Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Моля Ви, някой да ми обясни подробно как да стигна от автогарата, на която спират автобусите на Метро до летище Ататюрк. Виждам, че има вариант с метро директно, сигурно е най-бързо. Притеснявам се да не се залутам до спирките, защото не зная колко време ще имам, предвид пътната обстановка или ако се замотаем на границата, а ми изместиха полета в по-ранен час, та май работата отива на екстремно гонене на самолет и нямам право на грешка. Предварително благодаря!

Връзка към коментар
преди 11 минути , eloena каза:

Моля Ви, някой да ми обясни подробно как да стигна от автогарата, на която спират автобусите на Метро до летище Ататюрк. Виждам, че има вариант с метро директно, сигурно е най-бързо. Притеснявам се да не се залутам до спирките, защото не зная колко време ще имам, предвид пътната обстановка или ако се замотаем на границата, а ми изместиха полета в по-ранен час, та май работата отива на екстремно гонене на самолет и нямам право на грешка. Предварително благодаря!

Правилно си се ориентирала - с метро.

Спирката на метрото е в средата на автогарата. Ако пътуваш с Метро транспорт, то като слезеш от автобуса, минаваш през тяхното си помещение и излизаш от другата страна. Поглеждаш направо и ще видиш сградата, където е входа за метрото.

Линията, която минава е една М1, но има две разделения А и В - трябва да вземеш тази, която е за летището - А - пише го на таблото.

Вече на летището знаеш как е, но ако не си пътувала от Ататюрк, да кажа, че може да има огромни опашки на паспорт-контрол. Винаги има служители и при нужда се насочи направо към някой от тях с молба за съдействие.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Точно на такъв отговор и точно от теб се надявах, Мари! Благодаря ти, ще почерпя! И не, не съм патувала от Ататрюрк и това беше полезно! Стискайте ни палци да хванем самолета 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, eloena каза:

Точно на такъв отговор и точно от теб се надявах, Мари! Благодаря ти, ще почерпя! И не, не съм патувала от Ататрюрк и това беше полезно! Стискайте ни палци да хванем самолета 🙂

Стискам палци.

Ако още нещо има за изясняване - питай.

Общо взето е много лесна ориентацията, ако поне веднъж си ползвал метрото от автогарата. Затова писах подробно, че явно всяка минута ще ви е ценна.

Важното е да не тръгнете да обикаляте сградата на автогарата, че е доста дълга, а просто да пресечете помещението и да влезете да кажем във вътрешната част. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Mary каза:

Стискам палци.

Ако още нещо има за изясняване - питай.

 

Има. Как се купуват билети за метрото и от къде. С карта става ли или трябва да имам турски лири?

Връзка към коментар
преди 15 минути , eloena каза:

Има. Как се купуват билети за метрото и от къде. С карта става ли или трябва да имам турски лири?

Колко човека ще пътувате?

Връзка към коментар
преди 12 минути , eloena каза:

едната

Много отдавна не съм купувала единични билети.

Предполагам, че има машина от която могат да се купят.

Търсих в нета да намеря нещо, но набързо не видях. Ще потърся по-подробно.

Това намерих:

Цитат

 look for the electronic ticket (elektronik bilet) starting in price from four Turkish lira for a single pass, or the jetonmatik machines.

 

Най-лесния вариант е да си купите Истанбулкарт от машините в метрото. Защото дори и в едната посока само, когато сте трима ще ви излезе почти същата цена като отделни билети.

Редактирано от Mary
Връзка към коментар
преди 8 минути , eloena каза:

А става ли с карта, че не съм подготвена с турски лири. Цената не ми е толкова важна. По-скоро бързината, че ние сме заредили само 100 доларови банкноти.

Нямам представа, но вероятно става.

Аз зареждам моята карта винаги кеш.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Последния път не успях с карта. Не помня точно колко беше, но си вземи някакви дребни лири, дори на границата все ще имаш минута, за да го направиш

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте на всички и благодарим за приема във форума. Предстои ни поредното пътуване  за три дни до любимия ни Истанбул , като този път решихме да включим в програмата си цял ден в азиатската му част. Основните обекти които сме набелязали са квартал Мода, мол Емаар и водните градини със светлинното шоу,  за разходки може би парка Гьозтепе. Въпросът ми е с как и с какъв транспорт се стига до тях и в каква последователност да ги подредим. Нашето желание е да видим нощното водно шоу и в тази връзка ще сме  много благодарни за варианти за късно прибиране към европейската част на града. Моля също така за препоръки за хранене  . Разбира се приемаме и други предложения и маршрути в Азиатската част на Истанбул. Благодарим предварително на всички.

Връзка към коментар
преди 32 минути , skre4 каза:

Въпросът ми е с как и с какъв транспорт се стига до тях и в каква последователност да ги подредим.

С корабче до Kadıköy - после към Göztepe с 4,16 или 16D.

После отново с тези автобуси към Кадъкьой - отново отбелязвам, че в едната посока спират в долната част на парка, а в другата посока в горната част.

От Кадъкьой  автобус до спирка Mobilyacılar Sitesi, където е Мол Емаар.Примерни автобуси: 8Е; 14В; 14DK; 14ES; 15BK.

Между него и другия мол(Watergarden İstanbul) разстоянието е малко повече от 3км., но не видях удобен транспорт. Затова можете да ползвате такси.

