Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 25 минути , Jorro каза:

 

Благодаря много. Харесах хотел Skalion Hotel & Spa, не е с гледка, но закуската страшно ме впечатли 😄 и изглежда близо до повечето забележителности около 10-15 мин пеш. Притеснява ме, че е на 10 мин пеш от трамвая , а пристигаме късно вечерта около 00:00ч , а мислех да се придвижим с метрото от летището.  В тази връзка до колко е безопасно вечер в този район?  Колко би струвало таксито от летището? Шофьорите противят ли се да возят на метър тарифа, а не по договаряне?  4-ма сме така, че с такси вероятно ще е по-удобно, но ще сме с 1 голям и 3 ръчни багажа и затова не знам ще се съберем ли.

 

 

Закуската изглежда добре, но гладни в Истанбул няма да останете. 🙂 

Района - не бих казала, че е опасен, но не ми е и любим. Имайте предвид, че от хотела до трамвайната спирка е изкачване. Там района е хълмист и хотелите в долната част са в ниско.

Ако пристигате около 0,00 вероятно ще изпуснете метрото - докато вземете багаж и т.н.

Такситата в Истанбул са много - можете да попаднете на такси с ниски цени, както и на такива, които ще ви искат повече пари. Нямам представа колко ще покаже на таксиметър, но няма да е някаква космическа сума. Винаги, ако един не иска да ви вози на таксиметър, можете да попитате следващия.

За багажа не знам какво да кажа - зависи от колата, но винаги ще се пробват да ви наместят багажа. Като цяло хората са много любезни.

Връзка към коментар
11 hours ago, Mary said:

Закуската изглежда добре, но гладни в Истанбул няма да останете. 🙂 

Района - не бих казала, че е опасен, но не ми е и любим. Имайте предвид, че от хотела до трамвайната спирка е изкачване. Там района е хълмист и хотелите в долната част са в ниско.

Ако пристигате около 0,00 вероятно ще изпуснете метрото - докато вземете багаж и т.н.

Такситата в Истанбул са много - можете да попаднете на такси с ниски цени, както и на такива, които ще ви искат повече пари. Нямам представа колко ще покаже на таксиметър, но няма да е някаква космическа сума. Винаги, ако един не иска да ви вози на таксиметър, можете да попитате следващия.

За багажа не знам какво да кажа - зависи от колата, но винаги ще се пробват да ви наместят багажа. Като цяло хората са много любезни.

Благодаря . Последен въпрос за турските лири в момента как е най-изгодно от тук ли да ги взема или да обменя валута там или пък от революта да тегля (но ще е уикенд) ?

Връзка към коментар
преди 11 минути , Jorro каза:

Благодаря . Последен въпрос за турските лири в момента как е най-изгодно от тук ли да ги взема или да обменя валута там или пък от революта да тегля (но ще е уикенд) ?

Предполагам няма са сменяте огромна сума? 

Най-изгодно е плащане с карта, която няма такси, после е смяната там и накрая обмяната на пари от тук. Разликите не са големи. 

Аз си обменям винаги от тук в бюрото на Гладстон. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 minute ago, Mary said:

Предполагам няма са сменяте огромна сума? 

Най-изгодно е плащане с карта, която няма такси, после е смяната там и накрая обмяната на пари от тук. Разликите не са големи. 

Аз си обменям винаги от тук в бюрото на Гладстон. 

О със сигурност ще се плаща с карта особено по моловете, но при всички положения ще трябва малко кеш за такси или за пазарлъка на Каплъ Чарш

и 🙂 Благодаря 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
21 minutes ago, Jorro said:

Благодаря . Последен въпрос за турските лири в момента как е най-изгодно от тук ли да ги взема или да обменя валута там или пък от революта да тегля (но ще е уикенд) ?

Информацията ми е от преди един месец, но вероятно поради големите флуктуации на лирата, чейндж бюрата в Истанбул, които аз видях работеха с огромни маржове. По изгодно беше да се плаща с карта или да се тегли кеш от банкомат.

Не знам сега какво е положението по българските чейндж бюра, но лятото имаше дефицит на лири, защото доста хора тръгнаха към Турция на пазар.

 

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар
2 minutes ago, Topfly said:

Информацията ми е от преди един месец, но вероятно поради големите флуктуации на лирата, чейндж бюрата в Истанбул, които аз видях работеха с огромни маржове. По изгодно беше да се плаща с карта или да се тегли кеш от банкомат.

Не знам сега какво е положението по българските чейндж бюра, но лятото имаше дефицит на лири, защото доста хора тръгнаха към Турция на пазар.

