Прескочи до съдържание

Пътуване до Бразилия и Аржентина


Sun4o

Препоръчани мнения

Искам спешно питане - паспортите ни изтичат януари 2019-та, а в края на месеца ще пътуваме за посочените дестинации. 

Имаме билети за отиване и връщане, в рамките на 2 седмици. Да си вадим ли нови паспорти?

Четох, че в Бразилия имало условие за валидност на паспортите 6 месеца след датата на влизане...чак сега го прочетох...тъп Сънчо, тъп.

@neuromancer, помагай и ти😉

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Не знам какво да те посъветвам... По принцип за Бразилия изискване за 6-месечна валидност няма. Изискаването е за валидност по време на престоя. Ако линкът не работи, го копирай и Paste-ни в нов таб... 

 

Цитат

National Bulgaria (BG)          /Embarkation Bulgaria (BG)
Destination Brazil (BR)         

 Brazil (BR)

Passport required. 
- Passports and other documents accepted for entry must be
  valid for the period of intended stay.  
Passport Exemptions:

Бях в Бразилия през февруари-март и паспортът ми имаше валидност още 3 месеца и не ми се рискуваше да ме върнат от там, така че си извадих нов.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Влез в голямата тема за визите и цъкни на Бразилия и Аржентина

Ще ти даде, че страницата я няма, но ти копирай адреса и го пейстни в нов прозорец, така ще отвори изискванията в ТИМАТИК

мисля, че има изискване за 6 месеца валидност, защото за обратното (бразилски паспорт в България) има

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре де, при положение, че имам обратна дата, има и посолство, в случай, че се налага вадене на нов паспорт (ако не дай си Боже нещо стане и се налага да оставаме), би ли било това проблем?

Някой влизал ли е в тези страни с валидност по-малка от 6 месеца ( освен @chandni) и имал ли проблем...?

И какво биха направили на влизане властите, ако решат да се заяждат - да ме върнат ли?

Редактирано от Sun4o
Връзка към коментар
преди 3 минути , Sun4o каза:

И какво биха направили на влизане властите, ако решат да се заяждат - да ме върнат ли?

Да. Скоро приятели споделяха такъв негативен опит (не за Бразилия). 

Връзка към коментар

Прочете ли в Тиматик? Пише паспорта да е валиден по време на престоя.

Иначе посолства има в Буенос Айрес и Бразилия, преди години издаване на временен паспорт поради загубване отне 3-4 дена, миналата година редовна подмяна на паспорт отне към един месец (прави се в България). Може да те спрат още на самолета, ако в Тиматик пише, че трябва да е с по-голяма валидност.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , Sun4o каза:

И какво биха направили на влизане властите, ако решат да се заяждат - да ме върнат ли?

Ако нямаш право до влезеш, ще те върнат, да. Ако вече си влязъл, но останеш по-дълго, ще те отпратят най-много с някоя глоба.

Връзка към коментар

И от сайта на външно министерство:

 

Аржентина

Паспорт, който е валиден не по-малко от 6 (шест) месеца от последния ден на планираното пребиваване в страната.

 

 

Бразилия

За страната се пътува с валиден задграничен паспорт.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , zzxxcc каза:

И от сайта на външно министерство:

 

Aко тези мили хора ти пожелаят "Добър ден", огледай се хубаво дали луната не е изгряла! :sarcastic: Положението за Аржентина е същото, както и за Бразилия. Можеш да провериш в Тиматик (темата за визовите режими, за която спoмена @neuromancer).

 

Цитат

vi_de.gif
 Argentina (AR)

Passport required.
- Passports and other documents accepted for entry must be
  valid on arrival. 
Passport Exemptions:

- Nationals of Bulgaria with a temporary passport. 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Макар и малко встрани от контекста на темата, да взема да си я довърша.

Гледам винаги да давам отчет за пътешествията ни.

Паспорт извадих, там драма нямаше, а и за да няма😀.

 

Ще нахвърлям засега само впечатления, ако някой има въпроси, ще конкретизирам.

Благодарности на @mililia, @stanimir, @Фичо за темите им, бяха ми изключително полезни. Особено на първите двама.

