Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Здравейте :)

Поради последните събития в Турция искам да попитам някой пътувал ли е до Истанбул през изминалата седмица или ще пътува ли в близките дни? Има ли промени при граничния контрол ? Подходящ ли е моментът за едно пътешествие до Истанбул ?

Един съфорумец пътува вчера от Истанбул, а утре обратно.

Предполагам, че в понеделник ще се включи с информация. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

За всички, които обичат Истанбул и се чудят дали да отидат сега, докато има извънредно положение и търсят приятни за разходка места извън най - известните места, мога да кажа - градът изглежда спокоен, почти нормален - няма реки от туристи, но определено има доста хора, предимно местни.По - отдалечени места за разходка - павилионите Маслак,  дворецът Hidiv Casri в Beykoz - много приятно място за кафе или хапване, със страхотна градина. Както и разходка по покрива на Buyuk Valide Han - едно наистина страхотно преживяване - Истанбул е в краката ти..Ако някой като мен се чуди кой от Принцовите острови да посети - на мен ми харесаха много Хейбелиада и Буюкада, Бургазада с нищо не ме впечатли...

 

Не отлагайте ходенето заради страх, че градът е променен - да, по - различен е, но продължава да си носи своята характерна атмосфера...

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

За всички, които обичат Истанбул и се чудят дали да отидат сега, докато има извънредно положение и търсят приятни за разходка места извън най - известните места, мога да кажа - градът изглежда спокоен, почти нормален - няма реки от туристи, но определено има доста хора, предимно местни.По - отдалечени места за разходка - павилионите Маслак,  дворецът Hidiv Casri в Beykoz - много приятно място за кафе или хапване, със страхотна градина. Както и разходка по покрива на Buyuk Valide Han - едно наистина страхотно преживяване - Истанбул е в краката ти..Ако някой като мен се чуди кой от Принцовите острови да посети - на мен ми харесаха много Хейбелиада и Буюкада, Бургазада с нищо не ме впечатли...

 

Не отлагайте ходенето заради страх, че градът е променен - да, по - различен е, но продължава да си носи своята характерна атмосфера...

Ивайла, горе-долу се сещам - май някъде около Капалъ-то ли беше  Buyuk Valide Han?? - за някакви руини, боклуци и голяма мизерия, нещо такова ми се върти из главата.. Или греша? Би ли казала нещо повече за това място? 

Благодаря :)

П.П. А Hidiv Casri в Beykoz е, дааа  :) много приятно местенце - наистина, с часове мога да си седя на кафенце и сладки приказки там  :)

Редактирано от iaia_mama
Връзка към коментар

Ивайла, горе-долу се сещам - май някъде около Капалъ-то ли беше  Buyuk Valide Han?? - за някакви руини, боклуци и голяма мизерия, нещо такова ми се върти из главата.. Или греша? Би ли казала нещо повече за това място? 

Благодаря :)

П.П. А Hidiv Casri в Beykoz е, дааа   :) много приятно местенце - наистина, с часове мога да си седя на кафенце и сладки приказки там   :)

 

 

Да, около Капалъ Чаршъ.   Да, мизерия голяма. И да, страхотна гледка към Истанбул от високо...:)

 

https://www.google.bg/maps/place/B%C3%BCy%C3%BCk+Valide+Han/@41.0137099,28.969647,17z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x226e8ac24a9b8a93!8m2!3d41.013127!4d28.9684829

 

 

Като се влезе през централния вход във вътрешното пространство се тръгва все едно към изхода.Там има стълби.Не първите, които се падат вдясно, а вторите - които са и вляво, и вдясно. Няма значение в коя посока ще се качите, една идея по - близко е ако се качите по стълбите вляво. Горе си беше страшно по моите разбирания - не е правен ремонт сигурно от един век, Ние питахме как да стигнем до покрива - има една врата, на която е оставен телефон, на който едно момче се обади за да извика човека, който отключва вртата за покрива. Иначе там си работят много хора - нещо като занаятчийски център, поместен в почти срутена сграда, все едно си се върнал назад във времето. Чичкото веднага обяснява, че ще иска пари - 5 лири за двама дадохме. Но гледката горе си заслужаваше страшния път.

 

https://www.google.bg/search?q=buyuk+valide+han&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihtMic9eXOAhWFWRQKHdkoCEMQ_AUICCgB&biw=1867&bih=962

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Някой да знае къде може да се гледат танцуващи дервиши без да се заплаща бях чела за старата гара Сиркеджи дали е вярно?