 

Значи купуваме от тук и ако не стигнат от революта 🙂 Дано нямат такси банкоматите им....

Някой може ли да препоръча удобни чейндж бюра в  Истанбул?  За София ще проверя обичайните заподозрени - Никар, Фактор Ин и Тавекс - в момента 100лв се обменят за 346 TRY  звучи добре...

Връзка към коментар
2 minutes ago, Jorro said:

Значи купуваме от тук и ако не стигнат от революта 🙂 Дано нямат такси банкоматите им....

Някой може ли да препоръча удобни чейндж бюра в  Истанбул?  За София ще проверя обичайните заподозрени - Никар, Фактор Ин и Тавекс - в момента 100лв се обменят за 346 TRY  звучи добре...

Това че има обявен курс не означава, че имат налични турски лири. Банкоматите, които аз ползвах в Истанбул нямаха собствени такси, но винаги ми предлагаха те да ми превалутират лирите по неизгоден курс. Винаги избирай да ти удържат сумата в турски лири, а не в евро.

Връзка към коментар
1 minute ago, Topfly said:

Това че има обявен курс не означава, че имат налични турски лири. Банкоматите, които аз ползвах в Истанбул нямаха собствени такси, но винаги ми предлагаха те да ми превалутират лирите по неизгоден курс. Винаги избирай да ти удържат сумата в турски лири, а не в евро.

Възможно е , миналия месец в Тавекс чух на опашката , че обясниха на човека пред мен да си ги поръча онлайн и да му ги доставят на адрес .... В понеделник ще проверя как е положението. 

За банкоматите -да ще избирам само тази опция. Ако правилно разбирам курса на лирата към еврото в револют в момента е 0,1383 TRY-EUR , което означава,че същата сума 346 TRY ( 100лв) мога да я купя за 47,85 евро през Револют, а иначе в Тавекс биха ми стрували 51.13 евро ( 100лв * 1.95583) .

Правилно ли правя сметката ?

Връзка към коментар
2 minutes ago, Jorro said:

Възможно е , миналия месец в Тавекс чух на опашката , че обясниха на човека пред мен да си ги поръча онлайн и да му ги доставят на адрес .... В понеделник ще проверя как е положението. 

За банкоматите -да ще избирам само тази опция. Ако правилно разбирам курса на лирата към еврото в револют в момента е 0,1383 TRY-EUR , което означава,че същата сума 346 TRY ( 100лв) мога да я купя за 47,85 евро през Револют, а иначе в Тавекс биха ми стрували 51.13 евро ( 100лв * 1.95583) .

Правилно ли правя сметката ?

Обратното е по лесно да смяташ. Едно евро е около 7 лири, а един лев около 3,5 лири.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди 2 седмици, когато бяхме в Истанбул обменихме евро за лири. Това беше най-изгодният вариант, дори по-добре от плащането с кредитната карта на Уиз Еър от ДСК. 

В деня преди да тръгнем, в Тавекс лирата се обменяше за 0.278 лв. А ние ги взехме от обменното бюро на 0.266 лева. С карта излизаше около 0.27 лева. Но трябва да пообиколите няколко чейнджа, че разликата в повечето е доста голяма. За наш късмет попаднахме на бюро, което даваше най-добрият курс (поне през тези 3 дни, които бяхме). Самото бюро се намира в уличките от джамията Сюлеймание посока Еминьоню. По Истикля има доста обменни бюра, но поради наличието на туристи, не беше далавера да се обменя там. Аз бях доста притеснен, да не ни излъжат, но всичко си дадоха до последният куруш.

 

Иначе по разни крайпътни заведения обменят на много -нисък курс: 1 евро - 7 лири. Ние мисля, че обменихме на 1 евро - 7.34 лири или нещо подобно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
3 hours ago, lamerz1912 said:

Преди 2 седмици, когато бяхме в Истанбул обменихме евро за лири. Това беше най-изгодният вариант, дори по-добре от плащането с кредитната карта на Уиз Еър от ДСК. 

В деня преди да тръгнем, в Тавекс лирата се обменяше за 0.278 лв. А ние ги взехме от обменното бюро на 0.266 лева. С карта излизаше около 0.27 лева. Но трябва да пообиколите няколко чейнджа, че разликата в повечето е доста голяма. За наш късмет попаднахме на бюро, което даваше най-добрият курс (поне през тези 3 дни, които бяхме). Самото бюро се намира в уличките от джамията Сюлеймание посока Еминьоню. По Истикля има доста обменни бюра, но поради наличието на туристи, не беше далавера да се обменя там. Аз бях доста притеснен, да не ни излъжат, но всичко си дадоха до последният куруш.

