Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 8 часа, goldroks каза:

Здравейте, 

До сега не съм била никога в Истанбул и обмислям пътуване до там. Чета противоречиви мнения за това доколко е безопасно да пътувам там сама от гледна точка на това колко били настоятелни и дръзки местните мъже. До сега съм била сама в САЩ, Мексико и в други европейски държави. Да очаквам ли това да е по различно? На 22 съм, знам как да се държа така че да не привличам ненужно внимание като турист и може да се каже че се оправям добре. Всякакви съвети от други пътешественички са добре дошли 🙂

И аз съм от тези, които ходят и сама в Истанбул.

Не съм имала никакви проблеми. Както добре е написала iaia_mama, достатъчно е да не се набиваш в очи.

Но дори и тези, които ходят по-предизвикателно облечени, нямат проблем - единствено повече погледи и на някои места подсвирквания. 🙂 

За настояване и дързост от местните мъже изобщо не може да се говори. По-скоро са по гледането, отколкото по действието. 😉 

Ако искаш да влизаш в джамии, то задължително е да съобразиш облеклото си и времето на посещение. В централните джамии ще ти дадат облекло, но в нетурустическите ти трябва да си в подходящ вид + шал за главата.

По улиците няма да имаш никакъв проблем с облеклото.

 

Аз се върнах преди два дни от Истанбул и мога да кажа, че в момента там е спокойно и приятно.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря ви много за споделения опит! 
Затова и писах тук, тъй като това което четох в Интернет са главно мнения на западни туристки и така си мисля че за тях културният шок в случая е доста по-голям отколкото за нас като съседи на Турция, което пък е предпоставка да се раздуват неколкократно негативните впечатления.  

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още един въпрос. Смятам да пътувам с автобуса на Мапту, който пристига доста рано в Истанбул - към 6:30 по разписание, но на гишето ми казаха 5ч. По това време автогарата отворена ли е и къде може да отиде, за да изчака човек, докато хем изгрее слънцето, хем метрото и другия градски транспорт тръгне. Идеи? 

Връзка към коментар

От години пътувам с тях. Пристига обикновено между 5.30 и 6ч. на автогарата. След като слезем от автобуса първо си заверяваме билетите за на връщане и после се качваме горе на 2-рия етаж на офиса им, където има тоалетна и чакалня с много удобни дивани, автомат за вода и wifi. Докато се освежим и безплатният им шатъл до Аксарай/Беязит тръгва. Качваме се на него и слизаме около спирка Лалели, където обикновено си зареждаме Истанбулкарт и продължаваме пеша или с Т1 към хотела, който сме резервирали. Даже всеки път ни канят да отидем с шатъла до "техния" хотел /Барон мисля се казва/ да пием кафе/чай, за да убием времето. Но ние предпочитаме да идем в нашия си хотел, да си оставим багажа или ако може веднага да се настаним. За целта избирам винаги хотели с 24-часова рецепция.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Уж лирата е на дъното си, но цените на хотелите не ми се виждат паднали..

Смятам да отскоча за 2 дни до Истанбул, като търся хотел до метро станция, да има паркинг, някаква препоръка може ли?

Връзка към коментар
преди 1 час, Alexander каза:

Уж лирата е на дъното си, но цените на хотелите не ми се виждат паднали..

Смятам да отскоча за 2 дни до Истанбул, като търся хотел до метро станция, да има паркинг, някаква препоръка може ли?

Конкретна препоръка не мога да дам в момента, но последните две години цените там се увеличават.

С наближаването на датата на пътуване възможностите са по-малки и цените по-високи. А преди с наближаването на пътуването имаше много привлекателни цени. 

 

Дано се включат хора, които пътуват с кола. 

А и внимавай с офертите за наличен паркинг, че обновено той е на улицата. 😊

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Alexander каза:

Уж лирата е на дъното си, но цените на хотелите не ми се виждат паднали..

Смятам да отскоча за 2 дни до Истанбул, като търся хотел до метро станция, да има паркинг, някаква препоръка може ли?

Ние с кола, без кола, винаги спим в WOW ISTANBUL HOTEL, има и по -евтина  4* част, WOW AIRPORT HOTEL, има паркинг, до станция на метрото е и е хубав.

Не зная цената дали ще ти е ОК.

 

 

Аз вчера направих резервация за март и април 2019. Колкото наближава, цената расте, до два пъти, някога и повече. Например, за октомври вече е късно .

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Сигурно е писано, за транспорта в Истанбул това което намирам е, че е най-добре е с Истанбул карта, 6 лири е самата карта + 4 кредит. Избива се на 3 пътуване 2.65TL, срещу билетче от 5 TL. Има ли значение каква е картата, Anonim? Изобщо каква ще ми препоръчате за кратки пътувания по 2-3 дни, поне два пъти в следващите 6 месеци. предполагам, че картата е дългосрочна като давност.  И друго, как стои въпросът с прехвърляне на транспортни средства, метро + трамвай, две билетчета или има гратисен период при първото валидиране?