Старата гара Сиркеджи е вече новата гара Мармарай. Откакто е такава няма изпълнения на дервишите, но когато ги имаше не бяха безплатни, а само малко по-евтини от представленията в Hodja Pasa Cultur Center -на 100м от Сиркеджи или 50м след завоя на трамвая в посока Св. София. Другото място, където може да се видят дервишите е Galata Mevlevihanesi Muzesi, намира се точно там, откъдето започва Истиклял в посока Таксим. До преди година билетите започваха от 50 лири, сега не знам колко са и е много желателно да ги купите предварително. Впрочем, ако нямате специален интерес към традицията на въртящите се дервиши, вероятно е да останете разочаровани точно толкова, колкото онези, които посещават  галерия Уфици без да се замислят преди това, че всъщност никак не се интересуват и изобщо не разбират от религиозното изкуство. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много ви благодаря но знаете ли от къде да си купя билети предварително ние пътуваме в четвъртък по принцип агенциятя го предлага като посещение цената е 17.00 евро което е сходно до вашата не ми се вярва агенциятя да не печели от това .

И още нещо не мога да се орентирам в намирането на картата на Църквата която се нарича още църквата на първо число грехота ще бъде да съм там на първи и да не я посетя още повече че тогава имам и рожден ден моля за съдействие

Връзка към коментар

Много ви благодаря но знаете ли от къде да си купя билети предварително ние пътуваме в четвъртък по принцип агенциятя го предлага като посещение цената е 17.00 евро което е сходно до вашата не ми се вярва агенциятя да не печели от това .

И още нещо не мога да се орентирам в намирането на картата на Църквата която се нарича още църквата на първо число грехота ще бъде да съм там на първи и да не я посетя още повече че тогава имам и рожден ден моля за съдействие

Да се изкажа и аз за дервишите: Безплатни представления в Истанбул ... няма! Всички изпълнения на дервиши, за които се плаща са направени за туристи!!!

Същността на танца на дервишите е доста далеч от комерсиализираните представления, които могат да се видят на доста места в Истанбул.

Истинските дервиши не взимат пари за танца... За съжаление трудно могат да се доберат обикновени хора до такива места...

 

Танца, който показват в Истанбул, аз го оприличавам на нестинарските танци, които тук се показват на туристите - много далеч, от мистиката и транса, който носят в себе си...

Ако трябва да избирам къде да видя този туристически танци, то щях да отида в Galata Mevlevihanesi Muzesi. Преди време трябваше доста по-рано да се резервират билети, но сега с отлива на туристи, вероятно няма да имате проблем с намирането на билети.

 

За Църквата на първия ден, отговорих в другата тема.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И още нещо не мога да се орентирам в намирането на картата на Църквата която се нарича още църквата на първо число грехота ще бъде да съм там на първи и да не я посетя още повече че тогава имам и рожден ден моля за съдействие

Предлагам ориентир от мои лични карти, свалени от Гугъл Земя - от сп. Аксарай (Т1 посока Зейтинбурну) вървиш 1,2км до Църквата на Първия Ден по тъмно лилавата линия. Ако идваш откъм Златния рог - 500м по оранжевата линия. Пускам ти целия маршрут и "на парчета", за да можеш да прочетеш имената на улиците, ако ти потрябва. Не знам защо излизат леко размазани сякаш, но ако кликнеш върху файла, вече се вижда по-ясно.

post-5042-0-71898000-1474801764_thumb.jpg

post-5042-0-58098700-1474801772_thumb.jpg

post-5042-0-28095200-1474801778_thumb.jpg

post-5042-0-10837800-1474801785_thumb.jpg

post-5042-0-95129800-1474801789_thumb.jpg

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много благодаря за картата ще мина през еминьой ,но на картата ти има доста интересни неща и ще разгледам и друго покрай църквата ,благодаря за бързия отговор.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Относно дервишите прерових сайта и пише две различни неща :в английската версия само неделя от 17.00ч.А пък в турската версия пише че и в събота имат ,дали съм разбрала правилно?

Редактирано от Liompa
Връзка към коментар

Относно дервишите прерових сайта и пише две различни неща :в английската версия само неделя от 17.00ч.А пък в турската версия пише че и в събота имат ,дали съм разбрала правилно?

В неделя от 17 часа.

През летния сезон има и в събота.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Някой да знае къде може да се гледат танцуващи дервиши без да се заплаща бях чела за старата гара Сиркеджи дали е вярно?