 

Та за пътуването:

 

Свърши. Уникално беше. Нямам думи, този континент е много различен и наистина си изисква и време. Андите се забиха още по-надълбоко в сърцата ни, а голямото откритие се оказа......Буенос Айрес. Никога не съм го гледал като нещо, което трябва да посетя, никога не съм и слагал в класацията си големите градове като приоритет, но БА ни грабна адски много и бих се върнал с огормно удоволствие там. Планирахме 3 дена за столицата, но британците ни промениха полета с един ден по-късно и аз както съжалявах, че този ден не ни е бил за Бразилия, така пък ни дойде точно, ама точно за където е трябвало.

 

Та да карам по хронология.

 

3 дена в Рио - за нас бяха дори много. Циганията ни дойде в повече. Просяци и бездомници, спящи по улиците, особено в центъра, пикаещи и.... пак там, нахални търговци, лъжещи таксиджии, понамръщени хора, абе не е нашето място.

Още на летището ни посрещнаха едни нахалитети, предлагащи всякакви услуги, културно им отказах 90 пъти, а зад гърба ми ги чувам как си ни кълнат. Има два открити офиса за таксита в свободната зона летището, след изхода, един до друг. В единия цената до Копакабана е 130 реала, в другия 82....И са баш един до друг...Та оттам лампичката нещо светна. Винаги съм си представял, че екскурзия в Бразилия за мен е 2-3 дена Рио - статуята на Христос и Копакабана и 2-3 дена за Игуасу. Така се и оказа. Може би за някои и Сао Паоло,  чувал съм, че бил хубав, но от гледна точка, че е и столица на наркотоците, не ни влечеше.

Копакабана не ни хареса въобще, определено очаквах и статуята да е по-впечатляваща.

Захарната глава много ни хареса. Ипанема също. 

Отношението на бразилците беше пълна противоположност - от супер отзивчиви до намръщени и измамни. Абе противоречиви мнения, но единодушно ни мнение е, че повече там няма да отидем.

 

Игуасу - уникално изживяване. Ето там трябваше може би да поостанем повече. Ние бяхме за 2 пълни дена с 3 нощувки.

2 нощувки във Фоз и една в Пуерто Игуасо. Ако трябва да дам съвет на някой сега - и трите в Пуерто Игуасу. Не за друго, но водопада от аржентинска страна е мноооого по-впечатляващ. От бразилска се разглежда за 2-3 часа максимум, един маршрут е, остава време и следобед за чекване в Парагвай, където обаче освен да се чекнеш, няма какво да гледаш, ама нищо. Но...още една държава в кюпа😉. Рейс се хваща от Фоз и без да минаваш граничен контрол или да слизаш от супер счупения рейс, влизаш в Суидад дел Есте. Пазар, намръщени леко парагвайци и стоки с много нули на цените, (вече) немалко градче, с нищо за гледане в него.

 

Водопадите обаче са изумителна гледка! Казах за бразилската вече, а в аржентинска са три маршрутите - два пешеходни и един с влакче, безплатно. Взехме ги за 5-6 часа, с леко бърз ход на места. Уникално е...Но пък и за тях тук е писано много.

 

Пуерто Игуасу е много приятно малко градче. С атмосфера. И невероятни кръчми в центъра, баш до автогарата. 

Оттам започна и вкусната част на ексурзията ни. Бях се зарекъл, че в Аржентина ще им изям телешкото...Не успях, но и ще ме помнят😀. Няма такова телешко! А и е без пари, в сравнение с тукашните, американските, италианските, европейските и всякакви други цени. За 12-15-20 лева, е има и за 40-50, получаваш едни наистина Флинтстоунски пържоли, двама понякога се задъхват да я изядат. Няма такава вкусотия, имах чувството, че и на улицата някой да хвърли една пържола на скарата, пак .е е уникална. Макар че да кажеш на телешкия тендерлойн, сирлойн или рибай пържола е леко обидно. 

 

Засега ще спирам, че огладнях😀

 

Продължава...

 

П.П. Написаното е лично впечатление, неангажиращо никого.

 

  • Харесвам 25
  • Браво 5
Връзка към коментар

Еееех, Буенос Айрес - мен, като ме питат, къде по света най-много ми е харесало, отговорът е този. И друг път съм го казвала тук. Личното ми мнение е, че много прехвалени градове в Европа не могат да му стъпят и на малкото пръстче на БА. И красота, и история, и изкуство -  от всичко има по много.😀

И за Бразилия съм съгласна с теб.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Дааам, наистина Аржентина е чудесна страна. 

