 р ( на идване ни взеха 600 😀 ) . Разменихме си телефоните . Човека се оказа много точен , а като всеки таксиджия знае де що глупост може да измислиш  къде да я намери .

 

IMG_20181114_142509.thumb.jpg.43cf851815afa73ffa236be5e8f245db.jpg

 

  о.Боракай 

Екшъна почва още на летището . То скенери , то проверки и в двете посоки  . После идва изненадата . Не всички предишни хотели са лицензирани и проверяват дали отиваш в лизензиран хотел. Нашия се оказа че е такъв , но ми е чудно какво правят с другите туристи 😀

Разни хора с автомати , пистолети , пушки помпи се разхождат . Чувстваш се защитен 😀 .

 

IMG_20181113_125333_1.thumb.jpg.e6d27893f2899c61c413c553b6999a7b.jpgIMG_20181113_123254.jpg.0d332ff55eff60382af9a591791dc1e4.jpg чакаме си корабчето

IMG_20181113_130505.thumb.jpg.ce9e1cba21a1e0fa96f312a40ea84185.jpgIMG_20181114_090416.thumb.jpg.330ff2897955930e4e90ee5c5197c746.jpg

IMG_20181113_202018.thumb.jpg.8298a97220936f3706ab994bf16621df.jpgЛечон ( истинската храна ходи на 4 крака )PB131456.thumb.JPG.11daa6c68eaa332a252ae58e47b2d5e2.JPG

Най добре е да се купи предварително ( в нашия случай на място ) трансфер с лицензирана фирма  700р на човек  . Това включва бус от летището  до пристанището , лодка до острова и климатизиран бус до хотела. Вероятно ако си ги направи сам човек ще спести някое песо , но нито за миг не съжалих за избора си. Минавахме с предимство на опашките , а на острова се оказахме заради ремонтите в мини задръстване в което изкарахме около 40 минути в буса на климатик . 

 Самия Боракай е огромна строителна площадка обградена от красиви плажове . На плажа НЯМА чадъри и шезлонги . Гостите са повечето местни . Има китайци и корейци . Белите са по скоро изключение или много малък процент. И разбира се фотосесии и селфита. 

 

PB131459.thumb.JPG.1bb2fa8d723687fa5a3d357c7fc835b9.JPGPB131473.thumb.JPG.44591a9b27362d577af85d9eccfe9267.JPGPB141505.thumb.JPG.36a19f0862c2be46e8c6caee72aef86e.JPG

 

 

 

 Лично мнение . Не си причинявайте Боракай в близките 2 години. 

 

  Себу. 

На връщане от Боракай звъннах на Едгар и той ни посрещна на летището . За 8 часа разходка в Себу ни поиска 5000 р . За 4 часа я спазарихме на 2500 .

Всъщност минаха много повече от осем  .Мотахме се поне един час в хотела , обиколихме де що има забележителност в Себу . Заведе ни в много готин ресторант високо в планината над града пълен само с местни , където вечеряхме заедно .

IMG_20181114_193927.thumb.jpg.067ec72c1f796a9a433fc7c4f80e017b.jpgIMG_20181114_194557.thumb.jpg.c93b8e10174efbc7311327e28fb79334.jpgоще истиндка хранаIMG_20181114_202056.thumb.jpg.79dde381d33e832c2f818168d992d0b7.jpg

IMG_20181114_202835.thumb.jpg.350acb324d0c50ae82b2a48846543b22.jpgмноого са им готини джипнитата

 

  Вечерта до малките часове гледахме бой с петли ( пак само местни ).  И не поиска нито песо повече ( Аз му дадох разбира се )  . 

 За Себу както и за повечето големи градове за примитиви като  нас мога да кажа че  са убийствено скучни 😀 .    Боя с петли обаче е друга бира. Това в Европа няма къде да се види 😀.