 

Иначе по разни крайпътни заведения обменят на много -нисък курс: 1 евро - 7 лири. Ние мисля, че обменихме на 1 евро - 7.34 лири или нещо подобно.

Когато сравняваш курсовете е хубаво да го сравниш с актуалния междубанков курс за момента. В последните 2 месеца не бяха редки случаите, когато за часове курса на лирата спрямо еврото мърдаше с 8-10%. Това че сутринта си платил някъде с карта, а след обед си обменил кеш и между двата курса има разлика не означава нищо. В дните когато аз бях лятото в Истанбул курса на лирата спрямо еврото вървеше между 6 и 8 лири. Това реално е движение от над 30%, като всеки ден беше различно. Веднъж отслабваше 8-10%, след това се засилваше и т.н. Сега малко се поуспокоиха нещата, но въпреки това все още има сериозни движения.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

на 21-ви септември в Тавекс курс продава - 0.278 (вечерта около 18 часа)

на 22-ри септември от обменното бюро в Истанбул - 0.266 (около 18 часа)

на 22-ри септември при плащане с кредитна карта - 0.268 (10:44)

на 23-ти септември при плащане с кредитна карта - 0.268 (19:41)

на 24-ти септември при плащане с кредитна карта - 0.271 (20:38)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Цитат

ЛЕТИЩЕ АТАТЮРК ЗАТВАРЯ, ВРАТИ ОТВАРЯ НАЙ-ГОЛЯМОТО ЛЕТИЩЕ В СВЕТА

 

Това обаче не е всичко! Това ще бъде най-голямото летище в света, което след приключването на всички етапи се очаква да бъде едно от най-натоварените в света, с полети до над 350 дестинации и предполагаем годишен капацитет от около 200 милиона пътници.

Новото летище ще започне да работи за някои вътрешни и международни полети в края на месец октомври 2018 година. То ще има IATA код – „ISL“. Към 31 декември 2018 г. новото летище се планира да бъде в пълна експлоатация, а летище „Ататюрк“ да бъде закрито за редовни пътнически полети и IATA кодът „IST“ ще бъде прехвърлен на новото летище.

 Открий Неоткритото

Третото летище на Истанбул ще има 6 писти с дължина 3750 метра, 4 терминала и площ от близо 11 милиона квадратни метра.

Новото летище се намира на около 50 километра от „Ататюрк“ и ще бъде свързано с няколко лъча на метрото, за да могат пътниците да се придвижват по-лесно, бързо и удобно.

Източникът на материала е малко "мръсна дума" тук - особено заради допълнителните такси, които добавят на билетите (което не попречи да доведат до новата магеланска инвазия, като този път дестинацията е Бали 🙂

 

Явно наистина няма да затворят веднага Ататюрк, както беше предварителната информация, а IATA кодът ще бъде прехвърлен  чак в края на годината.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , cybersimo каза:

Откъде се купуват билети за автобус TH-1 в посока от летището към центъра и колко струват? Говорим за последните автобуси в 00.30 или 01.00

Не съм виждала досега билети за автобус.

Качването става с маркиране на карта(Истанбулкарт) или Акбил(това вече не се продава, но все още има машинки за него в някои автобуси). Качването е винаги от първата врата.

Вариант е да помолиш друг пътник да те маркира с неговата карта и да му дадеш пари на ръка.

Макар и рядко съм виждала шофьора да вземе пари и да се качи пътник, но това е изключение.

Връзка към коментар
преди 8 минути , Mary каза:

Не съм виждала досега билети за автобус.

Качването става с маркиране на карта(Истанбулкарт) или Акбил(това вече не се продава, но все още има машинки за него в някои автобуси). Качването е винаги от първата врата.

Вариант е да помолиш друг пътник да те маркира с неговата карта и да му дадеш пари на ръка.

Макар и рядко съм виждала шофьора да вземе пари и да се качи пътник, но това е изключение.

Тогава откъде се купува такава карта и колко струва? И може ли да се купи по това време на нощта?

Връзка към коментар
преди 34 минути , cybersimo каза:

Тогава откъде се купува такава карта и колко струва? И може ли да се купи по това време на нощта?

На летището преди входа за метрото със сигурност има. Цената ориентировъчно е 10 лири, като пластиката е(или беше, че с този курс на лирата нещата се променят) 6 лири и останалото за таксуване.

Ако ще пътуваш още с градския транспорт, Истанбулкарт си е направо задължителна - ще ти спести пари и време.