Беше ми първото самостоятелно организирано трансконтинетално посещение и до ден днешен го слагам на първо място сред всички пътувания. Радвам се, че сте останали доволни. Очаквам разказа за Северна Аржентина, която тук във форума е доста подценена, а има много какво да покаже. Тя остана в сърцето ми завинаги.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Помня,  че в края стоях в пет сутринта на пустата брюкселска гара и се чудех дали някога ще се върна... пък то ей го де е Рио на 10-15 часа 🙂

След Аржентина и Бразилия с месеци никъде не ми се пътуваше. 

 

Страхотно,  че сте отделили повече време за Буенос Айрес! 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 3 часа, Sun4o каза:

Винаги съм си представял, че екскурзия в Бразилия за мен е 2-3 дена Рио - статуята на Христос и Копакабана и 2-3 дена за Игуасу.

Ами не съм съгласен! За масовия турист Бразилия е Рио. Ама я вижте на картата колко е Бразилия и колко е Рио...

Аз за 12 години не съм видял всичко, което искам. (В Рио съм бил 3 пъти по 2 дена)

преди 3 часа, Sun4o каза:

Макар че да кажеш на телешкия тендерлойн, сирлойн или рибай пържола е леко обидно

Това вероятно е грешка в превода, сигурен съм, че на испански знаят кое как се казва. Между другото щатските и аржентинските разфасовки не са съвсем същите, т.е. обикновено се реже по друг начин и по магазините не продават т-боун и рибай, само в ресторантите за туристи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Sun4o каза:

Оттам започна и вкусната част на ексурзията ни. Бях се зарекъл, че в Аржентина ще им изям телешкото...Не успях, но и ще ме помнят😀. Няма такова телешко!

Много е вкусно аржентинското телешко, топи се в уста. Но и бразилското също е много хубаво! :smile3:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, neuromancer каза:

Между другото щатските и аржентинските разфасовки не са съвсем същите, т.е. обикновено се реже по друг начин и по магазините не продават т-боун и рибай, само в ресторантите за туристи.

T-bone, наистина не продават, даже и в ресторантите не съм виждал. Техните разфасовки са различни от тези в САЩ , но специално ribeye steak и sirloin steak са много типични и за Аржентина и ги  има във всяка месарница и супермаркет, а и в абсолютно всеки ресторант в който сервират месо на скара, не само в тези за чужди туристи. Ribeye в Аржентина и Уругвай е ojo de bife, sirloin e bife de chorizo, много популярни са и двата стека и ги има навсякъде.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Влезнахте в излишни тълкувания. Аз просто имах предвид, че е обидно на божественото телешко на грил да му викам пържола😉.

преди 2 часа, Фичо каза:

Много е вкусно аржентинското телешко, топи се в уста. Но и бразилското също е много хубаво! :smile3:

Аз всъщност в Бразилия едната вечер попаднах на суши ресторантче и беше адски вкусно. Правеше го азиатец и ....мамма миа. Ама да не закачам суши темата тук, че се оказа, че хич не го разбирам😁

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Без да се засягаш, Сънчо, и без ни най-малко да искам да подложа на съмнение личната ти преценка, още по-малко пък да влизаме в спорове, ама...това да кажеш, че Бразилия не си заслужава само от впечатления от Рио, е все едно да дадеш мнение за България само от двудневен престой в София (да не кажа от Пловдив, че съвсем да не се ядосаш 🙂 )

Та, Бразилия далеч не е само Рио, Сао Пауло, или пък Игуасу. Не вярвам с примерите, които дам, да те разубедя в намерението ти повече да не стъпиш там, но все пак, що се отнася до градове, има и Olinda край Recife, и Fortaleza, и Sao Luis, и Salvador  с тяхната си колониална история, и уникалност, която няма да видиш другаде.
Що се отнася пък до природни красоти, освен Игуасу и Pao de Acucar, си имат и 

 

 Lencois Maranhenses,

Related image Image result for Lençóis Maranhenses

 

и Jericoacoara с Duna do Pоr do Sol

Related image 1503275_751559964936497_3343438031456706

 

и Lagoa do Paraiso.