Редактирано от Kamen
Връзка към коментар
преди 5 минути , Kamen каза:

Сигурно е писано, за транспорта в Истанбул това което намирам е, че е най-добре е с Истанбул карта, 6 лири е самата карта + 4 кредит. Избива се на 3 пътуване, срещу билетче от 5 лири. Има ли значение каква е картата, Anonim? Изобщо каква ще ми препоръчате за кратки пътувания по 2-3 дни, поне два пъти в следващите 6 месеци. предполагам, че картата е дългосрочна като давност.  И друго, как стои въпросът с прехвърляне на транспортни средства, метро + трамвай, две билетчета или има гратисен период при първото валидиране?

Истанбул - магелански пътеводител погледна ли?  

Там съм обяснила подробно. Май цената на картата само е друга сега.

За мен дори и за ден пътуване си струва Истанбулкарт. Моята е на много години и още си важи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
В момента, Kamen каза:

Сега виждам, че има и друг вариант, 10 билета = 32 TL

Не си губи времето с тези билети. 🙂  И е по-евтино, и е по-бързо. Тези билети най-вероятно пак се зареждат в някаква карта. Не съм виждала никога някой да има билет.

Купи си Истанбулкарт, която ще можеш да използваш колкото ти трябва, а после можеш да я върнеш или да я подариш/продадеш на някого.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , Kamen каза:

Последно, има ли разлика при таксуванията за двама души, една или две карти?

Има разлика. Ако ще пътувате повече пъти, си вземете две карти.

Разликата е, че при всяка смяна на превозно средство в продължение на 90 минути, на второто таксуване има намаление. Когато се ползва от двама пътуващи, ще имат само едно намаление. Някъде из темите дори съм правила сметки.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Mary каза:

Има разлика. Ако ще пътувате повече пъти, си вземете две карти.

Разликата е, че при всяка смяна на превозно средство в продължение на 90 минути, на второто таксуване има намаление. Когато се ползва от двама пътуващи, ще имат само едно намаление. Някъде из темите дори съм правила сметки.

Т.е. вторият пътник на всяка смяна ще бъде таксуван по 2.65TL, докато първият - 1.85TL, разликата ще се покрие след 8 дублирания, но пък ще трябва да се поддържат две карти. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , Kamen каза:

Т.е. вторият пътник на всяка смяна ще бъде таксуван по 2.65TL, докато първият - 1.85TL, разликата ще се покрие след 8 дублирания, но пък ще трябва да се поддържат две карти. 

Дребните сметки по принцип никога не са били моята стихия, но да - така седят нещата. 🙂 

На всяка смяна ще се ползва само едно намаление, а ако сменяте повече от две превозни средства, може и по-бързо да се покрие разликата. Въпрос на сметки и удобство. Ти си прецени как да бъде. Истината е, че да двама човека няма голяма разлика - дали ще маркираш веднъж или два пъти картата. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Във връзка с Истанбул карт изчетох няколко инструкции в нета, които не препоръчват 1 карта за повече от 3-ма и предвид, че сме 4 човека май трябва да си ги вземем поне 2 карти. Реално ще се ползват само за 2 дни и не знам до колко ще има смисъл от 4 карти , какво мислите? Хотела ще ни бъде близо до Таксим, а пътуваме със самолет едва ли ще ни трябва много транспорт да ползваме в града.... Препоръки?

 

Ps. Някой може ли да препоръча хубав хотел в старата част на Истанбул, на удобна локация и по възможност гледка към Босфора за до 60 евро на вечер за двойна стая със закуска? Понеже датите ми са скоро 19-21.10 избора не е много голям за съжаление, а искам хубав хотел?

Редактирано от Jorro
Връзка към коментар

Според мен отлична цена за 5 зв хотел в Истанбул, 37 евро /нощувки петък/събота/неделя/ за двама с рейтинг 8.3 в Букинг и двойна цена там, директно през сайта на хотела:

 

http://byotell.inistanbulhotels.com/en/

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
On 9/1/2018 at 1:53 PM, Alexander said:

Уж лирата е на дъното си, но цените на хотелите не ми се виждат паднали..

Смятам да отскоча за 2 дни до Истанбул, като търся хотел до метро станция, да има паркинг, някаква препоръка може ли?

 

Конкретна препоръка и аз не мога да ти направя, но мога да ти кажа за какво да внимаваш. В района на Султанахмед има много евтини хотели, като някои са с “безплатни паркинги“. Лятото се набутахме на един такъв хотел и се оказа, че “безплатният паркинг“ (две места на улицата пред хотела) са заети. Предложиха ни обаче платен паркинг на близо, който представляваше свободен терен на мястото на една съборена сграда без да има обозначение за паркинг. Един турчин без униформа или някакво обозначение, че е служител на паркинга каза да му дадем 20 евро за 4 дни и оставим ключа на колата, защото трябвало да движат колите за да се съберат повече коли една до друга. Аз категорично отказах да предам ключа на колата, като след 15 минути разправии ни предложиха да паркираме в единия ъгъл на “паркинга“ за да не пречим на местеното на колите и да си вземем ключа.

