Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Jorro каза:

Благодаря. 20-25 лири е супер цена. Става въпрос за днес. Мисля, че на тъмно ще е по-хубаво прав ли съм? Тези , които са на кръгъл час с каква продължителност са? 

За мен по светло е по-хубаво. Още повече, ако и времето позволява да седите на палубата. В тъмното мостовете са по-красиви само.

Продължителността е около час - час и половина.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Jorro каза:

Благодаря. 20-25 лири е супер цена. Става въпрос за днес. Мисля, че на тъмно ще е по-хубаво прав ли съм? Тези , които са на кръгъл час с каква продължителност са? 

Mary, ти го обясни много точно. Аз съм ползвал туровете на Sehir Hatlari и на Turyol. Те са за предпочитани пред тези, за които има викачи от пристанището. И дневен и нощен тур си носят своето очарование. Доста от сградите по пътя на нощният тур са осветени, освен мостовете, крепостта Румели и дворците по Босфора. Но имайте предвид, че има вятър и може да е студено.

 

Относно обиколко по Златният рог. Sehir Hatlari, обслужват линията и цената е само 2.6 ТЛ еднопосочно. Корабчетата тръгват от Uskudar (в азиатската част), а на европейската част първата спирка е Каракьой. Аз съм се качвал от следващата спирка Касъмпаша. Няма значение от кой пристан се качваш и колко спирки пътуващ цената е едната и съща. 

Подредбата на спирките е следната:

Uskudar - Karakoy - Kasimpasa - Fener - Balat - Haskoy - A. Saray - Sutluce - Eyup (и обратно)

Корабчето може да се използва освен за разходка и да се посетят, някои интересни неща.

Може да се отиде до азиатската част, спира се близо до пристанището с лодки до Девичата кула.

На Каракьой пристанището е близо до трамвая, който може да те заведе до Султанахмет или до Кабаташ и от там с фуникуляра до Таксим.

На Касъмпаша, ако ти се върви по нагорнище може да се стигне до кулата Галата, но същото може да се направи и от Каракьой.

На Фенер - основната атракция е желязната църква “Св. Стефан"

На Балат - ако имаш свободно време може да пообиколиш тесните улички.

На Хаскьой - музеят на Рахми коч. Спокойно може да откарате 3 часа там, задължително доплатете да посетите подводницата.

На Еюп - джамията и гледката от Пиер лоти. Може да има опашка за лифта, затова на слизане използвайте алейките на гробищата.

 

Линията работи от 10:30 до 19:45 (горе долу на всеки час има корабче). Когато отидете на някоя от морските гари, там има едни книжки с актуалното разписание, хубаво е да си вземете една и да я носите с вас, вместо постоянно да търсете в интернет.

 

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
4 hours ago, Mary said:

За мен по светло е по-хубаво. Още повече, ако и времето позволява да седите на палубата. В тъмното мостовете са по-красиви само.

Продължителността е около час - час и половина.

 

2 hours ago, lamerz1912 said:

Mary, ти го обясни много точно. Аз съм ползвал туровете на Sehir Hatlari и на Turyol. Те са за предпочитани пред тези, за които има викачи от пристанището. И дневен и нощен тур си носят своето очарование. Доста от сградите по пътя на нощният тур са осветени, освен мостовете, крепостта Румели и дворците по Босфора. Но имайте предвид, че има вятър и може да е студено.

 

Относно обиколко по Златният рог. Sehir Hatlari, обслужват линията и цената е само 2.6 ТЛ еднопосочно. Корабчетата тръгват от Uskudar (в азиатската част), а на европейската част първата спирка е Каракьой. Аз съм се качвал от следващата спирка Касъмпаша. Няма значение от кой пристан се качваш и колко спирки пътуващ цената е едната и съща. 

Подредбата на спирките е следната:

Uskudar - Karakoy - Kasimpasa - Fener - Balat - Haskoy - A. Saray - Sutluce - Eyup (и обратно)

Корабчето може да се използва освен за разходка и да се посетят, някои интересни неща.

Може да се отиде до азиатската част, спира се близо до пристанището с лодки до Девичата кула.

На Каракьой пристанището е близо до трамвая, който може да те заведе до Султанахмет или до Кабаташ и от там с фуникуляра до Таксим.

На Касъмпаша, ако ти се върви по нагорнище може да се стигне до кулата Галата, но същото може да се направи и от Каракьой.

На Фенер - основната атракция е желязната църква “Св. Стефан"

На Балат - ако имаш свободно време може да пообиколиш тесните улички.

На Хаскьой - музеят на Рахми коч. Спокойно може да откарате 3 часа там, задължително доплатете да посетите подводницата.

На Еюп - джамията и гледката от Пиер лоти. Може да има опашка за лифта, затова на слизане използвайте алейките на гробищата.