Ние сме ги гледали в Коня на връщане от Кападокия с колите в Мевляна центъра - уникално шоу!Без да искаме го случихме а до колкото разбрах е 1 или 2 пъти мах. в годината това и имаше хора от цяла Турция вкл. и такива били по 1500-2000 км. за да дойдат в Коня и да гледат това представление !И всичко това беше напълно безплатно !

Редактирано от ivoz
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте някой ползвал ли е корабчетата за Фестивала на лалето Кадъкьой- Емиргян? В разписанието на турската версия на сайта пише че тръгва от старото пристанище на Кадъкьой , а на английската нищо не пише ?

И още някое въпросче :) 

Бихте ли ми казали автобуси които минават през Емиргян и продължават до Ортакьой и Кабаташ  .По тази линия ми е известен само 25Е. Благодаря!

Връзка към коментар
преди 4 минути , kpkgf каза:

Здравейте някой ползвал ли е корабчетата за Фестивала на лалето Кадъкьой- Емиргян? В разписанието на турската версия на сайта пише че тръгва от старото пристанище на Кадъкьой , а на английската нищо не пише ?

Има ги само в турската версия.

Не съм ги ползвала, но ги имаше и миналата година, като по спомен маршрута беше друг.

 

преди 5 минути , kpkgf каза:

Бихте ли ми казали автобуси които минават през Емиргян и продължават до Ортакьой и Кабаташ  .По тази линия ми е известен само 25Е. Благодаря!

22, 22RE , 25E  - до Кабаташ през Ортакьой

40, 40 T, 42 T - до Таксим през Ортакьой

Връзка към коментар
преди 1 минута , Mary каза:

Има ги само в турската версия.

Не съм ги ползвала, но ги имаше и миналата година, като по спомен маршрута беше друг.

 

22, 22RE , 25E  - до Кабаташ през Ортакьой

40, 40 T, 42 T - до Таксим през Ортакьой

Благодаря Mary!  Страхотни снимки си направила ! Очакваме продължението на твоя пътепис!

 Дали ще го държат килима от лалета до 1май ехххх дано друго е да се види на живо!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , kpkgf каза:

Благодаря Mary!  Страхотни снимки си направила ! Очакваме продължението на твоя пътепис!

 Дали ще го държат килима от лалета до 1май ехххх дано друго е да се види на живо!

Благодаря! Днес ще продължа.

Всички програми за Фестивала на лалето, които гледах бяха до 30-ти април, но предвид, че килима го направиха доста късно може и да го има...

Връзка към коментар

Няколко месеца след земетресението в Измит заминах на работа в Истанбул. И без него нямаше други желаещи. Намерих квартира с гледка към Босфора и Къз Кулеси -  в азиатската част на града. Предпочетох малък апартамент в 3-етажна къща, вдигната върху здравата, стръмна скала над пристанището в кв. Харем, вместо много по-луксозните и огромни алтернативи в Къзълтопрак (червена земя) или Аташекьой. Един от ярките ми спомени по това време е от цистерната на Теодосий. Вече запознат с основните ориентири на града и естествено посетил Йеребатан Сарай, се шляех на Диван Йолу и завих по ул. Пиер Лоти. Според картата, някъде наоколо трябваше да има още една подземна цистерна, но и от двете страни на улицата се редуваха само обикновени жилищни сгради. Очаквах маркиран вход или поне табела, а накрая някакъв местен ми посочи ненатрапваща се метална врата. В кооперацията се спуснах по стълби към мазето и почти веднага се появи и портиер, който изслуша обясненията ми на пиджин-турски, изчезна, върна се с ключ, отключи ел. табло и врътна някакъв бушон. След което отвори врата и посочи навътре. От сумрака изплуваха римски колони сред каменен басейн с олимпийски размери и няколко педи вода. Без прожектори, без осветителни ефекти, без лазерни еквилибристики - с тежкия дъх на векове и влага. Често, минавайки през Истанбул след години, се връщах към това място - дори само за гледката към входа на кооперацията, а на по-късен етап цистерната се преобрази в туристически вариант. За да запазя контраста спрямо Йеребатан Сарай, повече не стъпих в подземието.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_Cistern

 

Земетресенията, нашествията и времето са унищожили голяма част от водохранилищата на Константинопол. От древните 4 надземни водохранилища днес в сравнително запазен вид е само цистерната на Хебдомон (в Бакъркьой).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Cistern_of_the_Hebdomon

 

Цистерната на Моций е превърната в парк - Чукурбостан (във Фати), цистерната на Аеций - е спортен клуб Карагюмрюк (до Едирнекапъ; в близост е бил и подземният вече несъществуващ резервоар Ипек Бодрум), цистерната на Аспар също е парк - точно до джамията на Явуз Селим. От над 1000-та подземни резервоара на Истанбул, освен споменатите два (Йеребатан и Теодосий) си заслужава да спомена и този на Бинбирдирек. След византийци и султани - съвсем наскоро реновиран - освен като музей той се използва и за презентации, като ресторант, даже концертна или церемониална зала.