 

Ако не искаш да имаш същите приключения, опитай се да разбереш какво означава паркинга на хотела.

 

Що се отнася до лирата хотелите не са евтини, но всичко останало е доста по евтино. Вход за Леголенд, един аквариум и музеят на Мадам Тюсо за двама възрастни и две деца беше общо под 50 евро. Разходка с кораб по Босфора за 1,5 часа за двама възрастни и две деца беше общо 4 евро.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Jorro каза:

Във връзка с Истанбул карт изчетох няколко инструкции в нета, които не препоръчват 1 карта за повече от 3-ма и предвид, че сме 4 човека май трябва да си ги вземем поне 2 карти. Реално ще се ползват само за 2 дни и не знам до колко ще има смисъл от 4 карти , какво мислите? Хотела ще ни бъде близо до Таксим, а пътуваме със самолет едва ли ще ни трябва много транспорт да ползваме в града.... Препоръки?

 

Ps. Някой може ли да препоръча хубав хотел в старата част на Истанбул, на удобна локация и по възможност гледка към Босфора за до 60 евро на вечер за двойна стая със закуска? Понеже датите ми са скоро 19-21.10 избора не е много голям за съжаление, а искам хубав хотел?

Вместо да четете инструкции в нета, четете Магеланци. 🙂 

Няма да има голяма разлика в парите, ако се таксувате с една или няколко карти - избора е ваш.

Както и в предишен пост каза, зависи колко ще пътувате и колко смени ще имате.

Довечера ще ви направя една аритметика да знаете за какво става дума.

 

Хотели принципно избягвам да препоръчвам, защото всеки има различно разбиране и различно търси от хотела.

Датите са съвсем скоро и ниски цени, че и с изглед към Босфора не знам дали ще намерите.

 

Преди 1 час, Kamen каза:

Според мен отлична цена за 5 зв хотел в Истанбул, 37 евро /нощувки петък/събота/неделя/ за двама с рейтинг 8.3 в Букинг и двойна цена там, директно през сайта на хотела:

 

http://byotell.inistanbulhotels.com/en/

 

Този хотел е доста отдалечен от основните места в Истанбул.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Kamen каза:

То затова цената е такава, но има точно до него метро спирка.

Метрото винаги е предимство, а и зависи каква ви е целта на посещение.

 

преди 4 часа, Jorro каза:

Във връзка с Истанбул карт изчетох няколко инструкции в нета, които не препоръчват 1 карта за повече от 3-ма и предвид, че сме 4 човека май трябва да си ги вземем поне 2 карти. Реално ще се ползват само за 2 дни и не знам до колко ще има смисъл от 4 карти , какво мислите? Хотела ще ни бъде близо до Таксим, а пътуваме със самолет едва ли ще ни трябва много транспорт да ползваме в града.... Препоръки?

Ето една кратка сметка:

При пътуване с една карта:

За един транспорт: 4*2,60=10,40 лири

За втори транспорт: 1*1,85+3*2,60=9,65 лири

Общо:  20,05 лири

 

При пътуване с отделни карти:

За един транспорт: 4*2,60=10,40 лири

За втори транспорт: 4*1,85=7,40 лири

Общо: 17,80 лири

 

Разликите не са толкова големи, но ако ползвате повече транспорт, ще се увеличат.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
1 hour ago, Mary said:

Метрото винаги е предимство, а и зависи каква ви е целта на посещение.

 

Ето една кратка сметка:

При пътуване с една карта:

За един транспорт: 4*2,60=10,40 лири

За втори транспорт: 1*1,85+3*2,60=9,65 лири

Общо:  20,05 лири

 

При пътуване с отделни карти:

За един транспорт: 4*2,60=10,40 лири

За втори транспорт: 4*1,85=7,40 лири

Общо: 17,80 лири

 

Разликите не са толкова големи, но ако ползвате повече транспорт, ще се увеличат.

 

Благодаря много. Харесах хотел Skalion Hotel & Spa, не е с гледка, но закуската страшно ме впечатли 😄 и изглежда близо до повечето забележителности около 10-15 мин пеш. Притеснява ме, че е на 10 мин пеш от трамвая , а пристигаме късно вечерта около 00:00ч , а мислех да се придвижим с метрото от летището.  В тази връзка до колко е безопасно вечер в този район?  Колко би струвало таксито от летището? Шофьорите противят ли се да возят на метър тарифа, а не по договаряне?  4-ма сме така, че с такси вероятно ще е по-удобно, но ще сме с 1 голям и 3 ръчни багажа и затова не знам ще се съберем ли.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.