 

Линията работи от 10:30 до 19:45 (горе долу на всеки час има корабче). Когато отидете на някоя от морските гари, там има едни книжки с актуалното разписание, хубаво е да си вземете една и да я носите с вас, вместо постоянно да търсете в интернет.

 

 

Много благодаря. Понеже в момента съм в Истанбул и нямам много време моля да ми препоръчате ресторант за вечеря в старата част някъде покрай трамвая и също от къде да си накупим сладкиши, чайове и т.н от Капалъ чарши или има по-добри места ? Някъде из темите бях срещнал препоръчана верига сладкарници , но не успявам да ги открия в момента, а съм на wifi докато търся.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Jorro каза:

 

Много благодаря. Понеже в момента съм в Истанбул и нямам много време моля да ми препоръчате ресторант за вечеря в старата част някъде покрай трамвая и също от къде да си накупим сладкиши, чайове и т.н от Капалъ чарши или има по-добри места ? Някъде из темите бях срещнал препоръчана верига сладкарници , но не успявам да ги открия в момента, а съм на wifi докато търся.

Според мен точно по трамвайната линия са най-туристически ресторантите. Кривнете някъде и си изберете ресторант в страничните улички.

Конкретен не мога да препоръчам - ям всеки път на различно място и май лоша кухня не съм случвала. Ресторантите, в които се предлага и алкохол по принцип са по-скъпи.

Сладки неща купувам понякога от Hafiz Mustafa, че е на удобно място. Верига е и я има на още места.

От Капалъ и от Египетския не купувам ядене - не ми е достатъчно хигиенично, но много хора си купуват.

Баклава с прилично качество може да се намери и на много други места, но най-хубавата е скъпа.

За локум препоръчвам Hacı Bekir .

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 часа, cybersimo каза:

Аз днес взех корабче от дясната страна на Галата. Тура беше 2 часа, стига до втория мост и се връща и цената беше 15 лири 

Най-вероятно си използвал някое частно корабче. Двете лицензирани фирми са в момента с цени 12.50 ТЛ и 20 ТЛ. Всички кратки турове са около 90-120 минути и стигат до втория мост.

Връзка към коментар

Здравейте, ако  някой  е ходил  до пеещите фонтани в Истанбул,моля  за инфо как и с какво  се  стига няй- лесно. Какви  са  цените  на  корабчето  за преминаване  в Азиатската  част  на града?

Връзка към коментар
преди 44 минути , djonika каза:

Здравейте, ако  някой  е ходил  до пеещите фонтани в Истанбул,моля  за инфо как и с какво  се  стига няй- лесно. Какви  са  цените  на  корабчето  за преминаване  в Азиатската  част  на града?

В Пътеводителя за Истанбул съм включила и Пеещите фонтани - Watergarden İstanbul.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 26 минути , Liompa каза:

Седми път сме в Истанбул  в момента сме тук... защо?

Питах за да знам какво да ви напиша като отговор.

Щом сте били толкова много пъти, нормално е да търсите нови неща. 🙂 

Аз два пъти съм била в Японската градина и нито един от тях не останах доволна.

И двата пъти имаше ремонт вътре и някак не ме привлече с нищо. Липсваше водата, а тя дава очарование на изграденото.

Сега ще сложа снимки, за да добиете представа дали ви се ходи там.

 

Първата е от април 2017-та:

 

IMG_5175.JPG

 

Следващите са от август 2018-та:

 

IMG_1066.JPG

 

IMG_1071.JPG

 

Но това не пречеше да има сватбена фотосесия:

 

IMG_1062.JPG

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, Mary каза:

Питах за да знам какво да ви напиша като отговор.

Щом сте били толкова много пъти, нормално е да търсите нови неща. 🙂 

Аз два пъти съм била в Японската градина и нито един от тях не останах доволна.

И двата пъти имаше ремонт вътре и някак не ме привлече с нищо. Липсваше водата, а тя дава очарование на изграденото.

Сега ще сложа снимки, за да добиете представа дали ви се ходи там.

 

Първата е от април 2017-та:

 

IMG_5175.JPG

 

Следващите са от август 2018-та:

 

IMG_1066.JPG

 

IMG_1071.JPG

 

Но това не пречеше да има сватбена фотосесия:

 

IMG_1062.JPG

 

 

Благодаря за отговора ще потърся нещо друго..

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Предстои ми пътуване до Истамбул в края на Ноември. Ще имам на разположение два дни. Какво бихте ми препоръчали да видя, имайки предвид, че основните туристически обекти вече съм ги посетила.