За информация на други примитиви като нас боеве има почти всеки ден на различни места в града . Някои са по малки , а други грандиозни на големи арени и траят до малките часове на нощта.  Трябва ви местен човек да ви заведе . Атмосферата е уникална и не може да се опише . Трябва да си там.

Входа е 40 , 50 песо и ВИП 100 песо. 

 

о. Бохол 

Не мога да добавя нищо към чудесното описание на Евгени . При нас нещата се развиха така . Едгар нямаш ли роднини в Бохол да не даваме пари на чужди хора . Е имам как да нямам . Сестра ми и мъжа и живеят там . На другия ден за 2500 ни разхождат с ван само  нас цял ден на острова и то с 3-ма ексурзоводи  .  Тук няма екшън освен че всички пробвахме това.

PB150561.thumb.JPG.ad7db40aacc0cd16839eaeb8aade778a.JPG

  Филипинците също го опитваха за първи път. 

 

 

Ел Нидо го отписахме . Острови и готини заливчета като се гмуркаме гледаме непрекъснато .  Корон ( busuanga ) обаче мислех да го посетим .  Добра дестинация за гмуркане. Има много потънали кораби . Сладко езеро с баракуди .Сравнително близо е и Апо риф , а най вече имат заливче с дюгони   , които от извесно време преследваме неуспешно.

 Тук обаче ударихме на камък . До тамошното летище пътуват само от онези малките самолетчета с пропелери и разрешен багаж 7 кг а ние имаме поне 50-60 кг . В Себу от друга страна няма място за съхранение на багаж . С този въпрос  успяваме да смутим даже Едуард . Плановете търпят корекция . Влизам  в интернет и купувам 5 дни на

 

о.Малапаскуа .

Пиша на хотела и ни осигуряват трансфер . 5600 р  еднопосочно за двамата. 

Пътя е около 4 часа от Себу до фериботния терминал  Мауа  .  После с голяма и малка лодка до острова . 

За него няма да пиша тук а ако остане време в темата за дайвинг. С две думи острова е известен с гмуркането , както и с  thresher sharks . 

Ако се гмуркате това място е задължително и то не само заради акулите ( с тях срещата е почти 100% сигурна ) . Мястото е много богато на живот . Има и коралови градини , които  не могат да оставят човек равнодушен . Въпреки че има няколко хубави плажа май  острова за нормални хора ще е по скоро  скучен .

По пътя за пристанището Мауа се минава и покрай много подобни на бохолските шоколадови хълмове само че обрасли с дървеета. Как не им е хрумнало да пуснат десетина цигани в района за месец . Сега щяха да имат още едни шоколадови хълмове .  

 

Толкова и от мен . Май тук тайфуна ни настигна и нямам никаква идея какво ще правим в близките дни . Лека нощ

IMG_20181113_202018.jpg

IMG_20181114_082635.jpg

  • Харесвам 13
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, Евгени Димитров каза:

Никога на друго пътуване досега, не съм усещал толкова силно липсата на такава камера и много ме хвана яд, че си продадох моята, но пък това е повод да си взема нова, нали? 

0E450A39-01E3-42DE-9BC7-71072A191D0F.jpeg

54FB44B9-5075-4BBB-AFA8-2CB2A9D00829.jpeg

Евгени и мен ме хвана яд! Скоро да се коригираш :).

 

Редактирано от kaka reni
Връзка към коментар
преди 3 часа, ivooo каза:

 

За него няма да пиша тук а ако остане време в темата за дайвинг. С две думи острова е известен с гмуркането , както и с  thresher sharks . 

IMG_20181113_202018.jpg

IMG_20181114_082635.jpg

Иво, дано остане време или поне снимков материал пусни! Моля 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@ivooo и аз още се дразня на политиката на малките самолетчета до Корон. Нещата, все пак, са малко по-добре, 7кг е личният допустим багаж, чекираният е 10кг + плащане по 200 песо на кг отгоре. Ама вие като сте били с 50 сте щели да станете притежатели на самолета. 🙂

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.