И накрая от  Watergarden İstanbul с автобус 8А се придвижвате до Кадъкьой или с някоя от техните маршрутки може и направо към Юскудар.

От там корабче или Мармарай.

 

Бих ви препоръчала да прочетете нашия Пътеводител - има доста полезна информация в него.  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте! Много ми ходи юли или август за няколко дни до Истанбул. Чудя се, обаче, дали да отидем с колата или с автобус? Според вас с кое превозно средство ще чакаме по-малко на границата? Или да избера друг период? Ако трябва да вися 3-4 часа на границата хич не ми се ходи 🙂 Пътуваме от София. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Eva eva каза:

Здравейте! Много ми ходи юли или август за няколко дни до Истанбул. Чудя се, обаче, дали да отидем с колата или с автобус? Според вас с кое превозно средство ще чакаме по-малко на границата? Или да избера друг период? Ако трябва да вися 3-4 часа на границата хич не ми се ходи 🙂 Пътуваме от София. 

Гаранция колко ще се чака на границата, няма никога.

И не зависи от превозното средство. Чакали сме по 8 часа, по 4, минавали сме за минути.

Ние преди ходехме с кола, от няколко години, си се качваме на автобуса на Метро /само тях знам/ и си стигаме като бели хора, без да се притесняваме за трафика, който е повече от ужасен в града.

Синовете ходиха с кола преди НГ, на връщане им я бяха разпарчетосали на части, нещо са им се видяли съмнителни.:)))))

То и без това, из града не можеш да се движиш с колата, трябва да търсиш и хотел с гараж.

Абе, с кола в Стамбул си е кахър, но ти си решаваш.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По принцип с кола е по-бързо, но ако попаднеш във ваканционния трафик нямам представа. Автобусите са на отделни опашки, но не знам те колко са пълни и колко ги бавят. Може да пробваш през някой друг граничен пункт

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Eva eva каза:

Здравейте! Много ми ходи юли или август за няколко дни до Истанбул. Чудя се, обаче, дали да отидем с колата или с автобус? Според вас с кое превозно средство ще чакаме по-малко на границата? Или да избера друг период? Ако трябва да вися 3-4 часа на границата хич не ми се ходи 🙂 Пътуваме от София. 

Лятото е прекрасно в Истанбул.

Натоварването по границата е при пътуването на етническите турци от Западна Европа към Турция и обратно.  

Натоварено е и когато тръгнат пазаруващите от Одрин в края на седмицата.

 

Освен автобус и кола има и вариант с влак. Удобно и на достъпна цена.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако решите да ходите с кола, бих ви предложила Akgun Hotel, който има собствен паркинг и няма да имате проблем с паркирането. Стига се лесно до него, намира се на много удобно място, до сп. Topkapi Ulubatli на метрото, линия М1.  От хотела имате удобен градски транспорт към стария град, а и не само. Самият хотел е много добър, но трябва своевременно да си направите резервацията, защото колкото по-близо е до датата, толкова е по-скъпо. Гарантирам за удобства, разкошна закуска и супер добро отношение на персонала. Даже веднъж спиш ли там, вече си в системата им, и следващия път като отидеш получаваш приятни бонуси за това, че отново си им клиент.
Но, според мен, с кола си заслужава да ходи човек, ако има намерение и да си напазарува здраво от Истанбул  🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, iaia_mama каза:

Ако решите да ходите с кола, бих ви предложила Akgun  Hotel, който има собствен паркинг и няма да имате проблем с паркирането. Стига се лесно до него, намира се на много удобно място, до сп. Topkapi Ulubatli на метрото, линия М1.  От хотела имате удобен градски транспорт към стария град, а и не само. Самият хотел е много добър, но трябва своевременно да си направите резервацията, защото колкото по-близо е до датата, толкова е по-скъпо. Гарантирам за удобства, разкошна закуска и супер добро отношение на персонала. Даже веднъж спиш ли там, вече си в системата им, и следващия път като отидеш получаваш приятни бонуси за това, че отново си им клиент.
Но, според мен, с кола си заслужава да ходи човек, ако има намерение и да си напазарува здраво от Истанбул  🙂

Уточнявам, че става дума за Akgun Istanbul Hotel
Видях, че в района има и само Akgun Hotel, който е друга категория, но за него нямам впечатления.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, имам две бързи питанки за Истанбул:

1. Как стои въпросът с паркирането в Султанахмет? Има ли паркинги, може ли да се паркира на улицата, трябва ли да се притеснявам да оставя колата там?

2. Дали знаете къде е този ресторант, в който продават само агнешки главички в питка?

Връзка към коментар
преди 2 часа, tougherty каза:

Здравейте, имам две бързи питанки за Истанбул:

1. Как стои въпросът с паркирането в Султанахмет? Има ли паркинги, може ли да се паркира на улицата, трябва ли да се притеснявам да оставя колата там?

2. Дали знаете къде е този ресторант, в който продават само агнешки главички в питка?

1. Има и паркинги, но не са много. По-често се паркира на улицата пред хотелите. Попитайте в хотела, който сте избрали.

2. Не го знам този ресторант, но по-често има агнешки черва в питка, а не глава.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И аз мисля, че пита за агнешки черва в питка. Видиш ли надпис kokoreç си намерил такова ресторантче или заведение за бързо хранене. Агнешките черва ги сервират както като порция, така и в питки или арабски хляб - лаваш.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.