 

Връзка към коментар
преди 23 минути , Sonita каза:

Предстои ми пътуване до Истанбул в края на Ноември. Ще имам на разположение два дни. Какво бихте ми препоръчали да видя, имайки предвид, че основните туристически обекти вече съм ги посетила.

 

Много е трудно да се даде така съвет.

Какво разбирате под основните туристически обекти?

А какви интереси имате? В кои райони сте ходили?

Прегледайте моята тема и вижте дали нещо няма да си харесате, пък аз ще се включа пак, ако дадете някакви насоки.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мари, прочела съм почти всичко, което сте писали тук и съм благодарна за вашата отзивчивост. Имах желание да посетя Кючук су и двореца на Адиле Султан, но ще го оставя за на пролет догодина, тъй като ми се струва, че времето е вече студено за разходки покрай Босфора. Не съм била в Азиатската част, в Кадъкой. Мисля, че където и да отида, все ще ми е интересно.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Sonita каза:

Мари, прочела съм почти всичко, което сте писали тук и съм благодарна за вашата отзивчивост. Имах желание да посетя Кючук су и двореца на Адиле Султан, но ще го оставя за на пролет догодина, тъй като ми се струва, че времето е вече студено за разходки покрай Босфора. Не съм била в Азиатската част, в Кадъкой. Мисля, че където и да отида, все ще ми е интересно.

 

 

Кючюксу е подходящ за посещение и в този сезон. Може да се комбинира с Бейлербей. 

Кадъкьой е приятен за разходка и хапване. 

Има интересни джамии в азиатската част. 

Пеещите фонтани са там, но са далече и се пътува повече време до тях. 

Ще помисля утре и за още места, макар в този сезон избора да е по-ограничен заради времето.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

След като четох доста от писаното тук ми се стори интересно да отида в Саръйер и да разгледам Sadberk hanim museum - отиване с корабче, връщане с автобус. Разбрах, че трябва да избера дългата обиколка на Босфора и да сляза на Саръйер. Въпросът ми е в колко часа тръгва корабчето за там? Май 10, 35??? Връщането ще бъде с автобус като евентуално ще слезнем на Ортакой. Искам да разгледаме и градината на Чираган Палас, но не знам дали е разрешено, ако не сме гости на хотела. Не знам дали си заслужава да отидем до Мол Емар, доколкото разбрах от 05 ноември до 31 декември посещението на аквариума е безплатено за чужденци. 

Връзка към коментар
преди 14 минути , Sonita каза:

След като четох доста от писаното тук ми се стори интересно да отида в Саръйер и да разгледам Sadberk hanim museum - отиване с корабче, връщане с автобус. Разбрах, че трябва да избера дългата обиколка на Босфора и да сляза на Саръйер. Въпросът ми е в колко часа тръгва корабчето за там? Май 10, 35???

Зависи какъв ден от седмицата е. В делнични дни има повече фериботи. В почивните дни няма удобни корабчета. Може да се ползва едната посока от Дългия тур по Босфора, но и цената така е по-висока - той тръгва в 10,35 от Еминьоню.

 

преди 39 минути , Sonita каза:

Искам да разгледаме и градината на Чираган Палас, но не знам дали е разрешено, ако не сме гости на хотела.

Преди пускаха, но сега как е нямам представа.

 

преди 40 минути , Sonita каза:

Не знам дали си заслужава да отидем до Мол Емар

Не съм била там и не мога да дам съвет. Дано се включи някой, който е посещавал този аквариум.

Връзка към коментар

До Саръйер може да се ползва и фериботната линия Kadikoy - Sariyer. Лошото е, че има само по 1 курс на ден в посока и линията работи само от понеделник до петък, но пък спира на Бешикташ и Istinye. Изпълнява се от Sehir Hatlari. Като сутрин тръгва от Kadikoy в 07:50, Бешикташ - 8:15, Istinye - 8:50, Sariyer - 9:15. 

Обратно ферибота тръгва от Sariyer в 18:05, Istinye - 18:30, Besiktas - 19:00, Kadikoy - 19:30.

 

А още по-удобно ще е да ползваш линията от Еминьоню до R. Kavagi. За съжаление тази линия работи също само от понеделник до петък, но пък има доста корабчета, които я обслужват. Фирмата пак е Sehir Hatlari. Разписание

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

https://www.emaarsquaremall.com/en/offers/visit-emaar-square-mall-enjoy-your-free-aquarium-ticket

 

Благодаря, за тази идея, която даде. Аз ще съм този уикенд в Истанбул и може да се възползвам, след като вече посетих другите 2 аквариума.

Но ме притеснява следното условие:

2. To benefit from this campaign, visitors will be requested to show their passport and boarding passes issued in the same month of the visit.

3. Presented boarding passes have to be issued in the month of the aquarium visit.

 

Какво трябва да е boarding passes?