 

http://www.binbirdirek.com/

 

Няма да се впускам в подробности за акведуктите на Константинопол. Всеки вероятно е виждал останките от акведукта на Валент пресичащ перпендикулярно още по-широкия булевард Ататюрк, като символика на две диаметрално разминаващи се епохи. Но акведуктът на Валент е само разширение на акведукта на Адриан, а цялото ВиК включва и десетки мостове и тунели и диги. Още по византийски времена водоснабдителната система на Града е била дълга стотици километри

 

http://www.thebyzantinelegacy.com/kirkcesme

 

А делото продължават и Теодосий и Сюлейман и архитект №1 на османската империя - Мимар Синан, после се прокарват тръбите за Пера, Таксим и т.н. Градове и религии сменят имената си, народи изчезват, други идват - една от малкото неподвластни на промени нишки е тази между човека и водата.

 

P.S. "Некос, синът на Псаметик, бил първият който се опитал да прокопае канал до Червено море, завършен от Дарий Персийски. Дължината на канала е четири дни плаване, ширината е такава, че могат да се разминат две триери с дълги весла. Даже са запазени сведения за разходите по прокопаването му - 120 000 човешки живота... точно толкова, колкото били пожертвувани и по времето на Лесепс."

 

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте!В четвъртък заминаваме за Истанбул.Имаме си собствена програма за уикенда,но искаме малко да я разширим ако ни помогнете :).В петък ще бъдем в азиатската част /рйона на Юскудар и острова на девата.Искаме от там да направим разходка в района на Кадъкьой.Бихте ли ми казали от Юскудар с какъв транспорт да стигнем в Кадъкьой /на картата виждам,че е близко/?Къде да слезем?Трамвай Т3 за панорамна разходка ли е?И накрая от пристанищео с какво да се придвижим до Еиньоню?Има ли директно корабче?Статуята с бика на коя спирка на Т3 е?Какво друго интересно да търсим?Въпросите ми станаха повечко,но ще сме  Ви много благодарни ако ни отговорите подробно!!!Благодарим предварително.Поздави...............

Връзка към коментар

От Юскюдар най - бързо и лесно е предвижването с долмуш...От пристанището до Бика е около 5 - 7 минути пеша - нагоре по Söğütlü Çeşme Cd. ...

A от пристанището на Кадъкой има корабчета и до Еминьоню, и до Каракой(което е от другата страна на моста Галата), до около 20 :30 - 21ч., трябва да проверите актуалното разписание....

Редактирано от Ивайла
Връзка към коментар
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте, ние заминаваме на 14.06.2018 за Истанбул. Два дни по-късно заминаваме за Бодрум. Бихте ли споделили информация за хотел за настаняване с паркинг икономичен вариант, и дали е по-добре в азиатската част като е кола или в стария град.  Искаме само да спим в хотела, да пообиколим забележителностите. Ще бъда благодарна да сподели някой, който е пътувал 2018 година. Турция е много динамична страна и информацията бързо спира да е актуална.

Връзка към коментар
преди 35 минути , Gergana каза:

Здравейте, ние заминаваме на 14.06.2018 за Истанбул. Два дни по-късно заминаваме за Бодрум. Бихте ли споделили информация за хотел за настаняване с паркинг икономичен вариант, и дали е по-добре в азиатската част като е кола или в стария град.  Искаме само да спим в хотела, да пообиколим забележителностите. Ще бъда благодарна да сподели някой, който е пътувал 2018 година. Турция е много динамична страна и информацията бързо спира да е актуална.

Аз никога не съм пътувала със собствена кола в Истанбул, затова не мога да бъде полезна.

Изберете си хотел с паркинг, но добре проучете дали реално има паркинг или се паркира на улицата.

Също е важно, ако изберете азиатската част, да сте близо до редовен транспорт - метро или Мармарай.

Още по-внимателни бъдете в избора, защото на 14-ти юни е края на Рамадана и става истинско стълпотворение от хора навсякъде!!!

Един плюс ще имате вероятно - обикновено по тези празници минаването в платените участъци е безплатно.

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.