Related image hqdefault.jpg

 

(снимките са от нета, моите от тези места са на друг компютър в момента)


За поречието на Амазонка няма да споменавам, защото не съм бил там лично. А и джунглата не е за всеки, според личната ми преценка.

Чувал съм също и за Ilha Fernando de Noronha - Раят за бразилците, до където за месец обикаляне из Бразилия не успях да стигна. Но има време, живот и здраве 🙂


С това мнение, както писах още в началото, не целя да споря с теб, или с когото и да било друг, за това какво е хубаво, и кое си заслужава. По-скоро целта ми е да не се откажат или разубедят други хора, които до момента са се двоумили дали да отидат някога в Бразилия, и само заради негативното мнение са се отказали.

За телешките стекове, един бразилец - голям майстор-кулинар, ми каза, че колкото по на юг се отива, толкова по-големи и вкусни стават стековете. Това правило важало както за Бразилия, така и за Аржентина. Аз моят най-сочен и вкусен стек, го ядох в Ушуая, Патагония. И да, за да се усети, стекът там се яде rare/medium rare . За туристите по изключение и при молба, го предлагат и medium.

айде и на мен ми се наля устата, само докато пиша, и се налага да се залъгвам тук с нашенски пържолчета :)))

  • Харесвам 13
  • Браво 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, wilks каза:

Без да се засягаш, Сънчо, и без ни най-малко да искам да подложа на съмнение личната ти преценка, още по-малко пък да влизаме в спорове, ама...това да кажеш, че Бразилия не си заслужава само от впечатления от Рио, е все едно да дадеш мнение за България само от двудневен престой в София (да не кажа от Пловдив, че съвсем да не се ядосаш 🙂 )

Та, Бразилия далеч не е само Рио, Сао Пауло, или пък Игуасу. Не вярвам с примерите, които дам, да те разубедя в намерението ти повече да не стъпиш там, но все пак, що се отнася до градове, има и Olinda край Recife, и Fortaleza, и Sao Luis, и Salvador  с тяхната си колониална история, и уникалност, която няма да видиш другаде.
Що се отнася пък до природни красоти, освен Игуасу и Pao de Acucar, си имат и 

 

 Lencois Maranhenses,

Related image Image result for Lençóis Maranhenses

 

и Jericoacoara с Duna do Pоr do Sol

Related image 1503275_751559964936497_3343438031456706

 

и Lagoa do Paraiso.

Related image hqdefault.jpg

 

(снимките са от нета, моите от тези места са на друг компютър в момента)


За поречието на Амазонка няма да споменавам, защото не съм бил там лично. А и джунглата не е за всеки, според личната ми преценка.

Чувал съм също и за Ilha Fernando de Noronha - Раят за бразилците, до където за месец обикаляне из Бразилия не успях да стигна. Но има време, живот и здраве 🙂


С това мнение, както писах още в началото, не целя да споря с теб, или с когото и да било друг, за това какво е хубаво, и кое си заслужава. По-скоро целта ми е да не се откажат или разубедят други хора, които до момента са се двоумили дали да отидат някога в Бразилия, и само заради негативното мнение са се отказали.

За телешките стекове, един бразилец - голям майстор-кулинар, ми каза, че колкото по на юг се отива, толкова по-големи и вкусни стават стековете. Това правило важало както за Бразилия, така и за Аржентина. Аз моят най-сочен и вкусен стек, го ядох в Ушуая, Патагония. И да, за да се усети, стекът там се яде rare/medium rare . За туристите по изключение и при молба, го предлагат и medium.

айде и на мен ми се наля устата, само докато пиша, и се налага да се залъгвам тук с нашенски пържолчета :)))

И за мен е странно да се свежда Бразилия до Рио. То Салвадор си е по-истинската Бразилия дори. Била съм на доста места - Амазония, Пантанал, северната крайбрежна част и има още много неща да откривам... Бих разбрала, ако някой е обиколим подробно страната (не в едно пътуване за по 2-3 ден на място, а поне 5-6 пътешествия ) да дава такова мнение, но не мисля че случая е такъв. Аз например не давам мнение за Аржентина, защото съм била само в Буенос Айрес - за около 15 дни, Мар дел Плата, Кордоба и Мендоса. Е и района на Игуасу разбира се. Как да дам мнение за Патагония тогава?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.