Връзка към коментар
Преди 1 час, lamerz1912 каза:

https://www.emaarsquaremall.com/en/offers/visit-emaar-square-mall-enjoy-your-free-aquarium-ticket

 

Благодаря, за тази идея, която даде. Аз ще съм този уикенд в Истанбул и може да се възползвам, след като вече посетих другите 2 аквариума.

Но ме притеснява следното условие:

2. To benefit from this campaign, visitors will be requested to show their passport and boarding passes issued in the same month of the visit.

3. Presented boarding passes have to be issued in the month of the aquarium visit.

 

Какво трябва да е boarding passes?

 

преди 10 минути , Sonita каза:

Lamerz 1912   И аз това се чудех! Какво ли означава boarding passes? Може би нещо с което да докажеш, че си турист? 

Предполагам, че си показвате паспорта и в него се вижда кога сте влезли в страната - така е ясно, че не пребивавате постоянно там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пресен ъпдейт от вчера (18.11.2018)

 

Първо да благодаря на @Sonita, че ме открехна за промоцията за аквариума на Emaar Square Mall. Вчера времето беше дъждовно и не ставаше за обикаляне навън, та реших да се разкараме до въпросният мол и да се възползваме от промоцийката. Малко ме притесняваше транспорта до там, но не срещнахме никакви трудности и се справихме перфектно с градски транспорт. От хотела се придвижихме до Таксим и от там с автобус 129Т се озовахме точно на входа 🙂. Молът е огромен, може цял ден да се изкара вътре. На касата на аквариума ни изгледаха малко като извънземни, но все пак 1 от служителите имаше бегла идея за тази промоция. В крайна сметка след кратък разговор по телефона между служителя и шефа, все пак нещата си дойдоха на мястото. Настояваха за бордна карта, но им обясних, че сме влезнали в Турция с лек автомобил и като доказателство за това могат да погледнат печата. Увериха се, че сме влезнали на 16.11.2018г. и ни дадоха едно листче с кратка анкетка. В полето с въпроса "От къде научихте за промоцията в аквариума в мол Емаар" и тримата написахме магеланци.ком, така че Шефа, ако получи мейли от разни турски бизнесмени, аз ще съм виновен :).

Аквариума доста ни хареса, а крокодилът в неговият край беше огромен. Доста от рибите ги има и в другите 2 аквариума, които съм посещавал в Истанбул. Тук разликата е 2-те клетки с папагали и 2-та крокодила в края. Имаше също е влечуги, жаби, паяци т.н. Определено си заслужаваше пътуването до там, от Аксарай до молът пътуването беше около 75 минути.

Никога не бях пътувал толкова навътре в азиатската част, на прибиране към хотела решихме малко да се разкараме. С автобус отидохме до Гьозтепе, разкарахме се малко по уличките. От там хванахме Метрото към Кадъкьой, като се чудихме на 2 варианта да се доберем до европейската част: с Мармарай до Сиркечи или с корабче до Еминьоню или Каракьой. Понеже моите приятели много харесаха краткият тур по Босфора от предния ден, избора сериозно наклони на корабче. Първото такова, което заминаваше от Кадъкьой беше до Каракьой. От там тръгнахме към Т1 за да се приберем до вкъщи, но аз се сетих за заръките от @Mary да хапна балък екмек от Емин Уста. Този път успешен опит, намерих го раз, просто септември месец ясно минахме доста късно вечерта и беше затворил, защото го търсихме на същото място. Имаше опашка и се наложи да изчакаме. Използва доста подправки, зеленчуци, слага дори сос от нар. Цената е 1 балък екмек е 15 лири.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

За посещение на църквата "Света София" има ли големи опашки при закупуване на билет? За онлайн билет сайта на Света София ми дава грешка и то от доста време. Препоръка за закупуване на онлайн билет? Тук намирам 9 евро:

http://en.istanbul.com/tours/hagia-sophia-museum-e-ticket.html

Читаво ли е?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Kamen каза:

За посещение на църквата "Света София" има ли големи опашки при закупуване на билет? За онлайн билет сайта на Света София ми дава грешка и то от доста време. Препоръка за закупуване на онлайн билет? Тук намирам 9 евро:

http://en.istanbul.com/tours/hagia-sophia-museum-e-ticket.html

Читаво ли е?

Опашки си има, поради тази причина отидете сутринта при отваряне. Иначе има 2 варианта да надхитриш опашката. Купуваш си Istanbul Museum Pass, за 5 дни е 185 лири. А ако искаш да посетиш само Света София, след като влезнеш през входа, веднага вляво има машини, от които може да купиш билет. Ние ползвахме кредитна карта и всичко беше точно. Лошото е, че в някои форуми пише, че тези автомати редовно са развалени.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.