С една карта пътуват и повече от един пътници.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте , искам да отида до шарените къщи в Балат . Проблемът ми е че не ги откривам на картата , ако някой знае моля за помощ . Ако знаете как да стигна от лалели до тях? 

Връзка към коментар
преди 2 минути , epetkov каза:

Близко са до Желязната Църква:

 

 

20181019_114932.jpg

Благодаря ви за бързият отговор .

Знаете ли дали по това време ще има какво да се види в японската градина 

Baltalimanı Japon B ahç e s i ?

Връзка към коментар
преди 25 минути , Liompa каза:

Знаете ли дали по това време ще има какво да се види в японската градина 

Baltalimanı Japon B ahç e s i ?

Кое посещение в Истанбул ви е това?

Връзка към коментар
преди 3 часа, Liompa каза:

Здравейте , искам да отида до шарените къщи в Балат . Проблемът ми е че не ги откривам на картата , ако някой знае моля за помощ . Ако знаете как да стигна от лалели до тях? 

Най-сниманите са тези -  намират се на Merdivenli Ykş, която е между   Çorbacı Çeşmesi и  Kalpakçı Çeşmesi Sk.

Иначе из квартала има и други интересни къщи, заведения и улички.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От къде може да хванем корабче за разходка по Босфора на разумна цена. От Златния рог май са само скъпи туристически обиколки или греша? На какви цени вървят и вечер или през деня е по-хубаво според вас?

Връзка към коментар
преди 8 часа, Jorro каза:

От къде може да хванем корабче за разходка по Босфора на разумна цена. От Златния рог май са само скъпи туристически обиколки или греша? На какви цени вървят и вечер или през деня е по-хубаво според вас?

Понеже нямам представа какво значи скъпо за вас, ще споделя моя опит. 

Мисля, че съм се возила на много от корабчетата по Босфора, но си има значение и сезона. 

Ще разкажа за тези, които тръгват от Еминьоню. 

Най-използваните за разходка стигат до втория мост и се връщат обратно. Такива маршрути имат фирмите от градския транспорт и частници, които събират хора на пристана. Ползвала съм и двата варианта. При частните лодки е много гъстонаселено и няма точен час на тръгване. Не ги препоръчвам! 

Фирмите за градски транспорт, които предлагат такава разходка са две - тръгват от двете страни на моста Галата. 

Като гледате към моста от ляво е фирмата с повече часове(Turyol) - на всеки час май тръгва корабче. Цена 20 лири. 

От дясната страна на моста е другата фирма(Şehir Hatları) - тя има 2 курса през деня - дълъг в 10,35 и кратък в 14,30. Цената На дългия в двете посоки е 25 лири, а на краткия - 12,50. 

Дългия е много красив, но не подходящ за студено време. За него си трябва цял ден! 

 

Освен тези възможности, можете просто да използвате корабчетата като градски транспорт - пак ще се возите по Босфора по някои маршрути и то на цената на градския транспорт. Но трябва предварително да се запознаете с разписанието, което е различно за делнични и празнични(уикенд) дни. 

Редактирано от Mary
  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
4 minutes ago, Mary said:

Понеже нямам представа какво значи скъпо за вас, ще споделя моят опит. 

Мисля, че съм се возила на много от корабчетата по Босфора, но си има значение и сезона. 

Ще разкажа за тези, които тръгват от Еминьоню. 

Най-използваните за разходка стигат до втория мост и се връщат обратно. Такива маршрути имат фирмите от градския транспорт и частници, които събират хора на пристана. Ползвала съм и двата варианта. При частните лодки е много гъстонаселено и няма точен час на тръгване. Не ги препоръчвам! 

Фирмите за градски транспорт, които предлагат такава разходка са две - тръгват от двете страни на моста Галата. 

Като гледате към моста от ляво е фирмата с повече часове - на всеки час май тръгва корабче. Цена 20 лири. 

От дясната страна на моста е другата фирма - тя има 2 курса през деня - дълъг в 10,35 и кратък в 14,30. Цената На дългия в двете посоки е 25 лири, а на краткия - 12,50. 

Дългия е много красив, но не подходящ за студено време. За него си трябва цял ден! 

 

Освен тези възможности, можете просто да използвате корабчетата като градски транспорт - пак ще се возите по Босфора по някои маршрути и то на цената на градския транспорт. Но трябва предварително да се запознаете с разписанието, което е различно за делнични и празнични(уикенд) дни. 

Благодаря. 20-25 лири е супер цена. Става въпрос за днес. Мисля, че на тъмно ще е по-хубаво прав ли съм? Тези , които са на кръгъл час с каква продължителност са? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.